Zarządzanie

Jak zmieniła się wartość firm internetowych w tym roku

W tym roku towarzyszyły potężne zmiany polityczne i gospodarcze. Życie wokół sprawdzało, w jaki sposób wpłynęło to na wartość rosyjskich publicznych firm internetowych, a także startupów.

Yandex

19 grudnia 2013 r

13 miliardów dolarów

19 grudnia 2014 r

5,7 miliarda dolarów

Fall

56 %

Leonid Delitsyn

Finam

Pierwszy powód upadku jest wspólny dla rosyjskiej gospodarki. Yandex uzyskuje dochody w Rosji i jest w rublach. Drugi powód związany jest z faktem, że Yandex ma pewne trudności z konkurowaniem z Google na smartfonach.

Google, jako dominujący producent Androida, może utrudniać dystrybucję usług konkurencji, w tym wyszukiwanie. W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek witryn, do których uzyskujemy dostęp z urządzeń mobilnych, wzrósł do jednej trzeciej. Co trzecia strona jest otwierana z urządzenia mobilnego. Yandex nie produkuje systemu mobilnego, więc trudniej jest dotrzeć do użytkownika.

Teoretycznie sytuacja polityczna i sankcje powinny pozytywnie wpłynąć na wartość Yandex. Właśnie minęła wiadomość, że nasi zagraniczni koledzy przeznaczają 60 milionów dolarów na rosyjski dostęp do bezpłatnej prasy w Internecie. Ma to pozytywny wpływ na ocenę rynku międzynarodowego.

Nawet jeśli występuje problem z Yandex.News, jest to niewielka część Yandex, szczególnie z biznesowego punktu widzenia. Yandex otrzymuje również niewielką część przychodów z reklam displayowych, nie więcej niż 10% przychodów z reklam. Jego głównym źródłem dochodów są reklamy kontekstowe i są one skierowane głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. Uważa się, że nie obniżają one kosztów tak bardzo, jak duże firmy. Ponieważ nie inwestują w markę, ale kupują kliknięcia w celu sprzedaży. Tak więc reklama kontekstowa jest najbardziej stabilna.

Grupa Mail.ru

19 grudnia 2013 r

8,7 miliarda dolarów

19 grudnia 2014 r

3,6 miliarda USD

Fall

56 %

Leonid Delitsyn

Finam

Ta firma jest lepiej zdywersyfikowana niż Yandex. Jeśli „Yandex” prawie cały dochód pochodzi z reklamy kontekstowej, w MRG są one podzielone na trzy równe części. Największy jest dochód z dodatkowych usług w sieciach społecznościowych, drugi to gry online, trzeci to reklama online. Istnieją inne mniejsze źródła dochodów.

W ubiegłym roku grupie Mail.ru udało się zmonopolizować sieci społecznościowe w Runet, ich jedynym konkurentem jest teraz Facebook z niewielkim udziałem w rynku. Ale to samo niebezpieczeństwo wisi nad MRG, jak w przypadku Yandex - Google, który w niektórych segmentach może dyktować jego warunki.

Qiwi

19 grudnia 2013 r

2,8 miliarda dolarów

19 grudnia 2014 r

1 miliard dolarów

Fall

62 %

Leonid Delitsyn

Finam

Qiwi, między innymi, może być ofiarą obawy, że zostaniemy odłączeni od SWIFT lub że transakcje elektroniczne zakończą się z nami. Jednocześnie w 2013 roku firma bardzo się rozrosła, więc spadek jest znaczący. Ale w przeciwieństwie do dwóch poprzednich firm, Qiwi handluje powyżej ceny ofertowej (było 17 USD, teraz kosztuje 20 USD).

Fakt, że trzy badane przez nas firmy spadły w cenie o mniej więcej tę samą kwotę, sugeruje, że przyczyną nie są błędy w zarządzaniu ani szczególne cechy nisz, w których działają. Głównym powodem są zagrożenia dla kraju. Inwestorzy obawiają się, że wszystko będzie z nami źle i zostaną zwolnieni z tych dokumentów.

Jak czują się startupy?

Leonid Delitsyn

Finam

Startupy będą musiały żyć jak dziesięć lat temu. W ciągu ostatnich dwóch lub trzech lat ludzie zaczęli postrzegać startup jako sposób na piękne życie. Zrezygnowali z pracy, aby zrealizować swoje śmiałe pomysły. Z jednej strony jest dobrze. Z drugiej strony zabrali silnych specjalistów, aby w zasadzie stworzyć klony usług zachodnich, wśród których było wielu szczerze złych.

