Miejsce

„Kotomka” w Małym Stanie: sklep Zero Waste, sklep vintage i kawiarnia z salą wykładową

Na linii Mały Kazenny otwarto przestrzeń Kotomka, która łączy sklep Zero Waste, kawiarnię, vintage i salę wykładową. Życie wokół odwiedziło nowe miejsce promujące idee racjonalnej konsumpcji, przyjrzało się, jak to działa i przekonało się, czy realistyczne jest odstawianie ludzi od kawy w filiżankach.

SMS: Inal Marzoev

Zdjęcia: Ksenia Kolesnikova

Pomysł

Za Kotomką są dwaj przyjaciele - Dasha Struk i Katya Sidenko, którzy rozmawiają od szkoły. Według dziewcząt do świadomej konsumpcji doszli poprzez vintage. W sierpniu ubiegłego roku Dasha i Katya uruchomiły sklep Fefёla, który szybko się rozrósł i zgromadził wokół siebie stałą publiczność. Dziewczyny podkreśliły nie tylko zdjęcie na Instagramie: „Ważne było dla nas nie tylko sprzedawanie pięknych rzeczy, przedłużając w ten sposób ich życie, ale także informowanie ludzi, że nie trzeba iść na masowy rynek, aby kupić coś, co wyrzucą w sezonie. starał się przyciągnąć do projektu nie tylko publiczność, która już znała się na stylu vintage, ale także nowych ludzi ”- mówi Dasha.

Po przeprowadzce do showroomu na Kitay Gorod przyjaciele zaczęli myśleć o czymś bardziej ambitnym. Tak więc wiosną wpadli na pomysł stworzenia przestrzeni, w której będzie działać kawiarnia, a także będą sprzedawać rozpakowane towary i ubrania vintage, z którymi już mają doświadczenie. Na sprzedaż pieniędzy Dasha i Katya nie miały dość, więc inwestorzy byli zaangażowani w projekt.

Kotomka

Adres: st. Zemlyanoy Val, 14-16, s. 1 (wejście od Małego Kazennego na.)

Czas pracy: Pon. - pt. Od 9:00 do 21:00,

Sobota - niedziela od 10:00 do 21:00

kotomka.zerowaste

Zero odpadów

Poszukiwanie lokali, przebudowa i naprawa dziewcząt zajęła około dwóch miesięcy. Aby obniżyć koszty i rozpocząć jak najszybciej, większość pracy wykonali własnymi rękami. „Wiemy, że w Moskwie są dwa sklepy Zero Waste - w Fabryce Chleba i Sokolnikach. Ale nie skupialiśmy się na nich, ale raczej na pakiecie nowojorskim za darmo. Naprawdę podoba nam się sama przestrzeń, gospodyni i jej podejście. Nawiasem mówiąc, sprzedają również vintage i prowadzą wykłady, warsztaty i kursy mistrzowskie. Od samego początku zdecydowaliśmy, że to powinno być coś więcej niż tylko sklep ”- mówi Katya.

Przestronny pokój podzielony jest na strefy. Przy wejściu eksponowane są towary produkowane przez Kotomkę. Torby na produkty o różnych rozmiarach, kupujący, pokrowce na buty wielokrotnego użytku i krążki materiałowe, alternatywa dla bawełny - wszystko to jest uszyte fabrycznie. Dalej jest sklep spożywczy, w którym wszystko jest sprzedawane na wagę: makaron, kasza gryczana, ryż, fasola, soczewica, mąka, kakao, kokos, nasiona chia, różne muesli i ciasteczka, suszone banany i wiele innych. Produkty przychodzą również do sklepu bez opakowania, w pojemnikach zwrotnych. Wszystko jest przechowywane w dozownikach lub bankach. Ci, którzy przybyli bez swojego pojemnika, mogą kupić szklane pojemniki lub torby do pakowania.

„Sprzedajemy płatki śniadaniowe i niektóre podstawowe produkty po normalnych cenach, nawet trochę taniej, ponieważ nie ma opakowań. Oczywiście są też przedmioty, które są droższe - na przykład ciasteczka, które zamawiamy w piekarni. Jeśli narysujemy analogię, wtedy nasze ceny są znacznie bliższe VkusVill niż ABC Smaku ”, mówi Dasha.

Dla artykułów spożywczych - dział z eko-kosmetykami. Tutaj znajdziesz maski, toniki, serum na olej, kremy, peelingi, szampony, mydła, proszki do zębów i inne produkty do pielęgnacji. Wkrótce pojawią się kosmetyki, które będą również sprzedawane na wagę i rozlewać - w swoim pojemniku możesz na przykład wlać szampon. Podobnie jak w przypadku produktów, Kotomka ma pewne umowy z wieloma dostawcami: towary są dostarczane do sklepu albo w skrzyniach, które następnie są usuwane z makulatury, albo w pojemnikach, które są następnie wysyłane z powrotem do ponownego wykorzystania.

