Zarządzanie

Od Ciebie zależy: w jaki sposób założyciel może zaszkodzić własnemu biznesowi

Syndrom założyciela, oczywiście, nie jest diagnozą medyczną, ale często można go znaleźć w środowisku przedsiębiorczym. Właściciele, których firmy zaczęły szybko rosnąć, nie zawsze radzą sobie z nową rolą. Nie muszą już podejmować decyzji samodzielnie - mają podwładnych i partnerów. Ale zamiast się radować, przedsiębiorca zaczyna się denerwować. Wydaje mu się, że zyski odpływają z powodu niewłaściwych decyzji kierowniczych, pracownicy nieprawidłowo sprzedają produkt, a cała firma ma zamiar zatonąć, jeśli nie zainterweniować. Taki szef nie pozwala podwładnym normalnie pracować, nie akceptuje ich udanych decyzji, w wyniku czego pracownicy rezygnują, a firma ulega awarii.

H&F wybrał pięć głównych cech szefa z zespołem założyciela i wymyślił, jak sobie z nimi poradzić.

Chęć kłótniz każdym zdaniem

Osoba z zespołem założyciela boi się wszystkiego, co nowe, chce rozwiązać każdy problem w stary, sprawdzony sposób. Na spotkaniach najczęściej powtarza zdanie: „Więc już trzy lata temu daliśmy radę, zróbmy to samo”. Co więcej, rzadko bierze pod uwagę zmieniające się warunki rynkowe i zasady samej firmy. Taki lider odpowiada krytyką na sugestie pracowników, podwładnych i partnerów i uważa, że ​​nowe rozwiązania nie przyniosą żadnych korzyści.

Marty Zwilling, szef firmy konsultingowej StartUp Professionals, opowiada o tym, jak kiedyś pracował dla takiego szefa, który samodzielnie podejmował błędne decyzje. Wszystko było tak zaniedbywane, że kiedy firmie udało się w końcu znaleźć inwestora, poprosił o zastąpienie lidera-założyciela bardziej kompetentnym menedżerem. Przedsiębiorca odmówił zawarcia takiej umowy, a jego działalność się pogorszyła.

Jeśli zauważysz, że odrzucasz ponad połowę ofert zatrudnionych przez ciebie pracowników, a jeśli robią coś bez twojej wiedzy, przysięgniesz, prawdopodobnie masz Zespół Założyciela. Pomyśl o tym, że każdy członek zespołu, któremu płacisz pensję, zatrudniałeś ludzi, którzy wydawali się doświadczeni i lojalni. Jest mało prawdopodobne, aby próbowali cię oszukać i zniszczyć firmę od wewnątrz. Postaraj się wybrać trzy nieistotne, Twoim zdaniem, propozycje spośród tych, które wcześniej odrzuciłeś, i daj zielone światło. Śledź wynik.

Strach przed pozostawieniem firmy bez opieki

Ile lat byłeś na wakacjach? Jak często wychodząc na konferencję lub w sprawach rodzinnych otwierasz laptopa i wchodzisz do chmury lub czatu swojej firmy? Hidley Gottlieb, współzałożyciel organizacji non-profit Creating The Future, porównuje przedsiębiorczość i macierzyństwo: jeśli urodziłeś dziecko lub założyłeś firmę, nie chodzi tylko o ciebie. Własna firma, jako mała osoba, rozwija się i rozwija niezależnie - prędzej czy później wyjdzie spod nadzoru rodziców i uleczy swoje życie. Należy to zrozumieć i zaakceptować.

Nie ma nic skomplikowanego w wyjeździe na tydzień i zażądaniu raportu od asystenta tylko raz - na koniec dnia. Spróbuj, a jeśli coś pójdzie nie tak, będziesz pierwszy.

Ukrywanie informacji przed partnerami i pracownicy

Uważasz, że kierownik jednego działu nie musi wiedzieć o problemach innej jednostki. Negocjujesz z potencjalnym inwestorem, ale nie informuj swojego partnera. Uważasz, że tylko jedna osoba w zespole powinna zobaczyć pełny obraz - ty.

