Pytanie robocze

Dlaczego pojawiają się seksistowskie prace?

W zeszłym tygodniu wszyscy odkryli, że istnieją 23 rodzaje uśmiechów. Nową wiedzę uzyskano nie z reklamy pasty do zębów, ale z opisu stanowiska opublikowanego przez pracownika agencji rekrutacyjnej Penny Lane Personnel na jej stronie na Facebooku. W związku z wakatem przedstawiciela firmy całą uwagę przywiązuje się nie do osobistych cech kandydata, ale do jego wyglądu, w szczególności jego uśmiechu. Według pracodawcy powinna ona być „miękka, słowiańska” dla dziewczyny (mężczyźni nie rozważają wolnych miejsc pracy), a nie „amerykańska (wyzywająca, seksowna, olśniewająca i niepotrzebna reklama)”, „z uśmiechem górna warga powinna pozostać pełna i szeroka, kąciki uśmiechu nie powinny być ostre - zęby nie są ani małe, ani duże, białe, lśniące. ” Twarz kandydata została szczegółowo opisana, w której „w żadnym wypadku feminizm nie powinien zgadywać, ani nawet najmniejsza nuta przebiegłości, arogancji, niezależności i dumy jest niedopuszczalna”. Zaletą jest to, że kandydat ma dołeczki na policzkach. Dziewczyna musi być blondynką o jasnych oczach. Następnie reklama została usunięta, a pracownik, który ją opublikował, napisał post z przeprosinami. Życie wokół postanowiło dowiedzieć się, czy takie reklamy są legalne i jak często się pojawiają.


Jak często to się zdarza

Alexandra

student

Jak wszyscy studenci, czasami pracuję jako promotor. Wśród nich są często konkretne reklamy. A opisy takie jak „eleganckie wydarzenie wymagają odpowiedzialnych hostess (blondynki)” lub „potrzebujemy wizażystów i konsultantów z doświadczeniem w niestandardowym wyglądzie, atrakcyjnym i stylowym (tatuaże na rękach, kolczyki, kolorowe włosy, dredy)”, niestety, nie będziesz zaskoczony. Jeśli jest to działanie, za które dobrze płacą, wówczas wymagania zwykle wskazują „dziewczynki mają co najmniej 170, a ubrania 42–46”. Plus często wskazują, a to jest najbardziej szalone, „ładne”.

Nie pamiętam, że były jakieś specjalne wymagania dla facetów, może tylko wzrost. Wraz z kwestionariuszem zwykle musisz wysłać kilka zdjęć - w pełnym rozkwicie i zbliżeniach. Następnie, przed samym projektem, zawsze odbywa się casting, w którym obserwują, jak wyglądasz i co mówisz. Mundur jest również wyraźnie negocjowany. Jakoś pracowałem nad promocją z herbatą, tam musiałem ubrać się w sukienkę i wstać na piętach. Raz w barze widziałem dziewczynę z promocji w czarnym garniturze i szpilkach z lateksu, jej zadaniem jest wyparowanie jakiegoś alkoholu. Tak, ogólnie rzecz biorąc, nie jest tajemnicą, że wszystkie działania opierają się na uprzedmiotowieniu seksualnym kobiet.


Co było źle pracodawcy?

Ivan Kuznetsov

Szef działu prasowego portalu rekrutacyjnego Superjob.ru

Konflikt wokół wakatu ze wzmianką o „słowiańskim uśmiechu” jest spowodowany kilkoma błędami. Pierwszym z nich jest wymienienie wymagań anatomicznych we wniosku dotyczącym nowego pracownika, co oznacza zastąpienie naruszenia nie tylko prawa pracy. Jeśli nie możesz określić masy i długości nóg w pustej przestrzeni, to po co zastępować? Po drugie, jest to po prostu nieprofesjonalne. Naiwne jest oczekiwanie, że kandydat, po przeczytaniu tych szczegółów na temat zębów i pełni warg, stanie przy linijce obok lustra i tym samym uratuje rekrutera przed niepotrzebną pracą. Tak nie jest, w przypadku pracy atrakcyjnej w warunkach pracy zawsze występuje duży przepływ nieistotnych odpowiedzi. Dziwne, że profesjonaliści nie wzięli tego pod uwagę. Jeśli dane zewnętrzne mają kluczowe znaczenie dla konkretnego wakatu, główny ciężar będzie spoczywał na następnym etapie selekcji. I trzykrotnie dziwne pragnienie zwrócenia uwagi na takie wolne miejsce wśród szerokiej publiczności. Efekt wirusowy odegrał niezwykle negatywną rolę.

Natychmiast przychodzi na myśl sprawa Emirates Airline, która opublikowała pracę jako stewardesa na Superjob.ru. Oczywiste wymagania dotyczące danych fizycznych sformułowano sprytnie: nie „wzrost taki i taki”, ale „zdolność do osiągnięcia znaku 212 centymetrów” i tak dalej. I pomimo takich informacji w tekście wniosku główny etap selekcji odbył się już osobiście. Wakat szybko stał się popularny w sieciach społecznościowych, pisali o nim w mediach, ale dzięki poprawnemu sformułowaniu i obiektywnemu uzasadnieniu cech fizycznych nie spowodował żadnych negatywnych skutków.


Czy to jest legalne?

