Art

Tuszki alkoholowe, czerwone i zwyżkowe: Co musisz wiedzieć o pracy Chaima Soutine'a

24 października Państwowe Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina otwiera pierwszą dużą wystawę w Rosji autorstwa Chaima Soutine'a, współczesnego Picassa i Modiglianiego, niespokojnego i ekspresyjnego artysty, autora niepokojących i nieproporcjonalnych obrazów, które wpłynęły na twórczość Kooninga, Rothko, Pollocka i Bacona (których prace również uwzględnione w ekspozycji retrospektywnej). Na prośbę Life wokół Aleksiej Pawperow mówił o głównych etapach życia i pracy malarza.

Smilowicze

Głód, dzieciństwo na wsi i alkohol

Artysta Khaim Sutin urodził się w zubożałej białoruskiej wiosce Smilowicze w 1893 r. Dzieciństwo spędził w biedzie, brudzie, nieładzie. Soutine był jedenastym dzieckiem w żydowskiej rodzinie nisko opłacanego krawca, który często był niegrzeczny i okrutny wobec swojego domu. Ciągle był niedożywiony - czasem chwytał żarówkę, ziemniaka lub kawałek chleba i biegł do lasu, ukrywał się wśród drzew, spędzał noc na polu, by w końcu wrócić do domu i podjąć nieuchronną karę.

Soutine rekompensował szarość i nietolerancję otaczającej rzeczywistości potężnym dziełem wyobraźni - dziecko obserwowało wiele natury, przekształciło swoje wrażenia w hipnotyzujące fantastyczne formy i mogło wybuchnąć łzami z powodu niezwykle uderzających wydarzeń. Z czasem ukochani rozpoznali w nim zamiłowanie do rzemiosła artystycznego. Przy wsparciu miejscowego rabina i kochającej matki Soutine odmawia kontynuowania rodzinnego biznesu - wraz z innym przyszłym malarzem ze szkoły paryskiej, Michaiłem Kikoyinem, wyjeżdżają do Mińska, aby uczyć się mistrzostwa od lokalnego artysty Krugera. Rok później młodzi ludzie kontynuują naukę w Wilnie, gdzie znajdują nową podobnie myślącą osobę - Paul (Pinhus) Kremen. Po trzech latach mentorzy Soutine wysłali go do Paryża. Antysemityzm w imperium rosyjskim w tym czasie był nadal ustalony na poziomie państwowym - europejska stolica sztuki jest bliższa biednemu żydowskiemu artyście niż Petersburgowi.

Już w Wilnie Soutine zaczyna pić. Uzależnienie od alkoholu i związane z nim przewlekłe dolegliwości będą go prześladować przez resztę życia i ostatecznie spowodują jego śmierć, dość nagle.

„Zielona sukienka”. 1920–1921

Ul

Przedstawiamy Modigliani

Soutine był ostatnim z jego towarzyszy, który przeprowadził się do Paryża - przypuszczalnie stało się to w latach 1912–1913. Z jedną torbą rzeczy pojawił się na progu warsztatu Kremena. Soutine nie znał nawet francuskiego, nawet z wielkim trudem mówił po rosyjsku. Artysta zaczął żyć i pracować w „Hive” - międzynarodowej społeczności twórczej w Pasażu Gdańskim. Wśród jego nowych znajomych są Marc Chagall, Constantine Brancusi, Fernand Leger, Robert Delaunay. Artyści żyją w atmosferze ciągłej twórczej wymiany, wspólna praca jest również bardziej opłacalna - możesz wynająć model do modelu.

Szczególnie ciepła przyjaźń zostaje zawarta między Soutine a Amedeo Modigliani. Różnica między nimi jest uderzająca: Soutine - ledwo wiążące koniec z końcem, nieporządne, dziwne, nietowarzyskie prowincjonalne. Modigliani jest eleganckim, eleganckim i uroczym Włochem, koneserem malarstwa, deklarującym z pamięci sonetów Dantego. Niemniej jednak zaczęli się komunikować, Modigliani stał się osobistym przewodnikiem Soutine'a po Luwrze. Już po ulu przyjaciele pracowali przez jakiś czas w sąsiedztwie, Modigliani dwukrotnie namalował portret Soutine.

Życie Soutine jest w ciągłej dyskusji i zrozumieniu sztuki. W nocy siedzi w tanich, nocnych paryskich kawiarniach, pije wino i omawia obrazy własne i innych ludzi.

„Wielki kapelusz”. 1923–1924

Odcedzić

Krew, gnijące mięso i ekspresyjny abstrakcjonizm

Soutine dobrze znał Pabla Picassa i zaczął pracować pod koniec kubizmu, ale w swojej pracy okazał się bliższy niemieckim ekspresjonistom. Pierwsze prace artysty to naturalistyczna, powściągliwa „Cezanne” martwa natura pod względem kolorów, w których podmiotowość widzenia jest ważniejsza niż surowe prawa perspektywy i kompozycji. Gdy Soutine zaczął rosnąć, ekspresja jego pisania rosła: ciała i twarze ludzi w portretach artysty są zniekształcone przez nierówności i konwulsje, domy w krajobrazach wydają się spadać z ziemi, drzewa, budynki i ścieżki są wciągane w wir uderzeń.

Malarstwo Soutine jest nawiedzane przez niepokojące obrazy. Bohaterowie jego obrazów noszą ślady pomieszania i niedoskonałości. W latach dwudziestych artysta stworzył serię obrazów przedstawiających martwe zwierzęta - odświeżone króliki, przerażające oskubane ptaki. Apoteozą tej linii w jego sztuce były wspomnienia Rembrandta - obrazy odświeżonych zwłok byków. Soutine malowane wyłącznie z natury - w jego pracowni wisiały ogromne kawałki mięsa; przegniły, wydzielały obrzydliwy zapach, przyciągały hordy much. Soutine nie zwracał uwagi na wszystkie te komplikacje i tylko od czasu do czasu podlewał zwłoki krwi bydlęcej.

„Tusze byka”. 1924

Brutalne i ponure obrazy łaskotały nerwy klientów, o czym doskonale wiedział Soutine. Taki głód obrazów można wyjaśnić cechami biograficznymi, estetycznymi, ale także filozoficznymi. Podobnie jak Baudelaire, Soutine był w stanie estetyzować każdy rzekomo odpychający przedmiot. Wiersze „przeklętego poety” śpiewały padlinę, dzieła Soutine'a emancypowały piękno podartego krwawiącego mięsa. Zafascynowany obserwował krwawe walki bokserskie, przyglądał się oknom rzeźników, nie stronił od wizyt na rzeź. Soutine zaakceptował także harmonijne piękno włoskiego renesansu, ale uznał je za zbyt zrównoważone i nudne.

Kolejna cecha Soutine - nie tworzył rysunków, czasami zarysowywał kompozycję węglem drzewnym lub natychmiast zaczął pracować z farbami. Rysował dziwaczne wzory w swoich pejzażach pędzlem, tak jak Kokoshka kształtował farbę w swoich wyrazistych portretach za pomocą paznokcia. „Dojrzały” Soutine aktywnie używał mocnego czerwonego koloru - na przykład w pracy „Czerwony mieczyk” lub słynnej „czerwonej klatce schodowej”, która zwróciła się w stronę jego pracy.

Temperament, neurotyczność i zamierzony zwrot do abstrakcji w obrazach Soutine'a stały się źródłem inspiracji dla Willema de Kooninga, Jacksona Pollocka, Marka Rothko, Francisa Bacona. „W powojennym Nowym Jorku Soutine został uhonorowany jako prorok nowego ekspresyjnego abstrakcjonizmu. Artyści i krytycy postrzegali go jako wróżbitę, pioniera nowego trendu w malarstwie, prekursora de Kooninga i Pollocka. Ponownie przeczytali dzieło Soutine'a, ale go nie zniekształcili, ale zbliżyli, zbliżenie, zgodnie z ich logiką, dzieło Soutine jest szczegółowo sztuką abstrakcyjną, a ogromne płótna abstrakcyjnych ekspresjonistów to zbliżenia ”- wyjaśnia Claire Bernardi, kustosz wystawy w Muzeum Orsay.

Dawni mistrzowie

Luwr i wpływ Rembrandta

Soutine nienawidziła kopiować dzieł innych ludzi. Po krótkiej próbie wzięcia udziału w kursach malarstwa porzuca wykształcenie akademickie i rozpoczyna samodzielne studia. Jego głównym instytutem jest Luwr - znika w salach muzeum, przerażając lokalnych strażników entuzjastycznymi uwagami ogłaszanymi na głos. We wczesnych pracach artysty widoczny jest wpływ zniekształceń kompozycyjnych Cezanne'a i ekspresyjnych krajobrazów Van Gogha. Ulubionym sprawozdawcą Soutine był Rembrandt. Artysta opuścił Francję tylko dwa razy, za każdym razem - aby zobaczyć obrazy swojego idola: „Żydowska panna młoda” w Amsterdamie i „Hendrik, wchodząc do rzeki” w Londynie. Soutine studiował te obrazy przez wiele godzin. Na początku lat 30., kiedy styl odnoszącego sukcesy artysty staje się spokojniejszy i bardziej zrównoważony, Soutine rysuje swoją wersję Hendriké, skopiowaną z pokojówki swoich ówczesnych mecenasów Marcelina i Madeleine Kastenov.

