Pytanie robocze

Co napisać w liście motywacyjnym?

Życie z pomocą ekspertów nadal znajduje odpowiedzi na pytania robocze. Tym razem nauczyliśmy się pisać list motywacyjny do CV.


Tatyana Baskina

Zastępca dyrektora generalnego Ankor HR Holding

Szczyt popularności listów motywacyjnych na rynku personelu w Rosji miał miejsce w latach 90. Wraz z pojawieniem się technologii cyfrowej zmieniły się zarówno narzędzia do poszukiwania pracy, jak i poszukiwania pracowników, a także stosunek ludzi do informacji.

Aby zdecydować, czy potrzebujesz listu motywacyjnego, skoncentruj się na najważniejszych rzeczach. Jaki jest twój cel przy przesyłaniu CV? Nie ma pracy, jak wielu ludzi błędnie uważa. Jest to cel strategiczny, a taktyczny polega na zainteresowaniu potencjalnego pracodawcy i otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Przeanalizuj swoje CV, popatrz na niego oczami wynajmującego. Czy wyróżnia Cię spośród dziesiątek innych kandydatów? Czy na tym etapie potrzebujesz dodatkowych argumentów na swoją korzyść, czy lepiej zarezerwować je przed osobistym spotkaniem?

Powody, dla których warto napisać list motywacyjny:

Informacje w twoim życiorysie wymagają wyjaśnienia lub argumentacji, na przykład: chęć do przeprowadzki, chęć zmiany sfery zawodowej lub branży, powrotu do pracy po długiej przerwie, braku doświadczenia, konieczności pracy zgodnie z niestandardowym harmonogramem.

Wymóg dostarczenia listu motywacyjnego jest zawarty w ogłoszeniu o naborze lub jest zaprogramowany w strukturze składania wniosków na stronie internetowej pracodawcy. Na przykład proszę załączyć towarzyszące CV z przykładami projektów.

Nie reagujesz na konkretne oferty pracy, ale wysyłasz CV wymarzonej firmie w przypadku otwarcia odpowiednich ofert pracy w przyszłości.

Jeśli zdecydujesz, że list doda ci punkty w walce o wakat, postępuj zgodnie z kilkoma zasadami:

- nie powielaj informacji z CV; nic do dodania - nie pisz nic lepszego;

- objętość listu - kilka zdań na ćwierć trzecią strony;

- list powinien zwracać szczególną uwagę na twoją kandydaturę, uzasadniać motywację i korzyści, jakie pracodawca otrzyma po twoim przybyciu, a nie wyszczególniać, czego oczekujesz podczas pracy z tą organizacją;

- Unikaj frazesów, eliminuj błędy gramatyczne i literówki.

Tak więc, jeśli twoje doświadczenie spełnia wymagania określonego wakatu, możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną bez konieczności otwierania listu motywacyjnego. Jeśli inni poszukujący pracy mają lepsze doświadczenie, żadne zaklęcia w liście motywacyjnym nie pomogą. List motywacyjny może zwiększyć twoje szanse w walce o wakat, ale nie zastąpi CV.


Tatyana Kanonerova

Ekspert karier HeadHunter

List motywacyjny to szansa na zwrócenie uwagi konkretnego pracodawcy na CV. Musi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dokładnie zbliżasz się do tego stanowiska. Jeśli rozumiesz, że w twojej branży panuje bardzo duża konkurencja, główną radą jest pisanie listów.

Trzy zasady pisania listów motywacyjnych:

Dokładnie Zbadaj wakat i powiąż potrzeby pracodawcy ze swoim doświadczeniem. Podkreśl główne punkty i napisz o tym w liście. Powód: CV zawiera duże ilości informacji. Menedżer HR może pominąć punkty w twoim doświadczeniu, które będą istotne dla wakatu. Twoim zadaniem jest wyróżnienie ich i umieszczenie ich w liście.

Wezwanie do działania. Sztuczka marketingowa, której nie można użyć w liście. Napisz, że jesteś gotowy przyjechać na rozmowę kwalifikacyjną, na przykład w tym tygodniu. Zapytaj, kiedy pracodawca będzie z tobą czatować. Zostaw swoje dane kontaktowe.

