Programy telewizyjne

„Little Drummer”: szpiegowski melodramat Pak Chan-uk, który wieje zimno

Na „BBC” zakończyła się seria serialu „Mały perkusista” - dramat szpiegowski o agencie „Mossad”, który zakochuje się w dziewczynie, którą zwerbował. Wszystkie sześć odcinków wyreżyserował reżyser Oldboy Pak Chan-uk. Na prośbę Life wokół Nikita Lavretsky mówi, dlaczego szpiegostwo w tej historii było sukcesem, ale część miłosna tak naprawdę nie jest.

„Mały perkusista”

Mała perkusista


Rok produkcji

2018

Liczba odcinków

6

Twórca

Pak Chan-uk

Patrz

Bbc one

Lata siedemdziesiąte. To śmieszne, tajemniczy nieznajomy spotyka się w greckim kurorcie z młodymi Brytyjczykami z amatorskiej trupy teatralnej. W nieznajomego gra Alexander Skarsgard, jest najlżejszym izraelskim szpiegiem na świecie. Z całej trupy interesuje go tylko młoda aktorka Charlie (na przemian wulgarna i delikatna Florence Pugh): kilka miesięcy temu spotkała się na tym samym lewym spotkaniu z bratem słynnego terrorysty Khalila - jest to zbyt idealna legenda, aby pracować tajnie, aby zgubić drogę.

Szwedzi Skarsgård, podobnie jak jego szef (wąsaty Michael Shannon), wcale nie wygląda jak agent Izraela czy Mossadu, więc wydaje się być świetnym agentem. To samo można powiedzieć o Charliem, który wygląda jeszcze mniej jak szpieg. Po pięknym spotkaniu z tańcami w duchu „La la Lenda” na szczycie Akropolu w Atenach bohater Skarsgard Gadi ujawnia wszystkie karty Charliemu i zgadza się na rekrutację prawie bez pytania - w połowie dlatego, że lubi Gadi, w połowie z powodu jej miłości do aktorstwa. W rezultacie izraelskie stawki są uzasadnione: dla Charliego „teatr rzeczywistości”, jak to nazywa Gadi, nadal jest teatrem, nawet po włożeniu broni do świątyni, a bomby zaczynają wybuchać wokół.

„Little Drummer” to mini-seria anglo-amerykańskiej produkcji opartej na książce Johna Le Carré („Szpieg, wynoś się!”, „Nocny administrator”), której wszystkie sześć odcinków wyreżyserował Old Boy i The Handmaids Pak Chan-uk . Teatralność, nierzeczywistość tego, co dzieje się nawet w scenach poza operacją specjalną, przeniesiono do serii z wszystkich ostatnich dzieł Paka - od sagi wampirów z elementami baletu „Pragnienie” do kręconego i kręconego erotycznego thrillera „Handmaid” (oba filmy były także adaptacjami powieści europejskich). Jednocześnie, zgodnie ze standardami adaptacji Le Carré, w tym nieudanej adaptacji hollywoodzkiej „Perkusistów” z 1984 roku z Diane Keaton, nowy „Perkusista” ma dość prostą fabułę i ogólnie okazuje się bardziej szpiegowskim melodramatem niż thrillerem.

W „Pragnieniu” i „Służącej” wielcy aktorzy zakotwiczali ludzkość - Son Kang-ho, który automatycznie zamienia każdy film w uduchowiony dramat egzystencjalny, oraz Kim Min-hee, którego kolejnej repliki zawsze można się spodziewać z prawdziwym uczuciem intrygi, nawet w trywialnym dialogu. Niestety w „Perkusistce” najbardziej atrakcyjną postacią okazuje się fajny zawodowy Kurtz w wykonaniu Michaela Shannona, a sceny czysto teoretycznego napięcia seksualnego między głównymi bohaterami w środku opowieści budzą tylko nudę, a bliżej końca - w ogóle oszołomienie.