Czerwone schody w Caen. 1923 „Martwa natura ze zboczem”. 1923–1924

Wśród innych najbardziej znanych odniesień w pracach Soutine'a można wymienić martwą naturę ze stokiem Chardin i obrazem „Girls on the Seine” autorstwa Courbet

„Kobieta wchodząca do wody”. C. 1931 „Autoportret”. 1920–1921

Nerwowość

Brzydota i wrogość wobec własnych obrazów

Soutine był brzydki. Rosyjska artystka ze szkoły paryskiej, Maria Bronislavovna Vorobyova-Stebelskaya, opisała go następująco: „zgarbiony, z krótką szyją wciągniętą w ramiona, o dużych rysach i ciężkiej szczęce, jak drewniana rzeźba wyrzeźbiona toporem prehistorycznego mistrza”. Soutine miała zepsute zęby, spojrzenie spod spodu, zaczerwienione powieki, nerwowe i drgające lewe oko. Jednak Vorobyova-Stebelskaya przypomina również, że „przede wszystkim uderzyły go małe, pełne wdzięku i słabe, jak ręce dziecka”. Soutine doskonale zdawał sobie sprawę z jego nieatrakcyjności i, w przeciwieństwie do Modiglianiego, bez żalu przedstawił się w autoportrecie.

W przypadku osób postronnych artysta często zachowywał się surowo i niegrzecznie. Wielu postrzegało go jako osobę nerwową, zamkniętą i nieprzyjazną. Wiadomo, że Leopold Zborovsky - dealer sztuki, który wiele zrobił dla artystów paryskiej szkoły - kiedyś zdecydował się na bardzo brutalny sposób stymulowania oddziałów.

konieczne, Zborovsky zamknął artystów na kilka dni. Jeśli uwięzienie Modiglianiego pomogło się skoncentrować i ukończyć pracę w krótkim czasie, Soutine zaczął się denerwować i ranić - albo zaczął rozbijać pokój z wściekłości. Według Soutine'a nie powiódł się, bezlitośnie zniszczył pracę. Niezadowolony artysta zerwał płótna, tupał nimi stopami. W tym celu wykupił wiele swoich wczesnych dzieł.

Jednak wraz z przyjaciółmi i kolegami, którzy rozumieli powagę jego pracy, Soutine był bardzo miły i gościnny. Nawet po tym, jak stał się poszukiwanym zamożnym artystą, często się przeprowadzał i nie był w stanie stworzyć przytulnej atmosfery w domu. Wydawało się, że pytania codziennego życia wcale mu nie przeszkadzają. Wzywając do nowych mieszkań, Soutine nic nie zmieniło. Pokoje szybko wypełniły się kurzem, brudem i stęchłym powietrzem.

Podczas zajęć z malarstwa w Akademii Rosyjskiej w Paryżu Soutine znajdował się za ścianą, chowając się przed wszystkimi arkuszami, na których malował. Malarstwo było jego jedyną pasją, artysta powiedział nawet, że „ożenił się” ze swoim rzemiosłem - stałym przyjacielem, czułym i ekonomicznym Niemcem Gerdą Grot, pojawił się w jego życiu dopiero w 1937 roku. Tuż przed śmiercią zostali rozdzieleni - trzy lata po spotkaniu Grotto został internowany przez władze francuskie, aw 1943 r. Haim Soutine zmarł z powodu powikłań wrzodu żołądka.


Obrazy: Pushkin State Museum of Fine Arts, Muzeum Sztuki Awangardy

Popularne Wiadomości

Kategoria Art, Następny Artykuł

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów

Oculus Rift dla czołgisty, który jest wirtualną rzeczywistością do kontrolowania czołgu Hełm Oculus Rift może być używany nie tylko w grach: pewnego dnia dowiedział się, że armia norweska testuje urządzenie do własnych celów. Na poligonie wojskowym w Rennes mechanicy kierowców kontrolują czołgi w hełmach rzeczywistości wirtualnej - pozwala to uzyskać 360-stopniowy widok wokół samochodu.
Czytaj Więcej
Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie

Duże sieci handlowe i deweloperzy coraz częściej zamawiają nowe sklepy i centra handlowe przez znanych architektów, oczekując, że nietypowy design przyciągnie nowych klientów. H&F dowiedział się, jak wyglądają najciekawsze sklepy na świecie. SunnyHills Confectionery LOKALIZACJA Tokio, Japonia Data otwarcia 2013 Architekt Kengo Kuma Tajwańska firma SunnyHills jest jedną z głównych sieci cukierniczych w Azji Południowo-Wschodniej.
Czytaj Więcej
People X: Secret Labs of the Future Lab w Google
Przyszłość

People X: Secret Labs of the Future Lab w Google

Google X jest ulubionym pomysłem Siergieja Brina: częściowo tajne laboratorium badawcze specjalizujące się w fantastycznych i prawie niemożliwych do zrealizowania projektach, które powinny zmienić otaczający nas świat. Na temat Google X prawie nic nie wiadomo, ale Google Glass opracowuje okulary rzeczywistości rozszerzonej i poważnie zastanawia się nad fantastycznymi pomysłami, np. Windami kosmicznymi lub latającymi deskami z „Powrót do przyszłości”.
Czytaj Więcej
Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES
Przyszłość

Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES

Consumer Electronics Show (CES) zakończyło się w piątek w Las Vegas, na którym firmy zaprezentowały swoje najnowsze produkty z zakresu elektroniki użytkowej. Oprócz gigantów technologicznych uczestniczyły w nim młode firmy. Wybraliśmy najciekawsze pomysły startupowe prezentowane na wystawie, które w przyszłości mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej