Premiery filmowe

Moje serce przestało bić: co jest nie tak z arytmią?

12 października ukazała się Arytmia Borisa Chlebnikowa. Film o rozpadającym się małżeństwie doktora Olega (Aleksandra Jacenki) i jego żony Kati (Iriny Gorbaczowej) odebrał główną nagrodę Kinotavr i zamierzał ubiegać się o Oscara z Rosji (ale komitet ostatecznie wybrał niechęć Zwiagincewa). Na prośbę Life wokół Maria Kuvshinova spojrzała na melodramat i zdiagnozowała ją.

Dla reżysera Borysa Chlebnikowa, który nie pracował w pełni przez pięć lat, film o kryzysie w rodzinie lekarza i pielęgniarki wśród optymalizacji medycyny stał się sposobem na pokonanie własnej głupoty. Źródłem nowej energii jest dla niego scenarzysta Natalia Meshchaninova, człowiek o wielkim talencie i niesamowitej witalności. I choć obie wydają się być zadowolone ze współpracy, Arytmia, pomimo wygranej w konkursie Kinotavr, przypomina wózek, w którym koń i drżąca łania są zaprzęgane ze znanym rezultatem.

Wielki dyskomfort podczas oglądania zapewnia już sam obraz - kostiumy i dekoracje wpadające do ramy. Świat lekarzy z prowincji, z odrapanymi dywanami, odnowionymi korytarzami szpitalnymi w stylu europejskim i niebieską odzieżą roboczą, z góry przedstawia problem estetyczny, dla którego nie ma rozwiązania w arytmii. Wydaje się, że zadaniem było unikanie stylizacji i dekoracji, pokazanie wszystkiego „jak w życiu”. Ale realistyczne akrylowe swetry i swetry rozpinane, niebieskie i fioletowe szaty lekarzy oraz kolorowe szlafroki pacjentów sprawiają, że film staje się estetycznym analogiem serialu na kanale Rossija. Wielobarwny personel medyczny krokusy i gniazdujące lalki na piżamie młodego zawału serca - słodkie jednorazowe żarty, które nie tworzą ani jednego wizualnego płótna. Być może niewrażliwość na obraz jest czymś niepoprawnie pokoleniowym; Na przykład 25-letni debiutant Kantemir Balagow, autor filmu „Tesnota”, dobrze rozumie problem, zamieniając bezkształtne dresy i obierające ściany w solidny tekst wizualny, który działa na efekt w taki sam sposób jak dramaturgia i aktorzy.

Chlebnikow i jego zespół nie mogą zamienić braku estetyki w szczególny rodzaj estetyki; nie wygląda na to, że próbowali. Właśnie dlatego Irina Gorbaczowa ciągle wypada z filmu, którego niesamowitego piękna i plastiku nie można w żaden sposób wprowadzić do bezpretensjonalnych wnętrz. Wpływa to również na fakt, że energiczny scenarzysta był wyraźnie odpowiedzialny za wizerunek bohaterki: jej uwagi czasem wydają się być fragmentami surowej burżuazyjnej prozy, które wypadają z ekranu ku zaskoczeniu reżysera, tak zmieszanego jak jego bohater. Otwartość, nagość bohaterki zaprzecza mętności, kompleksom bohatera - nie są sobie równi, nie mają nic wspólnego z jednym obrazem.

Co sprawia, że ​​ta niezwykła kobieta, córka zamożnych rodziców, obok biednego, pogniecionego, infantylnego i zawsze pijanego bohatera Aleksandra Jacenki? Czy wystarczy napisać w komunikacie prasowym, czym jest - niezrozumiała - prawdziwa miłość, aby ich związek wyglądał przynajmniej jakoś przekonująco? Jak długo trwa ich małżeństwo? Jak długo byli w kryzysie? W końcu ile mają lat? Bohater, grany przez 40-letniego Yatsenko, w życiu codziennym zachowuje się jak 20-latek, chociaż jego wysokie kompetencje zawodowe wskazują na pewne doświadczenie, ale doświadczenie małżeństwa nie ma na niego żadnego wpływu. Dla fanów filmu takie sprzeczne zachowanie wydaje się szczególnie wzruszające, w rzeczywistości sam bohater, a ogólnie cała linia liryczna, nie są całkowicie przemyślani i nie przeżuwają do końca.

