Zarządzanie

Cechy lokalne: Dlaczego w Rosji nie ma Bransona

 

Alexey AMETOV

Współzałożyciel i dyrektor generalnySpójrz na media

Kilka dni temu Richard Branson ponownie zaskoczył świat. Przedsiębiorca został stewardessą podczas lotu AirAsia należącego do jego rywala, malezyjskiego biznesmena Tony Fernandeza. W 2010 r. Biznesmeni spierali się, czyja drużyna Formuły 1 osiągnie lepsze wyniki. Pod koniec sezonu Virgin Branson przegrał z zespołem Lotus, którego właścicielem był Fernandez. W rezultacie dwa lata później przedsiębiorca musiał ubrać się w spódnicę i bluzkę, dodatkowo ogolił nogi i pomalował usta i poszedł zabrać ze sobą napoje na pokład samolotu. To prawda, że ​​ręka Bransona nie zgoliła jego charakterystycznej brody.

Branson ciągle zaskakuje i szokuje społeczeństwo. To nie tylko nie przeszkodziło, ale wręcz przeciwnie, pomogło mu stać się ikoną przedsiębiorczości w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, zarobić fortunę 3 miliardów funtów, zdobyć rycerstwo i kupić małą wyspę na BVI.

W Rosji Oleg Tinkov od dawna prosi o rolę Bransona. Ale nie odnosi on wielkiego sukcesu. Faktem jest, że Branson jest prawdziwym przedsiębiorcą i poszukiwaczem przygód w dobrym tego słowa znaczeniu, a Tinkov jest tylko utalentowanym kupcem. Osądź sam.

Ścieżka Bransona robi wrażenie: czasopismo studenckie, potem studio nagrań i sieć sklepów muzycznych, a potem własne linie lotnicze. Był tam, gdzie był szum. Co nie powstrzymało go w 2000 roku od robienia wielu głupich rzeczy, takich jak Virgin Cola, a nawet Virgin Vodka. Ale wszyscy natychmiast o tym zapomnieli, gdy tylko przedsiębiorca pod koniec 2010 roku zbudował pierwszy na świecie prywatny port kosmiczny dla turystów wchodzących na orbitę.

Problem polega na tym, że oprócz kupca Tinkova, ktoś bardziej podobny
na Branson w Rosji nie

Co udało się Tinkovowi zrobić? Dużo Sklep z artykułami gospodarstwa domowego, pierogi Darya, piwo Tinkoff i sieć pubów o tej samej nazwie, a teraz mały bank. Naśladując idola, Tinkov napisał książkę „Jestem jak wszyscy inni”. Tak, nawet tej wiosny przedstawił fałszywą linię lotniczą, która okazała się jego kartą bankową z dodatkowymi milami.

Tinkov napisał kiedyś w swoim LiveJournal: „Richard jest prawdziwym przedsiębiorcą, bardzo go kocham i, co najważniejsze, kochałem go jeszcze zanim go poznałem, przez te 14 lat przed spotkaniem, a co najważniejsze, ON jest taki sam w życiu jak w „Media, nie widziałem już takich ludzi poza sobą. Wszyscy kłamią i spędzają wolny czas, chcą być lepsi, kłamią i są hipokrytami przed kamerą”. Tinkov lubi również mówić, że on i Branson są przyjaciółmi. To prawda, że ​​są tacy, którzy tak naprawdę w to nie wierzą. Mówią nawet, że Tinkov nie odwiedził Bransona na wyspie, ale po prostu wynajął wyspę za 53 000 USD dziennie (tutaj można przeczytać o taryfach i warunkach), a jednocześnie zrobił zdjęcie właścicielowi. Ponieważ tak naprawdę było, osobiście nie wiem. Nadal chciałbym wierzyć, że Branson i Tinkoff są przyjaciółmi, a starszy towarzysz w końcu nauczy Tinkoffa ducha prawdziwej przedsiębiorczości.

