Hack życia

Marketer - jak złożyć skargę online

Życie wokół jest kontynuacją serii materiałów, w których eksperci z różnych dziedzin udzielają przydatnych wskazówek, w czym są bardzo dobrzy. W nowym wydaniu - marketer, który mówi o tym, jak skutecznie narzekać na pracę firm w sieciach społecznościowych i na różnych stronach.

Kirill Krutov

Szef grupy SMM i SERM Kokoc

Jak dotrzeć do marek

Osoba robi problem w Internecie, jeśli odmawia pomocy w biurze firmy lub przez telefon. Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest zwrócenie się do marki w sieciach społecznościowych. Ale okazuje się, że nie jest to najskuteczniejszy sposób. Właściciele grup i stron mogą łatwo usuwać negatywne posty, aby inni ich nie widzieli. A wiadomości wysyłane do marki w PM, pracownicy mogą ignorować, a także dziesiątki twoich połączeń telefonicznych.

Możesz jednak dotrzeć do niektórych marek. Musisz jednak korzystać z własnych stron w sieciach społecznościowych (VKontakte, Facebook, Odnoklassniki) i blogach (Twitter, Instagram). Możesz zostawić negatywną opinię na swoim koncie osobistym, zaznaczając stronę marki, która ją narusza, dodając hashtag z nazwą (cyrylicy i łaciny). Firma może ukryć tę odpowiedź przed subskrybentami, ale nie może jej usunąć: nie zatwierdzona przez markę, będzie widoczna dla wszystkich użytkowników za pomocą hasztagu.

Aby przyciągnąć dodatkową uwagę na problem, mogą twoi przyjaciele i subskrybenci. Publikując publikacje o niskiej jakości usług, zaznaczając na nich stronę marki i komentując swoją opinię, wzbudzą falę negatywności, która będzie trudna do zauważenia przez firmę.

Styl odwołania się do winy może być inny: od „Drogiej firmy, proszę bądź uprzejmy ...” do „Uwaga! Nieuczciwa marka zwodzi klientów!”. Czasami oświadczenia emocjonalne na kontach osobistych działają lepiej niż próbowanie kontaktu za pośrednictwem oficjalnych kanałów komunikacji. Na przykład kilka lat temu Muscovite Ksenia, po kilku dniach nieudanej komunikacji z operatorem telekomunikacyjnym, krótko napisała na swoim Twitterze: „hashtag z marką to g *** o”. W ciągu godziny pracownik firmy skontaktował się z nią, dowiedział się, na czym polega problem, i przekazał go starszemu specjalistowi, któremu udało się rozwiązać problem w ciągu najbliższych dwóch dni.

Wizerunek w sieciach społecznościowych w Rosji jest z reguły monitorowany przez banki, firmy IT i operatorów telefonii komórkowej.

Gdzie jeszcze napisać

Jeśli sieci społecznościowe nie pomogły, możesz przejść na strony otzovik: Spr.ru, Yell.ru, Irecommend.ru, Otzovik.com, Orabote.xyz, Pravda-sotrudnikov.ru.

Na początek zalecamy zapoznanie się z wynikami wyszukiwania dla Yandex i Google dla „nazwa firmy + recenzje”. Zwróć uwagę na to, jakie zasoby przedstawiciele marki reagują na niezadowolonych klientów.

Chcesz być usłyszany? Napisz do witryn branżowych, które umożliwiają firmom z tej samej dziedziny komunikowanie się z użytkownikami w sekcji „Recenzje”. Na przykład dostawcy aktywnie komunikują się z subskrybentami na Moskvaonline.ru, dealerzy samochodów oglądają Drive2.ru. Najważniejsze, aby zostawić nową recenzję, a nie komentarz pod czyjąś skargą, aby szczegółowo opisać problem, kontaktując się ze sprawcą.

Z doświadczenia powiem, że opinie otzovików są często spotykane: wiele restauracji, usług taksówkowych, centrów sportowych i pralni odpowiada klientom w Spr.ru, Yell.ru, Zoon.ru, Otzovik.com.

Nawiasem mówiąc, otzoviks różnią się metodami publikowania i rankingu odpowiedzi. Zwróćcie na to uwagę, aby wasz krzyk duszy nie zaginął. Tak więc, na Otzovik.com i Irecommend.ru recenzje są uszeregowane według oceny, a na Zoon.ru, Pro-firmy.ru - w kolejności chronologicznej, negatywne i pozytywne są mieszane. Na Spr.ru każda firma ma profil zawierający dwie kolumny - złe i dobre recenzje. Łatwiej jest porównać liczbę plusów i minusów marki.

Często marki próbują blokować prawdziwą negatywność za pomocą fikcyjnych pochwał. Niektóre zasoby nauczyły się wykrywać podróbki i zgłaszać je użytkownikom.

