Rozrywka

Książka tygodnia: Life After Life Kate Atkinson

Kate Atkinson

„Życie po życiu”

M .: „ABC”

Atkinson jest w stanie komponować brutalne kryminały, za którymi można poczuć ludzką skalę, zachować akcję w napięciu, nie zapominając o tym, jak prawdziwy kamerzysta, zmienia bohatera na bohatera i zagłębia się w swoje myśli i uczucia, jak maniakalny chirurg. Będziesz jednak musiał tutaj zapomnieć o wszystkich tych umiejętnościach: w powieści „Życie po życiu” wcale o tym nie chodzi. Nie jest nawet detektywem, a raczej fantazją. Life After Life, parodiując ulubiony gatunek brytyjskiej powieści historycznej XX wieku, spekuluje na proste założenie: co by było, gdyby wszystko to można było odtworzyć? Jeśli nie cała historia, to przynajmniej osobne życie ludzkie.

Idylliczny początek historii: wiktoriańska Anglia przed wstrząsami I wojny światowej. Słodka rodzina mieszkająca w posiadłości „Fox Bay” ze wszystkimi należnymi: domem, lasem, kucharzem, który oczywiście doskonale gotuje, pomimo, oczywiście, okropnego usposobienia. Wystarczy obejrzeć jedno „Opactwo Downton”, aby zrozumieć, jak znaczki są zhakowane we współczesnej kulturze brytyjskiej. Od filmu do serialu, od powieści do powieści powtarza się ten sam wątek: był bardzo dobry, stał się bardzo zły. Potem przychodzi wojna, Hiszpan, niepokój, niedostatek, naziści, kolejna wojna - i dopiero wtedy historia wydaje się być gotowa, by zacząć od nowa. Ale nie dla Atkinsona. W Life After Life to samo dzieje się nieco inaczej, ponieważ główna bohaterka, Ursula, jest w stanie przewidzieć kłopoty, a czasem im zapobiec.

Podstawą powieści jest marzenie każdej historii kryminalnej, aby wypowiedzenie anulowało samą zbrodnię. W końcu jaka to różnica, że ​​wiemy, kto zabił Laurę Palmer, jeśli nie żyje.

Technicznie wygląda na to, że powieść w każdym rozdziale stara się zacząć od nowa. Ursula rodzi się, idzie z siostrą popływać w oceanie i tonie ... Przestań, nie, nie tonie. Narodził się jej młodszy brat, a następnie umiera od Hiszpana ... Przestań, on nie umiera. Po pierwsze: mała sąsiadka, kochanka brata, zostaje porwana i brutalnie zamordowana przez maniaka ... Przestań - a czytelnik z radością otwiera strony z opisem szczęśliwego ślubu.

Jednak daleko od wszystkiego można odtworzyć - i na tym właśnie polega powieść. W sercu tego marzenia każdego detektywa, że ​​wypowiedzenie anuluje samą zbrodnię. W końcu jaka to różnica, że ​​wiemy, kto zabił Laurę Palmer, jeśli nie żyje. Jednak usunięcie przestępstwa nie oznacza zmiany historii. W całej książce Atkinson próbuje dowiedzieć się, gdzie dokładnie przebiega ta granica. Tam, gdzie nie jest możliwe zniesienie Hitlera (Ursula próbuje, ale bezskutecznie), wciąż możemy uratować sobie drogę do naszego szczęśliwego życia. I nawet po to, abyśmy mogli spokojnie i spokojnie sprostać starości, wiele więcej nie powinno się wydarzyć.

To nie jest świetna książka, z długiej listy Booker nie znalazła się na krótkiej liście, co nie przeszkodziło jej stać się jedną z najczęściej dyskutowanych w ostatnich czasach. W przypadku wielkiej książki Life After Life czytelnik również oddaje się. Ale tylko dlatego, że tak bardzo wspiera czytelnika, jaką to ma dla nas różnicę, czy ma Bookera, czy nie.

Tekst: Elizabeth Birger

Obejrzyj wideo: You Bet Your Life: Secret Word - Chair Floor Tree (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Rozrywka, Następny Artykuł

Filmy tygodnia: „Jack Ryan: Teoria chaosu”, „Nadzieja nie zniknie”, „Złodziej książek”
Rozrywka

Filmy tygodnia: „Jack Ryan: Teoria chaosu”, „Nadzieja nie zniknie”, „Złodziej książek”

„Hope Is Fading Out” Wszystko stracone Reżyser: J.-S. Chandor Obsada: Robert Redford Fabuła Stary człowiek budzi się z faktu, że jego żaglówka zalewa woda. W środkowej części Oceanu Indyjskiego mała łódka wpadła na pojemnik pełen trampek. Starzec ponuro i bez kłopotów próbuje załatać łódź, ale wciąż nie wie, że czeka nas wielka burza i poradzenie sobie z tym na nieszczelnym statku będzie zadaniem uznać za nadmierne.
Czytaj Więcej
Tydzień designu rozpoczyna się w Petersburgu
Rozrywka

Tydzień designu rozpoczyna się w Petersburgu

23 maja rozpoczyna się II Tydzień Projektu SPb. W ciągu następnych ośmiu dni, w miejscach wystawowych, w salonach wystawowych, loftach i parkach miejskich, będzie można spojrzeć na nowy projekt przemysłowy i posłuchać znanych wykładowców. Niektóre wydarzenia są otwarte dla ogółu społeczeństwa, inne mogą odwiedzać tylko specjaliści. Życie wokół wybrało kilka wydarzeń, w których każdy może wziąć udział.
Czytaj Więcej
Nieznany obywatel: prawda
Rozrywka

Nieznany obywatel: prawda

Poznaliśmy Ksenię dwa lata temu. To były czyjeś urodziny, wszyscy byli potwornie pijani, a ja poszedłem odprowadzić ją do taksówki. Była bardzo piękna: ciemna skóra, duże brązowe oczy, długie cienkie palce, zadbane dłonie, ciemne włosy, patrząc na które natychmiast przypominasz reklamę szamponu, wyraźne brwi - ogólnie rzecz biorąc, był to dokładnie ten typ, wobec którego zawsze byłem bezsilny .
Czytaj Więcej
Wystawa fotograficzna Jady Ripp na temat globalizacji i tożsamości kulturowej w Międzynarodowym Muzeum Technologii Informacyjnych w Moskwie
Rozrywka

Wystawa fotograficzna Jady Ripp na temat globalizacji i tożsamości kulturowej w Międzynarodowym Muzeum Technologii Informacyjnych w Moskwie

Do końca stycznia w Moskiewskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się wystawa „Ruch” Mistrza Nauk Politycznych i absolwenta nowojorskiego Międzynarodowego Centrum Fotografii Jada Rippa. Urodzony we Włoszech Rippa urodził się w Belgii, studiował w Holandii i USA, a następnie długo podróżował po Azji, badając rurociągi naftowe z artystycznego punktu widzenia i zastanawiając się nad globalizacją i dziwnym stylem życia.
Czytaj Więcej