Zarządzanie

Jak zrozumieć, dlaczego nie udzielają kredytu

Jeśli bank po raz kolejny odrzucił wniosek kredytowy lub zatwierdził go, ale na mniejszą kwotę lub z powodu nierentownego oprocentowania, jest to okazja do zastanowienia się nad czystością historii kredytowej. Czasami możesz nie wiedzieć, że jest zepsuty. Życie wokół nauczyło się, jak identyfikować błędy w historii kredytowej i jak to naprawić.

Pavel Babushkin

redaktor naczelny strony Mycreditinfo.ru

Co to jest historia kredytowa

Historia kredytowa to wszystkie informacje o pożyczkach: gdzie, ile wziąłeś i jak je spłaciłeś w dobrej wierze (lub nie). Na podstawie tych informacji bank opiera się przy podejmowaniu decyzji o pożyczce. A pozytywna reputacja w większości przypadków jest nagradzana niższymi stawkami.

Kiedy bank odmawia pożyczki

Bank zaczyna się denerwować, gdy historia kredytowa jest pusta, to znaczy nie ma historii kredytowej. Bank nie wie, jak ocenić klienta: jak się zachowa, jeśli zatwierdzi pożyczkę? W obecnej sytuacji ekonomicznej bank woli grać bezpiecznie i nie udzielać pożyczki, niż wydawać, a następnie spłacać zaległe długi lub odsprzedawać je komornikom.

Bank jest zaniepokojony, gdy historia kredytowa nie zawiera danych wskazanych przez kredytobiorcę w kwestionariuszu. Na przykład, jeśli zmienił paszport, ale nie poinformował BKI, rozbieżność jest oczywista. Pracownik banku nadal może wejść na stanowisko. Ale jeśli analiza historii jest przeprowadzana za pomocą formuły punktacji, komputer nie dba o to, dlaczego liczby są różne. Daje: „Znak oszustwa” - a pożyczka nie jest zatwierdzona.

Wiele pożyczek z rzędu w różnych bankach w krótkim czasie wpływa również na ich udzielanie. Trzy, pięć, siedem nie jest limitem; niektórym udaje się złożyć wniosek do dwudziestu lub więcej banków jednocześnie.

Wpływ mają także znaki „piramidy kredytowej”. Dzieje się tak, jeśli z harmonogramu spłaty pożyczki jasno wynika, że ​​pożyczkobiorca wydaje się zwracać wszystko, ale jednocześnie każda kolejna pożyczka jest większa niż poprzednia i częściowo idzie na spłatę.

Ale czasami przyczyną odmowy udzielenia pożyczki są błędy w historii kredytowej - można je i należy wyeliminować.

Gdzie szukać historii kredytowej?

Wszystkie informacje na temat pożyczek znajdują się w biurze informacji kredytowej - każdy Rosjanin ma prawo raz w roku uczyć się za darmo. W Rosji jest tylko 25 takich biur, ale około 90% historii jest przechowywanych w czterech głównych BKI - NBKI, OKB, Equifax i Russian Standard. Każdy z nich otrzymuje informacje od niektórych banków. Na przykład NBKI zbiera informacje o pożyczkach od Alfa Bank i kilkunastu innych dużych organizacji finansowych, OKB przechowuje dane od klientów Sberbank, Equifax - Home Credit i BCI Russian Standard - tytułowy bank Russian Standard. Dlatego jeśli raz wziąłeś pożyczkę w jednym z tych banków, łatwiej jest przyjść do odpowiedniego biura z paszportem i od razu uzyskać historię kredytową.

Możesz iść w drugą stronę: znaleźć swój kod przedmiotu historii kredytowej i dowiedzieć się niezależnie za pośrednictwem strony internetowej Banku Centralnego, w której biurach znajdują się informacje o pożyczonej przeszłości. Następnie odwiedź ich osobiście lub wyślij list, potwierdzając swój podpis u notariusza. Po wysłaniu listu będziesz musiał czekać na odpowiedź przez około miesiąc.

