Zarządzanie

Konstantin Bocharsky o finansach osobistych jako kapitale obrotowym

Konstantin BOCHARSKY

 

Redaktor magazynu „Secret of the company” (wydawnictwo „Kommersant”), właściciel sklepów Toyzez.ru i „Full Cup”

 

„Brak pieniędzy” to normalna odpowiedź w biznesie ”, powiedział mi kiedyś Dmitrij Nowikow, właściciel sklepu Igromall. - Brak pieniędzy to normalny stan dla przedsiębiorcy. Powiedziałbym, że to dziwne, kiedy są. Dlaczego? ”I wyjaśnił, widząc moje zdezorientowanie:„ Po co ci darmowe, niewykorzystane pieniądze, jeśli możesz inwestować w towary, nowe sklepy, reklamę, rozwijać funkcjonalność strony, ludzi i zarabiać? ”

Wszyscy zetknęliśmy się z tym: przy oknie namiotu ulicznego, kasie biletowej w metrze, lada sklepowa stoi żebrak i prosi o „dodanie”. Przeszedłem całą ewolucję reakcji na taką prośbę. Na początku odmawianie było strasznie niewygodne. Nie wiem dlaczego. Logicznie nie da się tego wyjaśnić. Potem nauczyłem się trzaskać portfelem i cicho wychodzić. Niedawno osiągnąłem nowy poziom oświecenia. To było w namiocie obok stacji metra Barrikadnaya. Kupiłem butelkę wody, otrzymałem odmiany i słysząc zwykłego „przyjaciela, dodaj osiem rubli”, wlałem drobiazg do mojego portfela i powiedziałem, patrząc w oczy pytającemu: „Nie ma pieniędzy”.

„Tak, ale nie” rozmówca był zaskoczony i skinął głową na swój portfel.
„Brak pieniędzy” - odpowiedziałem ponownie.

Mój sklep miał wtedy nieco ponad rok, a w odniesieniu do finansów osobistych w moim życiu nastąpiła radykalna zmiana - mniej więcej taka sama, jak wcześniej w życiu Novikova w Igromall.

Pierwszą firmą Dmitry'ego było studio internetowe pod koniec lat 90. Rynek rozwoju Internetu we Władykaukazie był, delikatnie mówiąc, niewielki. „Za projekt o dowolnej złożoności nie dali więcej niż 100 $”, przypomina Novikov. Zaczął współpracować z klientami z Moskwy, a następnie przeniósł się „za rynek” do stolicy. Założył wraz ze swoim partnerem studio Binn.ru, twórcą jednego z pierwszych CMS w Rosji - S.Builder (dziś na S.Builder zbudowano ponad 8000 witryn; wśród klientów byli BSGV, RESO-Garantia, BMW Group i Rosbank).

Jednak w 2010 r. Novikov zrezygnował z tworzenia stron internetowych i otworzył sklep internetowy: „To był trudny biznes. Negocjacje mogą trwać pół roku, kiedy projekt jest realizowany miesiąc. A przez te sześć miesięcy nie jest jasne, czy otrzymasz zamówienie, czy nie”.

DOSTAWCY BIZNESOWI UCZESTNICY PODAJĄCY
CO LEW UDZIAŁ W PRACY PRZEZNACZONO DLA SIEBIE - Z NEGOCJACJI
PRZED ROZWOJEM PRODUKTU I PREZENTACJĄ.

Po otwarciu sklepu internetowego Novikov zmienił się. „Kiedy tworzyłem strony internetowe, moje podejście do pieniędzy było proste: zarabiałem pieniądze - je wydałem”, wspomina. „Dostałem je od klienta, kupiłem coś lub poszedłem odpocząć. Nie można było zainwestować”.

Novikov nie wygląda na wydawcę ani osobę, która nie rozumie, jak zarządzać pieniędzmi na rozwój biznesu. Co więcej, sytuacja, którą opisuje, jest mi bardzo bliska. Niedawno w moim postrzeganiu pieniędzy pojawiły się dwa wyraźne punkty odniesienia: 300 rubli i 30 000 rubli.

