Zarządzanie

Praca na błędach: 10 niewłaściwych działań przedsiębiorcy

Ivan KOCHETOV

Założyciel grupy spółek RZLTT

Grupa firm RZLTT obejmuje cyfrową agencję RZLTT Interactive i Futureis, system zarządzania pomysłami.

W tym roku przeprowadziłem eksperymenty o wartości 4 milionów rubli i spaliłem miliardy komórek nerwowych. To prawda, że ​​w zamian zdobyłem bezcenne doświadczenie. Podkreśliłem 10 zasad, które rok temu wydawały mi się oczywiste, ale nadal je złamałem i wyciągnąłem z tego wnioski.

Błąd

Doświadczenie

Udział w wielu nowych projektach, z powodu których nie mogłem skupić się na ważnych zadaniach, doprowadził do spadku dynamiki zysku RZLTT do 5%.

Pracowałem 11 godzin dziennie, sześć dni w tygodniu, robiąc kilka firm jednocześnie. Nie wszyscy wystartowali. Pod koniec roku musiałem obniżyć koszty, ograniczyć niektóre projekty i rozstać się ze świetnym zespołem. Straciłem na tym 1,9 miliona rubli. To inwestycja w start-upy, między innymi - serwis doradczy MustHave i system coachingowy TheWaay.

Komunikacja z klientami i partnerami z perspektywy tego, co już wiem, co robić i czego nie trzeba się uczyć, osłabiła moją pozycję w negocjacjach.

Zmieniłem swoje zachowanie i strategię sprzedaży. Teraz klienci mogą zaangażować się w rozwiązywanie problemu i „edukować” mnie na temat funkcji rynku, które czasem są lepiej rozumiane.

Brak dbałości o szczegóły prawne w umowach doprowadził do tego, że klient, nawet przy perfekcyjnie wykonanej pracy, może nie być w stanie za nią w całości zapłacić, a nawet zażądać zwrotu pieniędzy.

Na projekty nie otrzymaliśmy 650 000 rubli. Jeden z klientów poprosił o rozpoczęcie pracy bez przedpłaty, a następnie pojawił się w firmie nowy menedżer, który postanowił nie płacić za nasze usługi.

Z powodu problemów finansowych inny klient po prostu odmówił podpisania aktu zakończenia i poprosił o zwrot pieniędzy.

Spędziłem sześć tygodni na negocjacjach przedprocesowych. W rezultacie stan emocjonalny ucierpiał nawet bardziej niż finansowy.

Szczególnie nieokreślone warunki partnerstwa, oczekiwania i role uczestników startupu doprowadziły do ​​jego zamknięcia.

Zainwestowaliśmy 450 000 rubli w projekt, który nie wystartował z powodu braku porozumienia między partnerami. Chciałem przyciągnąć międzynarodowego inwestora, znalezienie go zajęło dużo czasu i wysiłku. W rezultacie zmarnowano trzy miesiące emocjonalnych negocjacji i pieniędzy.

Nieuwzględnienie warunków umowy najmu biura spowodowało, że po zmianie właściciela byliśmy zmuszeni do pilnej przeprowadzki.

Znaleźliśmy świetne miejsce w centrum, w dobrej cenie, z parkingiem i dużymi oknami, ale nie sprawdziliśmy właściciela. Z tego powodu w ostatnim miesiącu straciliśmy 160 000 rubli, które „nadzorowaliśmy” w poprzednim biurze. Musiałem poszukać nowego pokoju za tydzień i przenieść się w ciągu jednego dnia.

Pesymistyczny scenariusz sprzedaży na początku roku i zbyt optymistyczny w połowie roku doprowadził do tego, że najpierw czynnie zatrudnialiśmy ludzi, a potem musieliśmy rozstać się z profesjonalistami.

Na początku roku było więcej projektów, niż planowaliśmy, więc aktywnie zatrudniliśmy nowe osoby. Byliśmy zmuszeni zapłacić 290 000 rubli agencjom rekrutacyjnym. Kolejne 50 000 rubli przekazano w trybie pilnym, ponieważ wolne stanowiska musiały zostać zamknięte w ciągu 10 dni. Z powodu braku zasobów jeden z klientów musiał zostać porzucony, a 140 000 rubli zostało utraconych.

