Hack życia

Specjaliści ds. Sprzedaży - jak pokonać nieśmiałość

Życie wokół jest kontynuacją serii materiałów, w których eksperci z różnych dziedzin dają użyteczne wskazówki na temat tego, w czym są bardzo dobrzy. W nowym numerze - specjaliści ds. Sprzedaży. W pracy mają do czynienia z różnymi ludźmi, przekonują ich, że ich produkt jest naprawdę dobry. Wymaga to pewności siebie i umiejętności prezentacji, które są przydatne dla tych, którzy nie są zaangażowani w sprzedaż. Nauczyliśmy się od tych ekspertów, jak znaleźć podejście do ludzi i pokonać ograniczenia.


Natalya Jakimowicz

Kierownik działu sprzedaży w firmie Megaplan

Problem przezwyciężenia zażenowania jest bardziej prawdopodobny dla niedoświadczonych sprzedawców. Ograniczenie to tak naprawdę lęk przed odrzuceniem. Najpierw musisz zdać sobie sprawę z tego, że znajomi ludzie byli kiedyś obcy, a następnie starać się komunikować i nie poddawać się. Wypróbuj, aż uzyskasz pozytywne opinie. Będzie to punkt zwrotny, po którym pracownik będzie bardziej pewny siebie z każdą nową rozmową.

Istnieją również sposoby, które pomagają pokonać nieśmiałość podczas pierwszych rozmów telefonicznych. Jednym z nich jest przygotowanie szczegółowego scenariusza (planu) rozmowy. Oznacza to, że osoba może sporządzić i spisać plan rozmowy z wystarczającą szczegółowością. Możesz położyć papier z planem przed sobą - pomoże to nie pomylić się, da mu pewność siebie, ponieważ będzie wiedział, co powiedzieć.


Polina Efimova

Dyrektor sprzedaży klastrów hotelowych Hilton & Hampton Petersburg ExpoForum

Nie męczy mnie powtarzanie moim kolegom: słowo „ograniczenie” powinno być co do zasady wyłączone ze słownika pracownika sprzedaży. Jeśli będziesz przestrzegać prostych zasad, wszelkie napięcia w spotkaniach z nieznajomymi szybko znikną.

Przy pierwszym znajomości ważne jest, aby nie ukrywać oczu i podążać za ruchami - unikać krzyżowania rąk, biegania oczu i przerażenia na twarzy, a także zbyt sztucznego uśmiechu. Z jednej strony konieczne jest okazywanie życzliwości, z drugiej strony eliminowanie nadmiernej asertywności i przymusu. Musisz zadawać pytania i dawać możliwość udzielenia szczegółowej odpowiedzi - w tym czasie możesz zaplanować dalszą rozmowę i zrozumieć, jaki styl komunikacji jest bliski nowemu przyjacielowi. Dbałość o szczegóły może pomóc. Być może twój nowy przyjaciel przekręca kluczyki do samochodu w swoich rękach - zwróć uwagę na markę i powiedz coś na ten temat. Ale w żadnym wypadku nie próbuj komentować tego, czego nie rozumiesz, aby nie wpaść w niezręczną sytuację.


Svetlana Granovskaya

Kierownik działu sprzedaży produktów bankowych Sravni.ru

Kiedy muszę spotkać się z nieznajomym, natychmiast obciążam się pozytywnym nastawieniem i skupiam się na tym, co mogę zrobić dla tej osoby. Podchodzę do niego z uśmiechem i konkretnym pomysłem, jak mu się przydam. Pierwszym krokiem, jeśli nie znam tej osoby, jest skontaktowanie się z nią w celu rozwiązania konkretnego problemu. Gdy dana osoba nie jest ci znana, łatwiej nawiązuje kontakt, jeśli zobaczy, że oferujesz mu dokładne rozwiązanie swoich problemów, a nie tylko mówię o sobie lub swoim produkcie.

Uważam, że nie trzeba przychodzić na super przeszkolone spotkania, dokładnie badając biografie każdego z klientów. Więc przychodzisz na spotkanie i czujesz się bardziej wolny, możesz improwizować. A jeśli zaczniesz rozmowę od lekkiej rozmowy lub miłego żartu, jeśli przyjdziesz do klienta jako przyjaciel, natychmiast poprawi to atmosferę dla wszystkich. Oficjalna sytuacja się utrzymuje, ale napięcie znika.