Pierwszy to wielkość minimalnej płatności za kampanię reklamową w Yandex.Direct. Drugi to typowa kwota zakupu od hurtownika, w której zapewniona jest bezpłatna dostawa.

Możesz kupić butelkę wina i miło spędzić wieczór. Możesz też wysłać pieniądze na kampanię reklamową lub rozpocząć sprzedaż nowej grupy produktów. Co wybierasz

Hrabia Koszt kliknięcia w temacie zabawek dla dzieci wynosi zwykle od 3 rubli do 15. Za 300 rubli można kupić butelkę zwykłego wina lub około 50 kliknięć. Konwersja ruchu z reklamami kontekstowymi wynosi około 2%. Łącznie z dużym prawdopodobieństwem otrzymam jedną sprzedaż. Średni czek szacujemy na 2500 rubli, a marża na 35%. Całkowity brudny dochód - 650 rubli.

Więc 300 rubli leżących w portfelu magicznie podwaja się. Strona, którą budowałeś cegła po cegle każdego dnia (i prawie każdej nocy), podobnie jak dacza twojego ojca, zamienia się w magicznego fabrykatora: składał pieniądze przy wejściu, dwa razy więcej przy wyjściu. Szablon można przenieść. Nazywam to „traktowaniem finansów osobistych jako kapitału obrotowego”.

Literatura oszczędnościowa często przytacza jeden przykład. David Bach, autor Millionaire Automatically, nazywa to Latte Factor. Jeśli codziennie zaoszczędzisz koszt filiżanki kawy (5 USD), to w tygodniu zaoszczędzisz 35 USD. Jeśli zainwestujesz te pieniądze w 10%, to za rok kwota na koncie wyniesie 1 885 USD. Za 10 lat - 30 727 USD, a za 40 lat - 948 611 USD.

Aż moja rodzina poczuła skutki moich metamorfoz. Nie wchodzę w tryb oszczędnościowy i nadal kupuję butelkę wina. „Aby nie dać się ponieść emocjom, po prostu wyraźnie rozróżniam pieniądze osobiste od pieniędzy firmy” - powtarza Novikov. Jednak ta historia wprowadza pewne zmiany w postrzeganiu świata.

„Byłem zawstydzony, gdy nie powiedziałem dostawcom żadnych pieniędzy” - powiedział Novikov. - Dosłownie zawstydzony. Chciałem wyglądać jak solidny klient. „Musisz zrozumieć, że rozmowa o pieniądzach jest istotą każdej rozmowy dla właściciela firmy. To smutna sytuacja. Ale istotą finansowego aikido jest przekształcenie słabości w siłę.„ Teraz rozpoczynam tę rozmowę ”- mówi Novikov „Mówią, że sprzedałbym twoje towary, ale nie ma darmowych pieniędzy na zakupy. Zaczęli mi dawać towary z odroczoną płatnością. Chcą też sprzedawać”.

Maxim Kotin w swojej książce „A frajerzy robią interesy” nazwał to „rytuałem inicjacyjnym”.

PRAWDZIWY BIZNES BĘDZIE OTRZYMANY, GDY PIERWSZY CZAS POTRZEBUJE NEGOCJACJI DOTYCZĄCYCH PRZENIESIENIA TERMINÓW PŁATNOŚCI I MÓWI „BRAK PIENIĘDZY”.

Do tego momentu firma jest podobna do Disneylandu. Od tego momentu zaczyna się proza ​​biznesowa.

Niedawno użyłem formuły Novikov i otrzymałem pierwsze odroczenie płatności - na rynku, gdzie wcale nie lubią jej dawać. Jak dotąd tylko tydzień, ale, jak mówią Jedi, „gdzie jest tydzień, wkrótce dwa, a potem miesiąc”. Niesamowite uczucie: nie wydano ani grosza, towary są w sprzedaży, oto przychód.