Czynnik ludzki. W liście przewodnim możesz pokrótce wyjaśnić, dlaczego ta firma cię zaczepiła (na przykład od kilku lat obserwujesz jej projekty z zainteresowaniem) i jak się w niej widzisz. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że uczciwość jest najlepszą polityką. Jeśli firma jako taka nie jest dla Ciebie interesująca, skoncentruj się na tym, jak Twoje doświadczenie pasuje do konkretnego pracodawcy.

Nawiasem mówiąc, jeśli z jakiegoś powodu miałeś przerwę w pracy (dekret, kilka lat beztroskiej redukcji zatrudnienia, własny biznes) lub zdecydowałeś się radykalnie zmienić sferę zawodową, możesz napisać list o lukach w doświadczeniu zawodowym lub przyczynach zmiany zawodu. I co najważniejsze - zawsze odpowiedz na pytanie: dlaczego zbliżam się do tego stanowiska?


Ekaterina Firsova

Parallels Menedżer HR

List motywacyjny nie jest przeformułowanym streszczeniem ani streszczeniem, jak się czasem myśli. Jego głównym celem jest podkreślenie najbardziej zwycięskich momentów tego konkretnego CV dla tego konkretnego wakatu. List motywacyjny powinien być skierowany do konkretnego pracodawcy, uwzględniać konkretne stanowisko i opisywać najistotniejsze umiejętności i osiągnięcia kandydata, najlepiej z konkretnymi przykładami. Jeśli nie można spersonalizować listu motywacyjnego, lepiej bez niego całkowicie zrezygnować.


Obejrzyj wideo: Jak napisać list motywacyjny? (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Pytanie robocze, Następny Artykuł

„Beauty and the Beast”, „Hidden Figures”, „Split”
Filmy tygodnia

„Beauty and the Beast”, „Hidden Figures”, „Split”

„Beauty and the Beast” Dosłowne powtórzenie hitu Disneya z 1991 roku w prowincjonalnej Francji z niezdarnym piekarzem, eleganckimi lokalnymi pięknościami i łowcą gopherów Gaston - Belle żyje tutaj i marzy (Emma Watson). Jej poglądy na życie sprawiają, że dziewczyna jest śmiechem w oczach reszty prowincji: z jakiegoś powodu Belle nie szuka małżeństwa i kocha książki bardziej niż flirt z płcią przeciwną.
Czytaj Więcej
Mapa gwiazd, ciała obce
Filmy tygodnia

Mapa gwiazd, ciała obce

„Ciało obce” Obce cialo Reżyser: Krzysztof Zanussi Obsada: Riccardo Leonelli, Agnieszka Grochowska, Agatha Buzek, Chulpan Khamatova Działka Włoski ogier ściska polskie piękno na plaży (cóż, wygląda na 45-letnią ciężko chorą, ale fabuła i piękna), ale idylla wkrótce się kończy: dziewczynka ogłasza, że ​​Bóg wzywa ją do zakonnicy.
Czytaj Więcej
„Monster's Voice”, „Salesman”, „Safari”, „Pasmanian Devil”
Filmy tygodnia

„Monster's Voice”, „Salesman”, „Safari”, „Pasmanian Devil”

Dyrektor sprzedaży Forushande Asgar Farhadi Obsada Taran Alidosti, Shahab Hosseini Nowy film Asgara Farhadiego, reżysera Rozwód Nader i Simin, szczery irański dramat o tym, jak rozwód w patriarchalnym społeczeństwie nie może pozostać sprawą prywatną. „Sprzedawca” dotyczy tego samego: nierozłączności zbrodni i wstydu, zemsty i stosunku do kobiety jako własności, która nagle pojawia się w świeckiej twórczej rodzinie.
Czytaj Więcej
Projekt Floryda, Eve, tracę wagę i Pasażerkę
Filmy tygodnia

Projekt Floryda, Eve, tracę wagę i Pasażerkę

Tekst: Alice Taiga „The Florida Project” Reżyser: Sean Baker Obsada: Brooklyn Prince, Beria Vinaite, Willem Dafoe Sunny film o ubóstwie i upadku amerykańskiego snu autorki Tangerine, sześcioletniej Mooney (urocza Brooklyn Pierce) i jej bardzo młoda matka Halle (Briah Vinaite) ) mieszkają w bezdomnym motelu na Florydzie w drodze do słynnego Disneylandu.
Czytaj Więcej