Przewodnik

Co kupić na pchlim targu

Sprzedawcy i kupujący

Fotograf Yasey i ja poszliśmy razem na eksplorację: wędrowaliśmy między rzędami, badaliśmy wszystko z rzędu. Sprzęt fotograficzny nie wywołał negatywnej reakcji - mylił nas z zagranicznymi turystami, uśmiechał się i krzyczał na łamany angielski łamanym angielskim. Kiedy coś nam się spodobało, zapytaliśmy o ceny: patrzyłem na porcelanowe figurki - są w telewizji z moją babcią, która przywiozła je z Niemiec w latach 60. Yasa lubił aparaty retro: jest ich wiele, dają prawie za nic - od 200 do 2 tysięcy rubli, w zależności od wieku i stanu, i dają film w prezencie.

Daria Romas, specjalistka od antyków, która dołączyła do nas nieco później, powiedziała, że ​​sprzedawcy za ladą szybko oceniają potencjalnego nabywcę i podają najwyższą możliwą cenę. Dlatego Daria zawsze zaleca targowanie się: „To jest rynek, obniżenie ceny jest częścią tego procesu. Po pierwsze, przybywają tu zawodowi łowcy starożytności. Pojawiają się na rynku w pierwszych minutach po otwarciu. Szukają i kupują najcenniejsze przedmioty. Jest też wielu pracowników przemysłu filmowego, „Szukają rekwizytów do sesji. Są projektanci, którzy wybierają coś do swoich projektów. Reszta to w większości przypadkowi goście”.

Kiedy jeden ze sprzedawców zorientował się, że robimy zbyt wiele zdjęć dla turystów, musiałem przyznać, że pracujemy nad materiałem. Woźny natychmiast zaczął gonić nas od kontuaru i zażądać usunięcia zdjęć, na których został schwytany. Reklama nie jest konieczna dla mieszkańców: raczej nie są w stanie rzetelnie odpowiedzieć na pytanie, skąd pochodzą ich towary. Na pchlim targu zawsze musisz być mentalnie przygotowany na to, że twoje ulubione przedmioty można zdobyć nielegalnie. System ostrzegania wśród handlowców na rynku działa szybko i bezawaryjnie: natychmiast po incydencie ludzie za półkami, którzy wcześniej serdecznie nas zapraszali, wszyscy zaczęli mówić, że sami nic nie wiedzą, a prawdziwy właściciel towarów tymczasowo odszedł w interesach.

Porcelana i podstawki

Na rynku jest dużo porcelany, głównie Fabryka Porcelany w Leningradzie i europejskie fabryki. Daria mówi, że czasami spotykają się tutaj ręcznie malowane kopie - są cenniejsze i droższe, ale rzadko mają z nimi szczęście. Prowadzę Darię do sprzedawcy, od którego opiekowałem się porcelanowym skejtem. Łyżwiarz zgubił palce, ale okazuje się, że w razie potrzeby można je przywrócić u konserwatora - będzie to kosztować około 800 rubli za palec. Cena 5 tysięcy rubli jest całkiem prawdziwa: „Jest to rzecz fabryczna, która nie ma specjalnej wartości. Została wyprodukowana w Europie Wschodniej, jest piętno. To piętno, które mówi nam, że to nie jest podróbka ani remake. Takie przedmioty jak ten skater, nie ma sensu fałszować. Nie ma żadnej specjalnej wartości, jest raczej przyjemnym zakupem do wnętrza. Możesz spróbować obniżyć cenę, wywrzeć presję na renowację i kupić, jeśli chcesz ”.

„Ale uchwyt na kubek wygląda interesująco”, Daria podnosi go i pyta sprzedawcę, co to jest. Odpowiada, że ​​jest to srebrny uchwyt na kubek z czasów cesarskich, rzadki przypadek. Trudno jest zweryfikować autentyczność bez specjalnego sprzętu, ale Daria mówi, że sprzedawca prawdopodobnie nie oszukuje. Jego cena wynosi 10 tysięcy rubli: „Może to nawet kosztować więcej. Pozostało nam niewiele rzeczy z tamtych czasów, są one bardzo cenne i rzadko się pojawiają”.

Brąz

Przechodzimy do badania brązowych figurek - jest ich wiele. Według Darii najłatwiej jest ich oszukać, ponieważ amatorowi jest prawie niemożliwe określenie ich wieku i pochodzenia: „Musisz uczyć się przez długi czas i zobaczyć tysiące oryginałów, aby odróżnić prawdziwą wartość od podróbki na oko. Więc jeśli przyszedłeś na brąz, lepiej coś kupić i staraj się nie martwić o autentyczność. Praktycznie nie ma żadnych gwarancji ”.

