Podróżować

Wietnam: Great Travel Guide

Kilka lat temu Wietnam był krajem rolniczym, a teraz jest popularnym miejscem turystycznym. Hotele w miejscowościach wypoczynkowych rosną jak grzyby po deszczu: kraj ma niewypowiedziany stanowy standard, zgodnie z którym hotel jest budowany w nie więcej niż 4 miesiące - od etapu wykopalisk do osady. Ze względu na klimat kurortu i niskie ceny przyjeżdżają tu turyści z całej Europy i Azji. Nie ma jeszcze tak wielu Rosjan, a Wietnam ciężko pracuje, aby naprawić tę sytuację.

Południowa i środkowa część kraju słynie ze swoich kurortów, a na północy, która graniczy z Chinami, większość atrakcji jest skoncentrowana. Różnorodność tras w Wietnamie jest ogromna. Oto najtańsze na świecie nurkowanie, średniowieczne pałace cesarskie, francuska architektura kolonialna. Możesz udać się na wycieczkę trekkingową po wioskach Sapa, popływać kajakiem w pięknej zatoce Halong, odwiedzić starożytne muzeum muzeum Hoi An, wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po katakumbach partyzanckich, które przetrwały wojnę w Wietnamie, i spędzić kilka dni na plażach. Ponadto turystyka medyczna jest popularna w Wietnamie - istnieją nowoczesne i niedrogie kliniki, w których można dokonać pełnego badania ciała lub poradzić sobie z konkretnym problemem.


Spis treści

Kiedy latać

Jak latać

Gdzie mieszkać

Pieniądze

Visa

Kuchnia wietnamska

Na co uważać


Hanoi

Mountain Village Shapa

Prowincja Ninbin i miasto Hoala

Zatoka Halong

Danang

Barwa

Hoi An

Ruiny Michona

Dalat

Nha Trang

Ho Chi Minh City

Fucock

Mui Ne i Phan Thiet


Jak latać

Głównym niuansem podróży do Wietnamu z Rosji jest długi lot: 9 godzin z Moskwy do Hanoi bezpośrednim lotem. Najbardziej komfortową opcją są linie lotnicze Vietnam Airlines: od marca tego roku loty z Moskwy obsługują nowe linie Dreamliner, z dużą odległością między siedzeniami a szerokimi iluminatorami. W klasie biznesowej wszystkie siedzenia można złożyć do pozycji poziomej i zapewnić wystarczającą ilość snu (taka podróż w obu kierunkach kosztuje 120 tysięcy rubli). Aeroflot lata liniami Boeings 777. W kraju lepiej poruszać się między miastami dzięki Vietnam Airlines: jest niedrogi i, w przeciwieństwie do autobusu, bezpieczny.


Gdzie mieszkać

Jeśli podróżujesz do Wietnamu samodzielnie, mieszkania w dużych miastach można wynająć za pośrednictwem Airbnb - kosztuje 20-30 euro dziennie. Hostele i wietnamskie „dwie gwiazdki” lepiej nie brać - warunki mogą być bardzo frustrujące. W przeciwnym razie poziom hotelu jest wysoki. W Wietnamie reprezentowanych jest wiele światowych sieci hoteli, ale największym Wietnamczykiem jest Vinpearl. Specjalizuje się w 5-gwiazdkowych hotelach i willach.

Sieć obejmuje również parki rozrywki, safari i certyfikowane na całym świecie pola golfowe.


Pieniądze

Najwygodniej jest podróżować do Wietnamu za gotówkę - są akceptowane prawie wszędzie wraz z lokalnymi dongami; Euro nie są tak powszechne, a kurs wymiany jest niekorzystny. Ponadto prawie wszędzie dostępne są bankomaty, w których można łatwo wypłacić gotówkę z rosyjskiej karty.


Visa

Wjazd dla Rosjan jest bezpłatny przez dwa tygodnie i nie jest wymagana wiza. Na wyspie Phu Quoc, której rozwój zajmuje się Vinpearl, możesz żyć bez wizy przez 30 dni.


Co to jest

Ze względu na charakter klimatu dania w północnej, południowej i środkowej części kraju są bardzo różne, ale ogólnie nie są tak ostre jak tajskie. Symbol kuchni wietnamskiej - zupa pho - pochodzi z północy. Na północy serwują „Ocean poniedziałkowy” - wszelkiego rodzaju dania ze ślimaków smażone z sosem cytrynowym lub ziołami lub gotowane na parze z makaronem.

Kuchnia południa jest bardziej egzotyczna i łączy tradycje Chin i Tajlandii. Zupa Laumam jest popularna w tej części kraju i składa się z mięsa, sosu rybnego oraz 24 warzyw i ziół. Bo Ho - słynne danie środkowego Wietnamu - to posiekane marchewki, kawałki wołowiny, zioła, anyż i cynamon. Wśród lokalnych są Ban Mi - bagietki z różnymi nadzieniami, dziedzictwo francuskiego okresu kolonialnego w Wietnamie, a także rogaliki i lody.

Wietnamczycy są wielkimi miłośnikami kawy, tradycyjny napój to czarna kawa parzona w specjalnym naczyniu na filiżankę, który skrapla się na skondensowanym mleku nalanym już na dno filiżanki. Mleko i kawę przed użyciem można wymieszać, jeśli wolisz słodki napój, lub pozostaw mleko na dnie kubka, aby uzyskać słodki posmak. Skondensowane mleko w Wietnamie jest wynikiem wpływów radzieckich, ale desery są dziedzictwem Francji.


Na co uważać

Dbaj o swoją głowę na samolotach, szczególnie na lotach krajowych: Wietnamczycy lubią zdejmować przedmioty z półek już podczas zejścia, a stewardowie im nie przeszkadzają.

Nie pij wody z kranu, napojów lodowych i soków w małych kawiarniach - biegunka jest gwarantowana.

Zaopatrz się w leki na zapalenie błony śluzowej żołądka, niestrawność i zatrucie, szczególnie jeśli chcesz spróbować lokalnych potraw ulicznych i owoców morza.