Veronica Komina

Partner Zarządzający, Biznes i Prawnik Muzyczny

Sytuacja z dyskryminacją przy publikowaniu ofert pracy w różnych źródłach nie jest nowa. Takie przypadki często pojawiają się podczas publikowania reklam w sieciach społecznościowych, lokalnych gazetach i na wątpliwych stronach. Pracodawcy wskazują między innymi wymagania dotyczące wnioskodawcy, wygląd, wiek, płeć, stan cywilny, narodowość, religię i inne. Takie wymogi dotyczące wolnych miejsc pracy stanowią bezpośrednie naruszenie nie tylko ustawodawstwa Federacji Rosyjskiej, ale także prawa międzynarodowego, w szczególności art. 2 Powszechnej deklaracji praw człowieka.

Przepisy dotyczące niedyskryminacji zostały określone w Kodeksie pracy, a także w ustawie „O zatrudnieniu w Federacji Rosyjskiej”. Na przykład w art. 2 Kodeksu pracy Federacji Rosyjskiej podano podstawowe zasady regulacji prawnej stosunków pracy oraz zasadę zapewniania równych szans pracownikom bez jakiejkolwiek dyskryminacji w celu promowania pracy z uwzględnieniem wydajności pracy, kwalifikacji i doświadczenia zawodowego w specjalności, a także szkolenia i dodatkowego kształcenia zawodowego . Ponadto zgodnie z art. 64 tego samego kodeksu pracy odmowa przyjęcia pracy niezwiązanej z cechami biznesowymi wnioskodawcy jest nieuzasadniona. Wszelkie bezpośrednie lub pośrednie ograniczenia praw nie są dozwolone przy podejmowaniu pracy związanej z płcią, rasą i narodowością, pochodzeniem i statusem społecznym, statusem własności, miejscem zamieszkania (w tym obecnością lub brakiem rejestracji w miejscu zamieszkania). Wyjątek stanowią szczególne przypadki przewidziane w prawie federalnym.

Ministerstwo Pracy w liście z 24 lipca 2013 r. Wskazało również, że rozpowszechnianie dyskryminujących informacji na temat wolnych miejsc pracy należy rozumieć jako publikację takich informacji w publikacjach drukowanych i internetowych, ich transmisję w radiu i telewizji. Za naruszenie wymogów wykluczających dyskryminację nałożono grzywnę dla obywateli - od 500 do 1000 rubli, dla urzędników - od 3 do 5 tysięcy rubli, dla osób prawnych - od 10 do 15 tysięcy rubli za każde naruszenie. Ponadto prawo przewiduje odpowiedzialność karną. W przypadku nieuzasadnionej odmowy zatrudnienia kobiety w ciąży lub jej nieuzasadnionego zwolnienia z powodu ciąży lub zwolnienia kobiety z dzieckiem w wieku do trzech lat, pracodawca może zostać ukarany grzywną lub obowiązkową pracą.

Ale to wszystko nie oznacza, że ​​prawa pracodawcy nie są w żaden sposób chronione. Ma prawo podejmować decyzje niezależnie w polityce personalnej. Zawarcie lub nie zawarcie umowy o pracę nie jest obowiązkiem, lecz prawem pracodawcy. Ponadto pojęcie „cech biznesowych pracownika” interpretowane jest bardzo szeroko i niejasno. W rzeczywistości cechy biznesowe konkretnego kandydata spełniają lub nie odpowiadają wymaganiom dotyczącym stanowiska, decyduje pracodawca. Wszystkie kontrowersyjne kwestie są z reguły rozstrzygane w roszczeniu i orzeczeniu sądowym.


Obejrzyj wideo: JAK WYGLĄDAŁO ŻYCIE W BURDELU CZYLI ILE ZARABIA PROSTYTUTKA (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Pytanie robocze, Następny Artykuł

Jak Indianin stworzył włoską markę w Moskwie
Historie

Jak Indianin stworzył włoską markę w Moskwie

W ciągu ostatnich kilku lat wielu zagranicznych biznesmenów i emigrantów opuściło Moskwę, fundusze venture są bardzo niechętne do inwestowania w rosyjskie firmy, a korporacje z niepokojem patrzą na ten kraj. Ale niektórzy cudzoziemcy nie zamierzają opuszczać stolicy. Życie wokół rozmawiało z założycielem Uomo Collezioni - indyjskim biznesmenem Johnnym Manglanim, który pracuje w Moskwie od ponad 20 lat, przeżył pierestrojkę, dwa kryzysy i nadal ubiera poważnych ludzi w stolicy.
Czytaj Więcej
Dlaczego Starbucks przetrwał bitwę z konkurentami
Historie

Dlaczego Starbucks przetrwał bitwę z konkurentami

Pierwszy Starbucks pojawił się w Seattle w 1971 roku: wówczas nauczyciel historii Zev Sigl i pisarz Gordon Bauker otworzyli kawiarnię z fasolą, nazwaną na cześć jednego z bohaterów powieści Moby Dick. Od tego czasu firma stała się jedną z największych sieci kawiarni na świecie: 20 tysięcy placówek otwartych w 65 krajach.
Czytaj Więcej
Co robią teraz zagraniczne firmy w Rosji
Historie

Co robią teraz zagraniczne firmy w Rosji

W ten weekend w Moskwie otworzył się pierwszy pełnoprawny sklep marki Victoria's Secret, który wcześniej nie sprzedawał nam swojej bielizny. Punkt sprzedaży detalicznej w centrum handlowym Evropeisky został udekorowany na różowo i ozdobiony fotografiami modeli w lnie. Jest to raczej niezwykłe wydarzenie, ponieważ w ciągu ostatniego półtora roku zagraniczne marki w zasadzie zamknęły swoje sklepy w Rosji.
Czytaj Więcej