Zabawki świąteczne

Dobrze jest przyjść na rynek w Izmaylovie przed Nowym Rokiem, aby opiekować się starymi dekoracjami świątecznymi - pojawiają się tylko przez kilka tygodni w roku. Można tu znaleźć przedwojenne bawełniane przedmioty, które straciły zabawki ze szkła brokatowego z lat 60. i dużą liczbę ozdób choinkowych z lat 80. Ceny zaczynają się od 50 rubli i dochodzą do 5 tysięcy rubli za zabawkę. Za niewielką sprzedaż hurtową udziel zniżkę. Daria kontynuuje: „Czasami sprzedawcy opowiadają takie inspirujące historie o tych rzeczach. W głębi serca rozumiesz - kłamią, ale jest tak piękne, że kupujesz historię, a nie przedmiot. Właśnie dlatego powinieneś przyjść na pchli targ: po sensacje i historie, nie rzeczywiste wartości. Czasami oczywiście też się tutaj spotykają, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Najczęściej sprzedają tutaj nostalgię. ”

Co jeszcze spojrzeć na rynek

Do liczników z samowarami, gramofonów do płyt winylowych i samych płyt, a także do odznak czasów sowieckich i masywnych kryształowych naczyń szklanych - symbolu filistowskiego szczęścia w epoce stagnacji Breżniewa - prawie nie pasowaliśmy. Wszystko to jest dostępne na rynku w imponujących ilościach. Takie przedmioty nie są sfałszowane, ale mogą nazwać cenę zbyt wysoką.

Podsumowanie

Udawanie się na pchli targ po coś, co może przyciągnąć opłacalną inwestycję, nie ma sensu. Czasami naprawdę spotykają się rzadkie cenne przedmioty, ale aby się zorientować, musisz być dobrym specjalistą. Warto tu przyjechać po wspomnienia i wrażenia - a nawet nic nie można kupić. Wystarczy spojrzeć na rzeczy, które przypominają dzieciństwo, o obchodach Nowego Roku u babci, która ozdobiła choinkę prawdziwymi szklanymi zabawkami, i Oliviera serwowanego w czeskim krysztale.

Obejrzyj wideo: Co udało mi się przy okazji dziś kupić na Pchlim targu . (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę
Praca

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę

Stopień nienawiści do homoseksualistów, osób transpłciowych i biseksualnych w Rosji idzie w górę. Są przeklęci z ekranów telewizyjnych, nie wolno im adoptować dzieci i uzyskiwać praw. Ostatnio zmartwiony Rosjanin złożył nawet pozew przeciwko Apple: umieściła na iPhonie emoji z wizerunkami rodzin osób tej samej płci, które uważał za „niebezpieczne dla umysłu nieformowanego dziecka”.
Czytaj Więcej
Co zrobić, gdy jesteś cięty
Praca

Co zrobić, gdy jesteś cięty

Coraz częściej pojawiają się informacje o redukcji pracowników. Optymalizacja personelu przeprowadzana jest w Transmashholding, AvtoVAZ, agencji prasowej TASS, CTC Media, banku VTB 24 i innych firmach. Nasi czytelnicy mówili także o skrótach. Aby dowiedzieć się o skali problemu, poszukaj pracy w witrynie Job.
Czytaj Więcej
Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin
Praca

Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin

Pod koniec czerwca zakończony zostanie główny etap zdawania zunifikowanego egzaminu państwowego. Zgodnie z prawem, nie tylko wczorajsze dzieci w wieku szkolnym, ale także absolwenci poprzednich lat mogą to wziąć, najważniejsze jest, aby zdążyć złożyć wniosek w regionalnym centrum przetwarzania informacji przed 1 lutego. Z reguły ci, którzy zdali egzamin jako student, który po szkole nie wstąpił na pożądany uniwersytet, przeszli przerwę szkoleniową lub wstąpili do wojska, postanowili spróbować ponownie rok później.
Czytaj Więcej
Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki
Praca

Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki

Aliya Rakimgulova wiceprezes Acronis Pracowałem i rozwijałem się w jednej firmie przez dziewięć lat. Sądząc po tym, nie ma problemu płci w IT. Pomimo tego, że Acronis to międzynarodowy biznes zatrudniający prawie 700 osób. Jeśli gdzieś mamy mniej kobiet, jest to w dziale rozwoju. Jest ich nieco więcej wśród testerów, stosunek płci w dziale pomocy technicznej wynosi około 40/60.
Czytaj Więcej