Używaj maksymalnej ochrony przeciwsłonecznej nawet w pochmurny dzień i nie zapomnij aktualizować jej co dwie godziny - z powodu wilgoci filtry przeciwsłoneczne tracą stabilność.

Miejsca turystyczne są pełne kieszonkowców i oszustów ze wszystkich pasków, ale w hotelach nie musisz się martwić o bezpieczeństwo cennych przedmiotów.

Uważaj na samochody i motocykle. Ruch drogowy w Wietnamie praktycznie nie jest w żaden sposób regulowany, nawet przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną są niebezpieczne.

Nie wynajmuj pojazdu. Nie tylko z powodu chaotycznego ruchu, ale także dlatego, że wypadki z pocisków są tutaj powszechnym rodzajem oszustwa.

Nie należy jeździć na rowerach bez kasku - będą za to surowo karane.

Kluby karaoke w Wietnamie są przykrywką dla domów publicznych. Jednocześnie samo karaoke jest bardzo popularne jako rozrywka w restauracjach - wielu Wietnamczyków śpiewa głośno.

Nie kupuj alkoholu w małych sklepach i sklepach - tutaj często podaje się mocne napoje. Lepiej zabrać ze sobą kilka butelek.

Nie walcz z miejscowymi - według niewypowiedzianej zasady policja zawsze będzie po stronie wietnamskich obywateli.

Udział w handlu narkotykami w Wietnamie pociąga za sobą surowe kary, aż do kary śmierci.

W żadnym wypadku nie fotografuj obiektów wojskowych i osób w mundurach.


adresy ambasady Rosji

Hanoi, ulica La Thanh, 191; tel .: (4) 383–369–91, 833–69−92;

Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w mieście Ho Chi Minh: ulica Ba Huyen Thanh Quan, 40; tel .: (8) 393-039−36;

Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Da Nang: ulica Tran Phu, 22: tel .: (511) 382–23−80, 381–85−28.

Hanoi

Hanoi jest drugim najbardziej zaludnionym miastem w kraju, centrum politycznym i kulturalnym. W takim przypadku większość atrakcji można obejść w ciągu jednego dnia. Północ Wietnamu to miejsce narodzin jednego z najbardziej charakterystycznych teatrów na świecie - wodnego teatru lalek. Przedstawienia odbywają się podczas zachodu słońca i towarzyszy im tradycyjna muzyka, a kukiełkami sterują aktorzy stojący w wodzie za bambusowym ekranem.


Co obejrzeć

Mauzoleum Ho Chi Minha - grób pierwszego prezydenta Wietnamu Północnego. Budynek został zaprojektowany przez autora mauzoleum Lenina, radzieckiego monumentalistę Harolda Isakovicha, za który otrzymał tytuł bohatera pracy Wietnamu. Dostęp do mauzoleum jest otwarty codziennie od 9 rano do południa. Przed mauzoleum na centralnym placu Badin strażnik zmienia się regularnie.

Taoistyczna świątynia Quan Thanh (świątynia Quan Thanh), zbudowany w XI wieku na cześć bóstwa Chang Wu, którego brązowa statua o wysokości czterech metrów zdobi kompleks. Jest to jeden z czterech kompleksów świątynnych w Hanoi i, zgodnie z legendą, chroni miasto przed złymi duchami.

Nocny targ w Hanoi. Podobnie jak w innych regionach Azji, nocne targi są popularnym miejscem na małe zakupy, uliczne jedzenie i rozrywkę. Hanoi działa od wczesnego rana do północy, ale powinieneś przyjść tutaj po godzinach szczytu wieczorem na drogach. Przy zakupie owoców okazja: dla Europejczyków ceny są kilkakrotnie zawyżone.

Jezioro Hoan Kiem (Jezioro Zwróconego Miecza) z kilkoma wyspami, na których znajduje się Świątynia Jadeitowej Góry z XIV wieku i Wieża Żółwi z XIX wieku. To popularne miejsce wśród turystów i mieszkańców. Wokół jeziora jest pełno kawiarni, restauracji, a także sklepów z pamiątkami i rozrywki ulicznej. Istnieje wiele straganów oferujących wycieczki po głównych atrakcjach Wietnamu - można je bezpiecznie kupić, w porównaniu z niezależnymi podróżami prawie nie ma nadpłaty.

Katedra św. Józefa. Niedaleko jeziora znajduje się katedra katolicka w stylu gotyckim. Katedra została zbudowana przez Francuzów w XIX wieku na miejscu starożytnej świątyni buddyjskiej - pagody Bao Tien. Do 1954 r. Odbywały się tutaj nabożeństwa katolickie, ale potem katedra została zamknięta, nieruchomości skonfiskowane, a księża wydaleni. Drzwi świątyni ponownie otwarto dopiero w 1990 roku na pierwszą mszę bożonarodzeniową od dłuższego czasu. Teraz nabożeństwa w języku wietnamskim odbywają się codziennie rano i wieczorem, ale protesty odbywają się okresowo przy wejściu.

Co zobaczyć więcej: Bramy starego miasta, pagoda na jednym stosie, czterokilometrowa mozaika wzdłuż ulicy Duong Hong Ha

Gdzie zjeść

I odzyskać siły

Foshnaya Gia Truyen. Wietnamczycy jedzą już zupę Pho na śniadanie, siedzą na chodniku w pobliżu swoich domów, a zapachy makaronu i bulionu mięsnego rozprzestrzeniają się po całej dzielnicy. Fo można kupić w prawie każdej kawiarni lub restauracji, ale musisz dostać przykładową zupę w Gia Truyen. Na pierwszy rzut oka kawiarnia, która wcale nie przyciąga uwagi, jest zawsze pełna pojemności. Porcje są ogromne - jedna wystarcza na dwie. Każde danie kosztuje nie więcej niż 50 000 dongów (140 rubli).


Adres

12-14 Hàng Gà, Hàng Bồ, Hoàn Kiếm.

