Przemysł

„Wstyd, wstyd, absurd, absurd”: Grafficiści komentują pracę grupy „Network”

W ostatnich latach w Moskwie i innych miastach Rosji zaczęły pojawiać się pozdrawiające patriotyczne skojarzenia twórcze graffiti „Network”. Chwalą substytucję importu i aneksję Krymu, dziękują Putinowi za siłę i pamięć, a także zwalczają piranie - wrogów Rosji, miażdżąc je w blenderze. Na prośbę Life wokół artyści graffiti Misha Most i Artem Stefanow skomentowali kilka dzieł tej tendencyjnej grupy z estetycznego punktu widzenia.

SMS

Status Katarzyny

Piranha anglo-saksońska w blenderze

Opis ze strony sieci:

GDZIE
Moskwa, ul. Sadovaya-Spasskaya, zm. 18, budynek 1

„Sprzęt kuchenny jest metaforycznym przedstawieniem świata, a piranie to światowe reguły stworzone przez Anglosasów. Osoba kontrolująca przycisk jest alegoryczną interpretacją roli Putina, który przeciwstawił się światowym zasadom i jednobiegunowemu światu”.

 

Misha Most: „Na wielu miejskich rysunkach takiego planu wyraźnie widać, jak szkic, zatwierdzony na monitorze komputera lub na kartce papieru, żywy, o powierzchni około 400 metrów kwadratowych, wygląda delikatnie mówiąc bezpretensjonalnie.

Najprawdopodobniej dzieje się tak, ponieważ rysunek został wykonany przez projektanta, który nie ma osobistego doświadczenia z dużymi fasadami. Podczas sporządzania szkicu bierze pod uwagę tylko format, proporcje, ale nie skalę ściany. Podczas gdy każdy artysta graffiti myśli, wręcz przeciwnie, zaczynając od ściany.

Autorzy pomysłu nie wybrali najwygodniejszego formatu: pionowa długa ściana o ogromnych rozmiarach zaczyna dyktować własne zasady, a jeśli nie weźmie się ich pod uwagę, można uzyskać utratę zarówno proporcji, jak i składu, co ostatecznie obserwujemy. Gdyby rysunek zajmował tylko część ściany, byłoby lepiej. Istnieją również typowe problemy z kolorem: autor wyraźnie wbił się w sztywną trójkolorową paletę, również na czarnym tle. To kompletna porażka: nie można szybko liczyć od drogi, a tym bardziej natychmiast zrozumieć, o co chodzi w pracy ”.

Zmiana priorytetów

Opis ze strony sieci:

Gdzie

Moskwa, ul. Gross, d. 33

„Graffiti było reprodukcją obrazu„ Zmiana priorytetów ”Pavla Chuvina, młodego artysty z Briańska.

Artysta wykonał kultowy obraz „Campbell's Soup Can” amerykańskiego artysty, przedstawiciela pop-artu Andy'ego Warhola jako podstawy jego pracy. Ten słoik jest również przedstawiony na zdjęciu rosyjskiego artysty, ale pod etykietą oderwaną przez ludzkie ręce, gdzie zegarek jest noszony na prawej ręce, widzimy rosyjskie skondensowane mleko, którego wygląd pozostaje niezmieniony w stosunku do Związku Radzieckiego. Tak więc autor zdjęcia pokazuje, że nadszedł czas, gdy symbole naszego kraju zyskują popularność wśród ludzi na całym świecie ”.

Artyom Stefanov:„Co widzę? Czy to złodziej w niebieskich rękawiczkach? Zegarek, niebieskie rękawy ... - wygląda jak mundur. Wygląda na noszone w marynarce wojennej, lotnictwie i policji. Gdzieś słyszałem, że do zatwierdzenia przez władze, szkic, między innymi, nie powinny zawierać czarnego tła i być neutralne politycznie, ale może się mylę.

Ogólnie podoba mi się zarówno szkic, jak i wydajność. Wygląda na to, że faceci naprawdę pompowali i zdobyli doświadczenie w ostatnich latach, jeśli to oczywiście ci sami ludzie.

Nie podoba mi się ten pomysł. Po pierwsze, przełom ściany. Pomimo tego, że pomysł jest tak stary jak Banksy, nie można było rysować poza krawędzie - można zostawić rodzimy kolor domu w spokoju i umieścić w środku tło szalonych skrawków. Wtedy rysunek byłby bardziej zabawny, a związek ze środowiskiem byłby silniejszy, a nie taki, jaki jest teraz: jakby wisiał na nim sztandar.