Artem Davydov

Salesfeed Press Manager

Spróbuj przestać myśleć o tym, co druga osoba będzie o tobie myśleć. Musisz zrozumieć, że spotkanie robocze nie jest datą. Wrażenie nie powinno być robione przez ciebie, ale przez twoją propozycję. Potem myśli o tym, jak wyglądasz i jak barwa twojego głosu brzmi, natychmiast znikają w tle.

Lepiej jest rozpocząć dialog od pytania: ludzie wolą rozmawiać niż słuchać (choć niewielu to przyznaje). Zadając pytanie, ustalisz osobę, z którą rozmawiasz, i dasz sobie więcej czasu na przygotowanie moralne.
Ale szczerze mówiąc, ci, którzy idą do pracy w dziale sprzedaży, zwykle nie mają takiego problemu. Ci ludzie są z natury rozmowni (czasem nie z umiarem) i niewiele myślą o wrażeniach, jakie wywierają na innych.


Siergiej Dmitriew

Dyrektor handlowy Finguru

Ja sam byłem sprzedawcą - zarówno przez telefon, jak i profesjonalny makijaż w hali - a teraz okresowo dbam o kondycję, siedząc na zimnych i ciepłych wezwaniach do sprzedaży usług (jestem takim fanatykiem sprzedaży).

Aby pokonać ograniczenie, wystarczy wstać i podejść, zadzwonić lub rozpocząć rozmowę. Wiedz: na drugim końcu jest ta sama osoba, która jest przygotowana do rozmowy znacznie gorzej od ciebie i być może nie oczekuje twojej aktywności. Najważniejsze przy pierwszym kontakcie nie jest natychmiastowa sprzedaż, będzie znacznie lepiej i łatwiej zrobić to później, gdy dowiesz się, co robi teraz klient: czego używa, dlaczego szuka alternatywy lub, odwrotnie, dlaczego o tym nie myśli?

Zadawaj otwarte pytania, na które nie będzie w stanie odpowiedzieć „tak” lub „nie”: w ten sposób wygłupiasz klienta i łagodzisz napięcie w rozmowie, a klient w międzyczasie scala cię ze wszystkimi ważnymi informacjami.
Gdy już ją przejmiesz i zrozumiesz, co naprawdę może zainteresować klienta, możesz zacząć sprzedawać. Złóż ofertę z pewnością, opierając się wyraźnie na informacjach otrzymanych od klienta: zgodnie z twoimi wymaganiami, jeśli je kupisz, zamkniesz pierwsze pytanie, drugie, trzecie i inne. Ale najważniejsze jest, aby nie okłamać klienta i nie obiecać, że nie otrzyma. Jeśli klient skazuje cię za kłamstwo, nigdy nie dokonasz sprzedaży ani odsprzedaży.


Victoria Panshina

Key Account Manager, projekt Kontur.Diadok, SKB Kontur

Jeśli mówimy o tym, jak czuć się bardziej pewnym siebie, to dla mnie jedną z najskuteczniejszych metod jest użycie własnego ciała. Nie jest tajemnicą, że postawa, gesty, mimika - wszystko to wyraża nasz stan wewnętrzny. Jeśli jesteś zaciśnięty, krępowanie i krępowanie nóg, wiązanie rąk, marszczenie brwi itd. Jest krępujące i niewygodne. Ale ta zasada działa również w przeciwnym kierunku. Zrelaksuj się, rozłącz palce, uśmiechnij się, wyprostuj ramiona - zrozumiesz, że już czujesz się inaczej.


Alexey Vlashchenko

kierownik sprzedaży firmy handlowo-budowlanej „Gelster”

Aby pokonać emocje podczas pierwszej rozmowy, spróbuj dostroić się do rozmówcy. Spróbuj znaleźć w nim te cechy, które lubisz. Może to być barwa głosu, fryzura, wygląd. Skupiając na nich swoją uwagę, przestaniesz bać się rozmówcy i zrelaksujesz się. Następnie zapamiętaj miłe chwile ze swojego życia i włącz pozytywną rozmowę. Podczas rozmowy uśmiechaj się, szczerze staraj się dzielić z osobą pozytywną energię.

