Przemysł

Młodzi bibliotekarze polecają książki na święta noworoczne

Święta sylwestrowe to rzadka okazja, aby nie tylko opuścić miasto, ale także po prostu położyć się z książką na kanapie. W tym czasie możesz zarówno zapoznać się z bestsellerami 2016 roku, jak i przejść do non-fixation i fixation, które od dawna były odkładane na półkę do lepszych czasów. Życie wokół rozmawiało z młodymi moskiewskimi bibliotekarzami i dowiedziało się, co czytać w święta noworoczne, jeśli nie masz ochoty ścigać nowych pozycji i trendów literackich.

Maria Matveeva

pracownik biblioteki imienia F.M.


Joan Rowling. „Harry Potter i kamień czarnoksiężnika”

Książka z serii opowieści o młodym czarodzieju Harrym Potterze, która przychodzi mi na myśl przede wszystkim na temat książek noworocznych. Ta powieść jest pełna niesamowitych stworzeń i dziecięcej radości ze świata, w który wpada mały chłopiec. No i oczywiście bez przygód i głównego złoczyńcy! Dla tych, którzy chcą znaleźć się w święta Nowego Roku w bajce.

Philip Pulman. Złoty kompas

Jest to książka o niesamowitym świecie, w którym każda osoba ma własnego demona - część osobowości bohatera, która jest przedstawiona w postaci zwierzęcia. Główną postacią jest sierota Lyra. Wszystko, co ma ta dziewczyna, to jej demon i przyjaciele ze schronu, tak jak ona: wieczni poszukiwacze przygód. Pewnego razu porwana zostaje przyjaciółka Lyry i kilku innych dzieci. Dzielna bohaterka postanawia ich uratować.
Podczas podróży dziewczynka poznaje sekret swoich rodziców, spotyka niedźwiedzie pancerne i wiedźmy. Dla tych, którzy szukają dobrej historii, która wciągnie Cię do cudownego świata, ta książka idealnie pasuje.

Francis Eliza Burnett. „Little Lord Fountleroy”

Siedmioletni Cedric mieszka z matką na obrzeżach Nowego Jorku, ale pewnego dnia dowiaduje się, że został jedynym spadkobiercą bogatego angielskiego hrabiego Dorincort. Cedric przenosi się do Londynu i wprowadza w życie surową angielską dziecinną życzliwość i spontaniczność. Z czasem Cedric zaczyna kochać wszystko - od sługi po hrabiego. Ponadto chłopiec musi stawić czoła trudnościom i próbom, które mogłyby go zahartować, ale Cedric mija je z godnością, pozostając bezinteresownym i uczciwym człowiekiem. Ta książka jest pełna dobroci i godności, dlatego warto ją przeczytać wszystkim.

Altana Lidzhieva

Dante Alighieri Library Officer No.183


Eugene Ginsburg. Stroma trasa

„Stroma droga” to dokument epoki, której horrory nie powinny już mieć miejsca w historii ludzkości. Dramatyczna narracja z 18 lat w więzieniach, obozach i na wygnaniu. Autor jest zszokowany swoją bezlitosną prawdomównością, a rzeczy, o których mowa, nie są zrozumiałe dla ludzkiego umysłu. Książka jest ilustrowana fotografiami i autentycznymi dokumentami.

Richard Dawkins. Samolubny gen

Sam Dawkins jest dobrym etologiem, aw 1976 roku napisał szczególnie fajną rzecz - książkę „Samolubny gen”, która potwierdza genocentryczny pogląd na ewolucję. „Jesteśmy stworzeni przez nasze geny. My, istoty żyjące po to, by je chronić i służyć jedynie jako maszyny, które zapewniają im przetrwanie. Świat samolubnych genów to świat zaciekłej konkurencji, bezwzględnego wykorzystywania i oszukiwania”. Dawkins pokazuje, że samolubny gen jest także trudnym genem. I pielęgnuje nadzieję, że gatunek Homo sapiens - jedyny na świecie - ma moc buntowania się przeciwko intencjom samolubnego genu.

Boris Groys. „Gesamtkunstwerk Stalin”

Boris Groys radykalnie zmienia swój punkt widzenia na awangardę artystyczną XX wieku i jej stosunek do estetyki totalitarnej. „Stalin” Groysowskiego nie jest metaforą do przezwyciężenia, ale do ukończenia awangardowego projektu, jego zaprzeczenia zaprzeczeniu, czyli w rzeczywistości jest potwierdzeniem głównego patosu awangardy - rewolucyjnej rekonstrukcji nie tylko formy dzieła, ale samego widza.