Problem polega na tym, że oprócz kupca Tinkoffa w Rosji nie ma już nikogo podobnego do Bransona. Najwyraźniej nasz klimat i zwyczaje nie pozwalają przedsiębiorcom na pełne wykorzystanie i robienie naprawdę szalonych rzeczy. Rozwija się głównie górnictwo, banki i handel. Wyobraź sobie w Rosji odnoszącego sukcesy przedsiębiorcę, na przykład Abramowicza lub Usmanowa, w damskiej sukni na pokładzie samolotu? Olśniewające lata 90. nauczyły większość przedsiębiorców, aby siedzieli cicho, w mgnieniu oka - aby dokładnie pokazać wizerunek poważnego chłopa. Można powiedzieć, że ci poszukiwacze przygód przeżyli dopiero w 2000 roku. Jest to bardzo dobrze opisane w bardzo złej książce „Milioner” pierwszego milionera dolara w Rosji Artem Tarasow. Na szczęście dla tych, którzy wyznawali zasady bohaterki filmu „American Gangster”: „Podążaj za marką. Zrób sobie brudną robotę. Nie spędzaj czasu”.

Kiedy zaczęliśmy Hopes & Fears, jeden z moich przyjaciół biznesmenów powiedział: „Robisz projekt o małej firmie, powinieneś mieć tam takie nagłówki -„ Handel ”,„ Handel ”i„ Handel ”.

Żart jest tylko ułamkiem tego dowcipu, ale zdecydowaliśmy, że motto Bransona brzmi: „do diabła ze wszystkim, weź to i zrób to!” jest to dla nas odpowiednie i warto wierzyć, że zwolennik Bransona bardziej godny niż Tinkov może już pojawić się w Rosji. Może nawet staną się jednym z naszych rankingów najbardziej udanych młodych przedsiębiorców. Jak myślisz

 UPD: Przyjaźń Bransona i Tinkoffa została potwierdzona. Wczoraj dostałem link do bloga Bransona, gdzie opowiada, jak zatrzymał się w Tinkoff Bank.

Obejrzyj wideo: #4 Idealny Produkt Cechy Produktu (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

Zmień pozycję w ciągu dnia roboczego
Dobry nawyk

Zmień pozycję w ciągu dnia roboczego

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowym wydaniu rozumiemy niebezpieczeństwo siedzącej pracy i dlaczego potrzebne są miękkie pufy i wysokie stoły. Inżynier Ruslan Mamaev DevOps, Skyeng Prawie 100% mojej codziennej pracy wykonuję na komputerze.
Czytaj Więcej
Ładuj gadżety poprawnie
Dobry nawyk

Ładuj gadżety poprawnie

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Dzisiaj - o tym, jak prawidłowo ładować gadżety: smartfony, tablety, laptopy, zegarki i słuchawki - aby przedłużyć ich żywotność i nie zabić baterii przed czasem. Vlad Filatov, dziennikarz high-tech, bloger wideo Mam kilka rodzajów urządzeń, które ładuję każdego dnia: inteligentne zegarki, tablety, laptopy i słuchawki bezprzewodowe.
Czytaj Więcej
Noś wymienne buty w pracy
Dobry nawyk

Noś wymienne buty w pracy

Po przedłużającym się indyjskim lecie do miasta przyszło zimno, ale najgorsze jeszcze przed nami. Śnieg, odczynniki, odchody i inne (przerażające, aby pomyśleć, co jeszcze) brud zabieramy ze sobą do domu, na uniwersytet, do pracy, a następnie nosimy przez cały dzień w pokoju. Coś wchłania się w dywan, a coś pozostawia nieprzyjemne ślady na płytce, powodując niezadowolenie personelu sprzątającego.
Czytaj Więcej
Przechowuj przedmioty według kategorii
Dobry nawyk

Przechowuj przedmioty według kategorii

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. Dzisiaj porozmawiamy o przechowywaniu rzeczy według kategorii (a nie według strefy, jak wielu jest przyzwyczajonych) - jakie są zalety i jak to zorganizować. Irina Tsyplenkova konsultant ds. Sprzątania, organizator przestrzeni, założyciel projektu „Pełne zamówienie” Jakie są zalety przechowywania według kategorii?
Czytaj Więcej