Centralizacja, nawet w bardzo małej firmie, jest niebezpieczna. Gdy tylko jedna osoba wie, nad czym wszyscy pracują, wzrasta ryzyko, że niektóre prace nie zostaną wykonane w całości, a inne zadania, wręcz przeciwnie, zostaną rozwiązane przez kilka osób jednocześnie. Jeśli nie poinformujesz kluczowych pracowników i partnerów o najważniejszych kamieniach milowych w życiu firmy (kredyt, pozyskanie inwestora, wzrost lub spadek zainteresowania odbiorców), nie będą oni w stanie zaplanować wszystkich ryzyk i szans, a zatem - opracować długoterminową strategię pracy. Ale długoterminowa strategia rozwoju firmy jest dokładnie tym, czego tak bardzo potrzebujesz.

Podczas cotygodniowych spotkań z partnerami i kluczowymi pracownikami staraj się poświęcić pierwsze 10–15 minut na zgłaszanie spraw firmy.

Nepotyzm

Rozejrzyj się: ilu twoich krewnych i starych znajomych zajmuje stoliki w twoim biurze? Jeśli jest ich więcej niż trzy, jest to okazja do namysłu. Przyjaciele i krewni zawsze oczekują wsparcia. Zatrudniając ich, założyciel podświadomie chce uchronić się przed sporami. W rezultacie często otrzymuje niepiśmiennych pasożytów, którzy otrzymują pieniądze na bezmyślny kompromis.

Jeśli masz wątpliwości co do kompetencji swoich bliskich na wyższych stanowiskach, podejmij mały egzamin. Zapytaj o kluczowe punkty strategii rozwoju, określ obroty firmy i jej wzrost, dowiedz się, jak ludzie pracują w dziale krewnych. Niepewne odpowiedzi i wymówki są okazją do przejrzenia umowy z krewnym i znalezienia bardziej kompetentnego pracownika na rynku.

Częste stosowanie zaimka „mój”

Po pierwsze, nie jest zbyt uprzejmy. Po drugie, oznacza to, że założyciel nie miał poczucia zespołu. W pewnym momencie każdy twórca własnej firmy będzie musiał zrozumieć: to nie tylko jego pomysł. Przedsiębiorca Rick Balsiger ostrzega: utrata obiecującego startupu jest straszna, utrata go z powodu niemożności słuchania bardziej kompetentnych ludzi jest jeszcze gorsza. Aby nie doprowadzić do sytuacji z założycielem Groupona, Andrew Masonem, który został zwolniony z powodu dużych strat finansowych, warto zacząć wyceniać swój zespół, zanim firma znajdzie się na krawędzi przetrwania.

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

Pokaz masek: 6 napadów sklepowych z kostiumami
Chmura wiedzy

Pokaz masek: 6 napadów sklepowych z kostiumami

Dziś zamaskowani przestępcy Barack Obama i Guy Fawkes obrabowali sklep spożywczy Kurochka Ryaba w Krasnodarze: zabrali z sejfu 20 000 rubli. Wcześniej ktoś w tych samych maskach przyniósł biżuterię o wartości 1 miliona rubli ze sklepu jubilerskiego. H&F pamiętał, kogo napastnicy lubią się ubierać, gdy wyruszają do rabowania sklepów.
Czytaj Więcej
Dobre dane: 6 rynków, na których możesz zarabiać pieniądze za pomocą dużych zbiorów danych
Chmura wiedzy

Dobre dane: 6 rynków, na których możesz zarabiać pieniądze za pomocą dużych zbiorów danych

Finanse i ubezpieczenia Eric Schmidt, CEO Google SEO i współwłaściciel Civis Analytics, ostatnio zauważył, że ubezpieczenie jest najbardziej oczywistą aplikacją dla dużych zbiorów danych. Firmy zbierają wszystkie dane o osobie należącej do domeny publicznej i składają mu ofertę dotyczącą ubezpieczenia osobistego. Na przykład, jeśli jesteś fanem sportów ekstremalnych i regularnie jeździsz na wakacje, ubezpieczyciele mogą dowiedzieć się i sprzedać niezbędną usługę we właściwym czasie.
Czytaj Więcej
Zakodowane: Jak nauczyć się programowania od zera
Chmura wiedzy

Zakodowane: Jak nauczyć się programowania od zera

Codecademy Najpopularniejsza usługa w dziedzinie programowania szkoleń od zera, która otrzymała kilka znaczących rund finansowania. Znany z tego, że jest całkowicie darmowy i zaprojektowany specjalnie dla tych, którzy nic nie rozumieją w programowaniu. Uczy podstawowych zasad pracy z JavaScript, HTML i CSS, Python i Ruby.
Czytaj Więcej