Przewodnik

Modul, Maker and Atelier: przewodnik po modnych loftach w Petersburgu

W Petersburgu pojawia się coraz więcej krajowych marek odzieży - od efemeryd, które znikają po zszyciu jedynej kolekcji, po marki, które z powodzeniem działają od ponad jednego sezonu. Rośnie także liczba sklepów, w których reprezentowani są rosyjscy projektanci. A ostatnio nabiera tempa nowy format - modne lofty. To rodzaj kreatywnej przestrzeni, zaostrzonej przez rosyjskich projektantów. Życie wokół mówi o trzech takich miejscach w zabytkowych budynkach.

Modul Fashion Loft

Loft na Newskim Prospekcie od twórcy kosmicznej tajgi Marka Kalinina. Modul został wprowadzony na rynek wkrótce po zamknięciu Tajgi i właśnie tam 8-sklep, sklep z wieloma markami, który gromadził być może najciekawsze rosyjskie marki, tymczasowo wyprowadził się z rezydencji na Nabrzeżu Pałacowym. Mark planuje wkrótce otworzyć kolejną przestrzeń związaną z modą w centrum.

Mark Kalinin

współzałożyciel Loft Modul

Pokój na Newskim Prospekcie był przeznaczony do wynajęcia. Biuro architektoniczne Architales było odpowiedzialne za projekt: jego szef, Jegor Okorokov, mój partner projektu, pokazał mi ten pokój. Od razu zakochałem się w przestrzeni: nowoczesny design i wygodny układ były idealne do realizacji projektu.

Modul otworzył się niemal natychmiast po zamknięciu tajgi. Niepokoiło nas to przez półtora tygodnia, w końcu otworzyliśmy trochę niechlujny, ale wciąż dość jasny. Teraz ustaliliśmy trudną mechanikę pracy i przechodzimy do etapu kreatywnego - testujemy formaty wydarzeń, wzbogacamy i dostosowujemy projekt. To zupełnie nowy format przestrzeni, nie mamy jeszcze żadnego zweryfikowanego schematu, wielu musi nauczyć się „w bitwie”.

Główną ideą Modul jest otwarte, dynamiczne, kreatywne środowisko, w którym aktorzy branży mody spotykają się z publicznością w różnych formatach. Powierzchnia loftu wynosi 300 metrów kwadratowych. Osobliwością jest to, że jest ukryty przed przechodniami: znajduje się na drugim piętrze, wejście od łuku, które niezależnie porządkujemy. Na początku nie było łatwo nas znaleźć, ale teraz są znaki identyfikacyjne, a goście na pewno się nie zgubią.

Moim zdaniem w Petersburgu przemysł mody rozwija się na naszych oczach - pojawiają się nowe marki i sklepy. Wielu z nich nie spieszy się w poszukiwaniu tożsamości w centrach handlowych, aby otworzyć osobne sklepy z wizytówką - jest to droga i kłopotliwa sprawa. Na naszym poddaszu tworzymy własną atmosferę, prowadzimy wydarzenia edukacyjne w zakresie mody, kursy mistrzowskie z ilustrowania mody: to tworzy profesjonalne środowisko ludzi, którzy nie są obojętni na ten temat.

W tej chwili Modul ma dwa sklepy z wieloma markami: 8-sklep z autentycznymi kolekcjami odzieży, akcesoriów i biżuterii od krajowych projektantów, a także Must Have - demokratyczny sklep prezentujący produkty marek azjatyckich i rosyjskich. 8-sklep w Modul zajął dość skromne pomieszczenie, nieproporcjonalne do skali planu, więc na początku grudnia zespół otwiera nowy sklep. W Modul 8-sklep może pozostawić specjalny wybór rzeczy innych niż sklep flagowy; ponadto planowane jest, że na poddaszu pojawi się kwestia zamówień ze sklepu internetowego.

