Projekty specjalne

Od palca do pięty: Jak przestać biegać nieprawidłowo

Bieganie jest prawdopodobnie najpopularniejszym sportem miejskim: biegaczy często można spotkać zarówno na ulicach, jak i w mediach społecznościowych. Dołączenie do nich wydaje się łatwe - nie musisz kupować członkostwa w siłowni ani kosztownego sprzętu sportowego, po prostu idź pobiegać. Ale nie powinieneś być zbyt niepoważny w bieganiu: niewłaściwa technika lub źle dobrane buty sportowe mogą prowadzić do poważnych obrażeń. We wspólnym projekcie z Adidasem zebraliśmy kilka pouczających pasjonatów sportu na temat błędów, jakie popełnili na początku treningu, a instruktor biegania powiedział, jak ich uniknąć.

Katerina Zemskaya, blogerka, uczestniczka zawodów biegowych

   

Kiedy kult biegowy zaczął dopiero pojawiać się w Rosji, w jednym z renomowanych sklepów biegowych zaproponowano mi przetestowanie swoich umiejętności i wybór odpowiednich tenisówek. Specjalista powiedział, że mam przerost stopy - pięta spada na zewnątrz. Sprzedawca wręczył mi buty do biegania, które natychmiast kupiłem. Ponowne sprawdzenie wyników nie było nawet myślą, ponieważ ekspert dał mi radę. Nie wiedziałem jeszcze, że wyniki mojego testu pronacji stopy zostały przedstawione w formie korzystnej dla konsultanta. Niektóre marki dawały wyższy procent sprzedaży niż inne, więc w interesie sklepu leżało sprzedawanie butów określonej firmy klientowi. Niepiśmienne konsultacje i fałszywa diagnostyka pociągały za sobą smutne konsekwencje.

Biegłem w niewłaściwych butach, czułem się nieswojo, kolano zaczynało mnie boleć, a z każdym kolejnym treningiem było coraz gorzej. Zawodnicy wokół mnie powiedzieli: „Źle biegniesz”, „Musisz trenować więcej”. Nikomu nigdy nie przyszło do głowy, że sprawa dotyczy butów.

Najgorsze wydarzyło się na zawodach. Poprowadziłem półmaraton w Paryżu jako część zespołu Natalii Vodianovej. Na piętnastym kilometrze zdałem sobie sprawę, że już nie mogę: w kolanie odczuwałam tak piekielny ból, że noga nie mogła się zgiąć ani zgiąć.

Jakoś pokonałem dystans, ale co się potem stało! Dwa paznokcie u moich stóp zniknęły i nie mogłem chodzić przez cały tydzień. Okazało się, że odczuwałem kontuzję kolana z dzieciństwa - od czasu lekcji baletu.

Kolano musiało być leczone przez długi czas, a ja zrezygnowałem z treningu na półtora miesiąca. Dla mnie sport jest ujściem, więc ten okres stał się prawdziwą tragedią. Przegrałem imprezę sportową, nie mogłem co tydzień biegać w zawodach i zdobywać medali. To zaszkodziło mojej sportowej samoocenie i zmieniło mój styl życia.

Prawda otworzyła się kilka lat po teście. Przypadkowo zmieniłem trampki. Wpadłem na nowe i byłem zaskoczony: po raz pierwszy od kilku lat nic mnie nie zraniło. W porównaniu do tych tenisówek, w których ciągle biegałem, nowe wydawały mi się zbyt wygodne i miękkie, a pięta nie odleciała. Zmienił się nawet dźwięk dotykania podeszwy asfaltem: teraz biegłem jak kot - cicho. Musieliśmy szukać haczyka: nie wierzyłem, że jest zarówno wygodny, jak i profesjonalny. A potem postanowiłem zrobić kolejny test.

Okazało się, że mam neutralną wymowę. Och, cud! Przez cały ten czas biegałam w nieodpowiednich butach, dręczona, cierpiąca i z normalnej stopy zrobiła mi się nienormalna. Test pokazał mi, że na moim poziomie biegam bardzo poprawnie, a stopa staje się pozioma i stoi stabilnie. W każdym razie mam się dobrze, jeśli chcę przyspieszyć, to kwestia zaledwie kilku miesięcy. Miałem szczęście: buty wybrane przypadkowo okazały się idealne dla moich stóp.

Teraz zalecam wszystkim, których znam, wykonanie dwóch testów w różnych miejscach. Jestem również przerażony, gdy widzę fashionistek w klinach na bieżni w tenisówkach na klinach. To może być ładniejsze, ale bieganie to sport i stres. Do każdego sportu należy zawsze podchodzić mądrze.

Velimir Nazarychev, starszy instruktor biegania adidas

Istnieje kilka najbardziej popularnych przyczyn dyskomfortu podczas joggingu. Jednym z głównych są źle dobrane buty. Każda para tenisówek ma swój własny cel. Dla początkujących najbardziej odpowiednią jakością będzie amortyzacja, to znaczy amortyzacja. Buty Katyi nie były zbyt miękkie i mylono je ze stopniem wymowy.