Madame Hien. Francusko-wietnamska restauracja, którą otworzył francuski kucharz Didier Corlu w rodzinnej willi (była tu ambasada hiszpańska). Nazwał swoją restaurację na cześć babci żony i poświęcił ją wietnamskim kobietom, którym udało się zachować tradycje lokalnej kuchni. Możesz zjeść posiłek na werandzie lub na werandzie, starannie ozdobiony kwiatami i roślinami. Restauracja jest duża, ale popularna, dlatego lepiej wcześniej zarezerwować stolik.


Adres

15 Chan Cam Street, Hoan Kiem. Strona internetowa:


didiercorlou-hanoirestaurants

W małych kawiarniach musisz wziąć grube i bardzo satysfakcjonujące koktajle i soki z kombinacji różnych owoców - jest to idealna orzeźwiająca przekąska po długim spacerze po mieście.

Gdzie mieszkać

Warto pozostać w centrum miasta. Istnieje wiele hoteli i apartamentów - od bardzo niedrogich po premium z własnymi spa, restauracjami i butikami.

Mountain Village Shapa (Sapa)

Shapa to górzysty obszar prawie na granicy z Chinami. To miejsce narodzin wielu małych grup etnicznych w Wietnamie i jedno z najpiękniejszych miejsc do śledzenia na świecie. Niesamowite górskie krajobrazy z wodospadami, tradycyjne wietnamskie wioski i tarasy ryżowe. Jest wiele tras, są trasy jednodniowe i prawie tydzień. Musisz zabrać ze sobą wygodne ubrania, dobre buty do śledzenia i zawsze niezawodny płaszcz przeciwdeszczowy.


Jak się tam dostać

Najpierw musisz dostać się do Laokai nocnym lotem z głównego dworca kolejowego w Hanoi. Z wyglądu wietnamskie pociągi nie wyglądają dobrze, ale w środku mają mniej więcej tyle samo, co w każdym rosyjskim pociągu firmowym. Droga zajmie 7-8 godzin, możesz spać w pociągach.

Każdy hotel organizuje transfer do Shapa i należy go zarezerwować z wyprzedzeniem przy rezerwacji. Trasa, która trwa około 40 minut, biegnie wzdłuż krętej serpentyny, gdzie za każdym nowym zakrętem kryją się zupełnie nowe widoki: wielopoziomowe pola ryżowe z małymi postaciami mieszkańców w trójkątnych czapkach, góry ze szczytami sięgającymi chmur i bujna zieleń lasu.

Co obejrzeć

Trasy przebiegają przez wioski, w których można zobaczyć lokalnych rzemieślników i chłopów uprawiających ryż, kukurydzę, skręcone płótno i tkaniny - kilka lat temu mieszkali w tych częściach wyłącznie na własne potrzeby, ale nie było pieniędzy.

Mount Hamrong (Ham Rong). W Shapa możesz dojść do centralnego placu, na którym znajduje się świątynia, i wspiąć się na górę Hamrong - jest to coś w rodzaju lokalnego rezerwatu przyrody i ogrodu botanicznego z niewiarygodną liczbą roślin, ścieżek, grot, małych jaskiń, przejść między skałami i tajnymi zakątkami. Góra nie jest wysoka, ale na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego przy dobrej pogodzie otwiera się panoramiczny widok na miasto i Fansipan. W pobliżu znajduje się duży kryty targ Sapa z ubraniami, pamiątkami i innymi towarami, a na dziedzińcu sprzedają owoce, warzywa, orzechy i warzywa.

Fansipan. Najwyższy szczyt Indochin, 3143 metrów nad poziomem morza. Wizyta powinna być wyznaczona na osobny dzień i jechać w góry przy dobrej pogodzie. Najodważniejsi wybierają wspinaczki, które są planowane z wyprzedzeniem, w towarzystwie lokalnych mieszkańców i trwają kilka dni. Dla zwykłych turystów jest kolejka linowa. Prowadzi do tarasu widokowego, a następnie trasa prowadzi do świątyń i pagód Fansipan, gdzie podróżują tysiące azjatyckich turystów.

Gdzie zjeść

W Shapa znajduje się wiele kawiarni i restauracji, a wszystkie z nich są dość proste i niedrogie - ale jedzenie jest pyszne. Nie ma głośnych imprez, ponieważ jest za wcześnie, aby wszyscy mogli wstać i śledzić rano.

Kawiarnia w chmurach. Fansipan ma świetną kawiarnię z widokiem na góry, gdzie krajobrazy zmieniają się w ciągu dnia prawie nie do poznania.


Adres

Nha Hang 060 Fansipan

Prowincja Ninbin i miasto Hoala

Park Narodowy Ninbin znajduje się zaledwie 90 km od Hanoi, ludzie przyjeżdżają tutaj, aby jeździć na łodziach i rowerach w parku narodowym. Popularną trasą jest wycieczka łodzią przez jaskinie Tamkok („trzy jaskinie”), która biegnie między skałami a polami ryżowymi. Samemu nie jest łatwo się dostać; lepiej wziąć bilet do kiosku turystycznego lub hotelu. Zazwyczaj trasa obejmuje postój w mieście Hoali - starożytnej stolicy Wietnamu, miejscu narodzin dynastii Dinh i Le. Świątynie X wieku są połączone w jeden zespół architektoniczny, który jest otoczony murem miejskim i górami.

Wycieczka Tam Coc odbywa się na małych łódkach, którymi jeżdżą lokalne kobiety - wiosłują stopami wiosła, opierając się lekko o oparcie krzesła kapitana. W Ninbin można łowić ryby, jeździć na rowerze po wiejskich drogach lub studiować świątynie, pagody i jaskinie przez kilka dni.


Gdzie mieszkać

Jeśli chcesz, możesz zostać tutaj przez kilka dni w jednym z mini-hoteli, które znajdują się w dużych ilościach tuż nad wodą.

