Ulubione miejsce

Borys Kuprijanow - o bramie Nikitsky'ego i Breżniewie, co uniemożliwiło budowę TASS

Sekcja „Ulubione miejsce” powróciła do życia wokół. Co tydzień sławni obywatele opowiadają o swoich ulubionych miejscach w Moskwie - a jeśli wcześniej byli tylko barami i restauracjami, teraz pozwalamy bohaterom wybrać absolutnie dowolne punkty w ich pobliżu w mieście. W tym numerze Boris Kupriyanov, współzałożyciel księgarni Falanster i ideolog Sojuszu Niezależnych Wydawców i Dystrybutorów Rosji, spacerował z Życiem wzdłuż Placu Nikitskiego Woroty i Okrugu.

 Nie bardzo lubię Bramę Nikityile miejsca jest wokół: Bulwar Nikitsky'ego, dawna ulica Herzen (obecnie Bolszaja Nikitskaya). Historycznie jest to takie moskiewskie miejsce, które bardzo trudno jest zepsuć, co, nawiasem mówiąc, jest rzadkością w Moskwie. Zepsuli i zepsuli Plac Myasnitskaya przez długi czas, zrujnowali ulicę Mosfilmovskaya wieżowcami, zrobili Zamoskvorechye przez długi czas - a także zepsuli to.

I tutaj nawet budynek TASS niczego nie psuje. Początkowo powinien być dwukrotnie wyższy. Ale wtedy zasłoniłby widok z mieszkania Breżniewa na dawnej ulicy Szczujew. Brygadzista, który zauważył to na czas, przerobił i przerwał budowę. Tutaj TASS jest niedokończony - taki niesamowity dziwak. Ale jakoś jest tu absolutnie wpisane i nie przeszkadza. Potworny fresk z Puszkinem i Natalią oraz pomnik Łużkowskiego (nazwijmy to „fontanną-rotundą”) - nawet to nie zniekształciło placu.

Tak się złożyło, że całe moje życie mija w pobliżu Bramy Nikitskiego. Kiedy byłem bardzo młody, przyjaźniłem się z facetami, którzy mieszkali w różnych częściach Moskwy. W każdą sobotę spotykaliśmy się pod Bramą Nikitskiego i chodziliśmy do Majakowskiej. Jest coś w rodzaju intymnego ciepła i czułości Moskwy. To miejsce pochłania wszystko samo w sobie, a jednocześnie pozostaje sobą. Jest bardzo nowoczesny, ciągle pojawiają się tutaj wydarzenia, które nie kolidują z przestrzenią: John Donne, Jean-Jacques i Children of Raik sąsiadują z komnatami granatowymi Malyuty Skuratov. Jeśli mam na przykład wolny czas, raz w tygodniu na pewno pojadę do miejscowego Johna Donne'a.

Bardzo ważne jest również, aby było to miejsce pod każdym względem. Świątynia „Wielkie Wniebowstąpienie”, związana z Puszkinem, domem Aleksieja Tołstoja; dom, w którym zmarł Gogol; Dom odkrywców polarnych. Na Herzen Street był sklep z obrazkami. Kiedy więc odbyliśmy targi Readers Boulevard w ramach City Day, świadomie wybraliśmy na miejsce Nikitsky Boulevard.

 

W ciągu 13 lat od otwarcia Falangi wiele się zmieniło. W połowie zera prawie nie było małych niezależnych księgarń w Moskwie. Teraz są i pojawiają się nowe. Dobre prowincje zaczęły pojawiać się także w prowincjach. Zamknięte, głównie księgarnie internetowe. To prawda, że ​​w związku z wprowadzeniem opłaty handlowej małe, ponieważ niedawno zostały zamknięte dwa sklepy Dodo, zostaną zamknięte.

Wszystkie te problemy związane są z niezrozumieniem, czym jest księgarnia i jakie są jej role w mieście. Księgarnia to to samo miejsce co kawiarnia, jak muzeum, pub, ta sama część miejskiego krajobrazu. Ludzie przychodzą do sklepu spożywczego nie dlatego, że jest to rytuał. Mało kto podziwia wyśmienite towary, z wyjątkiem „Alfabetu smaku”. Ale nawet teraz nie ma wykwintnych towarów, więc nie ma to sensu. A w książce człowiek spędza znacznie więcej czasu, komunikuje się z książkami, odbywa się wewnętrzny dialog, więc bardziej przypomina to kawiarnię lub muzeum. Biblioteka powinna odgrywać tę samą rolę. I wszędzie na świecie biblioteki są najważniejszym miejscem w krajobrazie kulturowym. To niesamowite, gdy w sobotę wejście do biblioteki w Rotterdamie jest podobne pod względem ruchu do wejścia do metra. Z tego powodu nakręciłem nawet 15-sekundowy film, stanąłem przed wejściem i strzeliłem. Są u nas oczywiście takie miejsca: Artplay lub Winery, gdzie ludzie przychodzą niepotrzebnie.

Z takim ciepłym uczuciem jak Moskwa, prawdopodobnie nie należę do żadnego miasta, ponieważ od dawna nie mieszkam. Ale uwielbiam Belgrad, Stambuł, Londyn i Nowy Jork. Na przykład Belgrad nie jest tak interesujący architektonicznie, ale jest europejskim miastem 70. modelu chodzenia. Tam emeryci zbierają się rano, czytają gazetę „Politika” i piją filiżankę kawy przez trzy godziny. To bardzo ważne: miasto można rozpoznać tylko po flanszowaniu.

Miasto to w rzeczywistości ludzie. Jakaś społeczność ludzi, bez względu na to, czy żyją w niej teraz, czy żyli sto pięćdziesiąt lat temu. Nie ma znaczenia, czy są oni Moskalami piątej generacji, czy nie. Teraz w mieście nie ma więcej Moskali niż w trzecim pokoleniu. Jednocześnie Moskwa nie jest dokumentem pobytowym ani pańszczyzną. Tacy wielcy moskwianie, jak Giliarowski, nie urodzili się w Moskwie i mówili z lekkim akcentem do końca życia. Moskali nie trzeba się rodzić. Może być nawet trochę szkodliwy. Poznawanie miasta może być ważniejszą praktyką niż metka z moskiewskiego szpitala położniczego.

Moskwa nie jest dokumentem pobytowym a nie pańszczyzna. Moskali nie trzeba się rodzić.Może być nawet trochę szkodliwy

Popularne Wiadomości

Kategoria Ulubione miejsce, Następny Artykuł

Jak zrozumieć, dlaczego nie udzielają kredytu
Zarządzanie

Jak zrozumieć, dlaczego nie udzielają kredytu

Jeśli bank po raz kolejny odrzucił wniosek kredytowy lub zatwierdził go, ale na mniejszą kwotę lub z powodu nierentownego oprocentowania, jest to okazja do zastanowienia się nad czystością historii kredytowej. Czasami możesz nie wiedzieć, że jest zepsuty. Życie wokół nauczyło się, jak identyfikować błędy w historii kredytowej i jak to naprawić.
Czytaj Więcej
Dlaczego klient może dostać się na czarną listę
Zarządzanie

Dlaczego klient może dostać się na czarną listę

Z tego powodu firmy uwzględniają klientów na czarnych listach Ruslan Gafurov dostawa do domu żywności ZakaZaka Nasza firma ma czarną listę i niestety jest okresowo aktualizowana. Działalność naszej firmy związana jest z dostarczaniem żywności, a z naszych usług korzysta codziennie kilka tysięcy klientów. Najczęściej są na czarnej liście dzieci w wieku szkolnym, które dla zabawy zamawiają pizzę dla swojego przyjaciela.
Czytaj Więcej
Jak zmieniła się wartość firm internetowych w tym roku
Zarządzanie

Jak zmieniła się wartość firm internetowych w tym roku

W tym roku towarzyszyły potężne zmiany polityczne i gospodarcze. Życie wokół sprawdzało, w jaki sposób wpłynęło to na wartość rosyjskich publicznych firm internetowych, a także startupów. Yandex 19 grudnia 2013 r. 13 mld USD 19 grudnia 2014 r. 5,7 mld USD Spadek 56% Leonid Delitsyn Finam Pierwszy powód tego spadku jest wspólny dla rosyjskiej gospodarki.
Czytaj Więcej