Zarządzanie

Powrót tytanów: 6 przedsiębiorców z triumfalnymi powrotami

Dave Thomas

założyciel sieci fast foodów Wendy

Dave Thomas rozpoczął karierę w branży restauracyjnej w wieku 15 lat. Aby zarobić więcej, porzucił szkołę w zeszłym roku i pozostał w Fort Wayne, gdy jego rodzina zastępcza (Dave został adoptowany w wieku sześciu miesięcy, nigdy nie znał swoich prawdziwych rodziców) zbliżył się do centrum Stanów Zjednoczonych. W 1955 roku szef Thomasa, właściciel restauracji Hobby House, nabył franczyzę nowej restauracji Kentucky Fried Chicken. Thomas wiele razy rozmawiał ze swoim twórcą, legendarnym pułkownikiem Sanderem, i to on doradził emerytowanemu oficerowi, aby użył swojej twarzy i autografu w promocji KFC.

W 1969 roku, po kilku latach zarządzania biurem KFC w Ohio, Thomas dojrzał do własnej firmy: „Po prostu nie mogłem znaleźć dobrych hamburgerów mięsnych w moim mieście, więc otworzyłem Wendy's”. Nazwał swoją restaurację na cześć ośmioletniej córki. Sieć szybko się rozwijała, wkrótce sam Thomas zaczął sprzedawać franczyzy, otworzono ponad 1000 punktów w Stanach Zjednoczonych. W 1982 roku, w wieku 50 lat, Thomas przeszedł na emeryturę: zamierzał spędzić starość ze swoją rodziną. Ale mógł obserwować swoje dziecko z boku tylko przez trzy lata. „Przywództwo Wendy w tamtych latach było zbyt pochłonięte modnymi trendami marketingowymi” - żałował Thomas. W 1985 r. Odzyskał prezydenturę, zaczął codziennie zwiedzać swoje restauracje i szkolić zwykłych robotników „wiadra i mopy”, aw 1989 r. Stał się twarzą własnej sieci i od tego czasu zagrał w 800 reklamach.

Nolan BUSHNELL

założyciel Atari

Nolan Bushnell jest uważany nie tylko za twórcę całej nowoczesnej branży gier, ale także za bardziej ekscentrycznego i impulsywnego bossa niż Steve Jobs. Nawiasem mówiąc, był szefem ostatnich dwóch lat - od 1974 do 1975 roku.

Od dzieciństwa Bushnell bardzo uprawiał hazard i stracił wszystkie pieniądze odłożone przez rodziców na studia na kartach. Musiałem zarabiać na własną rękę, jedną z wielu aktywności Bushnella w jego młodości była pozycja jeźdźca rozrywki. Na University of Utah na Wydziale Elektroniki Bushnell zainteresował się grafiką komputerową i wkrótce po ukończeniu studiów założył firmę gier Atari. Bushnell chciał stworzyć gry, które były zrozumiałe dla ostatniego pijaka.

W 1972 roku wydał swój pierwszy hit - maszynę Pong, która symuluje grę w tenisa. Bushnell i jego zespół, który w tamtych latach składał się z prawdziwych maniaków, hipisów i motocyklistów, którzy nie przestrzegali żadnego harmonogramu pracy, wydali jeszcze kilka gier, które lubili ludzie, ale w 1976 roku twórca zmęczył się swoją firmą. Bushnell sprzedał Atari za 28 milionów dolarów firmie Warner Communications. Przewodniczył zarządowi przez kolejne dwa lata, dopóki nowi akcjonariusze nie poprosili Bushnell o odejście ze stanowiska.

Przez wiele lat przedsiębiorca hazardowy eksperymentował. Stworzył wiele projektów: restauracje, roboty, nowe firmy produkujące gry, fundusze venture - wszystko to się udało. W międzyczasie Atari, po ogromnym sukcesie na przełomie lat 70. i 80., zaczął spadać. W latach 90. i na początku 2000 r. Zmieniła kilku właścicieli i kilka nazwisk, aż w 2001 r. Francuska firma Infogrames, obecny właściciel Atari, ogłosiła odrodzenie legendy i wprowadzenie nowych gier - Splashdown i MX Rider. W 2010 roku nostalgiczny Bushnell wrócił do zarządu firmy, którą założył i obecnie bierze aktywny udział w jej życiu.

Howard Schultz

założyciel Starbucks

W rzeczywistości Howard Schultz nie stworzył Starbucks. W 1982 r. Dostał pracę w firmie o tej nazwie w wieku 30 lat. Firma była wówczas zaangażowana tylko w dostawy zbóż, a jej kierownictwo odrzuciło Schultz śmiały pomysł stworzenia baru espresso - ale zostało współinwestorem w pierwszej kawiarni z syreną na logo. Dwa lata później Schulz wykupił udział importera i zaczął rozwijać sieć przyjaznych kawiarni o szczególnej atmosferze i kulturze korporacyjnej.

Schultz napisał kilka książek o swojej sieci kawiarni; jeden z nich, zatytułowany „Pełna prędkość! Jak Schultz zwrócił duszę Starbucks”, opowiada historię roku 2008. Następnie założyciel wrócił do swojej nieszczęśliwej firmy. Pierwszą rzeczą, którą robi na stronach tej książki, jest wzięcie na siebie winy i usprawiedliwienie dyrektora generalnego sieci, Jima Donalda, który prowadzi kawiarnie od 2000 roku. „Byłem nominalnym prezesem zarządu i nie śledziłem dokładnie mojej firmy” - przyznał Schulz.

Przez pięć lat firma pod kierownictwem Donalda rozwijała się i otwierała nowe instytucje i robiła to tak ciężko, że nie zauważyła początku kryzysu finansowego. Schulz wspomina na stronach swojej książki, że rywale Starbucks niespodziewanie okazali się tanimi restauracjami, takimi jak Dunkin 'Donuts i McDonald's. Co więcej, druga sieć nie wahała się zawiesić reklam w amerykańskich miastach zawierających nieprzejrzystą wskazówkę: „4 USD za kawę to za dużo”. „Jeśli wcześniej w weekend byliśmy zatłoczeni, teraz przestali nas odwiedzać” - pisze Schulz. Wracając, musiał podjąć szereg niepopularnych decyzji: zamknąć kilka kawiarni, zwolnić część personelu, usunąć niepotrzebne pozycje z menu. Ale właśnie to uratowało firmę w trudnych czasach.

Michael DELL

Założyciel firmy Dell

Jako nastolatek Dell sprzedał prenumeratę magazynu Houston Post przy użyciu techniki sprzedaży bezpośredniej: zwrócił się do nowoprzybyłych i nowożeńców z gratulacjami i swoją ofertą. Michael Dell miał wkrótce podążać śladami swojego ojca, technika dentystycznego, i zaczął studiować jako lekarz, ale przedsiębiorczy start wygrał: w wieku 19 lat opuścił szkołę dla własnej firmy PC's Limited, która została przemianowana na Dell Corporation w 1987 roku, trzy lata po jej założeniu.

W 1985 roku Dell i jego współpracownicy wypuścili pierwszy komputer Turbo PC z własnym montażem i projektem, który sprzedano za 795 USD. Zysk brutto firmy w pierwszym roku aktywnej pracy wyniósł 73 miliony USD W historii firmy odnotowano wzrosty i spadki, ale w 2004 r. Osiągnął on drugie miejsce po H&P na rynku komputerów osobistych na świecie. Dell pomyślał, że zarządzanie jego ogromną korporacją będzie lepiej zarządzane przez jego bliskiego przyjaciela i towarzysza broni, Kevina Rollinsa, i zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego, pozostawiając mu nominację na prezydenta.

Rollins, zostając dyrektorem generalnym Dell, po raz pierwszy postanowił obciąć kości, jego decyzje kierownicze nie były najlepsze, a wzrost przychodów w 2006 i 2007 r. Stał się ujemny. Rollins został zwolniony w 2007 roku, a Michael Dell odzyskał stanowisko prezesa zarządu.

Działalność firmy nie poszła w górę, ale Dell, który jest właścicielem tylko 12% akcji, postanowił rozwiązać swoje problemy, dokonując wielkiej umowy. Niedawno ogłosił wykorzystanie 24,4 miliardów dolarów na uwolnienie darmowego pakietu Dell. Po zakończeniu superkupu Dell chce zmienić firmę z publicznej na prywatną.

Oleg DERIPASKA

akcjonariusz kontrolujący Rusal

Kryzys z 2008 roku zmusił nie tylko Howarda Schulza z Starbucks do powrotu do zarządzania firmą, ale także oligarchę Olega Deripaskiego do Rusala. Kierował holdingiem aluminiowym przez trzy lata od 2000 roku, w którym został utworzony. Powrót na stanowisko dyrektora generalnego spółki wynikał przede wszystkim z konieczności trzymania go w rękach - pożyczki wyniosły miliardy dolarów, a liczba banków wierzycieli - dziesiątek. Jednocześnie do końca 2008 r. Deripaska straciła już 25% udziałów kanadyjskiego producenta części samochodowych Magna i 10% udziałów niemieckiego dewelopera Hochtief. Złożono wszystkie główne huty aluminium w Rusalu - Krasnojarsk, Brack, Nowokuźnieck i Sajanogorsk.

Deripaska objął urząd w styczniu 2009 r., A pierwszy kwartał zakończył stratą w wysokości 638 mln USD, prowadząc intensywne negocjacje z pulą banków wierzycieli w różnych krajach. Rok później dyrektor generalny poinformował: wyniki finansowe firmy znacznie się poprawiły, zysk wyniósł 247 milionów USD, trudno jednak powiedzieć, ile w tym zasługi Meripaski. Notowania giełdowe raczej skorygowały pozycję rosyjskiego giganta aluminiowego. Jednak potężnej restrukturyzacji miliardów długów spółki udało się przeforsować jedynie jej cechy przywódcze i zdolność do wybicia gwarancji państwowych dla wierzycieli.

Steve Jobs

Założyciel Apple

Najbardziej znany i żywy przykład, gdy założyciel uratował firmę w opłakanej sytuacji, kiedy wszyscy zatrudnieni menedżerowie są bezsilni. Jobs został usunięty z prowadzenia własnej firmy w 1985 roku i odzyskał kontrolę dopiero po 12 latach. W przeciwieństwie do większości przedsiębiorców, którzy dobrowolnie zrezygnowali, Jobs przegrał walkę o władzę i został usunięty na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Były dyrektor generalny Apple, dyrektor generalny PepsiCo, John Scully, przejął funkcję dyrektora generalnego.

Przez 10 lat działalność firmy uległa całkowitemu pogorszeniu. Do 1997 r. Straty na dwa lata wyniosły 1,86 miliarda dolarów Apple, jego pracownicy i cała ludzkość mieli szczęście, że przez te wszystkie lata Jobs nie pozostawał bezczynny. Stworzył kolejną firmę komputerową (Next) i studio kreskówek Pixar. Praca stała się względnie uprzejma i przyjazna dla ludzi, a nawet zrozumiała niektóre podstawy nauki o zarządzaniu. Wszyscy znają wynik powrotu (na czym czytasz H&F?), A akcjonariusze zobaczyli pierwsze owoce powrotu w 2001 roku, kiedy Jobs wprowadził iPoda.

Zdjęcie na okładce: Daniele Testa, Dave Thomas Wikipedia, Howard Schulz / Michael Dell / Steve Jobs / Oleg Deripaska Fotobank / Getty Images

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

Nowa wyprzedaż w Au Pont Rouge i minus 30% na wszystkie buty Afour
Cotygodniowe rabaty

Nowa wyprzedaż w Au Pont Rouge i minus 30% na wszystkie buty Afour

Au Pont Rouge Adres: Nab. Moika River, 73 aupontrouge Au Pont Rouge rozpoczął nową fazę sprzedaży online i offline: teraz rabaty na kolekcję letnią osiągają 70% (a na poprzednich - nawet 90%). Na przykład męska kurtka khaki od The New Designers, która jest zdecydowanie przydatna jesienią, kosztuje 5550 rubli zamiast 11100, a koszula damska Isabel Marant - 11940 rubli zamiast 39800.
Czytaj Więcej
W sprzedaży w Asos w Trends Brands i Les 'Store
Cotygodniowe rabaty

W sprzedaży w Asos w Trends Brands i Les 'Store

Każdego tygodnia Life around dowiaduje się, co nowego w sklepach w Moskwie i Sankt Petersburgu (a także online), i doradza, jakie specjalne oferty i promocje należy teraz wykorzystać. Nowy numer obejmuje krótką wyprzedaż w Les Lesi Paramonova, specjalną ofertę na Asos, minus 70% w Trends Brands oraz kolejną kolekcję Uniqlo i Ines de la Fressange.
Czytaj Więcej