Gdzie zjeść

Jest tu wiele kawiarni, wiele z mini-hotelami i werandami nad wodą. Wycieczki z reguły obejmują już lunch, który jest podawany w formie bufetu i nie powoduje reklamacji.

Zatoka Halong

Halong jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Azji Południowo-Wschodniej. Zatoka, rozciągająca się na półtora tysiąca kilometrów, obejmuje ogromną liczbę wysp, jaskiń, klifów i skał porośniętych krzakami. Podczas wojny w Wietnamie wydobyto wiele ścieżek w labiryncie skał, a zatoka nadal nie jest uważana za całkowicie bezpieczną. Mimo to w Halong istnieją cztery pływające wioski rybackie. Oprócz nich na wyspie Tuanchau można zobaczyć dawną rezydencję Ho Chi Minha, a na największej wyspie Kathba - przejść przez terytorium parku narodowego i zobaczyć wiele jezior, wodospadów i grot. Najbardziej znana jest Grota Drum, w której bębnienie słychać w podmuchach wiatru.

Nie warto jeździć do Halong na własną rękę i znowu lepiej kupić wycieczkę w hotelu lub specjalnym kiosku. Dwudniowa wycieczka obejmuje spędzenie nocy na statku, spływy kajakowe i spływy kajakowe w lokalnej wiosce rybackiej, spacer po jaskiniach i relaks na dzikiej piaszczystej plaży. W zależności od wybranej klasy jednostki będzie miała inną liczbę kabin i poziom komfortu, a także inny zestaw naczyń. Jednak wszystkie jedzenie tutaj jest bardzo smaczne i świeże, a życzenia z menu można pozostawić podczas rezerwacji.

Danang

Danang jest stolicą środkowego Wietnamu, trzecim co do wielkości miastem w kraju po Ho Chi Minh i Hanoi. Został założony w II wieku w starożytnym królestwie Champa i jest znacznie starszy niż obecna stolica, ale niestety prawie nic nie zostało zachowane w Da Nang od tego czasu.Obecnie główną dumą miasta jest muzeum rzeźby Chama, otwarte w 1915 r. Oraz ogromny posąg Buddy. Dziś Danang jest popularnym kurortem nadmorskim z doskonałymi i stosunkowo niedrogimi pięciogwiazdkowymi hotelami, centrami surfingowymi i nurkowymi oraz ogromnym parkiem rozrywki „Asia Park”. Plaże Danang słyną z czystego białego piasku, z których najbardziej znana jest plaża „China Beach”, która rozciąga się na wiele kilometrów wzdłuż morza.


Co zobaczyć

Złoty most. Jedno z głównych zjawisk na Instagramie ostatnich czasów. Nad przepaścią wspierają go gigantyczne betonowe ręce - ręce bogów. Most wznosi się 1400 metrów nad poziomem morza, a osiem przęseł ma długość prawie 150 metrów. Z dołu wygląda jak jedwabny pas ukryty w chmurach nad Danang.

Góry Marmurowe (Syn Ngu Hanha). Dziesięć kilometrów od Da Nang znajdują się góry Marmara. Góry faktycznie składały się z marmuru, kiedyś były wyspami, ale po spłyceniu Morza Południowochińskiego były na lądzie. W ogromnych naturalnych grotach znajdują się świątynie buddyjskie, ołtarze i posągi Buddy, domy modlitwy i pagody są rozrzucone na zewnątrz. Góry Marmurowe to nie tylko atrakcja turystyczna, ale także święte miejsce pielgrzymek dla buddystów. Dla mieszkańców Azji jest to najważniejsza atrakcja środkowego Wietnamu.

Most nad rzeką Khan. Każdego wieczoru most samochodowy wykonany w postaci smoka staje się atrakcją dla mieszkańców i turystów. O godzinie 9 wieczorem zaczyna się tutaj pokaz: smok wypluwa parę, ogień i wodę, błyszczy oczami i odwraca głowę. Tysiące ludzi gromadzą się, aby zobaczyć ten dziesięciominutowy cud. Mieszkańcy osiedlają się w prowizorycznych kawiarniach, układając krzesła i lady z prostym jedzeniem tuż przy drodze. Po przedstawieniu miasto zaczyna szykować się do snu: świt w Da Nang jest wcześnie, a Wietnamczycy wstają o 5 rano.

„Asia Park”. To ogromny park na zachodnim brzegu rzeki Han. Oto architektura i kuchnia krajów azjatyckich: Indii, Nepalu, Japonii, Singapuru, Chin, Wietnamu, Korei Południowej, Kambodży, a tak naprawdę jest to ogromny azjatycki food court. Istnieje duża strefa atrakcji z ogromną liczbą karuzeli, zjeżdżalni, toru linowego i największego w kraju diabelskiego młyna.

Gdzie mieszkać

Danang to typowe miasto wypoczynkowe i nie ma sensu mieszkać w samym centrum (chociaż jest wiele ofert). Szukaj hotelu z bezpośrednim dostępem do morza i dobrej plaży, patrząc bezstronnie na recenzje. Najlepsza opcja jest bliżej Gór Marmurowych i dalej od centrum. Jeśli masz już dość wakacji na plaży, możesz z łatwością wybrać się na Mount Ban z najdłuższą kolejką linową na świecie, zobaczyć fortecę z bramami na szczycie przełęczy Haiwan, ruiny Myson, Park Narodowy Batma, a także miasto Hoi An i starożytną stolicę Hue.

Barwa

Barwa jest ostatnią stolicą dynastii cesarskiej. Oto cesarski kompleks budynków, który jest pod ochroną UNESCO. Hyong przechodzi przez całe miasto lub rzekę pachnącą - zgodnie z miejską legendą kwiaty z sadów znajdujących się powyżej miasta spadają do rzeki jesienią i dają jej wodę zapachową (biolodzy twierdzą, że chodzi o korzenie tataraku rosnącego na brzegach) . Historyczna część miasta jest duża i można spędzić cały dzień na kontroli. Jedynym minusem Hue jest deszczowy klimat, więc zaopatrz się w płaszcze przeciwdeszczowe i crox.


