Hack życia

Kierownicy projektów - jak doprowadzić sprawy do końca

Życie wokół jest kontynuacją serii materiałów, w których eksperci z różnych dziedzin dają użyteczne wskazówki na temat tego, w czym są bardzo dobrzy. W nowym numerze - kierownicy projektów. Wymagają umiejętności zorganizowania pracy grupy osób i zapewnienia, że ​​wszystko zaplanowane zostanie wykonane na czas. Dlatego poprosiliśmy ich o udzielenie porad, jak zmotywować siebie i innych do wykonania różnych rzeczy.


Alexandra Efimova

kierownik projektu Heads and Hands

Jak dotąd najlepsza rada dotycząca wydajności, jaką spotkałem, należy do pana Shia LaBeouf: „Po prostu zrób to!” Poważnie, tylko samodyscyplina pomoże dokończyć to, co się zaczęło, a metodologię można już wybrać w zależności od wielkości planów. Nie wierzę w „nastrój” i „motywację” - łatwo jest robić rutynowe rzeczy podczas polowania; prawdziwą umiejętnością jest nie spowalniać, gdy lenistwo, zła pogoda i brak nastroju.

Nie możesz sobie pozwolić na pobłażanie, ponieważ w tym przypadku ani przypomnienia od menedżera zadań, ani budziki, pomidory, ani listy kontrolne nie uchronią cię przed niechlujstwem. Zazdroszczę ludziom, którzy sobie z tym poradzili, np. Sportowcom. Dla mnie walka z własnym lenistwem to proces trwający całe życie. Staje się to trochę łatwiejsze, gdy robisz coś, co lubisz i które zabierasz: swoją ulubioną pracę, odpowiedni sport, kiedy znajdziesz „swojego” nauczyciela. Informacje zwrotne są doskonałą inspiracją do walki z własną niechlujnością. Na przykład, gdy przypadkowo spotkasz klienta na imprezie, na którą w zeszłym tygodniu nie udzielono odpowiedzi.

Przydatne jest podzielenie zadań na rutynowe, operacyjne i strategiczne. Rutyna - aby odpowiadać na listy, oddzwaniać do rodziców, regularnie wyrzucać śmieci - zawsze powinna być wykonywana domyślnie, bez ustępstw. Sale operacyjne - aby zaplanować projekt, umówić się na piknik z przyjaciółmi, zakupić materiały naprawcze - należy robić to świadomie, aby nie pochłonąć całego wolnego czasu. Strategiczne - zadania, które posuwają nas do przodu - muszą być systematycznie realizowane i tylko w ten sposób można coś osiągnąć (zbudować dom, wygrać konkursy, otworzyć biznes). Te zadania są najbardziej podstępne: nigdy nie mają czasu, ale bez nich postęp jest niemożliwy. Dlatego muszą być szczególnie uważnie monitorowane i każdego dnia robią krok w kierunku snu. Wszyscy Dzień.

Kiedy blokada pomaga uporządkować podział zadań według priorytetu, stosując zasadę czterech kwadratów: ważne pilne / ważne nie pilne / nieważne pilne / nie pilne nieważne. Natychmiast staje się to trochę łatwiejsze, gdy uświadomisz sobie, że tak naprawdę nie jest tak ważne i pilne.


Maria Kryuchkova

DigitalWill Hotel Marketing Project Manager

Jestem wielkim fanem oszukiwania i rozpraszania się w celu zwiększenia wydajności, próbowałem wielu różnych sztuczek. Aplikuję, w zależności od przyczyny zablokowanego zadania.

„Usuń zatory”: często zdarza się, że dostroisz się do wykonania dużego zadania, ale po prostu zacznij, okazuje się, że czegoś brakuje - informacji, opcji, którą musisz wymyślić, trochę wstępnej analizy. W takim przypadku „myślę” i „wyjaśniam” osobne zadanie, które wykonuję w osobnym kontekście. Takie drobiazgi można łatwo zrobić w innym nastroju, w odpowiednim kontekście, gdy cała objętość zadania nie wywiera presji na psychikę. A potem, kiedy nic nie powstrzymuje nas przed podjęciem świetnej pracy, przychodzi inspiracja, aby ją kontynuować.

Czasami najtrudniejszą rzeczą jest zdiagnozowanie takiego „kamyka”: niewiele osób chętnie przyznaje, że z powodu jakiegoś drobiazgu cała ta sprawa jest tego warta. Pytanie pomaga: co mogę zrobić, aby proces się rozpoczął? Czasami ktoś chętnie rzuci taki odłamek komuś, kto poradzi sobie z nim w ciągu dwóch minut, a proces się skończy.

„Rób to bez odzyskiwania przytomności” - jeśli zadanie ma duży zakres i nie jest zbyt interesujące, prędzej czy później pojawi się w związku z tym zmęczenie psychiczne. Musimy kontynuować, ale nie wydaje mi się, żeby jutro było lepiej. I tak każdego dnia. Każdego dnia przeznaczam czas na to zadanie, na pół godziny lub godzinę, i włączam audiobook na czas biegu. Teraz pomaga mi na przykład „Full steam” Pratchetta - książka, która sama w sobie motywuje do exploitów. Pod tym adresem wykonałem wiele prezentacji dla klientów na temat rozwoju projektu.

Jeśli musisz zmotywować wykonawców do takiego zadania, ważne jest również, aby codziennie rezerwować na nie czas i codziennie dostarczać raport z postępu prac. Zwykle sama potrzeba powiedzenia „nic nie zrobiła” jest wystarczająco stresująca, aby osoba mogła jeszcze podjąć wysiłek i przenieść zadanie.