Teraz działają dwa czynniki. Z jednej strony ludzie będą mniej polegać na pieniądzach inwestycyjnych. Przez cały ten rok rosyjscy inwestorzy mówili, że będą inwestować w projekty innych krajów - Izraela, Europy Wschodniej lub Ameryki. Z drugiej strony bezrobotni mają wiele pomysłów i zwykle tworzą nowe projekty. Będą tworzyć startupy, ale już liczą na własne fundusze. Będzie to miało korzystny wpływ na rynek - poważniejsi ludzie podejmą startupy.

Wielu zwykło mówić o IPO, choć mało prawdopodobne, by mieli na to poważną nadzieję, podczas gdy inni po prostu chcieli stworzyć klon i sprzedać go zachodnim firmom. Są projekty, które wymyślają szaleni inżynierowie - z silnym komponentem wizjonerskim lub technicznym. Są też projekty, które wymyślają bankierzy inwestycyjni, którzy uważają, że dobrze jest teraz tworzyć i promować takie rzeczy. Setki milionów dolarów przyciągnęły projekty kuponów, a dziesiątki - projekty turystyki online. Jeśli takie projekty zbankrutują, można to postrzegać jako poprawę rynku.

Konstantin Sinyushin

współzałożyciel Untitled Venture Company

Generalnie jestem optymistą, więc myślę, że początkowy start-up, oszacowany po przyciągnięciu inwestycji w wysokości miliona dolarów w wysokości 30 rubli dwa lata temu, kosztuje dziś o połowę mniej w wysokości 60, maksymalnie 500 tysięcy dolarów. Ale jestem optymistą.

Firmy stają się tańsze nie tylko z powodu nożyczek walutowych lub spadku przychodów rubla w obcej walucie, ale także z powodu zwiększonego ryzyka związanego z jurysdykcją głównych zakładów produkcyjnych w kryzysie.

Jurij Aleksandrow

dyrektor inwestycyjny Klever Group

Inwestycje tracą obecnie na wartości, ponieważ firmy działają w Rosji i osiągają zysk w rublach. Spadł on o połowę, a wartość firmy, przy czym wszystkie inne rzeczy są równe. Jeśli firma ma koszty rubla (na przykład personel i biuro w Rosji) i sprzedaje swoje usługi za walutę, wręcz przeciwnie, powinna mieć wszystko w czekoladzie. Tę sytuację można zaobserwować w przypadku Kaspersky Lab lub Luxoft. Przeciwny przykład dotyczy firm, które uzyskują główny przychód w rublach i wydają pieniądze w innej walucie. W Aviasales pensje są powiązane z dolarem i zarabiają pieniądze na rynku rosyjskim. Ponadto są one związane z naszym rynkiem turystycznym, który kilkakrotnie spadł.

Oczywiście dewaluacja nie jest jedynym powodem spadku wartości firm. Prognozy wzrostu są znacznie zmniejszone. W segmencie rosyjskim istnieje wiele firm związanych z reklamą online. Ich głównymi klientami są instytucje finansowe i samochody, i oba będą oczywiście mniej reklamowane. W przypadku takich firm ocena nie może spaść o połowę, ale o pięć lub sześć.

Obejrzyj wideo: Jak dotrzeć z Twoim przekazem do 4 mln ludzi? Marketing Internetowy! (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

Sąd spożywczy LavkaLavka, Green Dog Cafe, kolacje w Saxon + Parole
Odkrycie tygodnia

Sąd spożywczy LavkaLavka, Green Dog Cafe, kolacje w Saxon + Parole

Bigrib "45 równolegle" ADRES: Tsvetnoy Boulevard, 15, s. 1 OFICJALNY TRYB PRACY NA STRONIE: pon.-pt., niedz .: 12:00 do 00:00, pt.-sob .: od 12:00 do 03 : 00 ŚREDNIA: 3000 rubli Restauracja z kuchnią krajów położoną na 45 stopniu szerokości geograficznej północnej i południowej. Dotyczy to na przykład Francji, Szwajcarii, Włoch, Serbii, Rumunii, Chorwacji, Kazachstanu, Chin, Mongolii, Korei, Japonii i Kanady.
Czytaj Więcej