Co zobaczyć

Kompleks cesarski jest ogromny i obejmuje Pałac Wyższej Harmonii, Bramę Południową Ngomon, Zakazane (Purpurowe) miasto, Świątynię Hung Mieu, Dien Tho - rezydencję matek królowej dynastii, Ogród Koh Ha, Świątynię Pokolenia, Pawilon Hien Lam. Najważniejszym zabytkiem - Zakazanym Miastem - była osobista rezydencja cesarza.

Pagoda Thienmu - jeden z najbardziej znanych budynków w Wietnamie. Został zbudowany w 1601 roku i składa się z siedmiu poziomów, z których każdy symbolizuje etap reinkarnacji Buddy. Według legendy cesarz Nguyen Hoang zarządził tu budowę świątyni po tym, jak spotkał na tym miejscu Thienmę („niebieską starą kobietę”), która przepowiedziała epokę dobrobytu, jeśli świątynia zostanie zbudowana.

Groby Cesarzy położony także nad brzegiem Pachnącej Rzeki, 10-20 km od miasta. Każdy grób to cały kompleks dziesięciu budynków: oprócz mauzoleum wzniesiono tam świątynie i pagody. Wszystkie są doskonałymi przykładami wietnamskiej architektury buddyjskiej. Najpiękniejsze są groby cesarzy You Dyka, Ming Manga i Khai Ding.

Gdzie się zatrzymać

Większość hoteli znajduje się na wybrzeżu, 12 km od Hue, na plażach Lang Koh, Mai An i Tuan An. Ale biorąc pod uwagę lokalny klimat, na wakacje na plaży powinieneś wybrać Danang. Dla buddystów mających dobrobyt do centrum i atrakcji, niedawno otwarty został nowy pięciogwiazdkowy hotel Vinpearl Hue.

Co to jest

Cynamon jest popularny w środkowym Wietnamie; dodaje się go nie tylko do deserów, ale także do potraw mięsnych i zup. Bo Ho - słynna z tych miejsc potrawa - to zupa z grubo posiekaną marchewką, wołowiną i dużą ilością zieleni, a bulion jest obficie doprawiony anyżem gwiazdkowym i cynamonem.

Hoi An

Starożytne miasto Hoi An znajduje się w pobliżu Da Nang, zaledwie 30 km na południe od rzeki Thu Bon. W XV-XVIII wieku statki z całej Azji wpływały do ​​tego portu, znanego jako Fife. W sezonie tajfunu (od sierpnia do października) kupcy i żeglarze spędzali wiele miesięcy w mieście, budując relacje z miejscową ludnością. W mieście pojawiły się społeczności francuskie, brytyjskie, holenderskie i portugalskie, co znalazło odzwierciedlenie w lokalnej architekturze. Na początku XIX wieku koryto stało się płytkie, a żeglarze opuścili miasto: od tego czasu zdawało się, że zamarzło z czasem. UNESCO dodało Hoi An do listy światowego dziedzictwa jako przykład dobrze zachowanego portu handlowego w Azji Południowo-Wschodniej. W Hoi An znajduje się ponad tysiąc oficjalnie uznanych budynków o znaczeniu historycznym, tutaj można zobaczyć wiele historycznych budynków, pagód i sklepów rzemieślniczych, zachowanych w niezmienionym stanie od daty budowy. Miasto w pełni odzwierciedla lokalny i zagraniczny wpływ na architekturę i życie przedkolonialnego Wietnamu oraz to naprawdę niesamowite miejsce.

Możesz dostać się do Hoi An z przewodnikiem, ale lepiej jest wziąć taksówkę wczesnym rankiem i samodzielnie przejść się po mieście, kończąc podróż wieczorną przejażdżką łodzią i wystrzeleniem papierowych lampionów na rzece. Pamiętaj jednak, że po 23:00 wszystkie lokalne bary są zamykane, a miasto jest całkowicie opuszczone - do tego czasu warto wrócić do hotelu.

Hoi An to wietnamski Portland. Uwielbiany jest przez downshifterów i fashionistek z całego świata, z których wielu tu zimuje, pomimo odległości od morza. Jeśli zdecydujesz się zostać na kilka dni, wypożyczyć rower - nie ma stromych zjeżdżalni i jazda jest przyjemnością.


Co robić

stara dzielnica. Strefa jest zamknięta dla samochodów i musisz zapłacić za spacer po jej terytorium, nawet jeśli pójdziesz do restauracji lub sklepu. Spacerując po mieście, możesz przejść przez dzielnice chińską i japońską, wąskie uliczki, zobaczyć wiele świątyń, w tym słynny Kuan Kong, spojrzeć na pagody Fioklam z XVII wieku i Chuk Thanh z XV wieku, stary port handlowy, salę spotkań chińskich społeczności i iść na zadaszonym japońskim moście, który jest uważany za symbol miasta. Teraz cała stara dzielnica to sklepy i sklepy z pamiątkami, kawiarnie i restauracje. Jednocześnie w starym mieście nie ma zwyczaju wchodzenia w zbyt otwarte stroje kąpielowe lub plażowe, a tym bardziej nie warto wchodzić do pagód i świątyń - wszystkie są aktywne.

W okolicach Hoi An można nauczyć się tradycyjnego wietnamskiego rzemiosła: rzeźby w drewnie w wiosce Kimbon, garncarstwo w wiosce Thanha, uprawa warzyw w wiosce Chakue (nadal używane są bambusowe koła wodne, z którymi chłopi podlewają swoje ogrody) i wędkowanie wzdłuż wybrzeża. Wioski te są zazwyczaj włączone do szlaków turystycznych, ale można do nich dotrzeć również rowerem.

