Zarządzanie

Jewgienij Gordeev o 5 powodów, aby odmówić inwestorowi

Evgeny GORDEEV

Dyrektor zarządzający Russian Ventures Fund

Jestem jednym z tych inwestorów, którzy uważają, że relacje uczestników projektu powinny być partnerstwem. Co to znaczy Ty (założyciele projektu) i ja (inwestor) musicie zjednoczyć się w takiej kombinacji wiedzy, możliwości i powiązań, aby uzyskać nie tylko udany projekt flash, ale firmę, którą jeden z liderów branży chce kupić za duże pieniądze.

Rozumiejąc, że wszyscy będziemy potrzebować co najmniej trzech lat razem na taki wyścig, muszę zapewnić założycielowi maksymalny komfort pracy.

Dlatego postawię się w miejscu startupu na pół godziny i opiszę pięć głównych sytuacji, w których powinien odmówić inwestorowi. Warto zauważyć, że mówimy o inwestycjach venture w nasiona internetowe i projekty na wczesnym etapie do 10 milionów USD na rundę. Ponieważ rzeczy są w innych sektorach, nie mam pojęcia.

Nie jestem gotowy do pomocy w połączeniach i doświadczeniu

Już na pierwszym spotkaniu po prezentacji projektu wymień 10 najważniejszych spotkań i spraw, których sam nie możesz zrobić. Nie pytaj, ale poproś o pomoc. Fajny inwestor doda do twojej listy tyle znajomych i czynów. Wszystko to starannie zapisuj w zeszycie, a następnie wyślij do inwestora i innych uczestników procesu, aby strony zrozumiały, jak poważnie będą musiały się pocić. Przybyłeś po inteligentne pieniądze, a nie po kredyt bankowy.

Z kolei nie wszyscy inwestorzy są gotowi pomóc w dużych ilościach, więc uczciwie będzie dać im znać, czego chcesz.

Jeśli inwestor zacznie „pływać” i wymijająco odpowiedzieć, możesz wstać i odejść. Nie potrzebujesz kogoś, kto nie może szybko wprowadzić firmy na nowy poziom połączeń, z których wielu nie można kupić za pieniądze.

Prosi o zainwestowanie swoich pieniędzy

Jak tylko usłyszysz choćby coś takiego, wstań i wyjdź.

Rolą inwestora jest inwestowanie we właściwe firmy, opuszczenie firmy po pewnym czasie i uzyskanie dodatniego salda procesu. Upraszczając, są to pieniądze.

Twoim zadaniem nie jest spanie w nocy przez wiele lat, oszczędzanie pieniędzy na prototypie, zebranie zespołu podobnie myślących ludzi, rozpoczęcie budowy prototypu, uruchomienie go i wydanie ostatnich pieniędzy na konserwację, pracę wieczorami i w weekendy, zasadniczo odmawiaj mi wolnego czasu ... Mogę kontynuować przez długi czas. Ale sprawa jest jasna: sam inwestujesz. Ile jesteś wart Tylko rynek wie. To znaczy, ile będziesz w stanie przekonać kogoś, że Twój projekt to właśnie bomba, która wystrzeli za dwa lub trzy lata, jesteś tak drogi. Nie zapomnij oczywiście o wskaźnikach finansowych i mających zastosowanie mnożnikach oraz innych inteligentnych formułach.

Inwestor inwestuje pieniądze, ty sam. Jeśli inwestor poprosi Cię o zainwestowanie pieniędzy, poproś go, aby przyszedł do pracy w Twojej firmie. Zatrudniony pracownik

Zwłaszcza jeśli zostaniesz poproszony o zainwestowanie dużej kwoty, co znacznie zmieni twoje życie na kilka następnych lat. Nie będziesz w stanie pracować spokojnie: zamiast myśleć o rozwoju, marzysz o pracy w niepełnym wymiarze godzin, aby nadrobić straty.

Chce udziału powyżej 30% na rundę

To typowa rosyjska historia. 30% na rundę to dużo. Będzie wiele rund. Im bardziej udana firma, tym więcej rund. Dlatego nie musisz być Einsteinem, aby obliczyć, ile pozostało, powiedzmy, po trzech rundach po 50% każda.

Rundy powinny wynosić 10-20% lub lepiej, a nawet mniej. Nie marz, że możesz osiągnąć dobrą wydajność już po jednej rundzie 50% - jest to prawie nierealne. Ale trzy lub cztery rundy 10-20% na pewno sprawią, że będziesz liderem.

Wyobraź sobie, że dałeś firmie trzy lata życia, a Twój udział w niej wynosi 15%. Stałeś się profesjonalistą w tej niszy, masz wszystkie połączenia, rozumiesz ekonomię. Czy masz wielką zachętę do pracy przez kolejne trzy lub cztery lata za te 15%, jeśli rozumiesz, że możesz odejść i założyć podobny biznes? Oczywiście że nie. Ale jeśli masz 50-60% - to inna sprawa. Pomyślicie: „Wygląda na to, że wszystko już rozwija się tak gwałtownie, dlaczego miałbym zaryzykować? Wciąż nie znajdę lepszych warunków”

Chce sterować lub uczyć życia

Inwestor jest twoim asystentem, a nie szefem. Prosisz o pomoc, to pomaga. Jeśli inwestor zacznie wchodzić do firmy, wykaże chęć kierowania, spróbuje zastąpić kluczowe dane bez Twojej zgody, a następnie wstań i wyjdź. Wracamy do pierwszych dwóch punktów - roli inwestora: inwestycji i pomocy. Wszystko, co musisz zrobić.

