Zarządzanie

Vladislav Solodky (Life.Meda): Co powoduje, że inwestor nie może uruchomić się

 

Vladislav SOLODKIY

Dyrektor Funduszu Life Life

Platforma Crowdinvesting SmartMarket.net (analogi zagraniczne - SecondMarket, SharesPost, a także AngelList, który działa na silniku pierwszych dwóch), przerywa swoją działalność w celu analizy wyników uruchomienia pilotażowego, zmiany modelu pracy i dokonania rozruchu.

SmartMarket zaczął działać jako platforma crowdfundingowa we wrześniu 2012 r. - próbował zebrać pieniądze na uruchomienie kreatywnych projektów, w szczególności filmu Ivana Okhlobystina i Vadima Demchoga, „Operatora rzeczywistości”. Jesienią zespół postanowił skoncentrować się na technologii inwestowania społecznościowego - przyciągając inwestycje w niepubliczne firmy, w tym w nowo utworzone firmy. W kwietniu 2013 r. Na stronie opublikowano około 10 projektów informatycznych. Średni budżet wyniósł około 2 milionów rubli. Na stronie zebrano w sumie 7 milionów rubli zamówień odsetkowych, ale w rzeczywistości przeniesiono tylko 450 000 rubli. Jeśli projekty nie uzyskały wymaganej kwoty przed określonym terminem, pieniądze zostały zwrócone inwestorom.

My, fundusz venture Life.Meda, działaliśmy jako inwestor w fazie zalążkowej projektu. Wypełniliśmy nasze zobowiązania i nie będziemy więcej inwestować w SmartMarket.net. Osiągnięcia projektu są sformalizowane i zabezpieczone i mogą zostać wykorzystane w nowym projekcie. Rosyjski rynek kapitału podwyższonego ryzyka dopiero się rozwija i wszelkie doświadczenia są dla niego przydatne, w tym te, które nie są najbardziej udane. Spróbuję sformułować, co było nie tak ze SmartMarket.net.

Musisz podjąć ryzyko

Kto chce inwestować w startupy na wczesnym etapie i mieć tylko pozytywny wynik, jest oczywiście niepoprawnym marzycielem. Twórca Glavstart, Arkady Moreynis, powiedział mi niedawno: „Dopiero kiedy straciłem pierwszy milion dolarów, zacząłem przynajmniej rozumieć coś na rynku”. Myślenie, że fundusz powinien jedynie przekazywać dobre wieści lub ukrywać nieudane inwestycje, jest hipokryzją. To jak robienie loda na Placu Czerwonym i nieśmiało zakrywać usta dłonią.

Myślenie, że fundacja powinna przekazywać tylko dobre wieści, jest jak dmuchanie na Plac Czerwony, nieśmiało zasłaniając usta dłonią

SmartMarket.net była naszą pierwszą inwestycją. Nadal wierzymy w pomysł crowdfunding lub, jak to się nazywa w USA, crowdfunding kapitałowy, ale teraz rozumiemy, że przeceniliśmy gotowość rosyjskiego rynku. Pokazało to reakcja wielu niedostatecznie poinformowanych użytkowników Internetu, którzy porównali projekt z MMM i piramidą finansową.

Należy jednak zauważyć, że jesteśmy przygotowani na to, że poszczególne projekty zakończą się niepowodzeniem, chociaż wierzymy w każdy z nich indywidualnie, inaczej nie zainwestowalibyśmy w to. W naszym modelu mamy wymaganą rentowność, gdy uruchamiane są tylko dwa na dziesięć projektów (jeśli spełnione są parametry biznesplanu).

Marketerzy są ważni

Zespół projektowy, w który zainwestowaliśmy, składał się z inżynierów i programistów z doświadczeniem maklerskim. Poświęcili ogromną ilość czasu na integrację IT i kilkaset godzin porad prawnych na temat opracowania legalnego programu inwestycyjnego, ale w rzeczywistości nie wszystkie funkcje zostały wprowadzone do użytku publicznego.

