Zobacz oba

Życie wokół ogląda „Ghost in the Shell” wraz z badaczami z Innopolis University

30 marca miała miejsce rosyjska premiera fantastycznego thrillera „Ghost in the Shell” w reżyserii Ruperta Sandersa. Film oparty na manga Masamune Shiro z 1991 roku o tej samej nazwie, rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, gdzie granica między człowiekiem a maszyną stopniowo zaciera się. Mieszkańcy megalopolis przyszłości otrzymują rozszerzenia cybernetyczne: od ulepszonego widzenia do robotycznych protez i niewidzialności, a roboty mają duszę. Ale obiecująca premiera science fiction nie spełniła oczekiwań dystrybutorów - sądząc po danych z zasobu filmowego Voxofficemojo, opłaty za taśmę raczej nie będą w stanie przekroczyć poprzeczki, nawet wydanej na budżet produkcyjny.
Życie wokół obejrzało The Ghost in the Shell z naukowcami z Innopolis University, aby dowiedzieć się, dlaczego obraz zaczął się źle w kasie i która z technologii pokazanych w filmie jest bliska rzeczywistości.

Jarosław Kołodow

Kierownik Laboratorium Inteligentnych Systemów Transportowych

Alexander Klimchik

Kierownik laboratorium inteligentnych systemów robotycznych

Ilya Afanasyev

Profesor nadzwyczajny, laboratorium inteligentnych systemów robotycznych

Ciało ludzkie i jego ulepszenia

Alexander Klimchik: Zmechanizowane protezy rąk i nóg są dostępne od dawna. Przyszłość należy do protez pracujących przez ludzki układ nerwowy. Z naukowego punktu widzenia zasady działania protez pokazane w filmie nie są oczywiste, ale podążamy w tym kierunku za pomocą technologii opartych na sile myśli.

Jarosław Kołodow: Naukowcy wymyślili już egzoszkielety, które zwiększają zdolności mięśniowe organizmu. Urządzenia pomagają podnosić ciężkie ładunki, zwiększają możliwości żołnierzy na polu bitwy. Nauka stara się również przywrócić połączenie neuronów, co pomoże postawić osobę na nogach w przypadku urazów kręgosłupa. Najważniejsze jest miniaturowość i wygoda tej technologii. Jestem pewien, że w ciągu najbliższych 5-10 lat trafi na rynek.

Innym interesującym wydarzeniem w tym obszarze jest operacja przeszczepienia głowy do innego ciała przez włoskiego chirurga Sergio Canavero. 99,9% naukowców jest przekonanych, że nie będzie w stanie tego zrobić, ponieważ technologie wspomagające są wciąż surowe. Ale jeśli mu się to uda, będzie to przełom fazowy, ponieważ ludzki mózg żyje dłużej niż inne komórki ciała.

Lekarz mechanik i rynek części ludzkich

Jarosław Kołodow: Zasadniczo nowe zawody medyczne nie pojawią się. Biotechnologowie i lekarze pozostaną sobą. Niektóre procesy robocze zostaną zautomatyzowane i zrobotyzowane. W medycynie już stosuje się roboty, które docierają do serca przez ludzką żyłę, gdzie zastawki są naprawiane bez interwencji chirurgicznej. Lekarz naciska tylko niezbędne przyciski na panelu sterowania. Zawody staną się bardziej dostępne, a aby je opanować, ludzie spędzą mniej czasu.

Ilya Afanasyev: W krótkim okresie lekarz pozostanie lekarzem, połączenie lekarza i mechanika nie nastąpi. A to, co pokazano na filmie - wszczepianie mózgu do robota - jest zbyt futurystyczne i napięte. Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje. Ludzki mózg jest wrażliwy i podatny na emocje. Pod tym względem robot jest znacznie silniejszy niż żywy organizm.

Alexan Klimchik: Obecnie elementy mechaniczne i biomechaniczne nie mają zdolności osadzonych w ludzkim ciele. Funkcjonalność jest ograniczona znajomością nauki o ludzkich umiejętnościach. Nadal nie wiemy, do czego jesteśmy zdolni.

W filmie humanoidalne roboty chodzą jak ludzie, ale wciąż jest to zbyt dalekie od rzeczywistości. Roboty mają mniej stopni swobody, mniej czujników niż ludzie, a liczba napędów pod względem funkcjonalności jest niewspółmierna do liczby ludzkich mięśni. Niektóre technologie naśladują je, ale zlokalizowanie mięśni tak kompaktowo jest trudnym zadaniem. Naukowcy nie rozumieją, jak zsynchronizować pracę tysięcy mięśni.

Jarosław Kołodow: Duchowe i etyczne aspekty zawodu lekarza przeminą. Osoba zamieni się w projektanta, najważniejsze jest znalezienie części zamiennej o niezbędnej funkcjonalności.

Alexander Klimchik: Nie będzie czarnego rynku części. Technologie będą rozwijane i rozwijane w gigantycznych korporacjach. Tak, małe firmy mogą prezentować technologię, ale jak tylko dojdą do czegoś praktycznego, duże firmy je pochłoną.

Kamuflaż termooptyczny i niewidzialność

Alexander Klimchik: Dla mnie ta technologia nie odpowiada prawom fizyki. Możemy użyć złudzenia optycznego, aby ukryć osobę, ale fizycznie nie przejdzie ona przez ścianę. Człowiek nie oszuka systemów bezpieczeństwa. W dziedzinie wojskowej technologia jest poszukiwana, a gdy tylko pojawią się pierwsze wyniki, zostaną wzięte prototypy na potrzeby armii. Istnieją badania w tej dziedzinie w Japonii i USA, ale są one zamknięte i nie będziemy wiedzieć o wynikach już po 20 latach.

Ilya Afanasyev: Takie urządzenia pojawią się, gdy staną się dostępne materiały użyte w elastycznych smartfonach lub laptopach. Wprowadzając je do tkanki, osoba wizualnie się ukrywa.

Jarosław Kołodow: Istnieją urządzenia, które chowają przedmioty za nimi z powodu załamania promieni świetlnych. Ten kamuflaż powinien przypominać folię dostosowaną do ruchu ukrywanego obiektu. Naukowcy są już w stanie nakręcić film, aby ukryć nieruchomy obiekt, ale gdy tylko obiekt się porusza, zmieniają się kąty załamania promieni. Dlatego urządzenie powinno się automatycznie wyregulować, aby ludzkie oko nie miało czasu na zauważenie zniekształceń optycznych. Ciepło jest łatwiejsze do ukrycia, dlatego gdy tylko nauczymy się wizualnie ukrywać obiekty dynamiczne, ukryjemy oznaki ludzkiej obecności.

Ewolucja transportu

Jarosław Kołodow: Aby zmienić transport, naukowcy muszą wykroczyć poza zwykłe prawa fizyki. Prawo bezwładności i zachowania impulsów zapobiega wzrostowi prędkości: dzięki szybkiemu przyspieszeniu pojazd zyskuje większą bezwładność, co uniemożliwia mu zmianę trajektorii i zatrzymanie. Plus koszty energii. Aby zwiększyć prędkość samochodu, musisz zainwestować dużo energii, co jest drogie. Z tego samego powodu ludzie porzucili naddźwiękowe cywilne samoloty. Na rynku cywilnym nie zapłacił za siebie. Dlatego uzasadnione jest, że transport niewiele się zmienił w filmie. Kierunkami rozwoju transportu są ekologia i redukcja hałasu. Prędkość transportu nie wzrośnie w najbliższej przyszłości.

Ilya Afanasyev: Oczywiście wszystko zapewni, że transport będzie bezzałogowy. Jestem zwolennikiem prawnego prowadzenia pojazdu, jeśli maszyna jest oczywiście bardziej niezawodna. Być może będzie kombinacja samochodów z helikopterami, aby samochód mógł latać w powietrze. Ale na razie jest to zbyt energochłonne. Takie maszyny już istnieją, ale nie otrzymały jeszcze szerokiej dystrybucji.

Alexander Klimchik: Autonomiczny transport nie jest już cudem. Jak dotąd technologia nie jest masowa, ale za pięć lat zdominuje tradycyjne środki transportu. Nie widać tego na filmie, ale w przyszłości opuścimy drogi, a transport będzie odbywał się w powietrzu. Główną barierą w tym kierunku jest regulacja przestrzeni powietrznej. Ten sam problem napotkaliśmy w zakresie eksploatacji dronów i dronów. Wymaga to ram regulacyjnych. W przyszłości będziemy w stanie zastąpić transport dalekobieżny - pociągi i ciężarówki - transportem takim jak Hyperloop. Jest tańszy, szybszy i bardziej praktyczny.

Jarosław Kołodow: Jeśli chodzi o Hyperloop, proponuję poczekać i sprawdzić, czy zespół będzie w stanie wprowadzić tę koncepcję do produktu końcowego i czy uzasadni się to ekonomicznie. Dopóki nie znajdziemy taniej energii, nie nastąpi przełom w technologii transportu.

Komunikacja myślowa i komunikacja telepatyczna

Alexander Klimchik: Istnieje kontrola robotów i protez za pomocą myśli, dlatego przekazywanie myśli od osoby do osoby jest wykonalnym zadaniem przy użyciu dodatkowych urządzeń. Ale nie jestem pewien, czy ludzie będą chcieli z tego korzystać, ponieważ każdy, kto tego chce, będzie miał dostęp do twoich myśli. Osobiście nie używałbym tego codziennie. Znane mi prototypy są niebezpieczne, ponieważ przekazują wszystkie informacje bez ograniczeń. Dlatego takie technologie otworzyłyby pełny dostęp do ludzkiego umysłu.

Jarosław Kołodow: Komunikacja myślowa powinna przede wszystkim przesyłać głos. Zamykając oczy i słysząc głos, osoba rozumie informacje. Ponadto przesyłanie głosu jest tańsze i szybsze niż zdjęcie. Informacje wizualne zajmują więcej miejsca. Myślana komunikacja zastąpi komunikację komórkową i telefonię internetową. Technologia jest prosta - przesyłaj impulsy przez Wi-Fi, które przekierowują sygnał w pożądanym kierunku. Ten sam schemat działa bezprzewodowo. Pozostaje wymyślić urządzenie wszczepione w ludzkie ciało, aby przekazywać myśli w formie impulsów.

Ilya Afanasyev: Vladimir Michajłow w powieści „Pierścień Urakary” opisał podobne połączenie telepatyczne, w którym ludzie byli osadzonymi mikrokontrolerami, które były jak ludzkie komputery pokładowe. Korzystając z nich, możesz znaleźć potrzebne informacje i zapisać dane. Jeśli zaczniesz wszczepiać ludziom chipy z antenami, możliwe będzie przesyłanie informacji telepatycznie. Będą to informacje tekstowe wyświetlane u ludzi na siatkówce. Teraz Instytut Kurchatova próbuje wszczepić elektrody do mózgu szczura, ale to nie są biochipy.

Dusza robota

Jarosław Kołodow: Dusza jest głównym tematem filmu. Na pytanie, czy inteligentne roboty mają duszę, współcześni reżyserzy szukają odpowiedzi. Z najnowszych przykładów - seria „World of the Wild West”. W filmie dusza ukazana jest jako zestaw emocji związanych z naszymi wspomnieniami. Jak przeżywamy, jak cenimy siebie w życiu. Jest to bezpośrednio związane z tym, jak się w nim pamiętamy. Jeśli dojdziesz do takiego obszaru mózgu, dusza może zostać zhakowana i przerysowana.

Naukowcy wciąż nie rozumieją, jak działa zorganizowana sieć neuronowa, w przeciwieństwie do metod przesyłania informacji przez urządzenia komputerowe. Robot może łatwo przepisywać wspomnienia, zmieniać emocjonalną zawartość Androida i zmieniać jego tożsamość. Widzieliśmy przykład w filmie, kiedy gejsza zamieniła się z asystentek w zabójcę.

Roboty będą mogły same decydować, kim powinny być, jeśli złożą w sobie umiejętność samokształcenia i samowiedzy, mając dostęp do modułu pamięci. Będzie mógł wybrać osobowość i zmienić ją w zależności od sytuacji. Osobie trudno jest to zrobić, ponieważ nie możemy zmienić naszej pamięci. Mamy nawyki, markery, które podświadomie mówią nam, jak reagować na sytuacje oparte na doświadczeniu życiowym. Wystarczy, aby robot przepisał tylko określony moduł pamięci - i jest już inną osobą bez obciążeń z przeszłości.

Isaac Asimov poświęcił swoje książki pod wieloma względami psychologii robotów, która opierała się na trzech prawach robotyki. Dlatego kiedy rozwiniemy taki moralny układ współrzędnych, roboty będą miały duszę. Ważne jest jednak, aby platforma etyczna nie zaprzeczała sama sobie, a robot i siły zewnętrzne nie mogły przekroczyć tych praw. Osobne pytanie: jeśli sztuczna inteligencja przewyższa inteligencję ludzką, czy nie zdecyduje, że ludzie są niepotrzebną przeszkodą w doskonaleniu? Dlatego możliwe jest, że stworzymy coś, co nas przewyższy i chce się nas pozbyć.

Ilya Afanasyev: Robota można nauczyć czytać emocje danej osoby, ale nie spowoduje to, że będzie ona miała emocje. Robot może naśladować emocje, ale nie jest to związane ze świadomością i wyglądem duszy. To młody kierunek, większość robotów to teraz maszyny przemysłowe.

Linia między człowiekiem a robotem

Alexander Klimchik: Robot nie ma psychiki. Możemy obdarzyć go emocjami, ale jest to sztuczny proces: te uczucia nie należą do niego, ale do kogoś innego.

Są rzeczy, których celem jest pozbawienie osoby emocji, które są zbędne dla określonego zawodu. Na przykład programowanie neurolingwistyczne i protezy. Ale ulepszenia ludzkiego ciała nie będą zjawiskiem masowym i będą dostępne tylko dla ograniczonej liczby osób.

Jarosław Kołodow: Edge to samoświadomość oparta na wspomnieniach. Film usuwa tę linię, pokazuje, że ludzie mogą również zmieniać wspomnienia, wpływając na samoświadomość. Cała fabuła filmu obraca się wokół pytania „gdzie jest linia?”. Pokazano nam, jak ludzie stają się robotami i odwrotnie. W przyszłości opracowywanie takich technologii nie będzie działać, ponieważ nadal nie wiemy, jak działa mechanizm ludzkiej pamięci. Można go ulepszyć, pogorszyć, zwrócić, ale nie można go zmienić.

Ilya Afanasyev: Film został nakręcony z naciskiem na psychologizm. Twórcy chcieli zobaczyć, jak ludzkość jest gotowa na taką przyszłość, na interakcje z robotami. Osoba, nawet jeśli wszczepiono mu biochipy i zainstalowano zrobotyzowane protezy, nadal pozostaje osobą. I robot, nawet ze sztuczną inteligencją, pozostanie robotem. I ta linia będzie jasna.

Społeczność robotów jest bardziej zaniepokojona tym, czy robot może być świadomy środowiska, aby odpowiednio zareagować. Roboty z łatwością pokonują ludzi w szachach, ale nie mogą zrozumieć, że muszą się zatrzymać, gdy dziecko wybiegnie na drogę.

Popularne Wiadomości

Kategoria Zobacz oba, Następny Artykuł

Produkty do ust
Kosmetyki

Produkty do ust

Co tydzień Life wokół opowiada o różnych produktach kosmetycznych, czy to kosmetykach dekoracyjnych, czy produktach do pielęgnacji skóry lub włosów, które zasługują na uwagę i ułatwiają życie. W nowym wydaniu - balsamy, peelingi, maski i inne produkty, które dbają o delikatną skórę ust.
Czytaj Więcej
Nurkowanie: jak dbać o skórę na wakacjach
Kosmetyki

Nurkowanie: jak dbać o skórę na wakacjach

Lato to gorący sezon nie tylko dla biur podróży, ale także dla Twojej skóry. Na wakacjach na morzu lub w weekendy przy basenie potrzebuje opieki, która znacznie różni się od codzienności. Nauczyliśmy się od eksperta, jak dbać o skórę przed, w trakcie i po wakacjach, a także zebraliśmy fundusze, które pomogą w tym.
Czytaj Więcej
Pachnie wiosną: 7 perfum
Kosmetyki

Pachnie wiosną: 7 perfum

Wiosna to najlepszy czas na wszelkie przedsięwzięcia: zmianę pracy, parsowanie garderoby lub zakup perfum. Tak, nowe perfumy są dobrym sposobem na dostrojenie się do zmian. Dla tych, którzy są już na nie gotowi lub dopiero przygotowują, Life wokół zgromadziło siedem nowości perfum. Tekst Julii Vakhoniny Hermès Un Jardin sur la Lagune 7,305 rubli W 1884 r. Anglik Frederic van Eden założył prywatny ogród na weneckiej wyspie Judecca, gdzie uprawiał rzadkie rośliny, które starannie selekcjonował przez długi czas.
Czytaj Więcej