Z drugiej strony musisz być w stanie słuchać, musisz próbować zrozumieć i docenić wszelką pomoc ze strony inwestora. Często zdarza się, że inwestorem jesteś ty, ale o 10-15 lat starszy, to znaczy, on już miał podobne problemy. Dlatego w tym punkcie partnerstwa są szczególnie ważne w celu poufnego omówienia nawet najbardziej palących kwestii, w tym przyznania się do winy w niektórych sprawach.

Ograniczenia pracy w podobnych firmach

W Kalifornii zakaz konkurowania jest zabroniony przez prawo. Jeśli dokumenty zawierają klauzule ograniczające Twoją pracę w innych podobnych firmach w przypadku zwolnienia lub rezygnacji, wstań i zostaw taki podpis.

Powiem szczerze: nie możesz sobie nawet wyobrazić, ilu inwestorów ma możliwość legalnego pozbycia się ciebie osobiście za pomocą legalnych programów. Jak od pracownika. Tak, zachowasz swój udział w firmie, ale nie będziesz mógł uczestniczyć w procesie rozwoju. Nie pracujesz od kilku lat na własne ryzyko. Dlatego nigdy nie podpisuj dokumentów ograniczających twoje działania po odejściu z firmy.

Nie udaję, że jestem ostateczną prawdą, ale wierzę, że pojawienie się tych pięciu punktów w najbardziej żywej formie może doprowadzić do tego, że prędzej czy później konflikty rozpoczną się w projekcie, założyciele będą się denerwować i odejdą w wyniku kilku lat, a miliony inwestycji po prostu się uzupełnią statystyki odpisów.

I, cóż, akapit szósty, nie zacząłem dodawać go do listy, ponieważ jest on bardzo mały: traktuj inwestora z szacunkiem i oczekuj takiego samego stosunku do siebie. Jeśli komunikujesz się z tobą z pozycji „Mam pieniądze, a ty będziesz dla mnie pracował”, wstań i wyjdź.

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

Cafe Babetta
Nowe miejsce

Cafe Babetta

Babetta została otwarta na stronie bezimiennie mieszkającej i zmarłej w Butcher Cafe Balsamin i należy do tych samych właścicieli. Jaka jest różnica, dlaczego nowa instytucja była wypełniona ludźmi od pierwszych dni, a liczba wzmianek o niej w sieciach społecznościowych jest porównywalna z nowym warunkowym miejscem słynnego szefa kuchni? Oto odpowiedź: ponieważ koncepcja tego miejsca została wynaleziona i wdrożona przez niezwykle doświadczonego restauratora - Dmitrija Siergiejewa, współwłaściciela i założyciela Projektu Ginza.
Czytaj Więcej
Burgery Ketch Up Burgery w odlewni
Nowe miejsce

Burgery Ketch Up Burgery w odlewni

Burger Ketch Up Burgers - pierwsza kawiarnia przyszłej sieci - otwarta w Liteiny Prospekt, w pobliżu baru Union. Twórcy mówią niewiele o sobie, ale mają wielkie plany: w Petersburgu planują uruchomienie około siedmiu podobnych miejsc. Główna sekcja „Burgery” przedstawia dziewięć potraw.
Czytaj Więcej
Restauracja i bar „Let's go”
Nowe miejsce

Restauracja i bar „Let's go”

Od lata tego roku prezenterka telewizyjna, dziennikarz i specjalistka kulinarna Elena Chekalova rozpoczęła pracę w profesjonalnej kuchni, najpierw w klubie gastronomicznym Leveldva, który znajduje się nad restauracją Ugolyok, a następnie w restauracji Rybka. W obu instytucjach Chekalova działała jako szef kuchni marki, a jej własny szef kuchni Igor Kotov pomógł jej.
Czytaj Więcej
LaCelletta na nabrzeżu Fontanka
Nowe miejsce

LaCelletta na nabrzeżu Fontanka

Na rogu ulicy Bielińskiego i nabrzeża Fontanka, naprzeciwko cyrku, kawiarnia LaCelletta otworzyła się w przestronnym pokoju na parterze. Miejsce należy do kilku Włochów kierowanych przez Roberta Arduiniego, którego rodzina od dwudziestu lat prowadzi hotel i restaurację w regionie Marche. Aby rozpocząć swój pierwszy rosyjski projekt, przywieźli zespół szefów kuchni i baristę, w tym szefa kuchni Giorgio Siciliano, którzy przedstawiają swoje poglądy na temat autentycznej kuchni włoskiej.
Czytaj Więcej