Rozrywka

Goście stolicy: zagraniczni reżyserzy o rosyjskich stereotypach

Na początku stycznia zespół 24 młodych filmowców z różnych krajów wyruszył w podróż pociągiem przez Rosję. Celem tej podróży było wyprodukowanie siedmiu krótkich filmów poświęconych temu, co ludzie Zachodu kojarzą zwykle z Rosją: kobietom, wódce, zimie i tajemniczej rosyjskiej duszy. Wśród uczestników jest także reżyser z Rosji, który mieszkał 13 lat w Stanach Zjednoczonych. W ciągu miesiąca pstrokata firma udała się z Moskwy na wyspę Olkhon nad jeziorem Bajkał i wróciła do stolicy do 6 lutego po raz pierwszy, aby pokazać swoją pracę - w Centrum Filmu Dokumentalnego DOC. Życie wokół korespondentki Darii Baturiny oderwało dyrektorów od redakcji, aby omówić to, co udało im się dowiedzieć o Rosji.

Benny Yaberg

Szwajcaria

Film „Wypijmy!”

 

Zrobiłem film o wódce. Oparty na stereotypie, że w Rosji wszyscy alkoholicy wszystko jest złe i tak dalej.

Szukałem ludzi, dla których picie byłoby źródłem inspiracji: artystów, naukowców. Zastanawiałem się, czy inspiracja jest dla nich możliwa bez tego. O tym, czy prawdziwa twarz osoby może naprawdę pojawić się, gdy jest pijana. Nie chciałem pokazywać, jak ludzie się upijają, ale zastanowić się nad różnymi stronami tego zjawiska, nad jego znaczeniem dla bohaterów filmu.

Rozmawialiśmy o tym z bardzo interesującą osobą, punkiem i poetą. Nakręciliśmy także aktora Aleksandra Baszirowa, który stał się główną postacią filmu. Spotkaliśmy się z fizykiem - mówi, że wódka pozwala mu rozwinąć świadomość i dojść do właściwego obrazu, co jest nie mniej ważne w nauce niż w sztuce.

Wracając, poczułem jakieś niewytłumaczalne uczucie ... Ciężkość. Życie wydawało mi się bardzo smutne. Przypomniałem sobie, że po rosyjsku było słowo na każdą ważną rzecz i zapytałem naszego producenta, czy jest jakieś słowo, które opisałoby to dziwne uczucie. I powiedział: „Oczywiście! To tęsknota”.

Sandhya Sundaram

Indie

Film „Rosjanki”

 

Mój film opowiada o życiu rosyjskich kobiet, od dzieciństwa do starości. Matryoshka wydawał mi się udanym symbolem. Uderzyła mnie emocjonalność rosyjskich kobiet, ich duchowa siła. Przez pół godziny rozmowy wielu moich rozmówców zaskoczyło. Najważniejszą rzeczą, którą zrozumiałem z komunikowania się z nimi, jest to, że pomimo wszelkich, nawet największych trudności, starają się nie rozpaczać i iść naprzód oddani swoim rodzinom.

Dieter Deswart

Belgia

Film „Zagadka„ Frets ””

 

Mój film to opowieść nie tyle o marce samochodów, ale o ludziach, których życie związane jest z Ładą. Jej bohaterami są policjanci, ludzie ze szkoły jazdy, w której „Łada” uczy się jeździć, młodzież, rodziny, wieśniacy, gdzie nadal jeżdżą konno. Wszyscy ci ludzie używają Łady, mimo że często się psuje. Szukałem pospolitości u moich bohaterów, rysowałem podobieństwa. Nakręcił historię o tym, jak postać Rosjanina przejawia się w jego stosunku do Łady.

Dla mnie, jako obcokrajowca, Łada jest integralną częścią wizualnej reprezentacji Rosji. I okazuje się, że jesteś przedmiotem żartów. Widzę, tutaj generalnie wszyscy jeżdżą zagranicznymi samochodami. Wydawało mi się, że tylko we wsiach, gdzie samochód jest nadal używany jako koń roboczy, prestiż marki nie przywiązuje dużej wagi.


Christina Pikki

Włochy

Film „Rosyjska zima”

 

Rosyjska zima zawsze była dla mnie szczególnym zjawiskiem, jak dla osoby z innego kraju. Włosi mają trudności z wyobrażeniem sobie, że taka zima może być uważana za powszechne zjawisko. Początkowo chciałem pokazać zimowy dzień od rana do wieczora: jak wszystko zmienia się z upływem czasu. Pomyślałem, aby narysować piękną analogię między biegiem zimowego dnia a różnymi okresami życia. I okazało się to niemożliwe. Okazało się, że rosyjska zima może nie mieć wyraźnego poranka i wieczora. Przez cały dzień może być ciemno.

I, jak sobie uświadomiłem, rosyjska zima ma dwie strony: ciepłą i zimną. Na przykład dla wielu ludzi zima kojarzy się z rodzinnymi wakacjami i bajkami. To jej ciepła strona. Jednocześnie za oknem jest niekończący się śnieg, zimno i długa noc. Chciałem się na tym skupić. Starałem się przekazać, że wasza zima jednocześnie zachwyca i przeraża. Pomaga to zrozumieć naturę twojego fatalizmu, nawyk akceptowania wszystkiego, co się dzieje, co spotkałem wielu Rosjan. Niektóre rzeczy, o których nawet przerażające jest mówienie - na przykład sytuacja, w której samochód utknął na jeziorze, lód pęka - Rosjanie postrzegają spokojnie: „Cóż, co mogę zrobić? To się dzieje”.