Ostatnio wielu biegaczy, którzy ulegli modzie długodystansowej, szuka lekkich, minimalistycznych butów na maraton lub „połówki”, zapominając, że ich nogi nie są jeszcze na nie gotowe. Nie spiesz się - o wiele ważniejsze jest, aby twoje nogi były zdrowe.
Katya, wybierając nowy, bardziej amortyzujący model, udało się rozwiązać problem długotrwałego bólu i dyskomfortu. Jestem przekonany, że ona pokona ponad tuzin półmaratonów.

Fedor Gamaleya, bloger, jeden z braci GoBro, kapitan działającej społeczności adidas Runners

   

Zacząłem biegać w wieku 13 lat, a bieganie dla mnie było aktem nastoletniego protestu. W tym czasie nikt go szczególnie nie lubił, ale widziałem już wystarczająco dużo zachodnich filmów i zastanawiałem się: dlaczego oni wszyscy biegają? W tym czasie nie było żadnych informacji na temat biegania i, szczerze mówiąc, nie miałem pytań. Pobiegłem - i pobiegłem. Zwykle biegają w ten sposób przed pierwszą kontuzją, w moim przypadku było tak samo.

Wyobraź sobie, że pięć lat biegałem w starych siłowniach! Bieganie w nieodpowiednich butach zaostrzyło obrażenia odniesione podczas jazdy na deskorolce. Wyrzuciłem trampki i z czasem podniosłem odpowiednie trampki, kiedy podszedłem do sprawy bardziej świadomie i pogrążyłem się w temacie. Okazało się jednak, że odpowiednie buty do biegania - to nie wszystko.

Mój zawód sprowokował obrażenia. Musiałem jak najszybciej przybrać na wadze, równolegle trwały przygotowania do maratonu. Najpierw biegłem, potem poszedłem na siłownię i przykucnąłem sztangą - wykończyłem nogi, które nie zostały przywrócone po biegu.

Zasłużyłem więc na zapalenie okostnej, dzięki czemu minęły kule o dwóch miesiącach. Dla mnie, jako osoby, która ciągle uprawia sport, był to ogromny stres: byłem aktywny i silny, a po kontuzji zjechałem metrem i moja babcia ustąpiła mi.

Wracałem do zdrowia przez sześć miesięcy, a potem postanowiłem nie grać z głupcem, ale wziąć trenera. Musiałem radykalnie zmienić technikę biegania. Uciekłem z pięty, ale po urazie po prostu fizycznie nie mogłem postawić stopy na pięcie. Można powiedzieć, że musiałem nauczyć się biegać od zera - do tego doprowadził fanatyzm sportowy. Biegałem bez celu, ale po kontuzji stałem się świadomy. Zacząłem biec, aby oczyścić głowę, wyrzucić negatywną energię, która zgromadziła się w ciągu dnia, i potem czuję się dobrze. Dopiero teraz staram się nie ćwiczyć, jeśli nie w pełni wyzdrowiałam, a moje nogi są przynajmniej trochę obolałe.

Bieganie jest jednym z najtańszych sportów: wszyscy biegają, ale nie uważają tego za coś poważnego i myślą, że mogą to wszystko zrobić. Kiedy ludzie wchodzą na boks, biorą trenera, aby kopnąć. Ale bieganie to także dyscyplina, która wymaga treningu i właściwej techniki. Przekonałem się o tym z własnego doświadczenia.

Tak, często istnieje pewność, że możesz zrobić wszystko sam. Możesz - to inna kwestia, jaką cenę za to zapłacisz i ile czasu to zajmie. Każdy początkujący potrzebuje mentora, który może podzielić się z nim doświadczeniem, pomóc, otworzyć oczy na wiele szczegółów, których nie można znaleźć w Internecie. Pod uważnym nadzorem trenera zaczynasz biegać kilka razy wydajniej, a ryzyko obrażeń jest znacznie zmniejszone.

Velimir Nazarychev, starszy instruktor biegania

W przypadku Fedora istnieje inny powód nieprzyjemnych wrażeń związanych z bieganiem - przepięcie, to znaczy obecność zbyt dużego obciążenia, na które nie zostały przygotowane. Nadmierne sportowe emocje nie doprowadziły do ​​rezultatów, do których dążył.

Musimy jasno zrozumieć, co chcemy osiągnąć podczas każdej sesji treningowej. Jeśli jest to trening rehabilitacyjny, należy go przeprowadzać tak spokojnie, jak to możliwe, rozładować fizycznie i psychicznie, aby chęć dobrej pracy tylko wzrosła. Podczas pracy nad poprawą wskaźnika prawdą będzie wiedzieć, nad czym dokładnie pracujemy dzisiaj: zwiększyć wskaźniki wytrzymałości, siły mięśni lub prędkości. Fedor miał absolutną rację. Dzięki apelacji do trenera jego zajęcia zyskały przejrzysty system i koncentrację.