Z czysto formalnego punktu widzenia Pak Chan-uk jest właściwym wyborem do filmowej adaptacji klasyki na BBC. Wśród najnowszych flagowych miniseriali kanału były te wyprodukowane przez autorów nie mniejszego kalibru, ale ci autorzy zostali albo zmuszeni do mniej lub bardziej anonimowego filmowania (jak poprzednia reżyserka Dogma-95 Susanne Bir w The Night Administrator), albo sami byli pierwotnie reżyserami telewizyjnymi (jako dyrektor Niezwykle angielskiego skandalu Stephen Frears). Klasycystyczny Pak czuje się swobodnie, nie rezygnując z sumienia: na szczęście nikt w BBC nie zaczął przeszkadzać w wypełnianiu ramek o idealnie dopasowanych kolorach w kostiumach i wnętrzach, które nadają ducha epoce. Było miejsce na luksusowe kontrastowe światło i ekspresyjną korporacyjną edycję z trikami, takimi jak ostre powiększenia, a nawet podzielony ekran - dlaczego nie, jeśli wszystkie te sztuczki nie działają na popis autora, ale na skuteczność opowieści.

Bez względu na to, jak luksusowy jest ten serial, nazwij historię miłosną piękną, w której wszystko wokół jest piękne, z wyjątkiem miłości, język się nie zmienia. Jeśli znajdziesz siłę, aby zignorować sceny kulminacyjne, w których młody Charlie, jakby pod hipnozą, zbliża się do chłodnego agenta Gadiego i pomyli Kurtza Shannona, szefa wąsów izraelskiej inteligencji, jako głównego bohatera, to cała opowieść ma znacznie więcej sensu. Następnie zamienia się w codzienną historię o drobiazgowo zaplanowanym (nie mniej drobiazgowo, niż sam reżyser Pak wymyślił szczegóły koloru i światła) i genialnie wykonanej specjalnej operacji dla autorstwa tego samego Kurtza.

Nawet w scenach, w których Charlie, nowicjusz szpiegostwa, daje upust emocjom, pozostając sama z charyzmatycznym przywódcą terrorystów, ale w końcu robi to, co słuszne, bardziej interesujące jest spojrzenie na obliczenie doświadczonego lidera operacji jako uzasadnione. A te momenty, w których rywalizacja Kurtza i jego angielskiego odpowiednika Pictona (Charles Dance), które wkrótce staną się prawdziwym bromance, są jedynymi scenami, w których latają prawdziwe iskry.

Popularne Wiadomości

Kategoria Programy telewizyjne, Następny Artykuł

Nowa wyprzedaż w Au Pont Rouge i minus 30% na wszystkie buty Afour
Cotygodniowe rabaty

Nowa wyprzedaż w Au Pont Rouge i minus 30% na wszystkie buty Afour

Au Pont Rouge Adres: Nab. Moika River, 73 aupontrouge Au Pont Rouge rozpoczął nową fazę sprzedaży online i offline: teraz rabaty na kolekcję letnią osiągają 70% (a na poprzednich - nawet 90%). Na przykład męska kurtka khaki od The New Designers, która jest zdecydowanie przydatna jesienią, kosztuje 5550 rubli zamiast 11100, a koszula damska Isabel Marant - 11940 rubli zamiast 39800.
Czytaj Więcej
W sprzedaży w Asos w Trends Brands i Les 'Store
Cotygodniowe rabaty

W sprzedaży w Asos w Trends Brands i Les 'Store

Każdego tygodnia Life around dowiaduje się, co nowego w sklepach w Moskwie i Sankt Petersburgu (a także online), i doradza, jakie specjalne oferty i promocje należy teraz wykorzystać. Nowy numer obejmuje krótką wyprzedaż w Les Lesi Paramonova, specjalną ofertę na Asos, minus 70% w Trends Brands oraz kolejną kolekcję Uniqlo i Ines de la Fressange.
Czytaj Więcej