Rozrywka

Przewodnik po festiwalu filmowym Francophonie

Dni frankofonii zaczynają się w Moskwie - prezent dla wszystkich koneserów kultury francuskojęzycznej i pokaz jej najnowszych osiągnięć. Kilka produkcji teatralnych dotarło do Centrum na Strastnoy, a festiwal filmowy Francophonie rozpoczął się obok kina 35 mm. Organizatorzy zmienili zwykłą praktykę przynoszenia niewielkiego wyboru filmów i wyświetlania ich w kilku sesjach. Obecny program okazał się obszerny: tutaj można zobaczyć komedie, dramaty i filmy dokumentalne z Francji, Belgii, Szwajcarii i Kanady, ale każdy z nich zostanie pokazany tylko raz. Życie wokół wybrało pięć obrazów, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Wydarzenia tygodnia: Save Festival, Chris Marker w MMOMA, William Klein Films, Francophonie Festival

„KURCZAK Z PRUMBEREM” (2011)

Reżyserzy: Vincent Paronneau, Marjan SatrapiObsada: Mathieu Amalric, Edouard Baer, ​​Maria de Mederius, Chiara Mastroianni

Nowy film uznanego animowanego Persepolis, oparty na kolejnej powieści graficznej Marjana Satrapi, ale tym razem z prawdziwymi aktorami. Satrapi i jej rodzina uciekli z reżimu irańskiego do Europy na początku lat osiemdziesiątych, ale udało jej się złapać ruch oporu: to historia rewolucji irańskiej, widziana oczami nastoletniej dziewczyny, stała się podstawą Persepolis, która zdobyła nominację do Oscara i nagrodę jury w Cannes. W „Kurczaku z suszonymi śliwkami” ponownie zwraca się ku korzeniom - jest to historia odnoszącego sukcesy irańskiego muzyka, którego skrzypce i wizerunek dziewczyny, z którą nie mógł się ożenić ze względu na surowość społeczeństwa, zawsze wspierały jej wolę życia. Pomimo smutnej fabuły Satrapi i Paronno zamieniają ten film w bajkę, zanurzając widza w świat wspomnień i marzeń bohatera.

„I LOVED HER, I LOVED HER” (2009)

Reżyser: Zabu BretmanObsada: Daniel Otoy, Marie-José Croz, Florence Loire-Cayet

Filmowa adaptacja niezwykle popularnej powieści głównego pisarza prozy sentymentalnej, Francuzki Anny Gavaldy. Chloe to młoda kobieta ze złamanym sercem i dwojgiem dzieci, porzucona przez oszusta męża. Pierre to sympatyczna teściowa, która oferuje wyjazd na rehabilitację wsi, ale to nie wystarczy. A potem, aby odwrócić uwagę bohaterki, rozpoczyna z nią rozmowę o swoim życiu, stopniowo zamieniając się w wylanie duszy i pogrążając się we wspomnieniach: na przykład z jednej opowieści o nieszczęśliwej miłości druga, wieloletnia, pojawia się przez zmierzch i dym papierosowy. Reżyser Isabelle Bretman, podobnie jak Gavalda, nadużywa efektownych wnętrz i strojów, ale wszystko nie jest tak ważne w porównaniu do delikatnej i psychologicznej gry Daniela Otoya i jego dwóch partnerów.

„EYES OF JEGO MATKA” (2011)

Reżyser: Thierry CliffObsada: Catherine Deneuve, Nicolas Duvoshel, Geraldine Paya, Marina Foix, Jean-Marc Barr

Były dziennikarz i krytyk filmowy Thierry Cliff przedstawia, jak zwykle, dramat psychologiczny, wzmacniając go potężnymi członkami obsady kierowanymi przez Catherine Deneuve. „Oczy jego matki” to historia kilku pokoleń tej samej rodziny, która stopniowo rozwija się z trzech fabuł. W północnej Francji młody bokser przygotowuje się do walki; Balerina jedzie z babcią na pogrzebie męża; wreszcie jej matka, znana prezenterka telewizyjna, zatrudnia asystenta, nie wiedząc, że jest reporterem, który postanowił powąchać szczegóły jej życia. Światowi krytycy filmowi, narzekając na lekko ułożoną fabułę i bohaterów szablonów, chwalili jednak reżysera za krytykę jego byłego zawodu i, oczywiście, gry głównych bohaterów. Oprócz Deneuve zaangażowana jest druga muza reżysera - Geraldine Paya (która grała kochanka Johnny'ego Deppa w Don Giovanni de Marco), niegdyś ulubionego aktora von Triera Jean-Marc Barra i Nicolasa Duvoshel z White Material Claire Denis.