„Kamyk w bucie” to krótkie, ale niewygodne lub nieprzyjemne zadanie, na przykład uzgadnianie z klientem warunków, których nie lubi. Często takie zadania są opóźniane z powodu towarzyszącego stresu. Robię takie zadanie, jak „kamyk w bucie”: układam plan z powtarzającymi się przypomnieniami, robię przypomnienia na telefonie, zakładam naklejki, proszę kogoś o przypomnienie. Ogólnie rzecz biorąc, stwarzam sobie warunki, aby „strząsnąć kamyk z buta” byłoby ulgą. Ale lepiej jest rozwiązać takie problemy w ciągu pierwszych pięciu minut po przyjęciu, kiedy nadal nie mają czasu na tworzenie nieprzyjemnych skojarzeń.


Valery Bespalov

Kierownik projektu Timescenery Travel Designer

W ramach jednego z moich projektów do moich obowiązków należało modernizacja istniejących i wdrażanie nowych procesów związanych z obsługą klienta. Taka kombinacja zagrała tylko w ręce. Musiałem pozostać trenerem: monitorować ładowanie agentów, angażować się w problemy z partnerami i klientami. W rezultacie opracowałem kilka sztuczek. Pierwsza wskazówka. Bądź na bieżąco z rutynową pracą swoich kolegów, a zwłaszcza podwładnych. Przynajmniej od czasu do czasu angażują się w swoje zadania. Możesz więc mieć świadomość, ile czasu zajmuje to lub inne zadanie. W przypadku problemów będziesz w stanie odpowiednio ocenić ich skalę, złożoność i odpowiedzialność pracownika.

Turystyka offline jest bardzo konserwatywną branżą. Wielu pracownikom trudno było zmienić ich nawyki - tak działa mózg. W podróży objawia się to bardzo jasno. „Pracowaliśmy w ten sposób przez całe życie i wszystko jest w porządku!” jest głównym argumentem. Wprowadzając nowe procesy, których celem było skrócenie czasu potrzebnego do spełnienia standardowych żądań klientów, trzeba było poradzić sobie ze wszystkim, od nieporozumień pracowników po bardzo obecny sabotaż. W rezultacie nawet czas testowania innowacji został bezlitośnie przerwany. Od członków zespołu oczekiwano nie tylko przestrzegania nowych zasad, potrzebna była odpowiednia informacja zwrotna, ale nie odpowiedzi: „wcześniej wszystko było dobrze, teraz wszystko jest złe”. Z tego pochodzi druga wskazówka. Mów wszystkim o nowych projektach. Krótka lotka na początku tygodnia, w której opowiesz, co dzieje się z istniejącymi projektami, jakie wyniki zostały osiągnięte w przeszłości (nawet jeśli była kompletna porażka!) I co (co najważniejsze - dlaczego!) Planujesz zrobić dalej, pomoże nawiązać relacje i osiągnąć wzajemne zrozumienie. W moim przypadku zespół projektowy obejmował pracowników, którzy musieli łączyć pracę z klientami z dodatkowym obciążeniem związanym z modernizacją procesów. Nie było to dla nich łatwe, ale ich udział był konieczny.

Teraz trzecia wskazówka. Szukaj ludzi o podobnych poglądach. Ci, którzy są zainteresowani tematem. Nie zmuszaj się, nie groż potrąceniami z pensji - to nie działa, to bezpośrednia droga do sabotażu. Oto czwarta wskazówka. Opowiedz nam o korzyściach, jakie każdy pracownik uzyska dzięki realizacji celów projektu. Jeśli nie ma bezpośrednich i najbardziej oczywistych korzyści, to znaczy pieniędzy, spójrz głębiej. Jeśli usprawnisz procesy, oznacza to, że pracownicy będą w końcu mogli wykonywać więcej zadań (w moim przypadku były to żądania klientów) w tym samym czasie, co oznacza, że ​​łatwiej jest zdobyć premię ze sprzedaży. Jeśli korzyścią jest zdobycie nowej wiedzy, wspólnie z pracownikiem zastanów się, w jaki sposób będzie on mógł wykorzystać tę wiedzę w przyszłości (może nawet w innej firmie). Ostatnia piąta wskazówka. Jeśli terminy wciąż się zbliżają, zastanów się, kim jesteś, gdzie jesteś i kto potrzebuje tego wszystkiego. Ustaw priorytety!


Popularne Wiadomości

Kategoria Hack życia, Następny Artykuł

Problem tkwi w kodzie: Gdzie znaleźć rozsądnych programistów
Zarządzanie

Problem tkwi w kodzie: Gdzie znaleźć rozsądnych programistów

Sharif Karmo Założyciel GetShopApp Rok temu naszym celem było stworzenie dobrego zespołu technicznego: wymagało to pięciu starszych programistów. Zaoferowaliśmy konkurencyjne warunki: wynagrodzenie rynkowe w wysokości 100 000-150 000 rubli i udział w programie opcji. Zaczęliśmy od tradycyjnej ścieżki: opublikowaliśmy wakat na wyspecjalizowanych stronach i zaczęliśmy przeglądać ciekawe CV.
Czytaj Więcej
Włam się: jak pompować ciało i mózg przy użyciu teorii naukowych
Zarządzanie

Włam się: jak pompować ciało i mózg przy użyciu teorii naukowych

W serii Doliny Krzemowej jeden z bohaterów przyznaje, że pracę z 48 godzinami pracy bez przerwy pomaga zestaw sody Mello Yello, ciasteczka Oreo i garść tabletek Adderal. Psychostymulanty - w tym przypadku kofeina, cukier i różnorodne amfetaminy - są integralną częścią życia wielu pracoholików. Najczęściej są podejmowane impulsywnie, na przykład podczas sesji lub nagłego wypadku w pracy.
Czytaj Więcej