Zarządzanie

Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej

 

Jewgienij Wostrikow

Kierownik Działu Wydawania Kart Plastikowych, Life Group

Karty bankowe stają się jednym z najpopularniejszych sposobów płacenia za towary i usługi. Jednocześnie wraz z rozwojem technologii produkcji kart plastikowych rozwijają się nieuczciwe sposoby kradzieży ich danych osobowych i przechowywanych na nich pieniędzy. Oto kilka prostych i pomocnych zaleceń, które ochronią Cię przed kradzieżą.

Trzymaj szpilkę w głowie

Obecnie wielu posiadaczy kart plastikowych przechowuje swoje dane (numer, PIN, CVV, datę ważności itp.) W telefonie komórkowym lub e-mailu. W takim przypadku, jeśli oszust trafi na twoją listę kontaktów lub pocztę, nie będzie mu trudno wyciągnąć pieniądze z plastikowej karty. Niektórzy idą jeszcze dalej i przyklejają kod PIN lub zdrapują jego numery bezpośrednio na pasku magnetycznym karty. Smutne konsekwencje takich działań w przypadku zagubienia lub kradzieży karty są oczywiste. Dlatego radzę nie upraszczać życia oszustów i przechowywać osobny kod karty, ale lepiej po prostu pamiętać.

Nie oddawaj karty kelnerowi

Wszyscy używamy kart przy płatnościach w centrach handlowych i kawiarniach. Podczas dokonywania zakupów ważne jest, aby nie stracić z pola widzenia karty. Natychmiast po zakończeniu transakcji musisz ją odebrać z terminala, upewniając się, że należy do Ciebie. Jeśli płacisz kartą w kawiarni, nie zalecamy wydawania jej kelnerowi: płatność należy uiścić. Jeśli terminal znajduje się w innym pokoju, lepiej pójść za kelnerem lub poprosić o wyjęcie terminalu. Ponadto zawsze obserwuj, jak kelnerzy i sprzedawcy odczytują informacje z karty: jeśli zauważysz, że dwukrotnie przekazują je przez terminal płatniczy i / lub korzystają z dwóch różnych urządzeń, musisz o tym poinformować dział obsługi klienta banku.

Uważaj na libańską pętlę

Najczęściej oszuści kradną dane kart i pieniądze z bankomatów. Dlatego ważne jest nie tylko upewnienie się, że nikt nie jest blisko Ciebie w momencie, gdy wypłacasz pieniądze lub wybierasz kod PIN, ale także, aby obok bankomatu nie było podejrzanych kamer skierowanych na klawiaturę terminala lub czytnik kart.

Ostatnio jedną z najczęstszych sztuczek oszustów stało się przeszukiwanie - kradzież kodu PIN karty za pomocą miniaturowej kamery i nakładek na klawiaturze i czytniku kart ATM. Plastikowa nakładka całkowicie powtarza wygląd i kolor zwykłej klawiatury, więc często nawet profesjonalista nie jest w stanie odróżnić zwykłego bankomatu od urządzenia wyposażonego w urządzenie do skimmingu. Kolejną sztuczką oszustów jest tzw. Pętla libańska - nić kapronowa z metalowym wspornikiem blokującym kartę w czytniku kart bankomatowych. Jeśli zauważysz, że klawiatura bankomatu nie jest dobrze przymocowana do urządzenia lub karta jest trudna do włożenia do czytnika kart, lepiej nie używać takiego bankomatu.

Nie podawaj danych karty przez telefon

Czasami znajomi mówią, że dostali telefon z banku i pytali o szczegóły swojej plastikowej karty. Radzimy nie zakochać się w takich sztuczkach. Oszuści mogą przedstawiać się jako pracownicy banków, systemy płatności, policjanci, każdy. Należy pamiętać, że przekazywanie danych osobowych nieznajomym, szczególnie przez telefon, jest bardzo niebezpieczne, ponieważ przechwytywanie nie stanowi trudności dla wyrafinowanych „profesjonalistów”.

To samo dotyczy zakupów online. Nie zalecamy ujawniania kodu PIN ani słowa kodowego handlowcom internetowym, którzy mogą poprosić go o dokonanie płatności. Aby lepiej śledzić saldo, możesz użyć informacji SMS lub banku mobilnego, aby zawsze mieć świadomość, ile pieniędzy i kiedy wydałeś, ile trafiłeś na kartę.

Nie wychodź z bankomatu

I wreszcie: nie wychodź z bankomatu, dopóki nie otrzymasz karty, czeku i pieniędzy.

Jeśli zauważysz, że na Twojej karcie dokonano nieuczciwych transakcji, musisz natychmiast skontaktować się z bankiem i zablokować kartę, aby uniknąć dalszych potrąceń.

Obejrzyj wideo: Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej? (Marzec 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

Trzymaj gadżety w porządku
Dobry nawyk

Trzymaj gadżety w porządku

Życie wokół wciąż mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowej wersji - proste nawyki cyfrowe, które pomogą przedłużyć żywotność smartfonów, tabletów i laptopów. Denis Mateev Dyrektor wykonawczy Good Deeds Service Wszyscy jesteśmy bardzo zdenerwowani, gdy urządzenia elektroniczne przestają spełniać nasze oczekiwania: zamiast pracować na pełnych obrotach, psują się, zwalniają i są atakowane przez hakerów.
Czytaj Więcej
Nie pracuj w weekendy
Dobry nawyk

Nie pracuj w weekendy

Życie wokół wciąż mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Tym razem wyjaśniamy, dlaczego nie jest to konieczne bez szczególnej potrzeby odwrócenia uwagi od odpoczynku w weekend. Anna Sokolova Życie wokół redaktora Wysyłanie listów biznesowych, wiadomości w rozmowach roboczych i komunikatorach, a także narzekanie na znajomych o potrzebie ukończenia projektu w niedzielę jest rutyną powszechną dla wielu pracowników biurowych.
Czytaj Więcej
Zabierz lunch do pracy
Dobry nawyk

Zabierz lunch do pracy

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Rozmawialiśmy już o tym, które dania nie zajmą dużo czasu i spokojnie przetrwamy transport do pracy, a teraz rozumiemy, dlaczego w ogóle gotować, jeśli możesz po prostu iść do jadalni.
Czytaj Więcej
Idź na masaż
Dobry nawyk

Idź na masaż

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. W nowym numerze - o tym, dlaczego regularnie chodzić na masaż. Wszyscy o tym wiedzą, ale w rzeczywistości niewiele osób to robi. Olga Łukińska, redaktor działu „Zdrowie” Wonderzine. Nie chodzę na masaż bardzo często (średnio raz na kilka miesięcy), ale minęło już 20 lat.
Czytaj Więcej