Ciekawe

W okolicy: Krasnoselsky oczami Antona Sokołowa

Początkowo miejsca do spania zostały utworzone jako terytoria o minimalnie rozwiniętej infrastrukturze wspierającej życie. Założono, że główna praca i działalność kulturalna będą miały miejsce w centrum miasta i strefach przemysłowych. Wraz z rozpadem ZSRR wszystko bardzo się zmieniło, a życie na peryferiach zaczęło przybierać różne formy. O obrzeżach miasta, które współcześni fotografowie widzą w nowej serii Life around.

Rejon krasnoselskina mapie Sankt Petersburga

Rejon krasnoselski

Fotograf: Anton Sokolov

Urodzony w 1985 r. W Permie, w 2007 r. Ukończył Państwowy Instytut Pedagogiczny w Glazowie. V. G. Korolenko. W 2008 roku przeprowadził się do Petersburga. Zaczął studiować fotografię na Wydziale Fotoreporterów im Yu. A. Halperin w Związku Dziennikarzy w Petersburgu w 2009 r. Kontynuował w Międzynarodowej Letniej Szkole Fotoreportażu w 2010 r. Brał udział w wystawach wydziału, w tym w Catalan Institute of Photography (IEFC). Finalista konkursu Młodych rosyjskich fotografów, współzałożyciel grupy artystycznej „36 i 9”. Od 2012 roku do chwili obecnej - fotograf w galerii „Dział fotograficzny”.

Być może nic specjalnego nie łączy mnie z okręgiem krasnoselskim. Po prostu za każdym razem, gdy przejeżdżam samochodem, wsiadam do tramwaju lub autobusu, chcę wysiąść i gdzieś się w nim zgubić.

Jest gorąco Rozmowa koników polnych. Nad łąką wisiał zapach rozgrzanej trawy. Domy, z wyjątkiem najwyższych, są prawie niewidoczne, ale miasto jest nadal wyraźnie namacalne. Betonowe ogrodzenie spółdzielni garażowej: równomierny huk placu budowy, strzępy izolacji wsuwające się w strumień, dymione potłuczone szkło, spalone nikle ziemi w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.

Most nad Ekaterinofką. Tramwaje brzęczą. Na placu zabaw chłopaki grają w piłkę nożną. Gdzieś z daleka szczekają psy. Kobieta puka do dywanu - klapki rozrzucone są po całej ulicy. Głośna podstacja elektryczna. Obszar ten różni się od innych, od tego samego Kupchino lub Dybenko - przypomina mi miasto z mojego dzieciństwa, pachnące ciepłym letnim pyłem. Te same rury elektrowni cieplnej, widoczne prawie wszędzie, te same dziedzińce ukryte w gęstej zieleni, maleńkie sklepy z wyblakłymi „Snickersami” pod szkłem, ten sam zardzewiały szkielet grilla w parku. Pierścienie w uszach. Wiatr przenosi bezsensowne strzępy rozmów.

Rok założenia dzielnicy

 1973

Powierzchnia (km²)

115 

Populacja

330 546 

Budynki mieszkalne

około 5500

Kurator projektu: Egor Rogalev

Obejrzyj wideo: TSR - W Okolicy ft. PNS, URB TDS, MJK, Ratel, Reho KWLE . D3YN (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?
Zjedz pytanie

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?

Moda na otwarte kuchnie w restauracjach nie przemija: możliwość oglądania, jak gotują jedzenie, stała się prawie dobrą formą. Jednak pomimo przejrzystości instytucji wciąż pojawia się pytanie dla klientów: czy kucharze powinni nosić rękawiczki i czapki, a ich brak stanowi naruszenie? Rozmawialiśmy z szefem kuchni, dyrektorem generalnym i lekarzem, aby dowiedzieć się, jak naprawdę są rzeczy.
Czytaj Więcej
Jaka jest różnica między Longo i Americano?
Zjedz pytanie

Jaka jest różnica między Longo i Americano?

Istnieje wiele sposobów parzenia kawy i nie zawsze łatwo jest ustalić, czym się one różnią. Coraz więcej kawiarni odmawia gotowania Americano i oferuje gościom alternatywę w postaci longo. Jaka jest różnica między tymi dwoma napojami i jakie są korzyści, dowiedzieliśmy się od ekspertów w branży kawowej.
Czytaj Więcej
Który alkohol ma najmniej cukru?
Zjedz pytanie

Który alkohol ma najmniej cukru?

Coraz więcej osób myśli o zmniejszeniu spożycia cukru, a to nie jest łatwe zadanie: cukier występuje prawie wszędzie. Aby ułatwić Ci wybór napoju o najniższej zawartości cukru, wspólnie z Michaiłem Pugaczowem, głównym barmanem Less Sugar Bar, opracowaliśmy ocenę alkoholu. Michaił Pugaczow, szef kuchni barman Less Sugar Bar Nie jest tajemnicą, że cukier zawiera cukier: jest to albo cukier resztkowy użytych składników, albo dodatek cukru z powodu różnych syropów w kompozycji.
Czytaj Więcej