Art

Karty, gałęzie, dwa filary

Wielu przedstawia powierzchnię planety jako polityczną mapę świata. Kolorowe plamy w krajach sąsiednich, odważne rysy granic. Grupa artystów z Korei, Rosji i Chin próbowała rozluźnić nawyk myślenia w takich zarysach w Centrum Sztuki Współczesnej Zarya.

Projekt „Unmapping Eurasia” tłumaczy się jako „mapowanie Eurazji”, dekonstrukcja mapy.

Artyści twierdzą, że geografii nie można zmierzyć, kreśląc papier z narysowanymi granicami - aby uzyskać prawdziwą wiedzę, musisz mieć możliwość nieograniczonego patrzenia na świat. Kontynent jest niepodzielnym, kolorowym płótnem splecionym z kulturą. Badanie Unmapping Eurasia trwa od stycznia 2018 r. I potrwa do 2022 r. W tym czasie grupa planuje podróż do Azji Północno-Wschodniej i stworzenie kilku dużych ekspozycji. Wystawa „Jeden północny wschód” jest jedną z pierwszych jaskółek.

Mała sala przypomina teraz garderobę wiedźmy: silnie pachnie świeżym drewnem, na okrągłym stole znajdują się puszki grzybów alkoholowych i marchwi, a na dywan z ściany wjeżdża totem. Pod sufitem wisi obraz szamana - naprawdę został namalowany przez szamana podczas rytuału. Wszystko jest nasycone ideami kosmizmu, jedności korzeni i archetypów. Z drugiej strony ekspozycja jest dotykowa: możesz wejść do chaty z dziurą w dachu, zrobić selfie w napierśniku szamana i zawiesić czapki do gry w innym połączeniu.

Ale sercem wystawy są dwa drewniane budynki. To „naga architektura”, fundamenty dwóch rodzajów domów: koczowniczego i osiedlonego. Zbudowali je Cho Jonghwan i Anton Karmanov w ciągu kilku dni.

Siedząca konstrukcja pokazuje symetrię dwóch w koreańskiej architekturze: liczba filarów zawsze będzie wynosić 2 do potęgi n. Na wystawie jest ich czterech. Bez gwoździ, kleju i ukrytych zszywek - Cho Jonghwan przeciął spód belek piłą łańcuchową, aby drzewo przylegało ściśle do kamienia. Kamienie również nie przyczepiają się do podłogi. Te cztery proste i cztery poprzeczne belki są głównym modułem budynku mieszkalnego. Pomimo braku kleju, paznokci i zrostów utrzymuje nacisk 1000 kg na metr kwadratowy. Co zresztą zostało potwierdzone przez wernisaż: na szczycie modułu kilka odważnych dziewcząt spokojnie usiadło.

Druga opcja - nomadyczna - oparta jest na symetrii potrójnego. Oznacza to, że taki projekt może mieć sześć, dziewięć, dwanaście itd. ściany. Wewnątrz podróżni stawiają kominek i patrzą w niebo. Ten dom można również łatwo stworzyć na każdym terenie.

W rzeczywistości uniwersalność modułów jest ich główną poezją. Takie budynki są odpowiednie zarówno na terenach podmokłych, jak i na obszarach górskich. Można je znaleźć w Ałtaju i na całym północnym wschodzie. I chociaż Cho Jonghwan został zainspirowany koreańską architekturą, nawet ludy tureckie mają dokładnie takie same elementy.

Widz stopniowo przenosi się do „serca wystawy”. Przy wejściu widz widzi chińską grę, odtworzoną przez fińskich artystów SASHAPASHA z czapek rosyjskiego munduru wojskowego. Jeszcze raz: Finowie robią chińską grę z rosyjskich czapek: ta mieszanka sama w sobie jest już polifonią kulturową. Pomysł przeplatania się kultur przypomina dzieło Eleny Anosowej. Na serii fotografii „Grzeczna ryba” jasnowłose młode panie zajmują się orientalną jogą, japońskie samochody znajdują się na terytorium Władywostoku, a słowiańscy faceci pozują obejmując się chińskim smokiem.

