Zarządzanie

Daria Lyulkovich: Jak zaplanować wydatki rozwijającej się firmy

Daria Lyulkovich

Przedsiębiorca, absolwent Babson College

Kiedy zacząłem swoje pierwsze przedsięwzięcie od eksportu łap kurczaków do Chin, z powodu braku doświadczenia i żarliwego entuzjazmu, dużo myślałem o inwestycjach. Ale nie rozumiałem, co było ważniejsze niż inwestowanie moich przepływów pieniężnych.

Pamiętam, że zdarzył się przypadek, gdy w ramach przedsięwzięcia z łapami mój inwestor poprosił mnie o opracowanie modelu finansowego na ten rok. Miałem już jeden przez pięć lat, który był bardzo pięknym plikiem w Excelu z dynamicznym wzrostem sprzedaży i całkowitą izolacją od prawdziwego świata. Musiałem zrobić nowy model „na kolana”, który byłby bliższy życiu, ponieważ miałem umowy z kilkoma dostawcami.

W nim najważniejszy był stół moich przepływów pieniężnych. To inwestor spojrzał na nią, ponieważ to właśnie na niej ryzyko jest widoczne, kiedy biznes może spaść, a ty nie będziesz miał pieniędzy. Moje zachowanie powinno zależeć od tego, jak bardzo zbliżam się do punktu ujemnych przepływów pieniężnych.

Wiem, że nie mówię teraz nic nowego. Ale kiedy po raz pierwszy dogonisz nowy pomysł i całe twoje doświadczenie jest górą entuzjazmu, a nawet pomnożone przez modę na inwestycje, wtedy myśl o przepływach pieniężnych rzadko przychodzi ci do głowy.

Wszyscy rozumieją, że odnosząca sukcesy firma potrzebuje gotówki, a rozwijająca się firma potrzebuje jeszcze więcej gotówki. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że rentowna firma, która stara się zbyt szybko rozwijać, może zjeść całą swoją gotówkę i głodować, nawet jeśli masz świetny, udany produkt.

Jeśli jutro nie dostaniesz zapłaty,
i bez pieniędzy, to twoja głowa
poleci na bloku.

Każda firma ma cykl operacyjny (operacyjny cykl gotówkowy). Każdy początkujący w biznesie musi zrozumieć, że to jego czas przed gilotyną. Dziś trzeba płacić dostawcom, dziś trzeba płacić firmie logistycznej, dziś trzeba płacić za witrynę, a dziś trzeba płacić. Jeśli Twoi klienci wypłacą Ci pieniądze jutro, możesz zapłacić dostawcom, wynagrodzeniom i za witrynę. Jeśli jutro nie dostaniesz zapłaty, ale nie ma pieniędzy, twoja głowa poleci na blok. Przewidując, jak powtórzysz los Steve'a Jobsa, często zapominasz o takich drobiazgach. Cykl operacyjny to okres czasu, w którym twoje pieniądze są powiązane z funkcjonowaniem twojego biznesu, to znaczy, kiedy po prostu nie możesz uzyskać ani grosza z biznesu, jak to działa.

Oczywiście rozumiemy, że im krótszy cykl, tym lepiej. Idealnie byłoby tak: klienci płacą ci dzisiaj, a jutro płacą ci pensje i dostawcy. Najważniejszą rzeczą jest ogólne zrozumienie czasu trwania cyklu podczas uzgadniania ze wszystkimi partnerami modelu biznesowego i staranie się zapewnić sobie maksimum.

Musisz zrozumieć, że jeśli dostawca musi zapłacić 28., a kupujący płaci 27., to jeśli zdarzy się kupującemu, nie będziesz miał czasu na znalezienie pieniędzy dla dostawcy, a 28. nie jest najlepszą datą. Tak więc rysowanie modelu na papierze nie jest tak ważne, ważniejsze jest, aby zdawać sobie sprawę z wszystkich przepływów naparów i wypływów z firmy oraz zrozumieć, w jaki sposób można je rozdzielić w złej sytuacji. W takich momentach przypominasz żonglera.