Gdzie mieszkać

Biorąc pod uwagę specyfikę lokalną, życie w centrum nie ma większego sensu, chociaż istnieją takie opcje. Nieco dalej od centrum, obok malowniczych pól ryżowych i wioski znajduje się ładny i niezbyt drogi hotel La Siesta z basenem i spa. Bliżej morza znajdują się bardzo luksusowe opcje z willami i polami golfowymi. Z reguły hotele w Hoi An oferują bezpłatny transport do starożytnego miasta i niedrogą wypożyczalnię rowerów.

Ruiny Michona

40 km od Hoi An znajduje się Michonne, jedno z najważniejszych zabytków w kraju. Ruiny świątyń hinduskich należą do zaginionej cywilizacji Tyam i pochodzą z IX - X wieku. W 1889 roku odkryli je Francuzi, a następnie starożytne miasto zostało całkowicie ukryte przez dżunglę. Ruiny budowli sakralnych są bogato zdobione rzeźbami, płaskorzeźbami, napisami i innymi elementami architektonicznymi. Budynki Mishon zostały zbudowane z wypalanej cegły przy użyciu specjalnej technologii: zamiast zaprawy w murze sok z lokalnego drzewa zastosowano jako środek wiążący. W sumie znanych jest około 78 budynków, z których większość została zniszczona przez bombardowanie dywanów podczas wojny w Wietnamie. Obecnie zachowało się 20 budynków, a Michonne znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Dalat

Dalat jest ulubionym kurortem górskim, w którym mieszka cała wietnamska elita. Znajduje się na wysokości około 1500 metrów nad poziomem morza. Miasto zostało zbudowane przez Francuzów podczas kolonizacji - w celu znalezienia schronienia przed gorącem Sajgonu. Da Lat jest często nazywany Małym Paryżem lub Alpami Szwajcarskimi w Wietnamie. Wyróżnia go świeże, chłodne sosnowe powietrze, które bardzo dobrze komponuje się z jego francuską architekturą. Bardzo malownicze otoczenie Dalat z dolinami, wiecznie zielonymi lasami, wodospadami, jeziorami. Wysokogórski klimat stwarza idealne warunki do uprawy herbaty, kawy, owoców, warzyw i kwiatów. I to jest jedyne miejsce w Wietnamie, w którym produkują wino.


Co zobaczyć

Guest House Madame Hang Ngna (Crazy House). Jedna z niezwykłych atrakcji architektonicznych Dalat. Jest również znany jako hotel drzewny i należy do dziesięciu najdzikszych budynków na świecie. Wietnamski architekt zaprojektował go pod wpływem pracy Antonio Gaudiego i zbudował w 1990 roku.

W Dalat znajduje się wiele pagód, świątyń buddyjskich, jest plantacja kawy, posąg leżącego Buddy i Pałac Cesarza Bao Dai, choć niezwykle skromny, zbudowany już w czasach kolonizacji. Dzielnica francuska niewiele się zmieniła od samego początku.

Antyczna kolej niezbyt funkcjonalny - można na nim odbyć tylko ośmiokilometrową podróż do najbliższej wioski Chaymat, ale na podstawie kompozycji z początku ubiegłego wieku. Budynek stacji jest kopią stacji w Deauville, na torach jest kilka pociągów pociągów historycznych.

Nha Trang

Nha Trang to nadmorska stolica Wietnamu, ulubiony wśród rosyjskich kurortów morskich z lazurową wodą morską, śnieżnobiałymi piaszczystymi plażami, zielonymi wzgórzami, tropikalnymi wyspami pośrodku zatoki. W przeszłości Nha Trang była prostą wioską rybacką, francuscy koloniści zaczęli tu budować ośrodek. Teraz jest popularnym miejscem do nurkowania, które kosztuje tutaj mniej niż gdziekolwiek indziej na świecie.


Co zobaczyć

Długa Sean Pagoda - Najpopularniejsza atrakcja Nha Trang. Jest to główna świątynia buddyjska prowincji Khan Hoa, zbudowana w XIX wieku.

Wieże Ponagar. Na szczycie góry Ku Lao, skąd widać całą Nha Trang, znajdują się wieże Ponagar - wspaniały zabytek architektury Tyamy. Najwyższy z nich zdobią płaskorzeźby i rzeźby z terakoty bóstwa Teneja, postacie wróżek, jeleni, złotych gęsi, lwów. Ta wieża poświęcona jest bogini Ponagar - żonie Shivy, która uosabia piękno, śpiew, taniec i kreatywność. Jej statua znajduje się w świątyni - wysoka na trzy metry postać siedzi na tronie lotosu. Ten posąg jest uważany za arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej Tyama. Pozostałe trzy wieże poświęcone są trzem głównym bóstwom hinduizmu - bogu Shivie i jego synom, Skandzie i Ganeśie. Kompleks architektoniczny pochodzi z IX wieku. To niesamowite, że wszystkie budynki zostały zachowane w doskonałym stanie. Możesz tam dotrzeć kolejką linową.

Klinika błotna Thap Ba. Siedem kilometrów od Nha Trang i niedaleko wież Ponagar, w gaju eukaliptusowym znajduje się słynna kąpiel błotna - popularne miejsce do przywracania siły: do masażu, kąpieli błotnych lub kąpieli mineralnych.

Kolejka linowa na wyspę Hong Che - Najdłuższa kolejka linowa na świecie na wysokości 50 metrów nad poziomem morza. Na wyspie, która jest w całości własnością Vinpearl, znajdują się hotele pięciogwiazdkowe oraz „Vietnamese Disneyland” - park rozrywki Vinpearl Land.

Vinpearl Land Park ogromne, cała rozrywka będzie potrzebować co najmniej dwóch dni. Jest park wodny, strefa gier, ulica handlowa, atrakcje, kilka kolejek górskich, prywatna plaża z białym piaskiem i ogromne akwarium z podwodnym szklanym tunelem.

Gdzie mieszkać

W Nha Trang jest więcej hoteli niż turystów w GUM podczas świąt noworocznych. Jeśli podróżujesz z dziećmi, wybierz opcje bliższe parku rozrywki - nadal nie możesz od niego uciec.