Polina Razbitskaya, mistrz sportu w pływaniu synchronicznym, freediving CCM, organizator masowych startów Grom

   

Jestem mistrzem sportu w pływaniu synchronicznym, a za plecami mam ponad 15 lat kariery zawodowej. Przez lata bieganie było częścią naszych codziennych treningów. Jak nienawidziliśmy biegać z dziewczynami! Bieganie było nawet stosowane jako kara dyscyplinarna. Ale kiedy skończyłem karierę zawodową, bieganie szybko stało się modne i postanowiłem spróbować ponownie. Spodobało mi się i nagle mój pierwszy start w firmie z przyjacielem przyniósł srebro w mojej kategorii wiekowej. To było cholernie miłe i stanowiło zachętę do kontynuowania treningu.

Nagle pojawiła się jednak nieprzyjemna okoliczność. Zacząłem mieć problemy na długich dystansach. Po dziesięciu kilometrach moje kolana bolały tak bardzo, że chciałem wszystko rzucić i nigdzie nie biegać. Nie wiedziałem, jak pozbyć się tego okropnego bólu. Dobrze, że zawodowi biegacze doradzili skonsultowanie się ze specjalistą.

Faktem jest, że zacząłem sam biegać, nie wybrałem odpowiednich butów i nikt nie postawił mi sprzętu. Poszedłem do profesjonalnego trenera. Pierwszą rzeczą, którą zrobił, było zbesztanie i wysłanie go na testy, aby wybrać odpowiednie trampki. Dzięki filmowi w zwolnionym tempie na bieżni wszystkie niuanse związane z tym, jak postawiłem stopę na biegu, stały się widoczne. Wybrałem idealną parę butów, ale był to tylko pierwszy krok na drodze do sukcesu. Potem zaczęła się najtrudniejsza część.

Musiałem przełamać starą formację biegania i dostosować ciało do nowej. Dzięki mojemu trenerowi Michaiłowi Gromowowi: nauczył mnie, jak prawidłowo pracować rękami, odsuwać stopę i robić biodro. Moje wyniki szybko wzrosły i nadal rosną. A co najważniejsze - wszystko to pomogło mi pozbyć się koszmaru z bólu na kolanach. W odpowiednich butach i właściwej technice biegania ćwiczę codziennie i nic mnie nie boli. Ponadto byłem w stanie szybciej zregenerować siły po kontuzji, którą otrzymałem, gdy zostałem potrącony przez samochód.

Bieganie stało się ważną częścią mojego życia: dzięki niemu znalazłem swoją ulubioną pracę związaną z organizacją masowych startów.

Wyobraź sobie, że wcześniej znienawidzony zawód zamienił się dla mnie w prawdziwe wakacje.

Velimir Nazarychev, starszy instruktor biegania adidas

I oto trzeci powód dyskomfortu podczas treningu - nieskuteczna technika biegania. Według Pauline miała bóle w kolanie. Po tym, jak jej trener zwrócił uwagę na technikę biegania, problemy stopniowo znikały.

Podczas biegu zwróć uwagę na następujące rzeczy:

1) Pozycja głowy: wygląd jest prosty, głowa nie jest opuszczona, ale nie jest cofnięta.

2) Praca rąk: powinny być do siebie równoległe, wahania obręczy barkowej są minimalne. Ramiona są zgięte pod kątem około 80-90 stopni i kąt ten jest stale utrzymywany.

3) Obudowa jest lekko do przodu, aby poruszać się bardziej wydajnie.

4) Konieczne jest postawienie stopy na przedniej części, podczas gdy konieczne jest jej wzmocnienie i mięśnie nogi. Powoli warto przejść na nową technikę biegania.

Zgodnie z kluczowymi zasadami techniki biegania, Polina naprawdę wyzdrowiała szybciej, a jej postęp nie był długi. Wierzymy w jej nowe osobiste osiągnięcia w bieżącym sezonie.

Dzięki odpowiednim butom, jasnemu planowi treningowemu i właściwej technice biegania wszyscy nasi bohaterowie odnaleźli nowe życie biegowe. Jogging przynosi im przyjemność i pozytywne emocje - weź z nich przykład bez powtarzania swoich błędów.

Sprawdź swój bieg. Sprawdź swoje umiejętności biegowe

Tego lata postanowiłeś dołączyć do drużyny biegowej, zapisać nowe kilometry w swoich osiągnięciach i ostatecznie przejechać maraton z nowymi przyjaciółmi? Przyjdź do adidas przetestować swój bieg, sprawdź technikę biegania i wybierz odpowiednie buty.

Zapisz się na testy

Obejrzyj wideo: Bieganie ze śródstopia. "W biegu" odc. #8 (Luty 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Projekty specjalne, Następny Artykuł

Festiwal SKIF, koncert Motorama i otwarcie Kuznya House w New Holland
Weekend

Festiwal SKIF, koncert Motorama i otwarcie Kuznya House w New Holland

Wystawa Abstrakty radzieckiego hałasu Wystawa-prezentacja interdyscyplinarnego projektu austriackiego artysty i kuratora Aleksandra Felcha, który od dawna mieszka w Petersburgu i gromadzi swego rodzaju archiwum radzieckich artefaktów, takich jak taśmy analogowe wyprodukowane pod koniec lat 80., losowe fotografie, nagrania dźwiękowe hałasu miejskiego, a także dokumentację wideo własnych akcji i występów.
Czytaj Więcej