Jedynym problemem jest to, że każdy, kto nauczył się mówić „brak pieniędzy”, stoi w obliczu niebezpieczeństwa „luki gotówkowej” - sytuacji, w której zobowiązania płatnicze przekraczają gotówkę dostępną przy kasie. „W przyszłym tygodniu muszę zebrać 500 000 - aby spłacić innego dostawcę. Cóż, odbierzemy go. W najgorszym przypadku poproszę cię, abyś poczekał” - powiedział Novikov.

Jego sklep internetowy ma dwa lata, przychody w 2012 roku wyniosą około 20 milionów rubli. Oprócz strony internetowej i biura sprzedaży w Moskwie, Dmitry otworzył trzy sklepy detaliczne w Togliatti i zaczyna budować sieć afiliacyjną, działając jako dostawca swojego asortymentu dla innych sklepów: „Rozwijamy się wyłącznie z własnych pieniędzy, nie mamy pożyczek i nie szukaliśmy inwestycji z zewnątrz” .

Spotykam coraz więcej ludzi, którzy wpadli w podobny dryf psychiczny. Ci, dla których pieniądze nie są instrumentem konsumpcji, ale kapitałem obrotowym. Czasami wydaje mi się, że w ten sposób zero toksyn jest usuwanych z krwi społeczeństwa. Pamięć o rosnących pensjach żyje w sercach pracowników biurowych; gdzieś w pobliżu przepływa budżet wpadający do niezbędnych kieszeni.

Jednak równolegle z tymi przepływami rośnie grupa ludzi, którzy uczą się „traktować finanse osobiste jako kapitał obrotowy”. I nie jest im trudno powiedzieć „bez pieniędzy”, ponieważ nie tylko znają ich cenę, ale także wiedzą, jak sobie z nimi poradzić. To dobry znak.

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

Parzyć kawę w domu
Dobry nawyk

Parzyć kawę w domu

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Tym razem porozmawiamy o tym, jak uniknąć niewielkich wydatków, które powodują znaczne szkody w budżecie. Anna Sokolova, redaktorka „Życie wokół” Kiedyś pisaliśmy, ile kosztuje filiżanka kawy w moskiewskich kawiarniach: zboże, mleko i szklanka kosztują 20-45 rubli, a oni proszą o 130-200 rubli za gotowy napój.
Czytaj Więcej
8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku
Dobry nawyk

8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku

Przez cały rok rozmawialiśmy o dobrych nawykach, które zmieniają życie na lepsze (chyba że oczywiście po prostu o nich przeczytasz i spróbujesz je przedstawić). Mówimy o ośmiu innych nawykach, najpopularniejszych w tym roku. Do czyszczenia tenisówek gąbką melaminową Białe buty w Moskwie czekają na wiele testów: ciągłe przesuwanie się płytek i nieprzestrzeganie granic przestrzeni osobistej w transporcie publicznym i zwykłe kałuże.
Czytaj Więcej
Idź na masaż
Dobry nawyk

Idź na masaż

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. W nowym numerze - o tym, dlaczego regularnie chodzić na masaż. Wszyscy o tym wiedzą, ale w rzeczywistości niewiele osób to robi. Olga Łukińska, redaktor działu „Zdrowie” Wonderzine. Nie chodzę na masaż bardzo często (średnio raz na kilka miesięcy), ale minęło już 20 lat.
Czytaj Więcej
Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi
Dobry nawyk

Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi

W nowej sekcji Life wokół mówi o dobrych nawykach i prostych działaniach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Julia Ruzmanova redaktorka sekcji „Miasto” i „Ludzie” W grudniu wielu decyduje się pozbyć niepotrzebnych ubrań, zgodnie z tradycją wkraczania w nowy rok bez starego obciążenia. A jeśli łatwo rozstać się z podartymi rzeczami, oto co zrobić z modnymi, ale zaniedbanymi ubraniami - dla wielu jest to nadal problem, zwłaszcza jeśli nie ma młodszych sióstr i braci.
Czytaj Więcej