Oleg Groznov

pracownik biblioteki czytelniczej im. I. S. Turgieniewa


Italo Calvino. „Spider Nest Trail”

Ta niesamowita powieść przypomina południe wypalone słońcem. Jest bezwzględny, czysty i silny, jak młode wino. To historia samotnego nastoletniego chłopca, który chce znaleźć przyjaciela. Jednak wszędzie tam, gdzie jest wojna i śmierć, świadomość dzieci rozkwita ponure obrazy w jasnych kolorach. Pod piórem Calvino powieść o dewastacji i samotności bardziej przypomina przygodę, a ponadto ma dość ironii i czarnego humoru. Efekt jest taki, jakby „Go and See” Elema Klimova został nakręcony przez Vittorio De Sica.

Jorge Luis Borges, Maria Guerrero. „Księga fikcyjnych stworzeń”

Borges spędził całe swoje życie w krainie fikcji. Wolał świat artystyczny od świata zewnętrznego. Oślepiony w końcu zanurzył się w świat obrazów. Tak więc skompilowany przez niego bestiariusz poświęcony jest wyłącznie fikcji, tym dziwacznym dziełom ludzkiej wyobraźni, które zamieszkują strony książek - artystycznych lub przyrodniczych filozoficznych. Spotkasz tu zarówno znane od dawna smoki i jednorożce, jak i przerażającą mantynę, giganta Krakena i etiopskie catoblepy.

Ernst Theodore Amadeus Hoffmann. „Władca pcheł”

Wraz z Dziadkiem do orzechów jest to jedna z świątecznych opowieści Hoffmanna. Fabuła opowieści wiruje i przypomina kalejdoskop, polityczna karykatura sąsiaduje z wyrafinowanym erotyzmem, a każda z postaci nie jest tym, czym się wydaje. Co dziwne, fantazje Hoffmanna są bardzo nowoczesne. Nieudany muzyk, przeciętny urzędnik, niepozorny mieszkaniec miasta - przypominają wielu z nas. Wszyscy jesteśmy tylko drobnymi szarymi ziarnami piasku, pyłu betonowego, marzącymi o tym, co piękne i nieosiągalne.

Dla Hoffmanna kreatywność była tym samym ucieczką od opresyjnej rzeczywistości do świata snów, jaką stała się dla nas rzeczywistość wirtualna. Hoffman prawie nie daje nadziei i nie obiecuje radości na Ziemi, ale czytanie jej jest jak picie szampana: błyszczy, ma zawroty głowy i szybko znika, pozostawiając miłe wspomnienia.

Zygmunt Freud. „Analiza fobii pięcioletniego chłopca”

Freuda można traktować inaczej jako naukowca, ale nie można zaprzeczyć jego znaczeniu dla kultury. „Analiza fobii pięcioletniego chłopca” to nie tylko raport o chorobie, ale prawdziwa kryminał, w którym rolę Holmesa przypisuje się psychiatrze, a choroba odgrywa rolę przestępcy. Oczywiście sprawa nie jest kompletna bez kompleksu Edypa. Badając lęki, marzenia i fantazje, grzeszne pragnienia i złośliwe skłonności małego chłopca, Freud wyrzuca czytelnikowi cały świat szalonych surrealistycznych obrazów, które zrobiłyby wrażenie nawet na Boscha. W gruncie rzeczy nauczanie Freuda jest kolebką nowej estetyki i nowej wizji. To początek nowej sztuki.

Thomas Mann. „Lotta in Weimar”

Ta krótka powieść jest pełna elegijnego uczucia. Opowiada historię dawno zmarłej miłości. Drugi odcinek „Young Werther”, pozbawiony patosu ogłuszacza. Ale przede wszystkim jest to dialog dwóch geniuszy - Manna i Goethego, próba zrozumienia obrazu i istoty niemieckiego geniuszu, a jednocześnie penetracji skrzydeł wielkiej kultury. Po przeczytaniu pozostaje uczucie smutku, poczucie życia już przeżytego i trzeźwa świadomość, że najważniejsze, najważniejsze, zawsze pozostawiamy niewypowiedziane.

Daria Serenko

Wiodący bibliotekarz N. A. Nekrasova i założyciel akcji
# cicha pikieta


Alexander Vvedensky. „Wszystko”

Podczas wakacji wszystkie słowa i rzeczy powinny być uwolnione, dlatego radzę przeczytać Oberiuts, w szczególności tę książkę. Moim zdaniem po Wwedeńskim znacznie łatwiej jest dostrzec współczesne praktyki poetyckie, które wielu wydają się dość szczelne.

Leonid Schwab. „Twój Mikołaj”

Ze współczesnych książek poetyckich wybieram książkę poety Leonida Schwaba „Twój Mikołaj”. Leonid Schwab jest zwycięzcą tegorocznej nagrody Andrei Bely. Jeśli jesteś przyzwyczajony do podróżowania pociągiem na wakacjach, słuchania opowieści towarzyszy podróży wyrwanych z kontekstu, patrzenia przez okno na życie, w którym nigdy nie będziesz częścią, naprawdę spodoba ci się to.

Facet stojący. „Prekariat: nowa niebezpieczna klasa”

Teraz, gdy wszyscy pracują nad zleceniami i są zajęci czymś przez całą dobę, absolutnie konieczne jest przemyślenie tej książki podczas wakacji. Pomyśl o tym, jak i przez kogo pracujemy, jak działa nasze społeczeństwo, kim jesteśmy i w imieniu którego mówimy. Dlatego czytamy książkę Guy Standing „Prekariat: nowa niebezpieczna klasa”.

Maria Rachmaninova. „Kobieta jako ciało”

Ostatnia książka (moja na pulpicie) to „Kobieta jako ciało” Marii Rachmaninowej, która dotyczy palących kwestii biopolityki i kontroli nad kobiecym ciałem. Ponieważ matki, babcie, córki i siostry zwykle słuchają piecyka podczas świąt noworocznych, które słuchają wielu komentarzy na temat losu swoich kobiet, ta książka będzie bardzo odpowiednia w święta.


Cover: Alexandr Bognat - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: "Bibliotekarz w trampkach, czyli jak przyciągnąć młodych do biblioteki" - webinarium z r. (Luty 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przemysł, Następny Artykuł

W ogrodzie imienia Baumana otwarto kawiarnię z grecką kuchnią Sito
Ciekawe

W ogrodzie imienia Baumana otwarto kawiarnię z grecką kuchnią Sito

W Bauman Garden otwarto kawiarnię z grecką kuchnią projektu Sito. O tym życiu opowiadano w służbie prasowej ogrodu. Kawiarnia mieści się w dwupiętrowym budynku. Na pierwszym piętrze znajduje się kilka miejsc ze stolikami, a na drugim zorganizowano letni taras, który może pomieścić do 40 osób. Głównym daniem w menu jest grecki chaczapuri o nazwie Peinerli.
Czytaj Więcej
Nowa lokalizacja: restauracja Schengen
Ciekawe

Nowa lokalizacja: restauracja Schengen

Mała restauracja Schengen na Kirochnej to wspólny projekt współwłaściciela Terminal Bar Pavel Steinluht i jego przyjaciela Daniila Berezowskiego, który pracuje we własnej agencji reklamowej. Dawno temu wpadli na pomysł otwarcia lokalu gastronomicznego i zaczęli wdrażać go z całą powagą: tylko żeby znaleźć szefa kuchni, musieliśmy przeprowadzić wywiad z 20 osobami.
Czytaj Więcej
Wakacyjne „Jedzenie”: Restauracje i kawiarnie
Ciekawe

Wakacyjne „Jedzenie”: Restauracje i kawiarnie

W najbliższą sobotę w Moskwie po raz trzeci odbędzie się festiwal gastronomiczny magazynu „Poster-Food” - święto „Food”. Oprócz głównej restauracji, w tym roku miejski rynek żywności i strefa kuchni narodowej będą działać w Parku Gorkiego od południa do dziesiątej wieczorem. Tematem przewodnim festiwalu jest street food.
Czytaj Więcej
Na linii Grivtsov otworzył kawiarnię-bar „Somewhere”
Ciekawe

Na linii Grivtsov otworzył kawiarnię-bar „Somewhere”

Na linii Grivtsov uruchomiono kawiarnię „Somewhere” - pierwszą instytucję zespołu przyjaciół, zbudowaną od podstaw i samodzielnie. Kuchnią kierował szef kuchni Kirill Safonov, znany ze współpracy z Tesla Bar i Tartin. Podczas gdy w „Somewhere” obowiązuje wersja testowa menu, ale połowa naczyń z niego na pewno zostanie na stałe.
Czytaj Więcej