Książka tygodnia

„Art of the series”: Jak wymyślić i wydać nową serię

Wydawnictwo Alpina publikuje amerykańską scenarzystkę Pamelę Douglas „The Art of the Series: How to Zostań odnoszącym sukcesy pisarzem telewizyjnym” o tym, jak działa serial i jak tworzyć popularne scenariusze do telenoweli. Życie wokół publikuje fragment o tym, co dzieje się podczas produkcji serialu i po wydaniu pierwszych odcinków.

Skrypt i strzelanie

Jeśli pracujesz w kanale telewizyjnym, zapomnij, że lato to sezon wakacyjny. Lipiec i sierpień to najgorętsze czasy, kiedy scenarzyści są bardzo aktywni. I chociaż każdy projekt ma swoje własne zasady, jeśli jesteś w zespole, każdego dnia musisz szukać punktów zwrotnych w opowiadaniach, omawiać projekty innych ludzi, pracując nad scenariuszem.

Pierwsza seria jest gotowa: to jest pilot. Jednak jest mało prawdopodobne, aby widz był nasycony twoją serią z pierwszej serii. Tak więc pierwsze trzy odcinki można uznać za pilotażowe. Druga i trzecia seria muszą znaleźć równowagę między zaspokajaniem ciekawości tych, którzy nie widzieli pierwszej serii, powtarzaniem tego, co zostało powiedziane i wprowadzaniem bohaterów, a rozwijaniem fabuły, aby zachować tych, którzy ją widzieli. Jeśli w pilocie, na podstawie początkowej przesłanki, zostaną ustalone warunki, w których bohater musi działać, to w drugiej serii akcja powinna się rozpocząć. Być może jest to najtrudniejsza i najmniej wygrywająca seria w całej serii.

Pomyśl sam: widz nie jest jeszcze przyzwyczajony do bohaterów, co oznacza, że ​​nie jest gotowy na ich zrozumienie. Jego ciekawość była zaspokojona w pierwszej serii, ale druga nie powinna ulegać jej w napięciu. Jest to zadanie dla bardziej doświadczonego scenarzysty, a nie dla ciebie. Twoim pierwszym zadaniem będzie najprawdopodobniej czwarta lub piąta seria, w zależności od wielkości zespołu scenariuszy. Podczas pisania scenariuszy produkcja trwa. Prawdopodobnie zostaniesz zaproszony do obsady serialu.

Jeśli projekt zaczyna się, strzelanie trwa prawie codziennie. Pomimo tego, że jesteś zajęty, koniecznie odwiedź zestaw. Po usłyszeniu, jak brzmią dialogi z ust aktorów, możesz chcieć zmienić rytm pisanej sceny. Niezamontowane materiały filmowe pozwalają zobaczyć mocne strony aktorów. Jeśli podczas strzelania powstanie między nimi specjalna chemia, będziesz chciał tego użyć. Słuchaj aktorów. W telewizji wpływ mają scenarzyści i rozsądni aktorzy o tym wiedzą. Mogą zaprosić cię na lunch, aby porozmawiać o swojej postaci. W jednej serii, w której przypadkiem pracowałem, aktor wysłał do scenarzystów znakomite ręcznie robione kartki na urodziny. W innym podał scenarzystom kręgi z ich nazwami. Niektórzy producenci ostrzegają pisarzy, aby nie ulegali pochlebstwom aktorskim. Radzę odrzucić obawy: dobry aktor lepiej rozumie swojego bohatera niż inni, a to może stać się dla ciebie źródłem inspiracji.

W miarę rozwoju fabuły scenarzysta musi zdecydować, czy pozwolić bohaterom rozwijać się niezgodnie z przeznaczeniem, czy wręcz przeciwnie, pozostać wiernym oryginalnemu pomysłowi. Niektórzy producenci rozpoczynają pracę od opracowania fabuły głównych fabuł na cały sezon. Zespoły znanej serii na początku czerwca (lub w innym miesiącu poprzedzającym rozpoczęcie pracy) zbierają się na spotkania wyjazdowe. Na białej tablicy wskazują każdą postać kolorem i rysują ruchy pięciu głównych bohaterów w poziomie od 1. do 22. serii. Po nakreśleniu poziomych linii rozwoju rysowana jest pionowa linia pokazująca, jak przecinają się ścieżki bohaterów. Jeśli współpracujesz z takim producentem, nie będziesz mieć żadnych swobód.

