Tajna karta

10 miejsc w Marsylii, do których idą same Marsylia

SMS

Dmitrij IljuszynMarsylia Tripster Guide

Cours Julien Street

Cours JulienDeptak Cour Julienne i okoliczne dzielnice stanowią serce twórczego życia miasta. Autorskie sklepy z odzieżą, biżuterią, antykami i używanymi książkami, a także fabryka mydła sąsiadują z nocnymi klubami i restauracjami oferującymi dania ze wszystkich kuchni świata. Ściany domów stanowią niekończącą się przestrzeń dla kreatywności sztuki ulicznej. Spośród wszystkich placówek dzielnicy Marsylia szczególnie lubiła pub Bière de la Plaine, który jest również założycielem dwóch młodych chemików produkujących piwo rzemieślnicze. W nocy młode Marsylia można spotkać w klubie dla dzieci, w którym gra się nietrywialną muzykę elektroniczną.

Wyspy Friulskie

Îles du FrioulWyspy Ratonno i Pomeg, położone pośród lazurowych wód najazdu Marsylii za słynny zamek If, są warte odwiedzenia z wielu powodów. Tutaj możesz odpocząć na plaży z dala od zgiełku miasta lub nurkować, a miłośnicy przyrody będą zainteresowani spacerami po skalistych zatokach, gdzie znajdują się liczne gniazda ptaków i rzadkie rośliny. Ponadto na wyspach otwartych jest kilka hoteli i kawiarni, a kwarantanna i fortyfikacje zachowane od XVI wieku są dostępne do wglądu.

Cafe Spok

7 rue Lulli
Ta kawiarnia promuje ideę zdrowego fast foodu przyrządzanego z lokalnych produktów. Wśród różnorodnych egzotycznych kombinacji można znaleźć fioletową sałatkę ziemniaczaną z lotosowymi korzeniami, a także upiec dwie ładne dziewczyny z małej cukierni Minoofi. Miłym dodatkiem dla osób obserwujących ich dietę będzie oznaczanie wartości odżywczej na wszystkich potrawach.

Dzielnica antykwarska

Rue Edmond Rostand


Dzielnica ta, rozciągająca się wzdłuż ulicy Edmond Rostan i przyległych pasów, ma wiele sklepów z antykami. Każdy sklep ma tutaj swoją twarz: na przykład jeden z nich zajmuje klatkę schodową w budynku mieszkalnym z końca XIX wieku, a drugi dziedziniec z niekończącymi się półkami na książki. Do sklepów z antykami z powodzeniem dołączają sklepy koncepcyjne, takie jak niedawno otwarty paryski fotograf Olivier Amsellom Jogging Jogging, który współpracuje z lokalnymi projektantami. Ponadto wiele sklepów zamienia się w restauracje w porze lunchu, stawiając stoliki na ulicy, a raz na sześć miesięcy w tym kwartale organizują święto antykwariatów, gdy cała ulica Edmond Rostan zamienia się w ogromny targ antyków.

Friche Belle de Mai Space

41 rue JobinTa eksperymentalna przestrzeń miejska znajduje się w dawnej fabryce tytoniu w pobliżu dworca kolejowego Saint-Charles. Oprócz licznych sal wystawowych, kawiarni, studiów artystycznych i teatralnych, znajduje się skate park, a na panoramicznym dachu odbywają się pokazy filmów i imprezy ze światowej sławy DJ-ami. Szczególną uwagę należy zwrócić na wieczorny targ rolników i stację radiową Grenouille, która nadaje stąd najciekawszą muzykę z całego świata.

Aubagne

Cours voltaire


Aubagne to małe miasto 15 minut od Marsylii, znane przede wszystkim z ceramiki: to tutaj wymyślili figurkę cykady jako symbol Prowansji. Rano na głównym placu miasta - Cours Voltaire - rozwija się targ rolny znany w całym regionie. Jest otwarty we wtorki, czwartki, soboty i niedziele. Prezentowane jest tutaj całe bogactwo prowansalskich smaków, od świeżych warzyw, owoców, serów, oliwek, kiełbas, ryb, owoców morza, a skończywszy na doskonałej paelli oraz wszelkiego rodzaju mięsie i drobiu, które są grillowane na miejscu. Wizytę w mieście uzupełnia spacer po zabytkowym centrum z pięknie zachowaną architekturą renesansu, baroku i klasycyzmu, a także wspaniałe widoki na góry.

10 rue Bernex


Wiadomo, że kultura wszystkich ludów Morza Śródziemnego jest reprezentowana w Marsylii, a Nour d'Égypte jest tego wyraźnym dowodem. W przytulnym pokoju, wyposażonym w książki i albumy ze zdjęciami o Egipcie, zawsze możesz napić się herbaty z kanapkami do muzyki narodowej. W porze lunchu i wieczorem centrum działa jak restauracja, w niedziele odbywają się brunche, a miejscowi uczęszczają na kursy arabskiego.