„DIRECTING TO ZERO” (2007)

Reżyser: Pascal TomaObsada: Daniel Darier, Francois Morel, Laura Smet, Melville Pupo, Chiara Mastroianni

W średnim wieku reżyser Pascal Toma, specjalista od komedii i detektywów, w tym filmie skrzyżował dwa równie ukochane gatunki - i jednocześnie nieoczekiwanie przyczynił się do tragikomicznych relacji francuskiego i angielskiego. „Towards Zero” - filmowa adaptacja ostatniej powieści Agathy Christie z jej serii o Inspector Battle: klasyczna opowieść o wysokim społeczeństwie zamknięta w rodzinnej posiadłości, gdzie każda szafka ma szkielet. Guillaume (Pupo) wymyśla dziwny pomysł zaproszenia swojej byłej żony na uroczystość rodzinną, która rozwściecza teraźniejszość, a następnie jej ciocia zamienia się w zwłoki. Jednak linia detektywistyczna Toma jest wyraźnie mniej zainteresowana komiksowymi szczegółami i ćwiekami do brytyjskich tradycji. Pierwotna angielska historia szybko zamienia się w ekscentryczną komedię z udziałem francuskich aktorek trzech pokoleń: legendarnego Daniela Dariera, Chiary Mastroianni i inżyniery Laury Smet, a także ukochanego aktora Raul Ruiz, seksu symbol Melville Pupo.

„EVIL INTENT” (2006)

Reżyser: Roshdy ZemObsada: Cecile De France, Roshdy Zem, Pascal Elbe, Jean-Pierre Kassel

Debiut reżyserski niezwykle popularnego francuskiego aktora Roshdy Zem, który zagrał w pięciu tuzinach filmów, a nie zawsze rola emigrantów, która dyktuje jej marokańskie pochodzenie. W Evil Intent Zem zajmuje się kwestiami tolerancji, które są ostre w wielokulturowej Francji i dobrze przez niego zrozumiane. Młoda harmonijna para dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, ale ich radość przyćmiona jest potrzebą poinformowania rodziców, o których ukrywali związek od dawna: on jest Arabem, a ona jest Żydówką. Zem porusza temat uprzedzeń rasowych w interesującym kierunku: problemem często jest nie tylko potępianie społeczeństwa, ale także głów bohaterów zaprogramowanych na pewną reakcję innych. Wszystko to jest jasne dla Francuzów nawet na poziomie tytułu obrazu, który stracił swoje znaczenie w tłumaczeniu: mauvaise foi jest filozoficznym terminem wymyślonym przez egzystencjalistów dla zjawiska, gdy pod presją społeczeństwa człowiek przejmuje swoje postawy ze szkodą dla własnych przekonań.

Festiwal filmowy Francophonie Francophonie21-27 marcaKino „35 mm”, Pokrovka, 47/24Bilety - od 100 do 350 rubli.Strona wydarzenia na temat życia wokół

Obejrzyj wideo: Pawel Pawlikowski La francophonie n'est-elle plus qu'une arme géopolitique ? - 28 minutes - ARTE (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Rozrywka, Następny Artykuł

Przewodnik po restauracji w drugim dniu: kawiarnia z niezwykłym menu
Jedzenie

Przewodnik po restauracji w drugim dniu: kawiarnia z niezwykłym menu

W tę niedzielę 18 sierpnia w Petersburgu po raz drugi odbędzie się „Dzień Restauracji” - gastronomiczne święto, w którym amatorzy kulinarnych mężczyzn z całego świata otwierają jednodniowe restauracje. Już około 180 uczestników zarejestrowało się na stronie i najprawdopodobniej zostaną do nich dodani nowi. Dla restauratorów przygotowaliśmy już szczegółowe instrukcje z przydatnymi zaleceniami.
Czytaj Więcej
Szybko: 4 nowe fast foody w Moskwie
Jedzenie

Szybko: 4 nowe fast foody w Moskwie

HUDSON DELI BURGERY I KANAPKI W UNII Z BORCHEM I KOTŁAMI Hudson Deli otworzył czterech przyjaciół z dzieciństwa, z których każdy miał własną firmę, w tym restaurację, ale którzy po raz pierwszy stworzyli projekt: David Berkovich, Felix Berman, Julian Zinshtein i Matvey Livshits. Spędzili dużo czasu w Ameryce i Europie, co skłoniło firmę do zrobienia miejsca w Rosji ze znanym fast foodem - kanapkami i burgerami.
Czytaj Więcej
Menu sezonowe: Dania z kurkami w restauracjach w Petersburgu
Jedzenie

Menu sezonowe: Dania z kurkami w restauracjach w Petersburgu

Perlotto z kurczakiem w serze i sosem kurkowym w James Cook Waga: 320 gr. Cena: 360 rub. ANNA ANISIMOVA PR Dyrektor sieci James Cook Pubs Network W tym roku postanowiliśmy zrobić perlotto * kurki * z filetem z kurczaka zapiekanym w serze. W perlotto wszystko odbywa się w taki sam sposób jak w risotto, zamiast ryżu stosuje się tylko jęczmień perłowy.
Czytaj Więcej
LavkaLavka będzie organizować mikro-rynki na Kursku w każdą niedzielę
Jedzenie

LavkaLavka będzie organizować mikro-rynki na Kursku w każdą niedzielę

Rolno-gastronomiczny projekt „LavkaLavka” będzie teraz co tydzień organizował „Farmer Sunday” w rezydencji na Armie. Wszystkie produkty można próbować i kupować od dziesiątej rano do drugiej po południu. Ponadto za każdym razem będzie gospodarzem gościnna opowieść kulinarna. Rolnik nie tylko zaprezentuje swój produkt, ale także przygotuje coś z niego, ponieważ na przykład Dmitrij Klimow przygotował swoje perliczki na rożnie.
Czytaj Więcej