Jednak niektórzy producenci stosują inne, bardziej swobodne podejście. Zespół, który pracował nad serialem „North Side”, uzupełniał listę bohaterów i fabułę zwrotów akcji po każdym szkicu. W jednym odcinku scenarzysta mógłby wymyślić postać brata, tajemną przeszłość lub fobię, po czym zespół zapoznał się z listą innowacji. Przez lata zebrali wszystko, co wymyślili różni scenarzyści, i skompilowali zbiór - rodzaj seryjnej Biblii.

Termin „Biblia” w tym przypadku nie zawiera żadnego kontekstu religijnego (chyba że oczywiście nie ubóstwiasz serii). Jest to dokument zaprojektowany, aby pomóc nowym scenarzystom i reżyserom zrozumieć istotę i zasady, według których żyje serial. Pełna Biblia zawiera elementy serii: rozszerzone streszczenie (logowanie), przegląd fabuły „trampoliny”, format, intonację, styl, zagadki do rozwiązania przez bohaterów, krótkie opisy bohaterów i główne gałęzie fabuły. Najbardziej znanym przykładem jest seria Star Trek Bible: The Next Generation. Ma około 100 stron, zawiera złożone schematy statku kosmicznego, wyjaśnienia dotyczące funkcjonowania mostów na nim, definicje terminów technicznych, cechy charakterystyczne nie tylko każdego członka zespołu, ale także analizę ich relacji w czasie; porady na temat tego, o czym pisać, a czego nie, a także podsumowanie wszystkich odcinków, które zostały już nakręcone i są w trakcie tworzenia.

Wszystko to było możliwe dzięki współpracy twórców serii z asystentami świeckimi. Myślę, że jest to rodzaj samoobrony przed nieskończenie powtarzającymi się pytaniami fanów serialu. Jest to jednak skrajny przypadek. Zazwyczaj biblia serii składa się z kilku stron, w tym wstępnej przesłanki, opisów postaci i odmian opowiadań. Czasami, tak jak w przypadku „North Side”, są to historie skarbonek. W rzeczywistości większość programów telewizyjnych nie ma Biblii. Kompilowanie ich zajmuje zbyt dużo czasu. Strony internetowe i blogi kanałów telewizyjnych, producenci, scenarzyści, a nawet strony fanów zastąpiły Biblię serialu jako źródło informacji. Jeśli jednak to napiszesz, to czerwiec i lipiec to czas.

Przez całe lato, gdy trwają prace nad skryptami, kanał wysyła komentarze. Skrypt każdej serii jest czytany przez prawników i cenzorów. Komentarze trafiają do producenta, a jeśli jesteś początkującym scenarzystą, wybiera je i interpretuje dla Ciebie. Nigdy nie komunikujesz się bezpośrednio z przedstawicielami kanału. Twój szef wybiera, kiedy walczyć, a kiedy się wycofać. To tylko część procesu.

Debiut

Kiedy sztuka wystawiana jest w teatrze, po przedstawieniu dostaje się kwiaty i urządza się przyjęcie. W telewizji jesteś zajęty postprodukcją bieżącego odcinka, kiedy pilot nada na antenie. (Postprodukcja odnosi się do wszystkiego, co dzieje się po kręceniu filmu, od montażu po kopiowanie.) A serial pilotażowy powstał rok temu. A jednak po pierwszym programie serialu w telewizji rozpocznij fajerwerki na parkingu. The Walking Dead, seria zombie, została wydana w Halloween po tygodniowym festiwalu najlepszych filmów tego gatunku. Dla zespołu pracującego nad serialem scenarzysta i reżyser Frank Darabont zorganizowali prawdziwą imprezę kostiumową. Nawet jeśli dla osób, które pracowały nad serialem przez kilka miesięcy, nie jest to nowość przez długi czas, po pokazie na antenie jest upubliczniona, uwalniając się od kreatywnego kokonu. Następnego ranka krajowe oceny są już na stole u producenta, który przekonuje zespół, aby nie przywiązywał wagi do liczb, ale skupił się na pracy.

Jednak początkujący scenarzyści nie odczuwają jeszcze presji rynkowej. Ale jak nie zainspirować się, jeśli podobał Ci się serial? Jak nie stracić serca, jeśli „grałeś w pustym pokoju”? Pamiętaj tylko: nie ma sensu obwiniać kanału telewizyjnego ani publiczności, która nie oceniła serialu z powodu ich ... (zastąp właściwe słowo) lub producenta (powinien zrozumieć z czasem, że serial / scena otwierająca / muzyka / aktor / coś zawiedzie) lub siebie („Jestem miernotą”). Wszystko to jest nonsensem. Seria potrzebuje czasu, aby zdobyć popularność. Ale powiedzmy, że 13 odcinków jest gwarantowanych, krytycy chwalą cię, marketerzy wykonują swoją pracę, publiczność wciągnęła się w drugi lub trzeci odcinek i szaleje za twoimi bohaterami, a następnie w Halloween - pod koniec października - producent otrzyma telefon z kanału telewizyjnego: „Możesz strzelać pozostałe dziewięć odcinków. ” Przed tobą cały sezon, aby seria stała na nogi. Możesz wydychać.

