Plany sezonowe

7 nowych wiosennych pokazów

8 marca - 19 kwietnia

„Andrei Filippov. Departament Orłów”

Andrei Filippov to rzadki artysta na moskiewskiej scenie sztuki współczesnej, który w swojej twórczości porusza nie palące tematy codziennego życia, ale wielkoformatowe narracje historyczne. Rosja jest dla niego Trzecim Rzymem i spadkobierczynią Bizancjum, ale w twórczości Filippowa nie ma zaciemnienia, jak na ironię i gdzieś ze śmiechem łączy „postmodernizm i post-sowietyzm”, nie tracąc swojej artystycznej jakości. Na wystawie w FC Ekaterina zostaną pokazane prace nieznane publiczności: obrazy, fotografie i przedmioty, a także kilka dużych instalacji, z których dwie zostaną pokazane po raz pierwszy.

GDZIE:
Fundacja Kultury „Katarzyna”

13 marca - 26 lipca

„Hiperrealizm”

Artysta Pavel Pepperstein często mówi taki codzienny żart: „W pociągu ciągle znajduję się w sytuacji osoby, która potrafi narysować, powiedzmy, hipopotama. Ludzie, którzy są spakowani do przedziału i podróżują gdzieś, pytają się nawzajem:„ Kim jesteś? ”Słysząc słowo „artysta”, natychmiast pytają: „Czy potrafisz narysować hipopotama?” Jak tylko odpowiesz „tak”, pojawia się dla ciebie bardzo dobre podejście. ” Ta historia wydaje się idealnie pasować do wystawy hiperrealizmu w Państwowej Galerii Trietiakowskiej: od razu staje się jasne, że reprezentowani na niej artyści tak doskonale opanowali technikę malarską, że potrafią narysować hipopotama i wszystko inne o niesamowitej jakości fotograficznej. Łącznie wystawionych zostanie ponad sto prac artystów rosyjskich, ukraińskich, estońskich i armeńskich ze zbiorów galerii, powstałych w latach 1960–1990.

GDZIE:
Państwowa Galeria Tretiakowska na Krymsky Val

25 marca - 24 maja

„Współcześni przyszłości”

Najwygodniej jest pisać o tej wystawie w liczbach: ponad 140 prac 34 artystów, oczywiście Żydów, zostanie podzielonych na trzy sekcje tematyczno-chronologiczne przygotowane przez trzech kuratorów: „Pierwsza awangarda” (1910–1930), „Druga awangarda” (1950– 1970) i ​​konceptualizm / Sotsart (1970-1980). Za tą magią liczb kryje się dość prosta fabuła: „sztuka rosyjska” jest wynikiem pracy i talentu nie tylko artystów należących do tytularnego narodu. Ta często zapomniana prawda ma przypominać ten mały, ale bardzo ambitny projekt: nie tak często poza Państwową Galerią Tretiakowską można zobaczyć w jednym miejscu pierwsze nazwiska rosyjskiej sztuki, w tym Marc Chagall, El Lissitzky, Robert Falk, Oscar Rabin i Ilya Kabakov.

GDZIE:
Muzeum Żydowskie i Centrum Tolerancji

Marzec - maj

Festiwal „Moda i styl w fotografii”

Festiwal „Moda i styl w fotografii”, jak się wydaje, nieco stracił dawną odwagę, ale pozostaje głównym wydarzeniem fotograficznym każdej dziwnej wiosny w Moskwie. Wśród wystaw, których nie można pominąć w tym roku, są retrospektywy Alberta Watsona, Feliksa i Paula Nadarova w MAMM oraz ekspozycja hiszpańskiej fotografii mody w centralnej hali wystawowej Manezh w marcu, projekt fotograficzny z archiwum wydawnictwa Condé Nast w MAMM w kwietniu i oczywiście , duży wybór dzieł Herb Ritz, zatytułowany „Na świecie”, również w maju.

GDZIE:
Różne strony

27 marca - 3 maja

Wystawa nominowanych do konkursu „Innovation-2014”

Kolejną wystawą końcową dla tych, którzy tęsknili za wszystkim, jest okazja, aby zobaczyć najlepsze projekty z Moskwy i regionów (nie tylko w formie dzieł sztuki, ale także, na przykład, jako dokumentację wystaw), domagając się metalowego pręta (jest to nagroda konkursu) i pieniędzy nagroda Najciekawsi tegoroczni finaliści zostali wybrani w nominacjach „New Generation” (dla młodych artystów) i „Regional Project”. W pierwszym warto zwrócić uwagę na prace Poliny Kanis i „Laboratorium miejskiej fauny”, w drugim - poruszającą instalację „Living Corner” Alisy Savitskiej i Władysława Efimowa poświęconą drewnianej architekturze Niżnego Nowogrodu.

GDZIE:
Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej

15 kwietnia - 31 maja

„Vladimir Nemukhin. Granica formalizmu”

Vladimir Nemukhin jest jednym z liderów nieoficjalnej sztuki radzieckiej, członkiem „Grupy Lianozovo” (nieformalnego stowarzyszenia artystów i poetów, wśród których był Jewgienij Kropyvnytsky, Oscar Rabin Heinrich Sapgir, Igor Kholin, który istniał w Moskwie w latach 60. i 70. XX wieku). Na przykład jego prace były wystawiane na wystawie buldożera, którą władze pokonały w 1974 r. Nemukhin wykorzystał swoją charakterystyczną technikę do użycia kart do gry, które pisze, i umieszcza je w przestrzeni płótna, definiując je jako „symbol pustego świata, z jego porządkiem oddzielonym od osoby ludzkiej, spontanicznością i kapryśną zmiennością stanów”. Wystawa w MMOMA obejmie ponad 120 obrazów i rzeźb.

GDZIE:
Moskiewskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Gogolevsky, 10

17 kwietnia - 31 lipca

„Igor Makarevich, Elena Elagina. Analiza sztuki”

Klasycy moskiewskiego konceptualizmu powracają do Galerii Trietiakowskiej - ich retrospektywa odbyła się w 2006 roku. Od tego momentu Makarevich i Elagina zdołali pokazać swoją pracę w głównym projekcie Biennale w Wenecji i dokonać artystycznej interwencji w salach Północnego Renesansu Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu - stworzyli ogromną muchomor, który wyrósł pomnik Trzeciej Międzynarodówki Tatlin, stał kilka miesięcy przed Wieżą Babel Brueghela Starszego Odkrywanie nowych znaczeń w sztuce różnych epok. W Państwowej Galerii Trietiakowskiej ich wystawa będzie się również rozwijać w stałej ekspozycji: 15 nowych obiektów zostanie zainstalowanych w salach malarskich z lat 40. i 50. XX wieku, jednego z ulubionych okresów artystów.

GDZIE:
Państwowa Galeria Tretiakowska na Krymsky Val

Tekst: Anton Bogdanov

Zdjęcia: Okładka, 1 - Andrey Filippov / Tło kulturalne „Katarzyna”, 2 - G.P. Kichigin / Państwowa Galeria Tretiakowska, 3 - Marc Chagall / Muzeum Żydowskie i Centrum Tolerancji, 4 - Herb Ritz / „Multimedialne Muzeum Sztuki”, 5 - Laboratorium fauna miejska, 6 - Vladimir Nemukhin, 7 - I. Makarevich i E. Elagina / State Tretyakov Gallery

Popularne Wiadomości

Kategoria Plany sezonowe, Następny Artykuł

W ogrodzie imienia Baumana otwarto kawiarnię z grecką kuchnią Sito
Ciekawe

W ogrodzie imienia Baumana otwarto kawiarnię z grecką kuchnią Sito

W Bauman Garden otwarto kawiarnię z grecką kuchnią projektu Sito. O tym życiu opowiadano w służbie prasowej ogrodu. Kawiarnia mieści się w dwupiętrowym budynku. Na pierwszym piętrze znajduje się kilka miejsc ze stolikami, a na drugim zorganizowano letni taras, który może pomieścić do 40 osób. Głównym daniem w menu jest grecki chaczapuri o nazwie Peinerli.
Czytaj Więcej
Nowa lokalizacja: restauracja Schengen
Ciekawe

Nowa lokalizacja: restauracja Schengen

Mała restauracja Schengen na Kirochnej to wspólny projekt współwłaściciela Terminal Bar Pavel Steinluht i jego przyjaciela Daniila Berezowskiego, który pracuje we własnej agencji reklamowej. Dawno temu wpadli na pomysł otwarcia lokalu gastronomicznego i zaczęli wdrażać go z całą powagą: tylko żeby znaleźć szefa kuchni, musieliśmy przeprowadzić wywiad z 20 osobami.
Czytaj Więcej
Wakacyjne „Jedzenie”: Restauracje i kawiarnie
Ciekawe

Wakacyjne „Jedzenie”: Restauracje i kawiarnie

W najbliższą sobotę w Moskwie po raz trzeci odbędzie się festiwal gastronomiczny magazynu „Poster-Food” - święto „Food”. Oprócz głównej restauracji, w tym roku miejski rynek żywności i strefa kuchni narodowej będą działać w Parku Gorkiego od południa do dziesiątej wieczorem. Tematem przewodnim festiwalu jest street food.
Czytaj Więcej
Na linii Grivtsov otworzył kawiarnię-bar „Somewhere”
Ciekawe

Na linii Grivtsov otworzył kawiarnię-bar „Somewhere”

Na linii Grivtsov uruchomiono kawiarnię „Somewhere” - pierwszą instytucję zespołu przyjaciół, zbudowaną od podstaw i samodzielnie. Kuchnią kierował szef kuchni Kirill Safonov, znany ze współpracy z Tesla Bar i Tartin. Podczas gdy w „Somewhere” obowiązuje wersja testowa menu, ale połowa naczyń z niego na pewno zostanie na stałe.
Czytaj Więcej