Społeczne przesłanie zdjęcia okazuje się równie bezmyślne i niewyraźne, ponieważ istnieje tam jakaś wiadomość społeczna, jeśli szef zespołu optymalizującego przyjdzie do zespołu ascetycznych lekarzy pracujących w niemożliwych warunkach, kto chce zrobić wszystko zgodnie z najnowszymi nieludzkimi instrukcjami? Ogólnie rzecz biorąc, lekarz jest kluczową postacią zarówno w literaturze rosyjskiej, jak i nowym rosyjskim kinie (morfina, dzikie pole, proste rzeczy, żołnierz z papieru); jest punktem wejścia intelektualisty do ludu, jedynym prawowitym pośrednikiem między podzielonymi warstwami. Widzi ból ludu, leczy rany i będąc człowiekiem kultury, może świadczyć o tym bólu przed innymi. Ale „Arytmia” nie spieszy się, by stać się encyklopedią rosyjskiego życia podczas odmowy przez państwo jego zobowiązań społecznych. Seria wypraw karetką to tylko żart medyczny, hermetyczne epizody, które w żaden sposób nie składają się na coś więcej. Nowy szef nie uosabia większego zła; on sam jest złem, irytującą przeszkodą w pracy, która jest już trudna. (W rumuńskim filmie zero, w którym również poruszono temat medycyny w celu opisania postkomunistycznej rzeczywistości, problem ten został rozwiązany poprzez wprowadzenie silnej konotacji religijnej: dr Angel w „The Death of Mr. Lazarescu”, główna postać w czyśćcu; diabeł w białym płaszczu dokonujący podziemnej aborcji bohaterce obrazu ” 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni. ”)

Głównym problemem jest główna piosenka „Arytmmy” - „Nasze lato” zespołu „Valentin Strykalo”, do której tańczy Irina Gorbaczowa, wzbudzając nową falę miłości w bohaterze (i w nas). Ale faktem jest, że „Valentin Strykalo” to projekt parodii, maska, pod którą jego twórca Yuri Kaplan początkowo nagrywał wiadomości wideo do Dimy Bilan, Timati i Wiaczesława Malezhika. „Our Summer” wykonuje się w imieniu wczasowicza z ukraińskiej monotownicy Novaya Kakhovka; liryczny bohater celowo nie pokrywa się z autorem - to żart (z takim samym sukcesem scenę przerwy można wyrazić w piosence „You Threw” grupy „Lyapis Trubetskoy”). Fałszywy liryczny bohater piosenki zamienia się w fałszywy cały odcinek. Co więcej: semantyczna dominacja ścieżki dźwiękowej Arytmia ujawnia ten sam lęk przed bezpośrednią wypowiedzią, próbą ukrycia się za maską, za pomocą której wszystkie „nowe ciche” są w pewnym stopniu zarażone.

Piosenka „Our Summer” z sentymentalnym syntezatorem została wycięta w środku filmu jako element absolutnie manipulacyjny; właśnie przeciw takiemu wykorzystaniu muzyki w kinie Dogma 95 zbuntowała się. Tak jak rozpadający się związek często opiera się na manipulacji, rozpadający się film zaczyna desperacko naciskać wszystkie klawisze, wyrywając łzę z widza za pomocą bezpiecznej techniki - sceny ratowania umierającego dziecka. Katharsis i krojenie cebuli są równie zdolne do powodowania łez - czy to tak ważne, dlaczego publiczność płacze, jeśli w końcu przyszła do sali i płakała?

W kontekście tego roku filmowego „Arytmia” jest postrzegana jako antypoda „Nie lubić” - bicia ludzkiego serca przed zimnem wzajemnego odrzucenia. Wydaje się jednak, że rosyjska rzeczywistość jest dzisiaj taka, że ​​obrzydzenie do sąsiada na ekranie wygląda przekonująco - a wszystkie filmy miłosne są przyszyte białą, akrylową nicią wystającą w różnych kierunkach.

Obejrzyj wideo: Bicie serca (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Premiery filmowe, Następny Artykuł

Wygląd: Ilya Shalyov, szef kuchni Ragout
Styl

Wygląd: Ilya Shalyov, szef kuchni Ragout

Raz w tygodniu redakcja fotografuje jednego ze znajomych mieszkańców miasteczka na ulicy i jednocześnie prosi, aby powiedzieć, jakie marki ma na sobie, gdzie je kupił i gdzie woli kupować ubrania. Dzisiaj Ilya Shalyov została bohaterem kolumny „Appearance” - sfotografowaliśmy go na 2. ulicy Brest, obok gastro-kawiarni Ragout.
Czytaj Więcej
Mniej znaczy lepiej: gdzie kupić Fred Perry Polo
Styl

Mniej znaczy lepiej: gdzie kupić Fred Perry Polo

Narzekanie na ceny w Moskwie od dawna jest nawykiem: ktoś obwinia wysoką stawkę czynszu, inni są pewni chciwości właścicieli. Tak czy inaczej, to samo w różnych sklepach może kosztować inaczej, podwoić lub potroić koszt w oryginalnym sklepie za granicą. Życie wokół kontynuuje serię o tym, gdzie kupić opłacalne.
Czytaj Więcej
Mieszkanie tygodnia (Petersburg)
Styl

Mieszkanie tygodnia (Petersburg)

Właścicielem jest Pavel, specjalista IT. Pokoje: 3 Metryczne: 70 m kw. Pułapy: 2,7 m. Kilka lat temu Pavel kupił czteropokojowe mieszkanie w starym funduszu w pobliżu stacji metra „Ligovsky Prospekt”. Była w ruinie, więc naprawy musiały być gruntowne. Zaczęliśmy od przebudowy na dużą skalę: wyburzyli prawie wszystkie ściany i zbudowali nowe, połączyli kuchnię z salonem i przenieśli łazienkę.
Czytaj Więcej