Po raz kolejny potwierdziliśmy hipotezę, że klienci potrzebują nie tylko technologii, ale także marketingu: piękne i jasne opakowanie, które odpowiada na pytania, jakie problemy klienci rozwiązują produkt i dlaczego powinni go wybrać.

Projekt koncentrował się na technologii. Ale sam klient tego nie potrzebuje, więc zadaniem współczesnych startupów powinno być proste i zrozumiałe, aby uprościć ludziom życie.

Inwestuj w przedsiębiorcównie w menedżerach

Na projekt wpłynęła katastrofa typowa dla większości zespołów w rosyjskim przedsiębiorstwie venture - brak kultury przedsiębiorczości. Ludzie zachowywali się jak zatrudnieni menedżerowie. Zobowiązaliśmy się do inwestowania środków - zespół zaangażowany w realizację konkretnego biznesplanu. Kiedy zaczął ponieść porażkę, zamiast zaoferować alternatywę, zespół poprosił ich o sfinansowanie „dopóki nie wystartuje”.

Teraz każdy chce być startupem i nikt nie chce być przedsiębiorcą. Każdy chce dostać milion dolarów i nie ponosi odpowiedzialności przed inwestorami za przychody i zyski. Nie rozumieją jednak, że przedsięwzięcie to biznes z klientami i przepływami pieniężnymi, a założyciele powinni być odpowiedzialni za biznesplan, a nie tylko „start”.

drużyna musi mieć jajka, musi walczyć
do końca i ja, aby znaleźć wyjście z jakichkolwiek problemów

Zawsze bardzo konstruktywnie podchodzimy do błędów i terminów w biznesplanach. Ale zespół musi mieć jajka, musi walczyć do końca i szukać wyjścia z jakichkolwiek problemów. A jeśli po prostu przyjdzie do ciebie i powie, że coś poszło nie tak i nie ma wizji, jak rozwiązać problemy i dalej się rozwijać, to jest to podejście zatrudnionych menedżerów lub warstwy „profesjonalnych startupów”, którzy obecnie żyją dla rachunek inwestycji, ale nie twojej firmy.

Problemy mogą przynieść nowe pomysły.

Projekt SmartMarket jest teraz w stanie zamrożenia: ma sprawdzoną technologię zdalnego inwestowania. To także atut, przekażemy go nowemu zespołowi lub podobnemu projektowi.

Tydzień temu spotkałem Svena Webera, założyciela SharesPost, drugiej co do wielkości platformy obrotu akcjami spółek niepublicznych w Stanach Zjednoczonych. Omówiliśmy nasze doświadczenie w inwestowaniu w SmartMarket, a on zaproponował utworzenie wspólnej usługi, która pomogłaby przy pomocy technologii SmartMarket handlować akcjami i przyciągać kredyty inwestycyjne w Rosji. Dzięki temu możliwe byłoby natychmiastowe notowanie spółek w Rosji i Stanach Zjednoczonych na SharesPost-NASDAQ. Moim zdaniem jest to bardzo fajna perspektywa dla rynku rosyjskiego.

Gdyby problemy nie zaczęły się od SmartMarket, nigdy nie szukalibyśmy alternatywy, nie spotkalibyśmy się i nie spotkalibyśmy takiego pomysłu.

Lepiej inwestować w zagraniczne startupy

Wyciągnąłem jeszcze jeden wniosek: tańsze i bezpieczniejsze jest inwestowanie w projekty zagraniczne. Właśnie wróciliśmy ze Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkaliśmy się z dużą liczbą twórców dojrzałych start-upów i projektów w fazie początkowej. Skuteczność firmy znajduje się tam na wczesnym etapie. Przeciętny startup w USA to mężczyzna po trzydziestce, który pracował w kilku dużych korporacjach na poziomie Google.

