Tajna karta

10 miejsc w Budapeszcie, do których udają się mieszkańcy Budapesztu

Centrum Budapesztu jest już tak zatłoczone przez turystów, że sami Węgrzy mieszkający w V, częściach VI i VII dzielnic muszą czuć się niekomfortowo. Przy dobrej pogodzie nie ma tu tłoku: słynne łaźnie miejskie są pełne, w dzielnicy żydowskiej nie ma ucieczki przed obcokrajowcami. Wokół życie dowiedziałem się, gdzie iść.

Łaźnie RudasGłupio jest przyjeżdżać do Budapesztu i nie decydować się na pójście do łaźni, choć wielu jest nieśmiałych, zwłaszcza jeśli nie znają tego procesu. Po pierwszej wizycie opracowuje się własną metodę zanurzania w leczniczych wodach: najpierw można po prostu wygrzać się w zbiorniku z wodą o temperaturze +32 stopni, następnie przejść do cieplejszej kąpieli (+40), a następnie udać się do łaźni parowej, a stamtąd po krótkim prysznicu skoczyć do +17 i niżej . Jak sobie życzysz!

W mieście jest wiele łaźni, które są zatłoczone w weekendy. Wiadomo o łaźni Rudash od 1556 roku, a następnie Buda jest u władzy Turków od 15 lat. Rudash jest kolorowy: osiem zielonych kolumn podtrzymuje kopułę, pod nią jest ośmioboczny basen z wodą termalną z trzech źródeł. Tutaj wielcy mężczyźni, owinięci w prześcieradła, wykonują kilka masaży na kamiennych leżakach, można pływać w basenie, siedzieć w jacuzzi z widokiem na Dunaj, ale jest niuans. Od 1936 r. Łaźnia była otwarta tylko dla mężczyzn i, najwyraźniej jako hołd dla tradycji, jest jeszcze poniedziałek, środa, czwartek, piątek - to są dni męskie. Tylko we wtorek basen działa dla kobiet, aw weekendy dokonano relaksu i każdy może przyjść.

W dni męskie możesz chodzić nago i oglądać fantazyjne tatuaże najmilszych zbirów, relaksując ciało i duszę, w dni kobiet - słuchaj gadania węgierskich dziewczyn, sąsiadów, starszych pań, które w każdy wtorek chodzą do łaźni. Jeśli nie chcesz być podzielony ze względu na płeć, przyjdź wcześnie rano w weekendy lub w ogóle już w nocy. W sobotę kąpiele są otwarte do czwartej rano.

Borozo i Sorozo


Własne Borozó i Söröző znajdują się w prawie każdej wiosce, a w mieście te liczne obiekty są rozproszone wszędzie. W Borozó nalewają wino za grosz, w Söröző - piwo. Turyści zwykle boją się tu przyjechać: od razu wiadomo, że oprócz Węgier nie mówią tutaj. Ale asortyment jest tak mały, że można go jakoś wyjaśnić. Winiarnie dają węgierskie białe, czerwone lub różowe puszki. Jedno z tych miejsc znajduje się w filmie Zoltana Fabry'ego „Piąta pieczęć” (1976), warto go zobaczyć.

Dookoła będą wiedźmy z teksturami, które czasem gromadzą się tu wczesnym rankiem.

Domowe buty Pikkpack


Projektantka Sarah Gulyash jest absolwentką Uniwersytetu Sztuki i Projektowania w Budapeszcie, nazwanego na cześć jednego z największych artystów awangardowych pierwszej połowy ubiegłego wieku, Laszlo Mohoy Nagy. Nawet podczas studiów dziewczyna zagłębiła się w historię węgierskich butów i zainteresowała się bocskor (beczką) - kapciami wykonanymi z jednego kawałka skóry. Sarah wpadła na pomysł, aby dziś spróbować stworzyć podobne buty i zaangażować tych, którzy będą je nosić. Szybko zebrała 20 000 $ na Kickstarter i rozpoczęła produkcję. Wszystkie magazyny modowe w mieście piszą o Pikkpack.

Dla każdej pary Pikkpack są dwie pary sznurówek i instrukcje, jak uszyć buty za pomocą tych sznurówek. Właściciel procesu Pikkpack zajmie około godziny. Skóra jest miękka, wszystko oddycha, jest ogromna liczba kolorów, wygodnie się ją nosi. Aby zamówić własną parę, musisz zostawić prośbę na stronie. Sara i jej koledzy powiedzą ci, jak odebrać buty lub zorganizować dostawę (możliwe w każdym kraju).

Bracia Butter

W Budapeszcie jest tyle małych uroczych ośrodków, że turyści nie mają czasu, aby się do nich dostać. Jeden z nich - Butter Brothers Bakery - znajduje się w pobliżu Rynku Centralnego. Oto wspaniała kawa, cisza, opustoszała ulica Lonay, domowe ciasta i przysmaki dla smakoszy.

Rynek Lehel


Będziesz musiał pojechać metrem w swoim rodzimym wagonie Mytishchi na rynek na stacji Lehel tér. Chociaż miejsce to otrzymało monstrualny budynek z 2002 roku, samo w sobie jest całkiem przyjemne: w przeciwieństwie do Rynku Centralnego, gdzie panuje ciągły gwar, tutaj jest cicho. Lehel ma mniej ludzi, bardziej zróżnicowany asortyment lokalnych produktów, dużo ryb i przypraw. Nie należy spacerować po rynku, najprzyjemniejsza część dzielnicy XIII znajduje się bliżej Dunaju.

Wędrówki po górach


W weekendy na wzgórzach Budy można spotkać wiele rodzin z dziećmi: przy dobrej pogodzie chodzą i urządzają pikniki, wspólnie chodzą na wybieg i wyprowadzają psy. Tutaj możesz chodzić po trasach o różnym stopniu trudności (kolorowe drzewa są rysowane na drzewach, aby się nie zgubić), jeździć na rowerze (dla tych, którzy nie boją się podjechać), jeździć koleją pionierską lub iść do wieży widokowej na Jànos hegy na krześle winda.

Możesz przyjechać do Normafa, która wychodzi na wewnętrzną część Budy, trochę na Dunaju i w dzielnicy Peszt za parlamentem. Opera Belliniego dała nazwę żałobie; w 1840 r. Pod starym bukiem śpiewano arię z opery Norma. Istnieje również kilka punktów, w których można jeść i pić kawę. Stąd łatwo jest wsiąść do Kolei Pionierów, w której pracują dzieci w wieku 10-14 lat, ucząc się w ten sposób działalności kolejowej, dostać się do wieży widokowej i zejść z niej. Lub dokładnie odwrotnie: z Budy jedź wyciągiem krzesełkowym do wieży, z niej kolejką pionierską i idź na spacer Normafą, a stamtąd metrem.

Z metra Széll Kálmán tér należy jechać autobusem 21 lub 21 A. Lub koleją zębatą - trasa 60 z Városmajor.

Cafe Club LumenMały klub na ruchliwym placu Mixat Kalman gromadzi miłośników awangardy i jazzu: słucha złożonej muzyki. Publiczność dosłownie wisi nad sobą na schodach i bez względu na to, w jakim składzie grają zespoły, jeśli w sali nadal są muzycy, zwykle nie mogą tego znieść w środku przedstawienia, odkryć własnych instrumentów, usiąść przy fortepianie i dołączyć do procesu. Wśród napojów Lumen serwuje piwo z domowego browaru.

Bock bisztroDzięki nowemu kursowi rubla rozrywki w Budapeszcie były równe pod względem ceny z rozrywkami moskiewskimi, ale przyjemnie jest spędzać w eleganckim wnętrzu Bock Bisztró. Tutaj zdecydowanie koniecznie spróbuj sushi z gęsiej wątróbki i innych podstępnych wynalazków szefa kuchni, który w swoich eksperymentach opiera się na tradycyjnej kuchni węgierskiej.

Na kajaku po Dunaju

W lecie do Budapesztu dochodzi tak dzikie upały, że topi się nawet asfalt. Zbawienia można znaleźć tylko w lesie, w parkach przy kolumnach wodnych, w łaźniach, na plażach miejskich i na wyspie Margit. Ten ostatni na przykład obsługuje stację kajakową. Kajakarze raftingu wzdłuż Dunaju, mijając tramwaje rzeczne, spiesząc do Szentendre, Eszterg i Wiednia. Powinieneś zarejestrować się z wyprzedzeniem, upewniając się, że trener anglojęzyczny jest bezpłatny.

Akademia Liszta Ferenca

W 1875 r. Ferenc Liszt założył Akademię Muzyczną w Budapeszcie. Wewnątrz budynku secesjonistyczna dekoracja w całej okazałości: mozaiki z dziewicy, złote sztukaterie i brązowe posągi. W niedziele o 13:30 warto wybrać się na spacer z anglojęzycznym przewodnikiem i zapoznać się z twórczością kompozytora (koszt 2 900 forintów, bilet wydawany jest w kasie). Plakat koncertowy można obejrzeć na stronie internetowej Akademii.

Tekst: Anastasia Chukovskaya

Zdjęcia: www.rudasfurdo.hu, Faustino Garcia / flickr.com, Daniel Antal / flickr.com, www.grinzingi.hu, Krisztina Filep, Chmee2 / Wikimedia Commons, Karelj / Wikimedia Commons, zsoolt / Wikimedia Commons, Lilla Meggyes, www.bockbisztropest .hu, www.kajaksziget.hu, shutterstock

Popularne Wiadomości

Kategoria Tajna karta, Następny Artykuł

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?
Zjedz pytanie

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?

Moda na otwarte kuchnie w restauracjach nie przemija: możliwość oglądania, jak gotują jedzenie, stała się prawie dobrą formą. Jednak pomimo przejrzystości instytucji wciąż pojawia się pytanie dla klientów: czy kucharze powinni nosić rękawiczki i czapki, a ich brak stanowi naruszenie? Rozmawialiśmy z szefem kuchni, dyrektorem generalnym i lekarzem, aby dowiedzieć się, jak naprawdę są rzeczy.
Czytaj Więcej
Jaka jest różnica między Longo i Americano?
Zjedz pytanie

Jaka jest różnica między Longo i Americano?

Istnieje wiele sposobów parzenia kawy i nie zawsze łatwo jest ustalić, czym się one różnią. Coraz więcej kawiarni odmawia gotowania Americano i oferuje gościom alternatywę w postaci longo. Jaka jest różnica między tymi dwoma napojami i jakie są korzyści, dowiedzieliśmy się od ekspertów w branży kawowej.
Czytaj Więcej
Który alkohol ma najmniej cukru?
Zjedz pytanie

Który alkohol ma najmniej cukru?

Coraz więcej osób myśli o zmniejszeniu spożycia cukru, a to nie jest łatwe zadanie: cukier występuje prawie wszędzie. Aby ułatwić Ci wybór napoju o najniższej zawartości cukru, wspólnie z Michaiłem Pugaczowem, głównym barmanem Less Sugar Bar, opracowaliśmy ocenę alkoholu. Michaił Pugaczow, szef kuchni barman Less Sugar Bar Nie jest tajemnicą, że cukier zawiera cukier: jest to albo cukier resztkowy użytych składników, albo dodatek cukru z powodu różnych syropów w kompozycji.
Czytaj Więcej