Istnieją również dwa studia marek petersburskich: Lilya Ladygina; marka istnieje od ponad roku, ale jej produkty są już sprzedawane w sklepach w Petersburgu, Moskwie i Barcelonie. W showroomie Ladygina Space odbywają się lekcje ilustrowanej szkoły rysunkowej Alena Kaznacheeva, wykłady i kursy mistrzowskie. Kolejnym studiem jest Ana Muse Anastasia Mustafina: jest to nowa niezależna marka projektowa inspirowana Azją. Innymi mieszkańcami loftu są Hairstyle Salon Davines i kiosk z magazynem LeBigMag.

W Modul nie ma wolnej powierzchni do wynajęcia, ale planujemy otworzyć kolejną powierzchnię w najbliższej przyszłości. Lokalizacja będzie również w centrum, co oczywiście nie dyktuje najbardziej przystępnych cen, ale daje duże możliwości.

Maker. Zaprojektuj strych

Loft na Champ de Mars w słynnym domu Adamini, który został otwarty w listopadzie 2016 r. Maker zgromadził około 80 rosyjskich marek. To pierwsza modna przestrzeń w mieście, która nie działa dla młodych ludzi, ale dla bardziej dorosłych odbiorców. Życie wokół mówiło o jednym z mieszkańców loftu - marce etycznych butów Anima Shoes.

Elena Gorina

współzałożyciel Maker. Zaprojektuj strych

Nasz loft znajduje się w domu Adaminiego na Mars Field, 7. Pomimo tego, że budynek znajduje się w centrum, historycznie nie istniał żaden detal - raczej można go nazwać kultem, uderzającym swoją monumentalnością. Jedyną rzeczą, która była w nim przed otwarciem Maker, była restauracja Sklep spożywczy, która dorastała na miejscu kabaretu Komików. Budynek ma ciekawą historię: na przykład przed pokojem, w którym znajduje się nasz strych, był częścią Biura Sztuki Dobychina: organizowano tutaj wystawy artystów ze Świata Sztuki, a Czarny plac Malewicza po raz pierwszy zaprezentowano publiczności.

Kiedy dostaliśmy ten pokój, była tylko minimalna dekoracja. Wznieśliśmy schody, zmieniliśmy stare drzwi na piękny dąb, wykonaliśmy szklane ścianki działowe i niezwykłe oświetlenie. Naprawa zajęła około trzech miesięcy. Teraz oprócz ubrań i akcesoriów na strychu znajduje się kawiarnia, studio florystyczne i studio urody, a także duża kolekcja gildii perfumiarzy.

Kupujący są przyzwyczajeni do tego, jak działają zwykłe sklepy sieciowe: kolekcja jest importowana, a następnie rabaty sezonowe. Mamy zupełnie inny schemat: projektanci wypożyczają szyny, szyją kolekcje, a dyrektor mody starannie dobiera modele. W ciągu jednego sezonu asortyment może się prawie całkowicie zmienić, ponieważ uważnie monitorujemy reakcję klientów: zdarza się, dzwonimy do projektanta i prosimy o przyniesienie, a nawet uszyć coś innego. Informacja zwrotna pomaga nam i projektantom w rozwoju.

Po tym, jak lawina zaczęła otwierać modne przestrzenie w Petersburgu, liczba projektantów w mieście znacznie wzrosła. Czasami w ciągu dnia oprócz klientów mogą przyjść dwie lub trzy osoby, które po krótkiej grze wstępnej mówią, że szyją również ubrania. Współpracujemy z młodymi rosyjskimi projektantami - ale nie z początkującymi w tej branży, ale z tymi, którzy już produkują ciekawy produkt wysokiej jakości. Nie spotykamy źle wykonanych rzeczy z materiałów syntetycznych z kategorii szybkiej mody, ponieważ naszą grupą docelową nie są młodzi ludzie, ale bardziej dorosły i świadomy konsument, kierujący się zasadą „kupuj małe, kupuj lokalnie”. Nasi stali klienci są bardziej wybredni, wolą naturalne tkaniny i zwracają szczególną uwagę na detale - jakość kroju, szwów i akcesoriów.