Ho Chi Minh City

Sajgon, obecnie miasto Ho Chi Minh, został przemianowany na cześć założyciela Partii Komunistycznej i pierwszego prezydenta zjednoczonego Wietnamu. To największe miasto w Wietnamie, które jest również nazywane miastem motorowerów - przepływ motocykli nigdy się nie zatrzymuje, a przejście przez ulicę jest prawdziwym zadaniem. Centrum miasta to mieszanka kolonialnej architektury z nowoczesną technologią, z drapaczami chmur wszędzie.


Co zobaczyć

Tunele Kuchi 200 km Wietnamczycy zbudowali 20 lat - od 1940 do 1960. W czasie wojny służyły jako schrony przeciwbombowe, były szpitale, lokale mieszkalne i magazyny. Tunele są uważane za arcydzieła inżynierii przed czasem. Turyści mogą badać pułapki, broń i artykuły gospodarstwa domowego mieszkających tu partyzantów. Ci, którzy chcą, mogą strzelać z karabinu za niewielką opłatą.

Świątynia Tien How poświęcona patronce bogini żeglarzy i rybaków, szczególnie czczonej w południowych prowincjach kraju. Świątynia w stylu chińskim została zbudowana w XVIII wieku, znajduje się na terytorium Cholon Chinatown. Wszystkie materiały budowlane dla niego zostały sprowadzone z Chin.

Katedra Notre Dame de Saigon Matki Bożej z Sajgonu, zbudowany w 1880 roku. Francuzi próbowali konkurować z buddyjskimi pagodami i wznieśli wielką katolicką katedrę na wzór Notre Dame de Paris, z pięknymi witrażami i posągami chrześcijańskich świętych. Teraz jest to aktywna świątynia, w której odprawiane są msze katolickie. Wejście jest otwarte od 4 do 9 rano i od dwóch dni do 6 wieczorem.

ISTNIEJĄCY BUDYNEK POCZTY. Po drugiej stronie ulicy od Notre Dame de Saigon znajduje się istniejący budynek poczty. Został zbudowany pod koniec XIX wieku według rysunków Eiffla. Najpiękniejsza w kolonialnym budynku jest wzorzysta marmurowa podłoga. Teraz jest to działająca poczta, w której można wysłać pocztówkę ze znaczkiem lub, na przykład, wysłanie 10-kilogramowej poczty kosztuje około półtora tysiąca rubli. Biuro jest otwarte od 7 rano do 8 wieczorem.

Bitexco Financial Tower - Nowoczesny wieżowiec w centrum Ho Chi Minh City. Budynek został zbudowany w 2010 r., Aw 2011 r. Na 49. piętrze otwarto obrotową platformę widokową z panoramicznym widokiem na miasto. Na 50. piętrze znajduje się restauracja widokowa.

Rynek Ben Tan działa od XIX wieku. Sprzedaje tanie pamiątki, wietnamskie wyroby oraz lokalną kawę i herbatę. Okolica jest bardzo kolorowa, a ceny sugerują bezlitosne targowanie się.

Zoo i ogród botaniczny. Zoo pojawiło się w 1865 roku, dziś żyje tu około 120 gatunków zwierząt, w tym lamparty, tygrysy, różne rasy małp i nosorożce. Głównym celem zoo jest przywracanie i ochrona roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. W ogrodzie botanicznym rośnie kilkadziesiąt gatunków storczyków, kaktusów i około 2 tysięcy różnych drzew. Niektóre mają ponad sto lat.

Co jeszcze zobaczyć: Budynek Komitetu Ludowego, Pałac Zjednoczenia i opera Ho Chi Minh City, Jade Pagoda.

Gdzie mieszkać

Turyści nie mają powodu zatrzymywać się w mieście Ho Chi Minh dłużej niż dwa dni. Tanie hotele i hostele znajdują się w okolicy Pham Ngu-Lao lub ulicy Bouvien. Oto mnóstwo barów, ulicznych potraw i ekspatów. Jeśli twoje drugie imię to luksus, wybierz numer Pullman. Jest to pięciogwiazdkowy hotel w futurystycznym wieżowcu z basenem na dachu. Bonus - panoramiczne okna w łazience ze wspaniałym widokiem na miasto.

Phu Quoc

Wyspa Phu Quoc jest największą w kraju, do której można dostać się samolotem. Wyspa znajduje się w Zatoce Tajlandzkiej, 50 kilometrów od stałego lądu. Wcześniej miejscowa ludność żyła w rybołówstwie, hodowli pereł i rolnictwie: Fukuok - miejsce narodzin czarnego pieprzu. Teraz grupa Vinpearl jest w pełni zaangażowana w rozwój turystyczny wyspy: tutaj hotele i wille budowane są w szalonym tempie, znajduje się ogromne centrum medyczne z doskonałym działem diagnostycznym. Około połowy wyspy zajmuje park narodowy z dziewiczej dżungli, wewnątrz którego znajduje się park safari, w którym rozmnażane są rzadkie gatunki zwierząt. Fukuoka ma wszystkie warunki do nurkowania, najlepszy sezon nurkowy trwa od połowy listopada do początku czerwca: w tym czasie morze jest czyste i pogoda jest czysta.


Co zobaczyć

Plantacje pereł. Istnieje kilka plantacji pereł w Fukuoka, z których największa nazywa się bez fantazji: Farma Perł Phu Quoc. Tutaj możesz zobaczyć, jak hoduje się i wydobywa perły, a także kupować biżuterię lub perły bez przetwarzania. Ceny zaczynają się od 5 USD, jednak projekt jest często zbyt bezpretensjonalny.

Park safari obejmuje ogromny obszar, na którym żyje ponad 150 gatunków zwierząt, reprezentujących faunę Azji i Afryki. Większość prac naukowych dotyczących reprodukcji gatunków jest zamknięta dla publiczności. Dla turystów dostępne jest zoo, w którym w środowisku naturalnym żyrafy, słonie, lwy, tygrysy, zebry, żyrafy i inne zwierzęta. Poruszają się po parku wyłącznie specjalnymi autobusami elektrycznymi na określonej trasie.