Gdzieś w połowie roku sprzedaż spadła, niektóre startupy musiały zostać zamrożone, a ludzie, którzy byli nimi zajęci, zostali zwolnieni.

Próby zagłębienia się we wszystkie szczegóły projektów uniemożliwiły zespołowi pracę. Ostatecznie motywacja i odpowiedzialność pracowników zaczęły spadać.

Z powodu niewyraźnego podziału obowiązków różni wykonawcy (na przykład firmy PR) musieli zapłacić 180 000 rubli. Następnie zmieniłem model zarządzania: teraz każdy pracownik ma swój zakres odpowiedzialności i łączę się tylko w razie potrzeby.

Rozwój firmy doprowadził do wzrostu kosztów. Zysk został zredukowany do prawie zera. Przyjęliśmy nowych klientów, przez co nie mogliśmy zwrócić należytej uwagi na istniejących i straciliśmy część z nich.

Wydaliśmy dodatkowe 110 000 rubli z powodu nieprawidłowego planowania kosztów. Odejście starych klientów kosztowało nas kolejne 390 000 rubli.

Aby rozwiązać problem, postanowiliśmy znaleźć dyrektora operacyjnego, który zająłby się rozwojem systemu zarządzania.

Podczas uruchamiania nowych projektów pojawiła się duża luka gotówkowa, co doprowadziło do nieoczekiwanej potrzeby przyciągnięcia pożyczonych środków.

Kilka tygodni zajęło znalezienie banku i uzyskanie pożyczki. Ponad tę kwotę należało zapłacić 109 000 rubli jako odsetki.

Priorytetowe prace nad życiem osobistym doprowadziły do ​​kłótni z rodziną i przyjaciółmi.

Myślałem, że mogę spędzić czas z rodziną „w następny weekend”, ale chcieli mnie teraz widzieć, a nie za 10 lat. Teraz zacząłem zwracać na nie więcej uwagi i przestałem pracować w soboty.

Zdjęcie: przez Shutterstock

Obejrzyj wideo: Łam zasady i normy! Rekrutuj odwrotnie! DARMOWY EBOOK W OPISIE! TFB TV - 129 (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

Wartości korporacyjne: dlaczego firmy robią niezwykłą sprzedaż
Zarządzanie

Wartości korporacyjne: dlaczego firmy robią niezwykłą sprzedaż

Zamiast nudnych długopisów, kubków i koszulek z logo rosyjskie firmy zaczynają produkować towary, które można sprzedawać w sklepach z modą uliczną. Lakonowe bluzy, przezroczyste buty i płaszcze przeciwdeszczowe z ostrzeżeniami wydrukowanymi z tyłu Ministerstwa ds. Zagrożeń nie są produkowane przez młodych rosyjskich projektantów, ale przez banki i firmy informatyczne.
Czytaj Więcej
14 cytatów na temat sprzedaży z filmu Boiler Room
Zarządzanie

14 cytatów na temat sprzedaży z filmu Boiler Room

Główny bohater osiedla się w małej firmie JT Marlin, która sprzedaje klientom akcje nieistniejących firm. - Każdy chce grubszego kawałka rynku. Mogę sprzedawać akcje każdemu - po prostu podaj mi numer. - Jesteś wielką przyszłością tej firmy, świeżą siłą firmy, chcesz pieniędzy - to dobrze. Kto mówi, że szczęścia nie ma w pieniądzach, jest idiotą.
Czytaj Więcej
Skąd pochodzą marki supermarketów?
Zarządzanie

Skąd pochodzą marki supermarketów?

Tatyana Kolesnikova, Kierownik Działu Marki, X5 Retail Group, Pyaterochka Federal Trade Network Mamy wielu partnerów produkcyjnych. Największy z nich - w sklepie spożywczym: „Glavproduct”, „Laconia”, „Extra M”, „Erkonproduct”. Schemat współpracy z producentami jest ustandaryzowany i przejrzysty: otwarte są przetargi między uczestniczącymi firmami, które spełniają wewnętrzne wymagania dostawcy.
Czytaj Więcej