Skarbonka opinii na temat pracodawców odniosła w tej sprawie większy sukces niż inni. Na przykład Pravda-sotrudnikov.ru pokazuje zduplikowane adresy IP w różnych odpowiedziach i ich przynależność geograficzną. Zabawnie jest patrzeć, jak fikcyjna Marina i Igor z tego samego komputera są chwaleni przez pięć różnych firm w ciągu jednego miesiąca, a Victor z Dominikany pisze, że właśnie wyszedł z Kazania. W oparciu o te cechy, Pro-firmy.ru opracował ostatnio ocenę marek, których działania są podejrzane.

Utworzenie powiadomień pomoże ci nie przegapić odpowiedzi firmy adresującej: otzoviks informuje e-mailem o reakcji marki. Jeśli w ciągu miesiąca nie będzie odpowiedzi z żadnej ze stron, marka najwyraźniej nie dba o swoją reputację w sieci. Ale praca polegająca na wysyłaniu wielu skarg w żadnym wypadku nie jest daremna. Osobiste doświadczenie opisane w Internecie powie innym użytkownikom, którym firmom zaufać, a które nie.

Jak zarabiać na recenzjach

Na stronach otzovik możesz nie tylko narzekać lub uzyskać informacje o markach użytkowników, ale także zarabiać pieniądze. Na przykład Otzovik.com i Irecommend.ru płacą za tworzenie różnorodnych treści w celu przyciągnięcia większego ruchu.

Każdy może zarejestrować konto i pisać recenzje na dowolny temat w tych zasobach. Wynagrodzenie wynosi od 50 do 500 rubli za 1000 wyświetleń opinii. Objętość postu wynosi co najmniej 500 znaków, a wielkość płatności zależy od popularności tematu, dostępności zdjęć, umiejętności czytania, różnych wrażeń autora, polubień i komentarzy użytkowników.

Ten system jest dobry dla autorów, ale niestety jest szkodliwy dla osób dotkniętych złej jakości usługami: najprawdopodobniej nikt nie zauważy ich nowej negatywnej recenzji na Otzovik.com.

Ponadto aktywni autorzy prawie zawsze piszą pozytywne recenzje, aby nie stracić pieniędzy. Tylko sporadycznie, gdzieś w długich tekstach, niektórzy blogerzy wymieniają minusy, ale w 90% przypadków dają dobrą ocenę, więc post zdecydowanie nie jest usuwany i generuje dochód.

Okazuje się więc, że złe wiadomości giną w morzu pozytywów, a dobre pojawiają się na górze wyników wyszukiwania dzięki kompetentnym działaniom popularnych autorów. Ale możesz też zwrócić na siebie uwagę ich metodami. Pisz obszernie, często wymieniaj w tekście nazwę firmy, jej działów, nazwiska pracowników, dodaj zdjęcia, zrzuty ekranu dokumentów. Poproś znajomych, aby ich polubili, aby przegląd poszedł w górę w SERP.

Obejrzyj wideo: Episodes from Liberty City. Grand Theft Auto . .w pigułce - cz. 7 (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Hack życia, Następny Artykuł

Ludzie w mieście: kto zabiera zwierzęta ze schronisk
Ludzie

Ludzie w mieście: kto zabiera zwierzęta ze schronisk

Miasto ma kilkadziesiąt schronień dla bezdomnych zwierząt. Koty i psy przybywają tam w dużych ilościach i na różne sposoby, ale znacznie rzadziej zdobywają nowych właścicieli. Życie wokół znalazło zwierzęta, które miały szczęście znaleźć dom, i rozmawiało z tymi, którzy zdecydowali się wziąć je dla siebie.
Czytaj Więcej
Osobiste doświadczenie: staż w restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin
Ludzie

Osobiste doświadczenie: staż w restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin

Polina Manskaya, dziennikarka kulinarna, twórczyni Foodandfood.ru, witryny poświęconej jedzeniu i podróżom, opowiedziała Lifeowi, jak po studiach we włoskiej szkole dla profesjonalnych szefów kuchni przebywała na stażu w restauracji nagrodzonej gwiazdką Michelin, co kosztowało i uczyło. WYBÓR RESTAURACJI Przed studiami w akademii kulinarnej nigdy nie pracowałem jako kucharz, ale byłem zainteresowany uzyskaniem stażu w restauracji z gwiazdkami Michelin.
Czytaj Więcej
Osobiste doświadczenie: Jak uratować opuszczone osiedla na przedmieściach
Ludzie

Osobiste doświadczenie: Jak uratować opuszczone osiedla na przedmieściach

Muzeum Moskiewskie organizuje wystawę poświęconą dawnym majątkom szlacheckim, które znajdują się na terenie tzw. Nowej Moskwy, w przestrzeni między Autostradą Kijowską a Warszawską, która nagle stała się miastem. Rosyjskie majątki szlacheckie to ból i smutek zarówno dla Ministerstwa Kultury, jak i miłośników architektury: w większości przypadków są to zapomniane ruiny, które należy przechowywać kosztem budżetu, ale nie przeznaczaj pieniędzy na ich odbudowę.
Czytaj Więcej