Nocny targ Fukuoka otwarte do 11-12 Tutaj możesz kupić perły (strzeż się podróbek), stroje plażowe i lokalnie wykonane buty, suszone owoce morza, owoce i co najważniejsze - lokalne przyprawy i czarny pieprz, najlepsze na świecie.

Park wodny Vinpearl Land Phú Quốc - nie największy, ale przyjemny park z wieloma zjeżdżalniami i basenami dla osób w różnym wieku, począwszy od niemowlęcia. Istnieje wiele przedstawień dla dzieci, z których najbardziej pamiętnym jest pokaz syreny w akwarium.

Gdzie mieszkać

W żadnym z pięciogwiazdkowych hoteli inne opcje na wyspie raczej nie zadowolą.

Mui Ne i Phan Thiet

Phan Thiet i Mui Ne to dwa blisko siebie położone kurorty z doskonałą linią plażową. Najsłynniejsza jego część nazywa się Mui Ne Beach, jest popularnym miejscem do surfowania i kitesurfingu. Sezon trwa od października do marca, kiedy codziennie silny wiatr wieje pod kątem 45 stopni do brzegu. Oprócz doskonałych warunków do jazdy na nartach zapewnia to również bezpieczeństwo - jeśli latawiec wpadnie do wody, wówczas prąd i wiatr w każdym razie zabiorą go na piaszczystą plażę. Mui Ne ma bardzo przyjemny i wietrzny morski klimat, bez duszącego, wilgotnego ciepła, które jest nieodłącznym elementem Wietnamu. Ponadto niedrogie hotele, owoce, owoce morza - Muine i Phan Thiet cieszą się ogromną popularnością wśród freelancerów, cyfrowych koczowników i innych długofalowych z całego świata. Wśród nich jest szczególnie wielu Rosjan, prawie wszystkie znaki i ogłoszenia są powielane w języku rosyjskim.


Co zobaczyć

Wydmy białe i czerwone - ogromne formacje piasku, które sprawiają, że przyjemnie jest wędrować i jeździć quadem. Pamiętaj, że jest tam wielu turystów.

Czerwony Kanion - marsjański krajobraz, w centrum którego płynie rzeczka - źródło magiczne. Na jednym z klifów rzeka zamienia się w wodospad. Miejscowi uważają, że to miejsce zostało stworzone przez bogów i mieszkają tutaj wróżki. Rzeka jest bardzo mała i ciepła, istnieje tradycja pływania w niej na szczęście, nie ma tu węży i ​​owadów. Możesz iść bezpośrednio do wodospadu wzdłuż rzeki.

Jezioro lotosu - zbiorcza nazwa kilku jezior w pobliżu Mui Ne. Jeziora są prawie całkowicie zarośnięte lotosem, co wydaje się niezapomniane w okresie kwitnienia.

Ke Ga Lighthouse (Honba) Położona 50 kilometrów od Phan Thiet - to najstarsza latarnia morska w kraju, zbudowana w 1899 roku. Wszystkie materiały budowlane, w tym lampa, generator i drabina, zostały sprowadzone z Francji. Światło z latarni morskiej jest zauważalne 40 kilometrów od wybrzeża. Betonowa droga prowadzi do latarni morskiej, wzdłuż której rosną pachnące kwitnące drzewa.

Gdzie się zatrzymać

Na budżetowe wakacje tutaj jest rozległy, ale plaże nie są zbyt czyste. Do pływania należy wybrać zachodnie wybrzeże, bliżej Phan Thiet. Oto najdroższe hotele z krajobrazowymi plażami i falochronami. Tylko tam możesz pływać z dziećmi.

Obejrzyj wideo: 10 Best Places to Visit in Vietnam - Travel Video (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Podróżować, Następny Artykuł

Zaplanuj dla przyjemności
Dobry nawyk

Zaplanuj dla przyjemności

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowym wydaniu - o tym, dlaczego ważne jest dodawanie do pamiętnika nie tylko spotkań roboczych, ale także małych (i dużych) przyjemności. Anastasia Derbasova, redaktor naczelna Huntflow W ciągu ostatnich kilku lat dużo pracowałem i aby nie stracić zmysłu obciążenia, wymyśliłem własny motywator: „Płonący termin nie przeszkadza hedonizmowi”.
Czytaj Więcej
Poświęć 15 minut na prace domowe w dni powszednie
Dobry nawyk

Poświęć 15 minut na prace domowe w dni powszednie

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Masza Shatalina, redaktorka sekcji „Dom” i „Dzieci” Wszyscy wiedzą o tym, że w weekend trzeba całkowicie się przełączyć, zrelaksować i odzyskać jak najwięcej przed nowym tygodniem pracy. Ale często sobotę i niedzielę spędza się na sprzątaniu domów, przeglądaniu i przeładowywaniu rzeczy oraz zakupach artykułów spożywczych w supermarkecie.
Czytaj Więcej
Trzymaj gadżety w porządku
Dobry nawyk

Trzymaj gadżety w porządku

Życie wokół wciąż mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowej wersji - proste nawyki cyfrowe, które pomogą przedłużyć żywotność smartfonów, tabletów i laptopów. Denis Mateev Dyrektor wykonawczy Good Deeds Service Wszyscy jesteśmy bardzo zdenerwowani, gdy urządzenia elektroniczne przestają spełniać nasze oczekiwania: zamiast pracować na pełnych obrotach, psują się, zwalniają i są atakowane przez hakerów.
Czytaj Więcej
Noś kosmetyki w próbnikach
Dobry nawyk

Noś kosmetyki w próbnikach

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Dziś rozumiemy, jak złożyć przydatną i kompaktową kosmetyczkę na każdą okazję, minimalizując jej zawartość. Tekst Julia Radkevich Ekaterina Slyadneva autorka kanału telewizyjnego Beauty for 300 Nie bój się prosić o próbki narzędzi, które lubisz.
Czytaj Więcej