Książka tygodnia

„Sisu. Fińska sztuka wytrzymałości”: Jak przezwyciężyć trudności i przetrwać przeziębienie

Wydawnictwo „Bombora” opublikowało książkę dziennikarki Joanny Naylund „Sisu. Fińska sztuka wytrwałości, wytrzymałości i optymizmu”. Mówi, gdzie uparci Finowie biorą zasoby, aby przezwyciężyć trudności, pozostając jednocześnie jednym z najszczęśliwszych ludzi na świecie. Życie wokół publikuje fragmenty pierwszego rozdziału.

Co to jest sisu

Sis można nazwać ulubionym słowem fińskiego ludu. Ten nieprzetłumaczalny termin stał się popularny w latach dwudziestych XX wieku, ale zakorzeniony jest w mglistej przeszłości. Sisu to połączenie odwagi, witalności, wytrwałości, determinacji i wytrwałości - cech, które kształtują nie tylko los całego narodu, ale także codzienne życie zwykłych Finów.

Finlandia tradycyjnie zajmuje wysokie miejsce w międzynarodowych rankingach szczęścia. Mały kraj z populacją około pięciu i pół miliona ludzi, osłonięty w północno-wschodnim zakątku Europy, Finlandia - spokojnie i powściągliwie - pozostawia swój ślad na świecie. Bardzo trudno będzie ci znaleźć bramkarza Finów, ponieważ nasza przechwałka jest uważana za przejaw skrajnej niecywilizacji. Zapytaj Finna, na czym polega sekret naszego sukcesu, a w zamian wzruszasz ramionami, a nawet głośno wyrażasz wątpliwości, że jest taki sukces. Ale ci, którzy wierzą, że sukces może być rezultatem sisu, nie są daleko od prawdy. Widzisz, jesteśmy potajemnie dumni z naszego systemu.

Dokładne znaczenie systemu jest trudne do ustalenia. W innych językach nie ma prawie żadnej ścisłej analogii, aw samym systemie fińskim oznacza całą grupę cech charakteru, takich jak: determinacja, wytrzymałość, odwaga, odwaga, siła woli, wytrwałość i witalność. Sisu wchodzi w grę, gdy podejmujesz wyzwania, które wydają się przewyższać twoje umiejętności. Zwracają się do niego, gdy losy i przeszkody zmuszają cię do poddania się, a tylko odwaga pozwala ci się wycofać.

Jak sisu pomaga w poszukiwaniu pracy

Ceni się teraz doskonałe umiejętności komunikacyjne lub umiejętność sprzedaży produktów. Nasze postrzeganie trudności jest całkowicie i całkowicie związane z naszym systemem odniesienia i doświadczeniami z przeszłości. To, co jest dla mnie trudne, może okazać się dla ciebie parą bzdur - i na odwrót.

Aby znaleźć pracę, prawdopodobnie musisz iść na rozmowy kwalifikacyjne. Dla niektórych wywiady są przerażająco bliskie dla ich osoby, a także zrozumienie, że możesz zrujnować wszystko z powodu niepokoju. Lub nienawidzisz wystąpień publicznych, ale wymagają one ważnych prezentacji w pracy - tego, czego boisz się całym sercem. A może musisz odbyć trudną rozmowę telefoniczną lub udawać, że masz szczęście przed kolegami, chociaż twoje życie osobiste leci w kamieniu. Niezależnie od trudności, możesz podjąć kroki, aby zmniejszyć niepokój i połączyć się z systemem.

Przygotuj się

„Dobre przygotowanie oznacza połowę pracy” to popularne fińskie wyrażenie. Jeśli musisz zrobić coś, co cię denerwuje, postaraj się przygotować jak najlepiej ... a potem trochę lepiej. Jeśli twoje nerwy zaczną mijać, przynajmniej nie musisz się martwić, że nie znasz dobrze swojego tematu.

Zadbaj o siebie

W trudnych sytuacjach często zapominamy o sobie, a przynajmniej stawiamy nasze potrzeby na ostatnim miejscu. Zmień to podejście i odkryj pozytywny efekt falowania rozprzestrzeniający się we wszystkich kierunkach. Prześpij się, oddychaj świeżym powietrzem, dobrze jedz i nie marnuj czasu dla siebie - poprawisz zarówno swoją kondycję, jak i skuteczność.

Wyśrodkuj się

Najważniejszą częścią zdolności łączenia się z systemem, rezerwuarem wewnętrznej siły, o którym być może nie zgadłeś, jest zdolność zagłuszenia całego hałasu powierzchniowego. Oczyść swój umysł poprzez medytację, modlitwę, ćwiczenia głębokiego oddychania lub po prostu spędzając trochę czasu w społeczności z naturą. Będziesz zaskoczony, widząc, jak jasne i spokojne stało się twoje myślenie.

Jak przetrwać złą pogodę

Życie w Finlandii oznacza życie w ostrych kontrastach. Latem godziny dzienne trwają od 24 godzin na północy do 19 godzin na południu. Całodobowy „dzień” powala sen dzieci i zawroty głowy dorosłych z kuszącymi możliwościami („Teraz jest dopiero północ, chodźmy pograć w golfa?”). W ciemną zimę jest to kolejna skrajność: na północy w ogóle nie ma światła dziennego, panuje tam kaamos - noc polarna, aw najbardziej wysuniętej na południe części kraju dzień trwa maksymalnie sześć godzin. Zima trwa długo, a w rzadkie słoneczne dni ludzie żartobliwie pytają się nawzajem, czy przypadkowo zobaczyli „jakąś dziwną jasną rzecz na niebie”.

Rzadkie filmy hollywoodzkie prezentowane w Finlandii, jak można się spodziewać, pokazują zaśnieżone krajobrazy; ale wciąż mamy cztery różne pory roku. Lato jest czasem bardzo ciepłe i przy stabilnej pogodzie bez większego deszczu (pamiętajcie, że napisałem „czasem się zdarza”). Według naszych meteorologów, temperaturę +25 ° C należy uznać za „gorący” dzień. A to oznacza, że ​​większość letnich dni nie osiąga tej temperatury. Ma to jednak swoje zalety: w przypadku aktywnych zajęć na świeżym powietrzu nigdy nie jest za gorąco. Zimowe temperatury różnią się znacznie - od kilku stopni ciepła do -30 ° C, a nawet niżej.

Jesień przybywa do Finlandii wcześnie, a wiosna przychodzi późno, a te dwa sezony mają swoje uroki i trudności. Ale to skrajności rządzą naszym życiem: zaciskamy zęby i nazywamy naszą siostrę, gdy zbliża się zima i cieszymy się tak długo oczekiwanym latem.

Już w lutym i marcu można doświadczyć takiego bezinteresownego oddania słońcu, które jest najbliższe kultowi religijnemu. Gdy tylko pojawi się pierwszy promień (gdy śnieg leży na ziemi, jakby nic się nie wydarzyło) - ludzie owiną się ciasno i szukają miejsca, w którym można wygodnie usiąść z kubkiem kawy w dłoni i rozkoszować się słońcem z zamkniętymi oczami. Finowie to na ogół ludzie zimnokrwisti, ale nie sposób zachować ostrożności w sposobie, w jaki cieszymy się wiosną i latem. Zarówno to, jak i inne, łapiemy za byka za rogi i nie chcemy puścić. Aktywność na świeżym powietrzu staje się fanatyzmem i spędzanie z nami cudownego dnia w czterech ścianach jest czczone za grzech śmiertelny. My, świadomi przemijalności lata, nie możemy winić za to, że nie wykorzystujemy go w pełni.

Zimą w Finlandii robi się ciemno. Mam na myśli, że jest naprawdę ciemno. Od połowy grudnia do połowy lutego nasz kraj ma tylko kilka godzin światła dziennego. Wydaje się, że powinniśmy się do tego przyzwyczaić, ale ludzie, gdziekolwiek mieszkają, potrzebują światła, aby normalnie funkcjonować, a sezonowe zaburzenia afektywne (ATS) są bardzo realne. Możesz znieść, zgrzytając zębami, możesz przetrwać na czystym systemie; ale są sposoby, aby uczynić miesiące zimowe bardziej znośnymi - a nawet przyjemnymi.

Popadnij w hibernację

Nie, oczywiście, nie dosłownie. Ale zima to najlepszy czas na zapewnienie komfortu w domu: zapal świece, zbierz się przy kominku, zwinąć pod puszystym kocem, cieszyć się rozgrzewającymi i orzeźwiającymi napojami i ogólnie oddać się trochę. Zaproś znajomych do gry planszowej lub obejrzyj film; Zima jest idealna do czatu domowego.

Jeść

Ta wskazówka wymaga ostrożności. Jak mówi mój przyjaciel: „Nadejdzie zima - a moim głównym zadaniem nie będzie napychanie czekolady obiema rękami”. To nie jest bardzo zdrowa dieta, więc staraj się osiągnąć komfort i przytulność pod prysznicem dzięki zdrowym daniom - na przykład gulaszom i przyjemnemu czerwonemu winu. I zapal jeszcze kilka świec.

Idź do sauny

Ach, ta sauna! Serce fińskiego życia i absolutnego zbawienia w zimie. Jej ciepło topi kości jak żadna gorąca kąpiel. Finowie chodzą do sauny regularnie - samotnie, z przyjaciółmi lub „po rodzinnie”. Sauny znajdują się w większości domów lub budynków mieszkalnych, a także w siłowniach i miejscach pracy. Ciesz się maksymalnie - po saunie będziesz wyjątkowo ciepły i senny, nawet bez piwa, które zwykle towarzyszy takim podróżom.


Cover: Bombora

Obejrzyj wideo: Sisu Tudor - Spune-mi cine esti Videoclip Oficial (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Książka tygodnia, Następny Artykuł

Nowa wyprzedaż w Au Pont Rouge i minus 30% na wszystkie buty Afour
Cotygodniowe rabaty

Nowa wyprzedaż w Au Pont Rouge i minus 30% na wszystkie buty Afour

Au Pont Rouge Adres: Nab. Moika River, 73 aupontrouge Au Pont Rouge rozpoczął nową fazę sprzedaży online i offline: teraz rabaty na kolekcję letnią osiągają 70% (a na poprzednich - nawet 90%). Na przykład męska kurtka khaki od The New Designers, która jest zdecydowanie przydatna jesienią, kosztuje 5550 rubli zamiast 11100, a koszula damska Isabel Marant - 11940 rubli zamiast 39800.
Czytaj Więcej
W sprzedaży w Asos w Trends Brands i Les 'Store
Cotygodniowe rabaty

W sprzedaży w Asos w Trends Brands i Les 'Store

Każdego tygodnia Life around dowiaduje się, co nowego w sklepach w Moskwie i Sankt Petersburgu (a także online), i doradza, jakie specjalne oferty i promocje należy teraz wykorzystać. Nowy numer obejmuje krótką wyprzedaż w Les Lesi Paramonova, specjalną ofertę na Asos, minus 70% w Trends Brands oraz kolejną kolekcję Uniqlo i Ines de la Fressange.
Czytaj Więcej