Bernadette Ace-Ritter

Węgry

Film „Rosyjska dusza”

 

Moim pomysłem było opowiedzenie o konduktorze, o jej życiu przejeżdżającym pociągiem i poprzez nią, aby pokazać rosyjską duszę. Okazało się to trudne: wszystko w naszej pracy zależało od dyrygenta, jej chęci lub niechęci do wycofania się.

Oczywiście nie można powiedzieć, że wcześniej dużo wiedzieliśmy o rosyjskiej duszy; ogólnie po raz pierwszy wylądowałem w Rosji. Na przykład wyobrażałem sobie Rosjan jako ludzi bardzo zamkniętych, ale ci, z którymi się spotkaliśmy, okazali się bardzo przyjaźni i szczęśliwie nam pomogli. Zostaliśmy tak powitani wszędzie - zarówno w dużych miastach, jak i na wsi. Po prostu niesamowite. Stało się to najbardziej interesującą rzeczą w pracy - komunikacją z Rosjanami: na początku oczekujesz najgorszego, w wyniku czego ludzie fascynują, ale Cię nie rozczarowują.

Fedor Druzin

Rosja / USA

Film „Rosyjska łaźnia”

 

Niewiele osób wie cokolwiek na temat łaźni za granicą, więc nie ma to nic wspólnego z rosyjskimi stereotypami, chociaż pojawiła się na liście tematów projektu. Naprawdę podobał mi się ten temat, zakończenie natychmiast pojawiło się w mojej głowie, a potem w strukturze. Chciałem robić zdjęcia ludziom w łaźni w sposób, w jaki się komunikują, ponieważ jest nawet powiedzenie „Wszyscy są równi przed łaźnią” lub coś w tym rodzaju. Jednak ze względu na fakt, że w łaźni, bez względu na to, jak bardzo się starasz, nie możesz strzelać, pomysł się zmienił. Zrobiliśmy film z półgry, którego główny bohater przygotowuje kąpiel. Tłem w tym momencie są głosy ludzi, którzy mówią o swoim związku z łaźnią. Chciałem nakręcić coś zabawnego lub filozoficznego. Ale nie okazało się ani jedno, ani drugie, ale jakiś bałagan z myśli.

Istnieje termin medyczny, coś w rodzaju „absolutnego zera”, kiedy w organizmie następuje całkowity reset informacji. Kiedy dochodzisz do siebie po szoku: najpierw zrozumiesz, że żyjesz, potem poczujesz się jak organizm, a potem zaczniesz być świadomy otaczającego cię świata i siebie w nim. Moim zdaniem te trzy kroki łączą się w chwili zanurzenia w lodowatej wodzie po łaźni parowej.

Mówiąc o zachodnim postrzeganiu Rosji, należy zrozumieć, że jest ona bardzo specyficzna i często oparta na zachowaniu rosyjskich emigrantów za granicą. Filmy zrealizowane w ramach „Cinema Train” są dobre tylko dlatego, że obalają te stereotypy. Pokazujemy, że nie wszystkie kobiety są prostytutkami; niedźwiedzie nie chodzą po ulicach i tak dalej.

Chociaż sam dorastałem w Rosji i teraz wróciłem tutaj, udało mi się również pozbyć stereotypowego poglądu. Wcześniej, kiedy mówiłem o Rosji, miałem na myśli mojego drogiego Piotra, a teraz, po tej podróży, moja wizja kraju poszerzyła się, wykroczyła poza granice jednego miasta.

Obejrzyj wideo: Bonus RPK CS - TAKA PRAWDA +Goście. Prod. NWS. (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Rozrywka, Następny Artykuł

Co kupić na rynku w listopadzie
Tak jak powinno

Co kupić na rynku w listopadzie

W ostatnich latach w Moskwie i Sankt Petersburgu wzrosło zainteresowanie rynkami i produktami rolnymi, dlatego zgodnie z tradycją, co miesiąc Życie wokół, z pomocą ekspertów, rozumie, na jakie produkty sezonowe należy teraz zwrócić uwagę. Tym razem dowiedzieliśmy się, co kupić na rynkach w listopadzie. Serwis prasowy moskiewskiego rynku mandarynek Teraz rynki są w środku sezonu mandarynek.
Czytaj Więcej
Co to jest kwas i jak go ugotować?
Tak jak powinno

Co to jest kwas i jak go ugotować?

Kwas jest jednym z głównych rosyjskich napojów, szczególnie istotnych latem. Powiedzieliśmy już szczegółowo, czym jest kwas i jak się pojawił, a teraz poprosiliśmy szefa kuchni restauracji Odessa-Mama, rodowitego obywatela Odessy Pavla Kolesnika, o wyjaśnienie, jak gotować kwas i z czym lepiej pić. Pavel Kolesnik, szef kuchni kawiarni Odessa-Mama. Kwas był nazywany kapuśniakiem, a na jego podstawie przygotowywano okroshkę, która była tak kwaśna.
Czytaj Więcej