Na przykład w moim modelu okazało się, że osiągnąłem zysk w szóstym miesiącu, ale spadłem na progu rentowności. Głównym powodem było to, że mój produkt został dostarczony do klienta w ciągu ponad miesiąca. Biorąc pod uwagę wszystkie kontrole, odprawę celną itp., Moment płatności został jeszcze bardziej opóźniony, a jednocześnie musiałem kupić nowy produkt dla innego klienta, ale nie otrzymałem też pieniędzy od pierwszego. W związku z tym musiałem pomyśleć o tym, jak mogę skrócić czas dostawy lub uzyskać zaliczkę od nabywców lub odroczyć płatność dla dostawców (zgadzam się, że najpierw zapłacę 60%, a resztę zwrócę po dostawie).

Kolejną ważną rzeczą jest ilość gotówki potrzebnej do przetrwania cyklu operacyjnego.

Opcje mogą być różne: wszystko zależy od twojej wyobraźni i umiejętności rozmawiania z partnerami.

Kolejną ważną rzeczą, o której nie należy zapominać, jest ilość gotówki potrzebnej do przetrwania cyklu operacyjnego: ile pieniędzy trzeba zapłacić za witrynę, wynagrodzenia i dostawców. Musisz pamiętać, ile wydajesz na każdy rubel sprzedaży. Ponieważ nie najmądrzejszy wyda czterdzieści rubli na sprzedaż dziesięciu rubli.

Powiedzmy, że Twoja firma przynosi zyski. 95 rubli wydaje się na rubel sprzedaży w cyklu operacyjnym. Okazuje się, że po każdym cyklu masz pięć centów. Możesz ponownie zainwestować te pięć kopiejek w firmę, aby szybciej rosnąć. Jeśli chcesz rosnąć jeszcze szybciej i musisz zainwestować nie pięć, ale 10 kopiejek, rozumiesz, że w pewnym momencie nie ma wystarczająco dużo pieniędzy w biznesie i musisz poszukać zasobów zewnętrznych. Przepływy pieniężne pozwalają zobaczyć, kiedy potrzebujesz tych pieniędzy, i poprowadzą Cię, gdy zaczniesz szukać inwestora.

Szczególnie ważne jest, aby start-up zrozumiał, ile czasu zajmie cykl gotówkowy, ile pieniędzy potrzeba na każdy okres i z jaką prędkością chce on rosnąć. Pomoże to uniknąć krytycznych sytuacji braku pieniędzy, zaplanować strategię komunikacji z klientami i dostawcami, a także powiedzieć, czy potrzebne są inwestycje zewnętrzne.

Ilustracja: Anna Danilova

Obejrzyj wideo: Excel - jak zrobić tabelę, jak użyć funkcji autosumowanie oraz jak zrobić wykres (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

Jak otworzyć restaurację za dwa tygodnie
Komentarz

Jak otworzyć restaurację za dwa tygodnie

W grudniu zespół Burger Heroes obiecał otworzyć nowe miejsce w kinie Pushkinsky w zaledwie 14 dni zamiast zwykłych trzech miesięcy. Raporty z pracy wykonywanej każdego dnia pojawiały się na Facebooku na stronach właściciela Burger Heroes Igor Podstreshny i ​​jego partnera, projektu Local Food, z którym zajmuje się Nastya Kolesnikova.
Czytaj Więcej
„W okolicy jest tak wielu toksycznych rodziców”.
Komentarz

„W okolicy jest tak wielu toksycznych rodziców”.

W Rosji ukazał się nowy magazyn internetowy dla młodych rodziców „Nie, w porządku”. Jego twórcy oferują alternatywny pogląd na rodzicielstwo, porównując się z popularnymi forami dla matek i ojców, którzy ich zdaniem ignorują autoironię, zdrowy rozsądek i krytyczne podejście do błędów. Do tej pory na stronie opublikowano skromną ilość materiałów - na przykład tutaj możesz obejrzeć zdjęcia „gównianych rodziców” i zapoznać się z „przebiegiem młodego ojca”.
Czytaj Więcej