Zarządzanie

FAQ: Jak sporządzić umowę o pracę

Daniil ALIMOV

Główny produkt projektu Simplayer

Od czego zacząć

Nie warto marnować wysiłku i czasu na przygotowanie umowy o pracę od zera. Łatwiej jest pobrać próbkę wysokiej jakości i pracować z nią. Możesz wziąć go od przyjaznej firmy, utworzyć za pomocą dobrego konstruktora kontraktów lub, w najgorszym wypadku, pobrać szablon z Internetu. Jeśli zdecydujesz się pobrać z Internetu, nie zapomnij sprawdzić szablonu, w przeciwnym razie przypadkowo podpiszesz umowę z kapitanem morza zamiast sekretarza lub z linkami do Kodeksu pracy z 1971 roku. Takie przypadki już się wydarzyły. Sprawdź, czy zawiera wszystkie punkty, które prawo uznaje za obowiązkowe. Obejmują one na przykład godziny pracy i odpoczynku (na przykład od 9:00 do 18:00 z godzinną przerwą na lunch), charakter pracy (mobilny, podróżny itp.), Warunki pracy i inne. Lista jest zawarta w 57 artykule Kodeksu pracy.

Jeśli jakieś postanowienia nie są jasne, możesz i powinieneś przepisać je tak, jak chcesz. Umowa o pracę, jak każda inna, powinna być przede wszystkim zrozumiana przez tych, którzy ją czytają. To będzie prawo przyszłości.

Oczywiście, jeśli regularnie zawierasz umowy na to samo stanowisko (menedżer, sprzedawca itp.), Całkiem możliwe jest dotrzymanie standardowej umowy, odzwierciedlającej cechy konkretnego pracownika, takie jak praca w niepełnym wymiarze godzin lub nieregularne godziny pracy. Jeśli mówimy o stanowiskach „na sztuki” (płeć, kierownik działu marketingu), lepiej jest podejść indywidualnie do przygotowania umowy, szczególnie pod względem funkcji i obszarów odpowiedzialności.

Kiedy pojawiają się problemy

Często nieporozumienia między pracodawcami a pracownikami występują z powodu wynagrodzeń. W rosyjskiej praktyce nie jest zwyczajowo rozdzielać wynagrodzenia netto (po opodatkowaniu) i brutto (przed opodatkowaniem), dlatego umowa po prostu określa kwotę, a pracownicy często nie oczekują połowu w postaci obniżenia uczciwie zarobionego 13% podatku dochodowego. Aby uniknąć nieporozumień, można użyć następującego sformułowania: „W celu wykonywania obowiązków pracowniczych pracownik otrzymuje oficjalne wynagrodzenie w wysokości X rubli, biorąc pod uwagę podatek dochodowy od osób fizycznych”.

Oprócz oficjalnych wynagrodzeń wiele firm zapewnia dodatkowe płatności motywacyjne. W umowie o pracę takie płatności powinny zawsze być sformalizowane jako prawo pracodawcy, a nie jego obowiązek. Należy również zachować ostrożność z sformułowaniami „wynagrodzenie urzędowe” i „wynagrodzenie”. Druga koncepcja jest szersza niż pierwsza i oprócz oficjalnej pensji obejmuje wszystkie dodatki i premie.

Jeszcze częstsze błędy związane z rozmytym i niejasnym zestawieniem funkcji pracy. Zazwyczaj jest to jak przeciąganie liny: pracownik stara się robić jak najmniej, a pracodawca stara się „ładować” jak najwięcej. Gdy takie przyciąganie przekroczy pewne granice, pracodawca może chcieć rozstać się z pracownikiem.

Od czasu zniesienia pańszczyzny w Rosji, zapobiegaj rotacji personelu przez prawo
nie takie proste

Jednak zwolnienie pracownika stanowi dla firmy znaczny stres. Ogólnie rzecz biorąc, jest to kwestia faktów (wady pracowników, jego naruszenia) i ich naprawienie, ale oprócz problemów wewnętrznych proces zwolnienia może przekształcić się w komunikację z czujnym inspektoratem pracy, a najbardziej humanitarny sąd na świecie będzie krążyć cały czas, co, nawiasem mówiąc, częściej chroni pracowników . Dopóki nie zostanie wynalezione magiczne narzędzie do szybkiego i bezbolesnego zwalniania pracowników, możesz zwiększyć zaufanie do tej kwestii, wyraźnie wskazując w umowie o pracę funkcje, za które pracownik może zostać zwolniony.

Od czasu zniesienia pańszczyzny w Rosji niełatwo było zapobiec rotacji personelu. W naszych czasach pracownicy są raczej powstrzymywani niż przez mechanizmy prawne, ale przez ducha pracodawcy, jego stosunek do swoich pracowników. Ten i inne czynniki motywujące mogą i powinny być zapisane w lokalnych przepisach. Tutaj możesz napisać o ubezpieczeniu, o kondycji i szczegółach premii.

Jeśli pracownik nie ma nic przeciwko, umowa może zostać zmieniona po zawarciu. Aby to zrobić, wystarczy podpisać dodatkowe umowy. Ale pod względem przepływu pracy wygodniej jest sporządzić nową edycję umowy, biorąc pod uwagę zmiany, aby nie przekradać się między artykułami umowy i dodatkowymi umowami, starając się nadrobić ogólny obraz w mojej głowie.

Pracownicy zagraniczni

Przy zatrudnianiu zagranicznych pracowników umowa jako całość może być taka sama, jak w przypadku obywateli rosyjskich. Głównym zastrzeżeniem jest to, że cudzoziemcy mogą pracować tylko za pozwoleniem. Przed podpisaniem umowy z zagranicznym mega-profesjonalistą upewnij się, że masz takie pozwolenie.

Ważne jest, aby dowiedzieć się, czy potencjalny pracownik potrzebuje wizy, aby wjechać do Rosji. W razie potrzeby firma będzie musiała uzyskać pozwolenie na prowadzenie pracy zagranicznej.

Specjalną kastą zagranicznych pracowników są wysoko wykwalifikowani specjaliści. Należą do nich ci, którzy mają duże zarobki (w zależności od miejsca pracy - od 700 000 do 2 milionów rubli miesięcznie), a także ci o niewiarygodnie profesjonalnych umiejętnościach, wyjątkowej wiedzy i doświadczeniu (określonych przez samą firmę). Muszą także uzyskać pozwolenie na pracę, ale nie podlegają limitom wjazdowym. Konieczne będzie uzyskanie i odnowienie zezwolenia na pracę dla takiego pracownika przez firmę. Ponadto pracodawca musi zawrzeć w umowie z nim obowiązki ubezpieczenia zdrowotnego.

Czeki

Istnieje wielu kontrolerów stosunków pracy. Najważniejsze tutaj jest oczywiście inspekcja pracy. Jeśli masz cudzoziemców, dodawana jest usługa migracyjna, aw każdym razie możliwa jest uwaga prokuratury.

Inspekcje mogą być planowane i nieplanowane. Informacje na temat pierwszego można znaleźć na przykład na stronie internetowej Prokuratora Generalnego. W drugim przypadku wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane, ponieważ można je wykonać na przykład na podstawie oświadczenia niewdzięcznego pracownika.

Zawsze musisz być przygotowany do weryfikacji, chociaż w praktyce nie jest to tak częste zjawisko, szczególnie jeśli nie masz bardzo dużego personelu i nie ma szkodliwej lub niebezpiecznej produkcji.

Jeśli miałeś przypadki zwolnień z inicjatywy pracodawcy, prawie całkowicie przyciągnie to uwagę inspektora

Jeśli jednak kontrolerzy przyjadą do ciebie, najprawdopodobniej najpierw sprawdzą dostępność wszystkich wymaganych dokumentów (umów o pracę, zamówień, pozwoleń na pracę, personelu itp.). Następnym krokiem jest sprawdzenie zgodności z warunkami umowy i pracy. Dowie się, czy płace są wypłacane (a przy okazji mogą sprawdzić u organów podatkowych pracowników, czy w kopercie są jakieś płatności), czy w piwnicy są miejsca pracy nieogrzewane otwarte przestrzenie, gdzie woda kapie z sufitu itp.

Jeśli miałeś przypadki zwolnień z inicjatywy pracodawcy, prawie całkowicie przyciągnie to uwagę inspektora. Jeśli masz do czynienia z koniecznością zwolnienia pracownika, rozważ zwolnienie „na podstawie artykułu” (z inicjatywy pracodawcy) jako najnowszą opcję.

Ale ważne jest, aby pamiętać o ludzkości i kompromisach. Zarówno pracownicy, jak i inspektorzy z organów kontroli to osoby, z którymi można prowadzić konstruktywny dialog bez łamania prawa.

Aby zaproponować temat w tej sekcji, napisz listy do [email protected] oznaczone jako FAQ.

Obejrzyj wideo: Umowa o pracę, a umowa zlecenie (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

Co robić w Petersburgu wieczorem 27 czerwca
Ciekawe

Co robić w Petersburgu wieczorem 27 czerwca

W poniedziałek, 27 czerwca, w Petersburgu odbędzie się kilka koncertów, pokazów filmowych i wykładów. Życie w okolicy mówi ci, co robić w mieście po pracy. Wystawa „Współcześni rosyjscy artyści - uczestnicy Biennale w Wenecji. Ulubione” Co: Po trzyletniej rekonstrukcji odnowiona Manege otwiera się na dużą skalę wystawą rosyjskich artystów, którzy uczestniczyli w weneckim Biennale od 25 lat.
Czytaj Więcej
Bar Stay True otwarty w Kitay Gorod
Ciekawe

Bar Stay True otwarty w Kitay Gorod

Na stacji metra Kitay-Gorod uruchomiono nowy bar Dmitrija Sokołowa (bar Tema, pasek pomocy, bar główny, bar Lawsona, bar bezpłatny, bar wszechczasów i bar Aloha) - Stay True Bar. O tym życiu wokół powiedział sam właściciel. Szef kuchni Kirill Kulagin, który wcześniej pracował w barach z grillem Chesterfield i restauracjach Big Buffalo, jest odpowiedzialny za kuchnię w nowej instytucji.
Czytaj Więcej
Gastrobar Pięć punktów na Łomonosowa
Ciekawe

Gastrobar Pięć punktów na Łomonosowa

Pięć punktów na ulicy Łomonosowa - miejsce najpopularniejszego ostatnio formatu - gastrobar. Zwykle oznacza to instytucję z dobrym wyborem alkoholi i daniami kuchni restauracyjnej, która nie otwiera się zbyt wcześnie. Pomimo faktu, że zakład nadal działa w trybie testowym, a karta menu i karta barowa czeka na poważną rozbudowę, wybór jest już dość duży: jest kilkadziesiąt europejskich potraw, piwo butelkowane z Belgii i Niemiec oraz domowe napoje owocowe.
Czytaj Więcej