Vintage i kawiarnia

Po uruchomieniu Kotomki Dasha i Katya doszły do ​​wniosku, że trudno jest połączyć nowy projekt z Fefёlą. Postanowili zmniejszyć liczbę produktów w kolekcjach sezonowych do 30-40 i rozwinąć sprzedaż online. Dziewczyny wierzą, że w ten sposób więcej rzeczy będzie sprzedawanych i możliwe będzie obniżenie cen. Teraz szyny z zabytkowymi ubraniami i akcesoriami znajdują się w różnych punktach w całej przestrzeni. Jest też przymierzalnia.

Kolejnym ważnym obszarem jest kawiarnia. Za ziarno odpowiadają tutaj palacze kawy Rockets. Menu obejmuje klasyczne i alternatywne napoje bez kofeiny. Możesz także kupić rogaliki lub batony wegańskie. Oto półki z artykułami gospodarstwa domowego i przyborami kuchennymi: kubki wielokrotnego użytku, termosy, pojemniki, sztućce, słomki i tak dalej. Przestrzeń uzupełnia mini-plac zabaw ze stolikami przy oknie i wielopoziomowymi ławkami. Odbywają się tutaj wykłady i kursy mistrzowskie na różne tematy, a także pokazy filmowe.

Ci, którzy przychodzą ze swoim kubkiem, otrzymują 15% zniżki. „Ktoś nas wyrzuca, mówi, że powinniśmy być bardziej kategoryczni, a nie wlewać do szklanek. Wydaje nam się jednak, że w Moskwie nie można odmówić ich. Jeśli ktoś przyjdzie bez szklanki, barista zawsze sugeruje usiąść i napić się kawy tutaj, z naszych potraw. Ale zawsze dzieje się to bardzo taktownie, bez agresji - nie można się na nią daleko posunąć. A ludzie idą naprzód: pomimo dużego strumienia nie więcej niż pięć osób pije kawę w filiżankach dziennie ”- mówi Katya.

W najbliższej przyszłości Kotomka planuje uruchomić system zabezpieczeń. „Gość zostawia warunkowe 100 rubli, a my dajemy mu kubek wielokrotnego użytku, który będzie mógł wrócić do następnej wizyty i otrzymać depozyt z powrotem” - wyjaśnia Dasha.

Plany

Dasha i Katya planują poszerzyć zasięg, przyciągnąć nowych odbiorców i rozmawiać o świadomym stylu życia - na Instagramie, podczas regularnych wykładów i pokazów filmowych. Wkrótce dziewczyny zaprezentują własną linię makijażu mineralnego. Będzie miał tonalny podkład, puder, róż i krem. Również w planach - uruchomienie pełnej linii dla mężczyzn

Popularne Wiadomości

Kategoria Miejsce, Następny Artykuł

Dziewczyny w kulturystyce
Ludzie w mieście

Dziewczyny w kulturystyce

Dla większości sportowców odciążenie mięśni nie jest celem samym w sobie, ale środkiem do osiągnięcia wyniku. Ale nie dla kulturystów. Od miesięcy przestrzegają diety i trenują, aby pokazać się w całej okazałości na scenie, w przypadku dziewcząt - w kostiumie kąpielowym, na obcasach iz jasnym makijażem. Redaktorzy „Life wokół” rozmawiali ze sportowcami z Niżnego Nowogrodu o konkurencji, sprawiedliwości sędziów, życiu osobistym i hejterach, a także o tym, jak prawidłowo jeść i trenować, aby wygrać nagrody.
Czytaj Więcej
Pokaz tancerzy i pylon tancerzy w Irkucku
Ludzie w mieście

Pokaz tancerzy i pylon tancerzy w Irkucku

Taniec pylonowy i pokazy ze striptizem, nawet w 2019 roku, są nadal piętnowane. Czy wstydem jest tańczyć na słupie, jak publiczność reaguje na liczby z elementami erotyki i ile artystów podobnego gatunku może zarobić w Irkucku, Life zapytało łącznie trzech profesjonalnych artystów i choreografów.
Czytaj Więcej
„Schudnij!”: Irkuccy trenerzy fitness o „przebiśniegach” i szkoleniu online
Ludzie w mieście

„Schudnij!”: Irkuccy trenerzy fitness o „przebiśniegach” i szkoleniu online

Wraz z nadejściem wiosny kluby fitness wypełniają się przebiśniegami - ludźmi, którzy chcą pilnie uporządkować swoją sylwetkę. Życie wokół rozmawiało z trenerami z Irkucka o tym, jak odnoszą się do sezonowości w fitnessie, a także o trendach w 2019 roku i szaleństwie dla zdrowego stylu życia. Anastasia Shimokhina Doświadczenie trenerskie - 10 lat Wszyscy przychodzą i chcą okrągłego pięknego tyłka i płaskiego brzucha, to się nie zmienia.
Czytaj Więcej