Istnieje trzecia opcja. To nie jest bezpłatne, ale nie wymaga dużego wysiłku - skontaktuj się z jedną z firm, które świadczą usługi, aby udostępnić historię kredytową online. Duże BCI mają podobne usługi.

Jak studiować dokumenty

Uważnie przyglądamy się dokumentacji kredytowej. Składa się z trzech części, z których pierwsza to tytuł. Zawiera dane paszportowe, datę urodzenia, NIP i numer certyfikatu ubezpieczenia. Nie bądź leniwy i porównuj wszystkie informacje z dokumentami. Zdarza się, że z powodu pomyłki w nazwisku lub dacie urodzenia pożyczki innych osób mogą zostać wskazane w historii kredytowej.

Druga część jest główna. Zawiera ważne dane o pożyczkach: ich kwotę, termin, terminy płatności i daty spłaty, możliwe opóźnienia. Spójrz, być może, wśród istniejących pożyczek wskazane są te, które już spłaciłeś. Zdarza się, że bank nie powiadomił BCI na czas lub nie podał danych o kolejnej płatności. Nie ma w tym twojej winy, ale ciemna plama pozostanie w historii kredytowej.

I wreszcie część zamknięta. Odzwierciedla informacje o pożyczkodawcy i użytkownikach, którzy poprosili o Twoją historię kredytową. Dostęp do nich mają tylko Ty i bank, którzy otrzymali od Ciebie oficjalną zgodę na przetwarzanie danych osobowych. I tylko w wyjątkowych przypadkach prokurator i sąd mogą obejrzeć zamkniętą część. Dlatego dokładnie sprawdź, czy wśród podejrzanych o twoją historię są jakieś podejrzane organizacje. Muszą zostać zgłoszone do BKI.

Jak naprawić błędy

Jeśli zauważyłeś niedokładność w historii kredytowej - napisz o tym w banku, który na to zezwolił, lub w biurze kredytowym i dołącz dowody swojej niewinności. Teoretycznie po 30 dniach wszystkie błędy powinny zostać wyeliminowane, a dane zaktualizowane. Ale lepiej spojrzeć na swoją historię ponownie po trzech do czterech miesiącach, aby upewnić się, że jest w porządku.

Co najważniejsze, nigdy nie kontaktuj się z tymi, którzy sugerują, że poprawisz lub skasujesz złą historię kredytową. Nie można tego zrobić w sposób legalny.

Obejrzyj wideo: #11pytań o oszustwo finansowe: "Miałam kredyt na ponad 100 tys. zł. Tyle że nigdy go nie brałam" (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

Młodzież i Rostów nad Donem w nowym filmie grupy „Dziękuję”
Premiera

Młodzież i Rostów nad Donem w nowym filmie grupy „Dziękuję”

W październiku 2017 roku moskiewska grupa Thank You wydała swój trzeci album, Forever. To siedem głośnych piosenek o tym, jak znieść kontuzję i żyć dalej, wypełnione cytatami Brodskiego, Gumilyowa, Tsoja, Muratowej, wcześniejszych prac zespołu i innych rosyjskich grup niezależnych. Historia wymagała adaptacji, ale to, podobnie jak nagranie samego albumu, zajęło nieco ponad rok.
Czytaj Więcej
Dokument „Estetyka techniczna: design na Uralu”
Premiera

Dokument „Estetyka techniczna: design na Uralu”

Sieć była gospodarzem wydania dokumentu „Estetyka techniczna: design na Uralu”. Film został opublikowany na YouTube jako wsparcie dla drugiego zdjęcia - 6 listopada w Centrum Jelcyna odbędzie się premiera „Technicznej estetyki” o szkole projektowania w Leningradzie. Life wokół Jekaterynburg publikuje pełną wersję zdjęcia z komentarzami autorów.
Czytaj Więcej