Po drugie, nie pamiętam niczego, że zupa Campbella byłaby gdzieś sprzedawana, przynajmniej w takiej samej ilości jak mleko skondensowane. Na tej podstawie mogę stwierdzić, że źródłem inspiracji była praca grupy Tak Nado. Może to zdjęcie jest repliką Andy'ego Warhola? Ale wtedy projekt skondensowanego mleka miał sporządzić sam Nikas Safronov. ”

Misha Most: „O szczegółach rysunku: oczywiście wiem, czym jest puszka zupy Campbella, ale obawiam się, że nie wszyscy moskwianie znają pracę Andy'ego Warhola, a tym bardziej jego zupę. A co to wszystko ma wspólnego z rosyjską rzeczywistością? Uświadomiłem sobie, że narysowano tam trampki lub puszkę coli, ale najwyraźniej roszczenia powstałyby z korporacji takiej jak Mars, więc autorzy poszli bardziej krętą drogą.

Mam kilka pytań dotyczących tego zdjęcia. Co robi mleko skondensowane w puszce zupy? Dlaczego dłonie w rękawiczkach są rysowane jak kości szkieletu? Jakie kajdanki cygańskie?

Rozumiem, że autor próbował stworzyć metaforę, ale ta metafora okazała się zbyt ozdobna, również przy nieudanym wykonaniu. Mógłbym sobie wyobrazić takie dzieło jako oddzielny projekt na płótnach lub plakatach jakiegoś rosyjskiego artysty, który przerabia kultowe płótna amerykańskich artystów popowych, wprowadzając do nich lokalny smak. Ale niedorzeczne jest tworzenie tego na dużą skalę dla nieprzygotowanego widza ”.

Yura, jesteśmy poprawieni!

Opis ze strony sieci:

Gdzie

Moskwa, Nakhimovsky Prospect, 17/1

„Nazywamy naszą pracę nie modnym słowem street art, ale street art i inwestujemy w nasze prace konserwatywną rosyjską ideologię, promującą tradycyjne rosyjskie wartości. Ta forma kreatywności to coś więcej niż sztuka, to prawdziwe nowe media, które nie przemawiają do publiczności poprzez Ekran telewizora lub monitor komputerowy i korzystanie ze ściany własnego domu lub biura. Jest to rodzaj ewolucji sowieckich gazet ściennych i plakatów ideologicznych, ale wiele razy więcej, jaśniejszych i bardziej pouczających. „nie zatrzymamy się i nie przekażemy systemowi takich wiadomości”.

 

Artyom Stefanov: „Straszna obietnica. Wygląda na to, że Yura nie zobaczy go za drzewami i dziękuje Bogu! Osobiście nie rozumiem, co znaczy„ poprawione ”i po co to„ zrobiliśmy ”? Okazuje się, że Olimpiada, wydobycie Krymu, znak rubla, latający samolot i wojsko przekazywanie nieznanego chińskiemu chłopcu - czy to nasze najwyższe osiągnięcia w ciągu ostatnich 50 lat?

Od strony technicznej jest więcej skarg na projektanta, a nie na wykonawców, ponieważ powierzchnia końcowa jest rysowana dość dokładnie: nie świeci, nie ma nawet konturów, miękkich gradientów, smug.

Wyjątkiem jest moja ulubiona para: przeniesienie prześledzonego obrazu można zrobić lepiej. Nie rozumiem, co tam jest przedstawione: ani koc, ani świnia.

Ogólnie rzecz biorąc, pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, to kolaż. „Osiągnięcia” nie komunikują się ze sobą. Ogólny styl - obrazek a la Word 98. Obrazy nie zawierają wystarczającej ilości informacji. Dlatego, nie znając kontekstu i patrząc na samolot, zaczynam przypominać sobie ostatnie awarie samolotu.

Mapa łączy się z tłem. Kompozycja Nie widziałem tego. „Nie ma wyraźnego akcentu, wręcz przeciwnie, są one na całej ścianie - nie ma wystarczającego punktu wsparcia”.

 

Misha Most: „Pomysł wydaje się pozytywny, zrozumiały, ale dlaczego na przykład kot? Czy mieliśmy problemy z kotami? Jeśli mówimy o Krymie, to już tam jest.

Można zobaczyć, jak powierzchownie projektant podszedł do dzieła, po prostu rzucając zdjęcia, które nie są związane z głównym przesłaniem dzieła. Temat Soczi w formie medalu na jednym końcu muru i kół olimpijskich na drugim również nie został ujawniony.

A co to jest samolot? Wzrost w rosyjskim przemyśle lotniczym? Pokaż, że jest dostępny, wskaż nazwę rośliny. Może generalnie cała ściana powinna być poświęcona temu tematowi, jednocześnie z przestrzenią? Byłby przynajmniej wyraźniejszy link do Gagarina. I o czym powinien wskazywać znak rubla? Zdjęcie zostało zrobione przed upadkiem pola, ale w tym momencie nie zauważono silnych fortyfikacji.

Ogólnie rzecz biorąc, zdjęcie to gra słów ”.

Dziękuję serie
Opis ze strony sieci:

Gdzie

Kaliningrad, Petersburg, Sewastopol, Moskwa, Nowosybirsk, Irkuck, Władywostok

„W ciągu ostatniego tygodnia na fasadach domów w Kaliningradzie, Petersburgu, Sewastopolu, Moskwie, Nowosybirsku, Irkucku i Władywostoku pojawiły się ogromne graffiti ze słowami: siła, pamięć, arktyczna, suwerenność, historia, bezpieczeństwo i olimpiada, które uosabiają współczesną Rosję.

Te słowa dla nas, pokolenie 20-latków, pokolenie Putina, wiele znaczą. Te słowa są jednym z tych, bez których współczesna Rosja jest nie do pomyślenia, odzyskując należne jej miejsce w historii świata.

Siedem ogromnych graffiti, rozmieszczonych tysiące kilometrów od siebie, tworzy jedno słowo - „Dziękuję”.

Dziękuję - tak chcemy powiedzieć głównemu architektowi zwycięstw Rosji w dniu jego urodzin - Władimirowi Putinowi. ”

 

Artyom Stefanov:

„Pierwsza rzecz, jaka przychodzi mi na myśl:

S - Wstyd

P - Wstyd

A - Absurdalność

C - Cierpienie

I - idiotyzm

B - Ból

Informacje - błąd

Gdy patrzyłem, mój nastrój się pogorszył. ”

 

Misha Most: „Ogólnie fajnym pomysłem jest rozproszenie jednego projektu w różnych miastach. Na dużą skalę, szczególnie biorąc pod uwagę wielkość naszego kraju. Idealnie, oczywiście, każdy rysunek powinien zawierać informację, że jest on częścią dużego projektu, ale nie można go odczytać z poszczególnych prac .

Ponownie, w tej serii jest kilka problemów wizualnych wymienionych powyżej, w tym kot. Projektant ponownie ma zestaw zdjęć, które rzuca w układ, rzadko dbając o kompozycję.

Najbardziej porażką w artystycznym wykonaniu jest praca „Siła”. Zarówno w składzie, jak i kolorze. W każdym razie niebo jest zalane. Robot-robot wystający z mgły, znowu ten kot. A co to ma z tym wspólnego? Siła karmienia kota, czy co? Proste wizerunki żołnierza lub sportowca z medalem byłyby wyraźniej związane ze słowem „moc” niż ta dziwna fabuła ... Pomnik zatopionych statków, który w życiu stoi przy brzegu, wygląda jak wielka latarnia morska gdzieś na horyzoncie. Ogólnie wszystko wygląda jak aplikacja wycięta z różnych zdjęć. Rozumiem, że dokładnie tak zostało zrobione, ale nie powinno to być tak oczywiste! Wydaje się również, że twórcy świadomie wybrali taki absurdalny styl ”.

ZDJĘCIA: Sieć

Popularne Wiadomości

Kategoria Przemysł, Następny Artykuł

„Carte Blanche for Swinishness”: Co to jest anty-Hype
Przemysł

„Carte Blanche for Swinishness”: Co to jest anty-Hype

Słowo „anti-hype”, na przemian z „easy-easy”, „sink ebaut-zis” i „ril current”, jest mocno zakorzenione w słowniku nie tylko uczniów, ale prawie wszystkich, którzy odważyli się otworzyć YouTube w ciągu ostatnich kilku tygodni. Powód: raper Purulent, przedstawiciel stowarzyszenia twórczego antyhype, wygrał w bitwie triumf nad patriarchą rosyjskiego rapera Oksimirona, a następnie zapewnił sukces, kontynuując ironizację przeciwnika w wywiadzie dla dziennikarza Jurija Dudu.
Czytaj Więcej
„Pica-Pica”: Jak zrobić imprezę, która za dwa lata dostanie się z garażu do „Strelki”
Przemysł

„Pica-Pica”: Jak zrobić imprezę, która za dwa lata dostanie się z garażu do „Strelki”

Dziś, 19 sierpnia, kolejna Pika-Pika odbędzie się w przestrzeni Ypsilon - eklektyczna impreza miłośników muzyki, dziennikarzy i ich przyjaciół, która w ciągu zaledwie dwóch lat przeszła z półpiwnicy na dziedziniec Strelki i 3 tysiące gości. Życie wokół rozmawiało z organizatorami Pika-Piki o tym, jak organizować imprezy tematyczne, zaprosić do nich swoich ulubionych muzyków na własną rękę i zabrać moskiewską imprezę na regionalną trasę koncertową.
Czytaj Więcej
Projekt publiczny: Kto i jak wymyślił druk My Street
Przemysł

Projekt publiczny: Kto i jak wymyślił druk My Street

Drugi rok moskiewskiego lata odbywa się pod biało-zieloną flagą odbudowy. Przez dwa sezony mieszkańcy miasta odeszli od zaprzeczenia Mojej ulicy i jej głównego atrybutu do adopcji, a na ostatnim etapie odkryto efekt uboczny - projektanci, artyści i pracownicy budowlani, którzy nie mieli nic wspólnego z programem, posortowali druk w cytaty.
Czytaj Więcej