Tajna karta

10 miejsc w Tel Awiwie, dokąd sami Telavivianie

Tekst i zdjęcia

Leah Geldman (beinisrael)

Zazwyczaj Telawiści opuszczają swoje domy, aby jeść, pić, spacerować z dzieckiem lub psem i pracować. Dlatego lista miejsc, w których się spotykają, obejmuje kawiarnie, bary, restauracje i kilka parków z dużymi trawnikami i placami zabaw.

Bar i biblioteka Port Said


Port Said to biblioteka i bar-restauracja z dobrą (i niedrogą) kuchnią Bliskiego Wschodu. Jeśli kręcisz się na imprezie w Tel Awiwie, z dużym prawdopodobieństwem spotkasz tutaj przynajmniej jedną znaną twarz. I najprawdopodobniej pięć. To, jak wychodzi z tak małej przestrzeni, pozostaje tajemnicą. Nie jest wstyd siadać na schodach, aby napić się piwa i porozmawiać z Izraelczykami.

Pchli targ w Jaffie
Obszar pchlego targu Jaffa znany jest nie tylko z zawalenia się, w którym można złapać kryształową popielniczkę lub radziecki zestaw srebrnych sztućców za darmo, ale także z butików znanych projektantów Sharon Brunster i Lary Rosnovsky, małych sklepów Ruby Star i Shelly Dahari, sklepu z meblami z jedną sypialnią i perfumiarza Zelinsky & Rozen Przewodniki turystyczne nadal wskazują centralną ulicę Shenkin jako główne miejsce przyjemnych zakupów, chociaż w rzeczywistości już dawno przeniosła się do Jaffy. Istnieje również duży salon Vaingold, w którym można kupić ubrania rosyjskich projektantów, takich jak Alyona Akhmadullina lub Kira Plastinina (ta ostatnia zyskuje popularność wśród Izraelczyków).

LGBT Bar Shpagat

Od 2014 roku instytucja ta jest dumna z tytułu najlepszego baru dla gejów w Tel Awiwie - wynika z magazynu Time Out. Niewielka przestrzeń Sznurka jest podzielona na cztery poziomy, z których każdy jest gęsto wypełniony stolikami. Ich sąsiedztwo ma przyjemną i łatwą znajomość. W kulturze lokalnej społeczności LGBT (która, nawiasem mówiąc, jest bardzo duża i oczywiście wpływowa w dziedzinie mody) - otwartość i życzliwość. Przybywają tu ludzie o różnych orientacjach, wielu z psami, a niektórzy z dziećmi są tu mile widziani. Przez tydzień Shpagat funkcjonuje jak zwykły cafe-bar, ale w weekendy organizuje ciekawe nieformalne imprezy, które płynnie wpływają na Nahalat Binyamin i pobliski Rothschild Boulevard.

Sarona ParkPod koniec XIX wieku Templariusze założyli osadę nad brzegiem rzeki Ayalon (obecnie głównej autostrady miejskiej Tel Awiwu) i zbudowali tam własne małe miasteczko - z dwu- i trzypiętrowymi budynkami mieszkalnymi, kompresorami oleju, bazarami i piwnicami z winami. Sto lat później punkt na mapie zmienił się: wieże Azrieli wyrosły w pobliżu, samochody zaszeleściły, a centra handlowe zastąpiły wysypisko i wysoki betonowy płot.

Burmistrz Tel Awiwu postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i uporządkować. Domy Templariuszy zostały odrestaurowane i stały się nowymi miejscami dla sklepów lokalnych i międzynarodowych marek (pierwszym odkryciem Sarony był trzypiętrowy butik Tommy Hilfiger), restauracji, winiarni (najciekawszym jest Tasting Room) i ulicznych kawiarni z lodami, w których można wziąć słynny izraelski mrożony jogurt z owocami i słodyczami i ciesz się nimi na sąsiednich trawnikach. Na terytorium utworzono park, zbudowano trzy place zabaw i zorganizowano teren piknikowy (ten drugi, nawiasem mówiąc, można zorganizować za pomocą kawiarni Picnic - dostarczają nie tylko zestawy spożywcze, ale także wiklinowe kosze, dywaniki i schłodzone wino). W marcu 2015 r. Oczekuje się otwarcia głównego rynku organicznego Sarona Market w Saron, a zaraz po nim - największego centrum handlowego, Tel-Aviv Fashion Mall.