Campagne Pastré

155 avenue de Montredon


Campan Pastra to jeden z niewielu parków w Marsylii, który płynnie przechodzi w dzicz. Znajduje się u podnóża gór Parku Narodowego Kalanka i nie zamyka się wieczorem. Jest to idealne miejsce dla osób podróżujących z dziećmi i miłośników rekreacji na świeżym powietrzu, poza tym jest mniej zatłoczone niż w bardziej popularnych parkach Lonshan i Boreli. W głębi parku można spacerować po trzech zamkach z XIX wieku lub spacerować wzdłuż jednego z odgałęzień kanału marsylskiego, przez który do miasta dociera alpejska woda pitna. Jeśli chcesz, możesz przejść przez masyw Marsaveyr i po pół do dwóch godzin znaleźć się na misach - długich i wąskich malowniczych zatokach morskich, wciśniętych między skały.

Manor Château Gombert

5 miejsce des Héros


Marsylia jest często nazywana Miastem Tysiąca Wiosek: rosnące i pochłaniające okoliczne wioski nie zniszczyły ich wiejskiego ducha i wielu starożytnych budynków. Tak więc w Chateau-Gomber, ogromnym dworze kamieniarza z XIX wieku, działa muzeum prowansalskiego życia. Całkowicie zanurza Cię w atmosferze starego wiejskiego domu, a wieczorami odbywają się koncerty muzyki fortepianowej i kameralnej. Ponadto stoki pasma górskiego Etoile, na którym znajduje się dzielnica, są doskonałym miejscem do spacerów.

Art Space „Jednostka mieszkalna” Le Corbusier

280 bulwarów Michelet


Pomimo sławy jednostki mieszkalnej Le Corbusiera, niewielu zna dwie przestrzenie artystyczne tego budynku: Cellule516 i Centrum Sztuki Współczesnej MaMo. Właścicielka apartamentu 516 pozwala gościom zostać pełnoprawnymi mieszkańcami na 45 minut. Oprócz oryginalnego projektu z lat 50. w mieszkaniu można zobaczyć prace artystów z całego świata. Marseille Modulor (MaMo), alternatywne muzeum sztuki współczesnej, jest otwarte na dachu budynku mieszkalnego, zaprojektowanego przez marsylską projektantkę Orę Ito. Do 20 września w muzeum odbywa się wystawa amerykańskiego rzeźbiarza Dana Grahama.

Zdjęcia: łagodny, Jacky Hairault, P C, Doudou Helena, Wikimedia Commons, Shutterstock.com, Spok / Facebook, petit mou zaangażowanie, polbar, mingusmutter, Cyril, Nour d'Égypte, Amelie DUVERNET, Jeamazet / Wikipedia, marcovdz, MAMO / Dan Graham

Popularne Wiadomości

Kategoria Tajna karta, Następny Artykuł

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?
Zjedz pytanie

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?

Moda na otwarte kuchnie w restauracjach nie przemija: możliwość oglądania, jak gotują jedzenie, stała się prawie dobrą formą. Jednak pomimo przejrzystości instytucji wciąż pojawia się pytanie dla klientów: czy kucharze powinni nosić rękawiczki i czapki, a ich brak stanowi naruszenie? Rozmawialiśmy z szefem kuchni, dyrektorem generalnym i lekarzem, aby dowiedzieć się, jak naprawdę są rzeczy.
Czytaj Więcej
Jaka jest różnica między Longo i Americano?
Zjedz pytanie

Jaka jest różnica między Longo i Americano?

Istnieje wiele sposobów parzenia kawy i nie zawsze łatwo jest ustalić, czym się one różnią. Coraz więcej kawiarni odmawia gotowania Americano i oferuje gościom alternatywę w postaci longo. Jaka jest różnica między tymi dwoma napojami i jakie są korzyści, dowiedzieliśmy się od ekspertów w branży kawowej.
Czytaj Więcej
Który alkohol ma najmniej cukru?
Zjedz pytanie

Który alkohol ma najmniej cukru?

Coraz więcej osób myśli o zmniejszeniu spożycia cukru, a to nie jest łatwe zadanie: cukier występuje prawie wszędzie. Aby ułatwić Ci wybór napoju o najniższej zawartości cukru, wspólnie z Michaiłem Pugaczowem, głównym barmanem Less Sugar Bar, opracowaliśmy ocenę alkoholu. Michaił Pugaczow, szef kuchni barman Less Sugar Bar Nie jest tajemnicą, że cukier zawiera cukier: jest to albo cukier resztkowy użytych składników, albo dodatek cukru z powodu różnych syropów w kompozycji.
Czytaj Więcej