Przemysł

Dlaczego muzycy wydają albumy bez ostrzeżenia?

Ostatnio muzycy coraz częściej wydają nowe albumy nieoczekiwanie - bez żadnego ostrzeżenia lub za kilka dni. „Lemonade” Beyoncé, „A Moon Shaped Pool” Radiohead, „Untitled Unmaster” Kendricka Lamara lub „The Colour in Anything” Jamesa Blake'a - te i inne ważne nowe płyty nie miały znanej daty wydania, a odejście wywołało wielkie poruszenie. Życie wokół pytało ekspertów rynku muzycznego, dlaczego artyści skorzystali z tej praktyki i jak wpływa ona na nasze postrzeganie muzyki.


Victoria Bazoeva

dziennikarz muzyczny

Niewiele osób odpowie na takie pytanie lepiej niż sam muzyk, ale najczęstszą przyczyną wydania albumu bez ostrzeżenia jest niechęć do przyciągnięcia dodatkowej uwagi i dać piratom muzycznym pokusę scalenia albumu w Internecie przed jego oficjalnym wydaniem. Niewielu osobom udało się zachować absolutną tajemnicę: ostatecznie więcej niż jedna osoba najczęściej pracuje nad wydaniem płyty, i nie, nie, i jest sprytny lub nieuważny pracownik. Na przykład David Bowie, kiedy wydał swój album „The Next Day”, zmusił wszystkich do podpisania umowy o zachowaniu poufności. W przypadku Radiohead nie można powiedzieć, że album był całkowicie nieoczekiwany: nagłe zniknięcie grupy z Internetu (obecnie!) Tylko podsyciło zainteresowanie publiczności. Fakt, że album pojawił się nagle, jest już okazją do gorącej dyskusji. Ten format to fajny mały tag. Na przykład, kiedy Skrilllex wydał swoją płytę „Recess”, najpierw wydał specjalną aplikację, w której można odblokować piosenkę po piosence. W 2014 r. Beyoncé wydała także 12 piosenek bez wypowiedzenia wojny, nawet jej koledzy z nagrań dowiedzieli się o tym w ciągu półtorej godziny - i wydawało się, że o tej nagłości mówi się prawie więcej niż o muzyce.

Właściwie nie sądzę, że taka strategia zastąpi klasyczny schemat prezentacji albumu spokojnym stopniowym wydawaniem singli. Ktoś będzie kontynuował wakacje o każdym wydaniu, a ktoś powstanie znikąd. Sposób, w jaki słuchacz postrzega samą muzykę, nie wpłynie na to. To samo stało się z Radiohead: nieco uspokojony niespodziewanym prezentem, fani słuchali płyty i byli rozczarowani.


Oleg Sobolev

krytyk muzyczny

Co ciekawe, poproszono mnie o skomentowanie nagłego wydania albumów w dniu, w którym na Pitchfork ukazał się artykuł, w którym „albumy zaskakujące” (czyli te, które pojawiają się nagle i jakby znikąd) są stopniowo zastępowane przez tak zwane „słuchanie spotkań” ( czyli te albumy, których data, a nawet godzina są ogłaszane nieco wcześniej - powiedzmy na kilka dni - z wyprzedzeniem). Ten artykuł jest zabawny, radzę wszystkim go przeczytać. Z pewnością istnieje różnica między albumami z niespodzianką a odsłuchami. Ale ogólnie wydaje mi się, że wszyscy mają ten sam cel - zaprezentować album jako wydarzenie, jako coś wartego rozmowy w sieciach społecznościowych, emocji i jednoczesnej dyskusji w pościgu. Dyskutowane są więc odcinki nowej serii lub sportu - a muzyka pop nie pozostanie w tyle za tymi formami rozrywki.

Kilka rzeczy nieuchronnie wynika z koncepcji albumu „Wydarzenia”. Powiedzmy, że przywraca wagę do samego formatu albumu - formatu, który w masowej świadomości niedawno stracił na singielach lub listach odtwarzania. Powiedzmy teraz, że „Lemoniada” Beyoncé jest zobowiązana do oceny nawet najbardziej powierzchownego słuchacza jako albumu - od początku do końca.

Lub, na przykład, ta koncepcja prowadzi do zastąpienia w środowisku medialnym znaczącej i zrozumiałej reakcji na muzykę natychmiastową i często impulsywną reakcją. Na stronie Genius przeprowadzono zabawny eksperyment na ten temat, który poprosił kilku krytyków muzycznych o przemyślenie swoich rocznych recenzji albumu Kendricka Lamara, napisanych natychmiast po wydaniu.

Można także powiedzieć, że Wydarzenie jest wyznacznikiem prawdziwego znaczenia tego lub innego artysty w świadomości publicznej. Grupa początkująca lub umiarkowanie popularna piosenkarka może oczywiście nagle wydać album, ale nie mogą wydać wydarzenia, bez względu na to, jak bardzo im się podoba. Dokładnie tak jest w przypadku tych wykonawców, których masy obecnie najbardziej cenią.

I tak dalej. Możesz wymienić jeszcze kilkanaście ciekawych rzeczy zrodzonych z modą na nagłe albumy. Złe lub dobre, zależy to całkowicie od twojego spojrzenia na świat.


przedstawiciel rosyjskiego biura firmy

Rozrywka muzyczna Sony

Sytuacja, w której muzyka twojego ulubionego artysty może wyjść w dowolnym momencie, wprowadza nieco intryg w przemysł muzyczny. Ale w rzeczywistości opcja nagłych wydań albumów jest dostępna jako chwyt marketingowy tylko dla artystów pierwszego poziomu. Ciekawe są wydawnictwa artystów w skali Beyoncé lub samego Davida Bowiego. A album jako niespodzianka może stworzyć dodatkową informację prasową dla prasy. W ten sposób artysta przełamuje tradycyjne podejście do kampanii promocyjnych i prowokuje prasę do zrozumienia i podkreślenia tego zjawiska. Ktoś nawet wymyślił wyrażenie „wyciągnąć Beyonce”, co dosłownie oznacza „opublikować coś bez ostrzeżenia”. Taka kampania reklamowa jest odwrotna.

Czy ta praktyka pomaga w sprzedaży albumów? Istnieje opinia, że ​​nie bardzo. Wiarygodne statystyki / analizy, dowodzące czegoś przeciwnego, nie są nam znane. W pewnym sensie albumy niespodzianki mogą być dobrą ochroną przed wyciekami do torrentów przed oficjalnym wydaniem, ale poza tym jest to po prostu dobra sztuczka, która pozwala artystom o imieniu przypomnieć sobie. Ponieważ każdy uwielbia miłe niespodzianki.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że nagłe wydania są okazją, aby wyróżnić się na tle niekończącego się strumienia muzyki, jednocześnie rozwiązując problem pirackich wycieków z albumów, które często zdarzają się, gdy wszyscy znają datę wydania. Ale te decyzje są istotne tylko dla bardzo wąskiego kręgu popularnych artystów, którzy mają kogoś do obrony i przed czym się wyróżniają.

Dla wielu zwykłych pracowników Sony Music albumy-niespodzianki są tak samo niespodzianką, jak dla słuchaczy. Nikt nic nie wie do ostatniej chwili. Wiemy, że historia Beyonce była możliwa dzięki Robowi Stringerowi, dyrektorowi generalnemu i prezesowi Columbia Records (oddział Sony Music). Pomógł jej i innym artystom zrealizować ich plany i wiedział o nadchodzących „nagłych wydawnictwach”.


Cover: Polydor Records / Universal Music

Obejrzyj wideo: Basically I'm Gay (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przemysł, Następny Artykuł

Parzyć kawę w domu
Dobry nawyk

Parzyć kawę w domu

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Tym razem porozmawiamy o tym, jak uniknąć niewielkich wydatków, które powodują znaczne szkody w budżecie. Anna Sokolova, redaktorka „Życie wokół” Kiedyś pisaliśmy, ile kosztuje filiżanka kawy w moskiewskich kawiarniach: zboże, mleko i szklanka kosztują 20-45 rubli, a oni proszą o 130-200 rubli za gotowy napój.
Czytaj Więcej
8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku
Dobry nawyk

8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku

Przez cały rok rozmawialiśmy o dobrych nawykach, które zmieniają życie na lepsze (chyba że oczywiście po prostu o nich przeczytasz i spróbujesz je przedstawić). Mówimy o ośmiu innych nawykach, najpopularniejszych w tym roku. Do czyszczenia tenisówek gąbką melaminową Białe buty w Moskwie czekają na wiele testów: ciągłe przesuwanie się płytek i nieprzestrzeganie granic przestrzeni osobistej w transporcie publicznym i zwykłe kałuże.
Czytaj Więcej
Idź na masaż
Dobry nawyk

Idź na masaż

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. W nowym numerze - o tym, dlaczego regularnie chodzić na masaż. Wszyscy o tym wiedzą, ale w rzeczywistości niewiele osób to robi. Olga Łukińska, redaktor działu „Zdrowie” Wonderzine. Nie chodzę na masaż bardzo często (średnio raz na kilka miesięcy), ale minęło już 20 lat.
Czytaj Więcej
Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi
Dobry nawyk

Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi

W nowej sekcji Life wokół mówi o dobrych nawykach i prostych działaniach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Julia Ruzmanova redaktorka sekcji „Miasto” i „Ludzie” W grudniu wielu decyduje się pozbyć niepotrzebnych ubrań, zgodnie z tradycją wkraczania w nowy rok bez starego obciążenia. A jeśli łatwo rozstać się z podartymi rzeczami, oto co zrobić z modnymi, ale zaniedbanymi ubraniami - dla wielu jest to nadal problem, zwłaszcza jeśli nie ma młodszych sióstr i braci.
Czytaj Więcej