Koniec sezonu

Jeśli seria się powiedzie, decyzja o przedłużeniu jej do drugiego sezonu zostanie poinformowana producenta dość szybko, tak jak stało się to w przypadku Good Wife w 2010 roku. Ale los większości nowych seriali wciąż wisi na włosku, tak jak w przypadku pilotów. Dla scenarzysty jest to koszmar. Chcesz napisać ostatni odcinek, który sprawi, że widzowie powrócą na ekrany następnej jesieni, ale jeśli nie jesteś pewien, że odbędzie się drugi sezon, masz ochotę zatrzasnąć drzwi i ukończyć wszystkie wątki.

Podobny incydent miał miejsce pod koniec pierwszego sezonu „Mad Men”. W każdym razie tak mi powiedzieli. Producent (Matt Weiner) nie miał wątpliwości, że seria nie zostanie przedłużona na drugi sezon. Na tej podstawie z góry zdecydował, że główny konflikt Dona Drapera zostanie rozwiązany w ostatnim odcinku: czy pozostanie on w rodzinie, wśród swoich ukochanych i kochających, czy też wybierze samotność. W oryginalnym skrypcie Don wraca do domu w Święto Dziękczynienia i stwierdza, że ​​cała rodzina jest zgromadzona. Tak było napisane, więc zostało sfilmowane. Wreszcie i nieodwołalnie. Okazało się to jednak inaczej. Już „w drodze na szafot” w serialu zasypano nominacje i entuzjazm krytyków. Publiczność zażądała kontynuacji. Ale który? Według legendy jeden ze stażystów (który został producentem) napisał nową scenę. Don wraca do domu, gdzie czeka jego rodzina, podobnie jak pierwsza wersja skryptu. Wszystko to dzieje się jednak w jego wyobraźni. Jego dom jest pusty. Don siada na schodach. I to nadaje nastrój na następny sezon, w którym wszystkie trudności dopiero się zaczynają.

Obejrzyj wideo: The Legend of Korra: Book 1 -- Air, The Art of the Animated Series (Marzec 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Książka tygodnia, Następny Artykuł

Urodziny Rabitsy, Life at regatta i Claude Lantsman's Napalm show
Weekend

Urodziny Rabitsy, Life at regatta i Claude Lantsman's Napalm show

Film Olgi Darfi „I Am Gagarin” Pokazy filmowe „Napalm” Dokument o miłości sprzed pół wieku, który został zebrany krok po kroku przez autora „Shoa” Claude'a Lantsmana. To historia krótkiego spotkania, które zmieniło życie dwóch osób - Francuza i pielęgniarki Koreańskiego Czerwonego Krzyża. Film został po raz pierwszy zaprezentowany w zeszłym roku na festiwalu filmowym w Cannes i zebrał wiele entuzjastycznych odpowiedzi.
Czytaj Więcej
Retrospektywa Wima Wendersa, wystawa Pepperstein, powrót The X-Files
Weekend

Retrospektywa Wima Wendersa, wystawa Pepperstein, powrót The X-Files

Dokąd pójść „Łowcy marmurowych głów (Archeologia przyszłości)” Kiedy: 28 stycznia - 28 lutego Gdzie: Muzeum badań Rosyjskiej Akademii Sztuki (nasyp Universitetskaya 17) Koszt: 200 rubli Pierwsza wystawa wpływowego rosyjskiego artysty Pavla Peppersteina w Petersburgu od dziewięciu lat, który w zeszłym roku ustanowił osobisty rekord, gdy jego praca opuściła aukcję za 165 tysięcy euro.
Czytaj Więcej
Koncerty Zemfiry i „Talnika”, wystawa sztuki odwilży i „targu Lambada”
Weekend

Koncerty Zemfiry i „Talnika”, wystawa sztuki odwilży i „targu Lambada”

Wystawa „Odwilż w Moskwie: 1953–1968” Wielkoskalowy projekt Muzeum Moskiewskiego na temat sztuki i kultury odwilży. Obrazy i rysunki, projekty architektoniczne, plakaty filmów Kozintseva i Tarkowskiego, pierwsze wydania poetów lat sześćdziesiątych i przedruki zrehabilitowanych modernistów współistnieją z artefaktami, które przenoszą obraz czasu - plakaty na temat eksploracji przestrzeni, mebli, urządzeń i odzieży.
Czytaj Więcej