Następnie pojawia się spojrzenie na dzieło Ku Mingji. A jeśli moduły architektoniczne są sercem wystawy, to nalewki z korzeni i grzybów są rozgałęzionym centralnym układem nerwowym. Działa tu śmieszna metafora rozmieszczenia (zarodniki grzybów) i rozgałęzienia (systemy korzeniowe): artysta przygotował napoje z czterech rodzajów grzybów i różnych roślin okopowych. W dniu otwarcia wlała je do ręcznie robionych kieliszków i zaoferowała publiczności drinka, czyli umocnienie sieci nowych stosunków międzynarodowych. Nawiasem mówiąc, miski „z otworem po prawej stronie” są specjalnie wykonane, aby dopóki nie wypijesz wszystkiego, nie możesz wkładać naczyń, w przeciwnym razie mikstura wyleje się na obrus.

W jednej małej sali Świtu od razu współistnieją prace wspomnianych mieszkańców i azjatyckich artystów z projektu Unmapping Eurasia oraz lokalnej grupy Hero4Hero. Nawiasem mówiąc, dywan etniczny z rozszerzoną rzeczywistością jest również częścią długoterminowego projektu badań terytorialnych. Stratum bada mitologię i historię regionu Azji i Pacyfiku. Te dwie autonomiczne idee dotyczące geografii były powiązane ze sobą na stronie Dawn.

I choć w wystawie nie pozostawia się wrażenia, że ​​jakiekolwiek dzieło gładko pasowałoby do koncepcji - od duchu nomadów wystawy „Sygnały” Andrieja Dmitrenki po zrozumienie terytorium poprzez „Pustkowie i Pustkowie” - historia wygląda jednak na całą. Z woli kuratorów dzieła te wpadły w mozaikę wystawy - a obraz niczego nie stracił. Jednak w taki czy inny sposób większość prac mieszkańców - mimo wszystko, o tożsamości Władywostoku z jego unikalnym terytorium, co automatycznie prowadzi do „mapowania”.

Bo jeśli „mapujesz” teren, to my oczywiście Rosja. Ale w rzeczywistości gubazhou z czerwoną papryką jest znacznie bliżej ciała Władywostoku niż dżem syberyjski z szyszek sosny.

Wystawa potrwa od 7 października do 16 grudnia w Sali Małej Centrum Sztuki Współczesnej „Świt”. Szczegóły dotyczące kuratorów i artystów znajdują się w linku.

Obejrzyj wideo: Mazowsze Kultura Kołbiel Glinianka Osieck Czersk Odbudujmy Dumę z Polskości (Marzec 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Art, Następny Artykuł

Urodziny Rabitsy, Life at regatta i Claude Lantsman's Napalm show
Weekend

Urodziny Rabitsy, Life at regatta i Claude Lantsman's Napalm show

Film Olgi Darfi „I Am Gagarin” Pokazy filmowe „Napalm” Dokument o miłości sprzed pół wieku, który został zebrany krok po kroku przez autora „Shoa” Claude'a Lantsmana. To historia krótkiego spotkania, które zmieniło życie dwóch osób - Francuza i pielęgniarki Koreańskiego Czerwonego Krzyża. Film został po raz pierwszy zaprezentowany w zeszłym roku na festiwalu filmowym w Cannes i zebrał wiele entuzjastycznych odpowiedzi.
Czytaj Więcej
Retrospektywa Wima Wendersa, wystawa Pepperstein, powrót The X-Files
Weekend

Retrospektywa Wima Wendersa, wystawa Pepperstein, powrót The X-Files

Dokąd pójść „Łowcy marmurowych głów (Archeologia przyszłości)” Kiedy: 28 stycznia - 28 lutego Gdzie: Muzeum badań Rosyjskiej Akademii Sztuki (nasyp Universitetskaya 17) Koszt: 200 rubli Pierwsza wystawa wpływowego rosyjskiego artysty Pavla Peppersteina w Petersburgu od dziewięciu lat, który w zeszłym roku ustanowił osobisty rekord, gdy jego praca opuściła aukcję za 165 tysięcy euro.
Czytaj Więcej
Koncerty Zemfiry i „Talnika”, wystawa sztuki odwilży i „targu Lambada”
Weekend

Koncerty Zemfiry i „Talnika”, wystawa sztuki odwilży i „targu Lambada”

Wystawa „Odwilż w Moskwie: 1953–1968” Wielkoskalowy projekt Muzeum Moskiewskiego na temat sztuki i kultury odwilży. Obrazy i rysunki, projekty architektoniczne, plakaty filmów Kozintseva i Tarkowskiego, pierwsze wydania poetów lat sześćdziesiątych i przedruki zrehabilitowanych modernistów współistnieją z artefaktami, które przenoszą obraz czasu - plakaty na temat eksploracji przestrzeni, mebli, urządzeń i odzieży.
Czytaj Więcej