Targ rolników w porcie


Podczas gdy targ Sarona właśnie przygotowuje się do otwarcia, Telawiwianie kupowani są na targu rolników w północnym porcie miasta. Miejscowi mieszkańcy mają obsesję na punkcie produktów ekologicznych, zdrowego stylu życia i egzotycznych świeżych towarów przywiezionych z kibuców (lokalnych osad rolniczych). Budynek 12. hangaru został specjalnie zaprojektowany na rynek, który zajmuje dziś ponad tysiąc metrów kwadratowych, pozostając we wszystkim „naturalny i organiczny”: tutaj nawet morska bryza i energia słoneczna stają się źródłem energii dla całego kompleksu. Na rynku można znaleźć aromatyczne przyprawy i suszone owoce, świeże warzywa, owoce, mięso i sery, wina i piwo z kategorii butikowej, owoce morza, świeżo wyciskane soki i chrupiący chleb.

Restauracja Cordelia


W jednej z najdroższych restauracji w mieście - Cordelia - zwyczajowo wysiada się na romantyczną kolację przy świecach - przy winie i świeżych serach, które właściciel restauracji przynosi z własnej farmy. Izraelczycy rzadko przychodzą do instytucji tylko po to, aby „dobrze się bawić”, jeśli pójdziesz, to tylko ze względu na haute cuisine. Instytucja zajmuje całe pierwsze piętro starego domu w Jaffie; przestrzeń podzielona jest na dziesiątki oddzielnych sal, których kamienne łuki oświetlają dziesiątki świec. Atmosfera sprzyja pozostawieniu tu mnóstwa pieniędzy.

Tajny bar Suramare


W Suramare nie ma telefonu, stolik można zarezerwować tylko przez Facebook. Pomimo tajnego statusu instytucji (wejście z parkingu, które jest trudne do znalezienia; tylko ci, którzy są na listach na wieczór są dozwolone w środku), ceny tutaj są najbardziej zwyczajne. Menu zawiera oryginalne przekąski, najdroższe danie - pizza z truflami - kosztuje 59 szekli (około 945 rubli). W barze można spotkać zarówno młodych studentów, jak i biznesmenów, ministrów i żołnierzy rezerwowych. Eklektyzm jest mile widziany we wszystkim, aby po raz kolejny pokazać, jak ludzie z różnych środowisk mogą się razem bawić.

Hotel Norman


Tak, miejscowi rezerwują również hotele. Telawiści starają się w Norman uzyskać najwyższy poziom usług: zjeść śniadanie na pięknym tarasie przy „niewidzialnym” basenie na dachu, odwiedzić duże spa lub wypić koktajl w cichym barze Library. W salach nowego hotelu znajduje się imponująca kolekcja dzieł izraelskich artystów i rzeźbiarzy. Musisz tylko zarezerwować stolik z wyprzedzeniem. Nawiasem mówiąc, ceny w Norman różnią się od średniej w mieście dosłownie o 10%.

Muzeum Sztuki i Opery

Zdjęcie: Sambach / WikipediaZdjęcie: fabcom

Główne muzeum sztuki w Tel Awiwie i centralna opera znajdują się w przestronnym zielonym kompleksie w centrum miasta. Istnieje również biblioteka, sale wystawowe, restauracje i sale wykładowe. Każdy szanujący się Telawiwczyk kupuje roczny abonament, który przychodzi do Muzeum co najmniej raz w miesiącu - tak często otwierają się tutaj nowe wystawy. W głównych pokojach znajduje się dobra kolekcja prac Moneta, Cezanne'a, Picassa, Warhola i Liechtensteinu.

Sąsiedni budynek Opery w Tel Awiwie jest kolebką grup turystycznych o światowej renomie. Ponieważ w Izraelu nie ma tak wielu artystów o takim poziomie, miejscowi mieszkańcy chętnie zapoznają się z kulturą innych krajów, płacąc dużo pieniędzy za bilety - średnio 80-100 $ za krzesło galerii.

Bary Florentina


Ta ćwiartka barów i imprez znajduje się w południowej części miasta, gdzie schludne żółte domki i zwinne motorowery zaparkowane przy wejściu ustępują strefie przemysłowej warsztatom samochodowym i stolarskim, których właściciele przeklinają i pracują jako dłuto. Uliczni artyści, artyści, barmani - wszyscy ci, którzy nie mieli dość setek syklów, aby spokojnie żyć na Rothschild Boulevard lub w Neva Tsedek. Przeprowadzają się tutaj ze względu na oszczędność i nieformalny styl życia i szukają tego, gdzie mogą: w barach, w sklepach z akcesoriami etnicznymi, w warsztatach, w kuchniach sezonowych kawiarni. Zajrzyj do baru Hoodna (Abarbanel 13), w którym trzy dni w tygodniu odbywają się koncerty i koncerty (a lokalny DJ gra resztę), lub w Casbah de Florentine (Florentine 3) - na śniadanie, lunch i kilka koktajli przed pójściem do klubu nocnego (wybierz nową dwupiętrową HaMekhuga 10 - z barem na dachu).

Obejrzyj wideo: Gdzie kupować w Tel Awiwie? (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tajna karta, Następny Artykuł

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów

Oculus Rift dla czołgisty, który jest wirtualną rzeczywistością do kontrolowania czołgu Hełm Oculus Rift może być używany nie tylko w grach: pewnego dnia dowiedział się, że armia norweska testuje urządzenie do własnych celów. Na poligonie wojskowym w Rennes mechanicy kierowców kontrolują czołgi w hełmach rzeczywistości wirtualnej - pozwala to uzyskać 360-stopniowy widok wokół samochodu.
Czytaj Więcej
Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie

Duże sieci handlowe i deweloperzy coraz częściej zamawiają nowe sklepy i centra handlowe przez znanych architektów, oczekując, że nietypowy design przyciągnie nowych klientów. H&F dowiedział się, jak wyglądają najciekawsze sklepy na świecie. SunnyHills Confectionery LOKALIZACJA Tokio, Japonia Data otwarcia 2013 Architekt Kengo Kuma Tajwańska firma SunnyHills jest jedną z głównych sieci cukierniczych w Azji Południowo-Wschodniej.
Czytaj Więcej
People X: Secret Labs of the Future Lab w Google
Przyszłość

People X: Secret Labs of the Future Lab w Google

Google X jest ulubionym pomysłem Siergieja Brina: częściowo tajne laboratorium badawcze specjalizujące się w fantastycznych i prawie niemożliwych do zrealizowania projektach, które powinny zmienić otaczający nas świat. Na temat Google X prawie nic nie wiadomo, ale Google Glass opracowuje okulary rzeczywistości rozszerzonej i poważnie zastanawia się nad fantastycznymi pomysłami, np. Windami kosmicznymi lub latającymi deskami z „Powrót do przyszłości”.
Czytaj Więcej
Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES
Przyszłość

Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES

Consumer Electronics Show (CES) zakończyło się w piątek w Las Vegas, na którym firmy zaprezentowały swoje najnowsze produkty z zakresu elektroniki użytkowej. Oprócz gigantów technologicznych uczestniczyły w nim młode firmy. Wybraliśmy najciekawsze pomysły startupowe prezentowane na wystawie, które w przyszłości mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej