Zarządzanie

D'Angelo (Quora), Soen (Jajah), Networks (Facebook): Dlaczego małe firmy są szybsze niż duże

 

Wczoraj na stronie Quora pracownicy i założyciele największych firm internetowych dyskutowali, dlaczego duże firmy są tak powolne i niezdarne, a małe wydajnie wykorzystują swoje zasoby i dlaczego start-up brązuje, gdy liczba pracowników przekracza tysiąc.

 

Adam d'angelo

Założyciel Quora

Wiele dużych firm nie wie, jak upewnić się, że konkretne projekty zostaną dostarczone do tych pracowników, którzy będą je najlepiej wykonywać. Teoretycznie jest to tylko w dużych firmach więcej ludzi, a zatem więcej możliwości znalezienia właściwej kombinacji. W praktyce w małych firmach menedżer dobrze zna wszystkich i decyduje, komu dać określone zadanie, okazuje się, że znajduje idealnego artysty.

W małych firmach pracownicy optymalizują swoją pracę z korzyścią dla ich firmy, w dużych firmach - osobiście dla siebie. Jest to ważne, ponieważ każdego dnia podejmują dziesiątki mikro-decyzji. W dużych firmach główną motywacją pracownika jest unikanie zwolnienia i tworzenie złudzenia aktywnego działania, co powoduje, że decyzje nie są zbyt przydatne dla firmy.

Ogólnie rzecz biorąc, małej firmie łatwiej jest zmienić strategię rozwoju. Oznacza to, że wszystkie jego siły mają na celu spełnienie określonych wymagań rynku, więc pracownicy nie spędzają czasu na pobocznych projektach.

Duże firmy mają więcej powielania pracy. W małych wszyscy wiedzą, nad czym pracują reszta, i starają się zapewnić, aby wszystkie zasoby były wykorzystywane tak efektywnie, jak to możliwe.

Wiele dużych firm nie jest w stanie przyciągnąć i zatrzymać najlepszych ludzi. Osoby odpowiedzialne za zatrudnianie pracowników nie śledzą ich późniejszej pracy i nie komunikują się z nimi. W rezultacie ankieterzy nie zdobywają doświadczenia, a ludzie wyjeżdżają do firm, w których zwracają większą uwagę na zatrudnionych pracowników.

 
 

 

Inder NETWORK

Programista na Facebooku

Moim zdaniem chodzi o raportowanie. Słynny ekonomista Mankur Olson mówił o tym w książce „Logika kolektywnego działania”. Matematycznie udowadnia, że ​​wraz z rozwojem firmy, pod warunkiem że wszyscy pracownicy otrzymują równe premie, swobodne podejście do pracy staje się racjonalnym wyborem pracowników. W tym przypadku gratis nie jest uważany za całkowitą bezczynność, a mianowicie odmowę pracy z pełną siłą. W dużych korporacjach trudno jest śledzić pracę pojedynczego pracownika, dlatego nie można uczciwie zachęcać wszystkich zgodnie ze skutecznością jego działań. Więc pracownik decyduje: po co marnować za dużo?

 
 

 

Ori SOEN

Założyciel jajah

W dużych firmach możesz bezpiecznie freebie - nikt tego nie zauważy. Małe firmy nie mogą stać się tak nieodpowiedzialne, ponieważ nie mają zbyt wielu wolnych zasobów. Kiedy idziesz do pracy w małej firmie, bierzesz na siebie wielką odpowiedzialność, ponieważ wkład każdego pracownika tutaj jest bardzo ważny.

 
 

 

Joseph LAI

Product Manager w Ning

Im bardziej Twoja firma, tym więcej kosztów ogólnych związanych z zadaniami pośrednimi. Przez takie wydatki rozumiem każdą pracę, której celem nie jest produkcja produktu i komunikacja z klientami, ale organizacja wewnętrznych procesów w firmie.

Duże firmy zwykle pracują nad dużymi projektami dla szerokiego grona odbiorców. W tych produktach jest wiele funkcji i wymagają one zbyt wielu zasobów do utworzenia i utrzymania. W rezultacie zespół nie ma ani jednej osoby, która monitorowałaby pracę w każdym kierunku. Po prostu niemożliwe jest ich pokrycie. Nawet w dobrze zorganizowanym klastrze, takim jak Microsoft, zebranie wszystkich informacji o projekcie może zająć kilka dni. Z tego powodu pracownicy często muszą wykonywać czyjąś pracę lub psować to, co robią inni. Różni ludzie piszą części tego samego kodu, a gdy trzeba je połączyć, ujawniają się niespójności. 25% pracy nad kodem idzie na sprawdzenie i debugowanie tych problemów. Problem komunikacji w dużych firmach jest ogromny. Jeśli warunkowo złożoność komunikacji w grupie trzech osób wynosi 9, to dla kilkunastu osób wzrośnie do 144.

 
 

 

Kartik Ayar

Dyrektor techniczny w Studios

Korporacje wydają dużo zasobów na ochronę przed ryzykiem. Muszą zachować równowagę między zachowaniem tego, co już zostało utworzone, a próbą wypróbowania czegoś nowego. Zwykle mają kilka grup, które próbują rozwiązać jeden problem na różne sposoby, aby ostatecznie wybrać najlepsze rozwiązanie. Małe firmy nie mają takich możliwości, ale brak gwarancji i opcji awaryjnych aktywuje ich najlepsze cechy. Początkowo łączą całą swoją siłę w jedną opcję.

Duże firmy mają duże problemy z rozpowszechnianiem wiedzy. Małe społeczności są bardziej produktywne, ponieważ stale dzielą się pomysłami i wiadomościami. W końcu zwykle wszyscy siedzą w tym samym pokoju i dyskutują o wszystkim, co robią. W dużych organizacjach relacje między działami są zerwane i powolne. Żaden z pracowników nie widzi pełnego obrazu. Ta sytuacja przypomina przypowieść, w której każdy widzi tylko część słonia, nie wiedząc, jak to wygląda w całości. Brak pracy zespołowej niszczy ducha zespołu. Pracownicy nie ufają sobie nawzajem i nie dzielą się problemami, które z czasem podważają firmę od wewnątrz.

 
 

 

Vivek PONAYAN

Przedsiębiorca

W dużych firmach nie ma jasnych wskaźników, za pomocą których można by ocenić pracę każdej osoby. Gdziekolwiek pracujesz, Twoim głównym zadaniem jest tworzenie wartości, która przynosi pieniądze firmy. W małej firmie bardzo łatwo jest udowodnić, że twoje działania są cenne, ponieważ większość projektów jest realizowana samodzielnie. Jeśli twój produkt działa dobrze, to jest to twoja zasługa. Pracownik dokładnie rozumie, na czym powinien się skupić. W korporacji należysz do dużego zespołu, który ma specjalizację i nie można obliczyć wkładu w sukces projektu. W rezultacie pracownik nie dba o powodzenie projektu, ale o dobre napisanie w raporcie z postępu. W końcu na jej podstawie otrzyma premie.

 
 

 

Karen KROFTEN

Product Manager w Air Products

Powinieneś przeczytać na ten temat książkę Paula Grahama Hakerzy i malarze. W szóstym rozdziale mówi, że największym wyzwaniem dla dużych firm jest nadanie znaczenia indywidualnej pracy każdego pracownika. Nikt nie będzie pracował dziesięć razy więcej, jeśli nie otrzyma dziesięciokrotnego wzrostu wynagrodzenia.

 
 

 

Anonimowy komentator

Pracownik dużej firmy

Pracuję dla dużej firmy i wiem, jak wszystko jest zdepersonalizowane. Pomimo tego, że starają się znaleźć talenty, nadal robią to, aby każdy pracownik czuł się wymienny. Nie potrzebują błyskotliwych pomysłów i alternatywnej opinii, a to poniża utalentowanych ludzi, którzy tam pracują, więc wyjeżdżają do firmy, gdzie ich wyjątkowe cechy zostaną docenione.

Zaliczenie projektu wymaga tak wielu zatwierdzeń, że pracownik nie ma już poczucia, że ​​ta praca jest naprawdę jego. Po drodze świetny pomysł zamienia się w mierny i traci przewagę konkurencyjną.

Każdego dnia mam wrażenie, że idę po ruchomych piaskach i nigdzie nie mogę się dostać. Wiele lat zajmuje rozwiązanie jakiegoś problemu.

 

Zdjęcie na okładce: cplapied / flickr.com

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

W ogrodzie imienia Baumana otwarto kawiarnię z grecką kuchnią Sito
Ciekawe

W ogrodzie imienia Baumana otwarto kawiarnię z grecką kuchnią Sito

W Bauman Garden otwarto kawiarnię z grecką kuchnią projektu Sito. O tym życiu opowiadano w służbie prasowej ogrodu. Kawiarnia mieści się w dwupiętrowym budynku. Na pierwszym piętrze znajduje się kilka miejsc ze stolikami, a na drugim zorganizowano letni taras, który może pomieścić do 40 osób. Głównym daniem w menu jest grecki chaczapuri o nazwie Peinerli.
Czytaj Więcej
Nowa lokalizacja: restauracja Schengen
Ciekawe

Nowa lokalizacja: restauracja Schengen

Mała restauracja Schengen na Kirochnej to wspólny projekt współwłaściciela Terminal Bar Pavel Steinluht i jego przyjaciela Daniila Berezowskiego, który pracuje we własnej agencji reklamowej. Dawno temu wpadli na pomysł otwarcia lokalu gastronomicznego i zaczęli wdrażać go z całą powagą: tylko żeby znaleźć szefa kuchni, musieliśmy przeprowadzić wywiad z 20 osobami.
Czytaj Więcej
Wakacyjne „Jedzenie”: Restauracje i kawiarnie
Ciekawe

Wakacyjne „Jedzenie”: Restauracje i kawiarnie

W najbliższą sobotę w Moskwie po raz trzeci odbędzie się festiwal gastronomiczny magazynu „Poster-Food” - święto „Food”. Oprócz głównej restauracji, w tym roku miejski rynek żywności i strefa kuchni narodowej będą działać w Parku Gorkiego od południa do dziesiątej wieczorem. Tematem przewodnim festiwalu jest street food.
Czytaj Więcej
Na linii Grivtsov otworzył kawiarnię-bar „Somewhere”
Ciekawe

Na linii Grivtsov otworzył kawiarnię-bar „Somewhere”

Na linii Grivtsov uruchomiono kawiarnię „Somewhere” - pierwszą instytucję zespołu przyjaciół, zbudowaną od podstaw i samodzielnie. Kuchnią kierował szef kuchni Kirill Safonov, znany ze współpracy z Tesla Bar i Tartin. Podczas gdy w „Somewhere” obowiązuje wersja testowa menu, ale połowa naczyń z niego na pewno zostanie na stałe.
Czytaj Więcej