W Petersburgu jest bardzo niewiele sklepów z rosyjskimi projektantami, którzy utrzymują markę i utrzymują ideę w czystości: większość, ze względu na złożony mechanizm interakcji z lokalnymi producentami, w rezultacie woli kupować niedrogie produkty wyprodukowane w Azji, po prostu szyjąc na nich swoje metki. W tym względzie mamy z czego być dumni: naprawdę wspieramy naszych utalentowanych facetów i pomagamy im się rozwijać, i możemy z całą pewnością powiedzieć o wszystkim w Maker - „made in Russia”.

W rezultacie mamy około 80 marek. Z 30% do 50% mieszkańców zmieniło się. To bardzo żywy rynek, na którym wszyscy się znają. Obecnie powszechną praktyką jest nie wypłacanie pieniędzy projektantom, którzy sprzedają swoje ubrania za pośrednictwem salonów sprzedaży - więc szukają nowych miejsc, zmieniają lokalizacje, otwierają warsztaty i studia. W tym roku spotkaliśmy się być może ze wszystkimi lokalnymi projektantami, znamy ich smutki i radości, staramy się pracować uczciwie.

Atelier

Jedna z przestrzeni Grupy Rozwoju Społecznego Siergieja Larionowa (znany jest z pracy z Alexandrem Basalyginem w BS Art Development). Kreatywny strych w kamienicy kupca Alferova został otwarty na początku 2017 roku. W komunikacie prasowym Atelier wnętrza domu zostały opisane w następujący sposób: „Pomimo czcigodnego wieku budynek zachował wszystkie atrybuty architektury petersburskiej XIX wieku, w tym przednie wejście z kominkiem, schody z balustradami z kutego żelaza i dekoracje w stylu barokowym”. Całkowita powierzchnia przestrzeni jest imponująca - 1250 metrów kwadratowych.

Siergiej Larionow

założyciel kreatywnego loftu „Atelier”

Główną ideą kreatywnego loftu jest rewitalizacja historycznych wnętrz XIX-wiecznego apartamentowca o nowoczesnym designie. Nasza firma przeprowadziła prace remontowe i wykończeniowe na terenie lokalu, mieszkańcy musieli jedynie stylizować je do swoich potrzeb. Mieszkańcy Atelier są przedstawicielami różnych dziedzin kreatywnych: oprócz produkcji odzieży są to także: filmowanie, fryzjerstwo, projektowanie wnętrz i studia tatuażu.

Obejrzyj wideo: The Long Way Home Heaven Is in the Sky I Have Three Heads Epitaph's Spoon River Anthology (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Otwarcie sezonu biegowego, Apocalyptica i wieczór filmowy w galerii
Weekend

Otwarcie sezonu biegowego, Apocalyptica i wieczór filmowy w galerii

Na zewnątrz, Night of Sidewalk Astronomy Irkutsk ponownie dołącza do światowej akcji „Night of Sidewalk Astronomy”. 24 marca wszyscy będą mogli patrzeć przez teleskopy na księżyc i nie tylko. Jedynym warunkiem jest czysta pogoda, w przeciwnym razie wydarzenie zostanie przełożone na następny wieczór. W Irkucku teleskopy zostaną rozmieszczone w ośmiu miejscach: w pobliżu Muzeum Noosfery, pod pomnikiem Aleksandra III, pod Bramą Moskiewską, na placu przed biblioteką Molchanov-Sibirsky, niedaleko IrNITU, na placu pod pomnikiem Pracowników Zakładu Lotniczego w Irkucku, przed centrum handlowym Europark i na stronie przy szkole nr 50 w Topkinsky.
Czytaj Więcej