Z pewnością istnieje rynek finansowania społecznościowego w Rosji -
po prostu nie muszę się poddawać przy pierwszych trudnościach

Chce zbudować swoją firmę, aby nie siedzieć cały dzień w biurze, ale rozumie znaczenie i wartość kultury korporacyjnej, odpowiedzialności i rozsądnej biurokracji. Tacy ludzie rozumieją znaczenie efektywnego wydawania pieniędzy. Na przykład ta sama liczba osób pracowała w SmartMarket jak w SharesPost, a jej obroty przekraczały 1 miliard USD.

Jeśli chodzi o SmartMarket, czekamy na przedsiębiorców, którzy są gotowi odebrać opracowaną technologię i kontakty z zagranicznymi graczami w celu dalszego rozwoju projektu. W Rosji zdecydowanie istnieje rynek finansowania społecznościowego - po prostu nie musisz rezygnować z pierwszych trudności, ale pracować, pracować, pracować.

 

Vladislav Solodky, 29 lat, ukończył studia SPbSU i Stockholm School of Economics. Od 2011 r. - wiceprezes ds. reklamy i marketingu z grupy finansowej Life, rok temu kierował funduszem venture Life.Sreda, który inwestuje w zaawansowane technologicznie startupy finansowe. Do tej pory fundusz zainwestował w sześć projektów, w tym Instabank, My-Apps, LifePAD i inne.

Obejrzyj wideo: 2019 Gwangju CIS music festival - Mband Full Video (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

Karnawał Gorkiego na zdjęciach na Instagramie
Rozrywka

Karnawał Gorkiego na zdjęciach na Instagramie

Dziś w Gorky Park karnawałowa procesja obchodziła 85. rocznicę założenia parku. Ani deszcz, ani tradycyjnie słaby Internet nie uniemożliwiły świadkom i uczestnikom maskarady relacjonowania tego, co zobaczyli. # Parkgorkogo izatopova jrmwzr nataagafonova nataagafonova ledok kalininatanya yani4kasm marinakaznacheeva jrmwzr jrmwzr norgesun natalikan olgey samsoniksoom romanmedia snegnyi_barsik yani4kasm yani4kasm jrmwzr yani4kasm nataagafonova visavart timsan05 romanmedia romanmedia ritsu_ritz vitsavin lisinamary marinakaznacheeva vuvoo ledok karelinanastya kisslorod izatopova izatopova kujenechka anastasia_korni killdream3 vuvoo vuvoo f_e_o_n_a oksana_y
Czytaj Więcej
Maraton w Moskwie w ujęciach na Instagramie
Rozrywka

Maraton w Moskwie w ujęciach na Instagramie

Zmumifikowani, zmęczeni, szczęśliwi i czworonożni podczas pierwszego moskiewskiego maratonu, który odbył się 15 września. #moscowmarathon mariadventure polasmirnova vovalive danetdanet annasafronova nenadonadya vavilov_vani2 mir24tv ria_novosti rurc makmus mashsharapova rurc kseniy zhuravleva_m monicavergarav valentinagryzhina mir24tv valentinagryzhina valentinagryzhina achekhonte achekhonte achekhonte kifozavr maxlavr iloverunnungsomuch maria_vallen nadya_belkys octobrina 2rude4u dandi965 petarkina romanikas johntwist18 slivovaya kopen_zla gorkyparkrunners 13_pilot
Czytaj Więcej
Wydarzenia tygodnia: miejski jarmark bożonarodzeniowy, kino fińskie i Welcome to Heaven at Floors
Rozrywka

Wydarzenia tygodnia: miejski jarmark bożonarodzeniowy, kino fińskie i Welcome to Heaven at Floors

Festiwal Fiński Film Week W Aurora przez tydzień będą pokazywane filmy młodych fińskich reżyserów. Program obejmował między innymi dramat społeczny o nastoletnich przyjaciołach Prawie 18 lat, thriller o młodym graczu Rat Kingu i komedię o kulisach show-biznesu w Finlandii Dirty Bomb. Ponadto widzowie zobaczą najdroższy projekt filmowy w kraju, Zimową Wojnę i film Oczyszczenie nominowany do Oscara.
Czytaj Więcej