Przywitaj się z osobą i dowiedz się, jak się nazywa. W przyszłości postaraj się skontaktować z rozmówcą z imienia i nazwiska, ponieważ to nastawia go w życzliwy sposób. Zadaj jak najwięcej wiodących pytań i porozmawiajmy z drugą osobą. Po wykonaniu tej czynności poczuje, że jesteś własną osobą i będzie cię traktował lepiej. Unikaj również przerw w rozmowie. Rozmawianie na tematy abstrakcyjne jest lepsze niż niezręczna cisza.


Dmitrij Shaleev

Softline Cloud Business Development Manager

Ważne jest, aby pamiętać, że Twój rozmówca, kimkolwiek jest, jest dokładnie tą samą osobą, co Ty. Prezydenci firmy, wiceprezesi, dyrektorzy IT oraz liczni szefowie i działy wszystkich grup mieszkają razem z tobą w tym samym świecie, oddychają tym samym powietrzem i mają takie same trudności jak Ty.

Postaraj się postrzegać rozmówcę jako starego znajomego, po prostu nie przesadzaj - znajomość raczej nie pomoże nawiązać relacji, ale Twoja lokalizacja może pozytywnie wpłynąć na rozmowę. Sama rozmowa lepiej zacząć od abstrakcyjnego tematu (pogoda, droga, aktualności) i płynnie podchodzić do tematu spotkania.


Obejrzyj wideo: Podcast 5 Sprzedaż i Motywacja: Jak znaleźć klienta ? Prospecting wg. Joanny Białeckiej (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Hack życia, Następny Artykuł

Reżyser telewizyjny ze Stanów Zjednoczonych nakręcił film dokumentalny o studentach ratowniczych. Dlaczego
Osobiste doświadczenie

Reżyser telewizyjny ze Stanów Zjednoczonych nakręcił film dokumentalny o studentach ratowniczych. Dlaczego

W ramach American Film Festival Show US! Tim Warren, producent i reżyser seriali i programów telewizyjnych w USA, przybył do Władywostoku. W „Ocean” pokazał swój film dokumentalny „School 911”. Jest to historia paragrafu 53 karetki pogotowia w miejscowości Derien (Connecticut) z populacją 20 tysięcy mieszkańców. Ten post jest jedynym w mieście, a licealiści pracują tam od 50 lat.
Czytaj Więcej
Jako nauczyciel z Indii podróżował rowerem do Rosji
Osobiste doświadczenie

Jako nauczyciel z Indii podróżował rowerem do Rosji

Pod koniec lutego 28-letni nauczyciel matematyki z południowych Indii wybrał się na długą wycieczkę rowerową, której celem było wyjechać do Rosji i zobaczyć Mistrzostwa Świata na własne oczy. Przez cztery miesiące Franciszek widział pięć krajów, latał, płynął i przebył 4700 kilometrów. Życie wokół spotkało podróżnika w Petersburgu (z Moskwy Franciszek przybył już bez roweru) - powiedział, jak to było.
Czytaj Więcej
Co dzieje się w sieciach społecznościowych dla kobiet w ciąży, podróżników i prawosławnych
Osobiste doświadczenie

Co dzieje się w sieciach społecznościowych dla kobiet w ciąży, podróżników i prawosławnych

Na życzenie można znaleźć wiele sieci społecznościowych w serwisach wyszukiwania: niektóre są przeznaczone do randek, inne jednoczą ludzi niektórych zawodów, a inne - wyznawców określonej religii. Istnieją dziwne sieci społecznościowe - na przykład dla zombie lub zwierząt domowych. Życie większości tych witryn jest krótkie: są one uruchamiane i, nie udało im się zdobyć wystarczającej liczby odbiorców, przestają być sieciami społecznościowymi - aktualizacje tam, jeśli się zdarzają, nie są częstsze niż kilka razy w miesiącu, a aktywni użytkownicy przechodzą na bardziej znane strony.
Czytaj Więcej