Zarządzanie

10 pomysłów biznesowych na kryzys

Pożyczka powiernicza

Alternatywne metody udzielania pożyczek, zwłaszcza w kontekście niedawnej podwyżki podstawowej stopy procentowej przez Bank Centralny, są teraz bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Tradycyjne banki mają wiele niedociągnięć, na przykład wysokie oprocentowanie pożyczek, nieprzejrzyste ceny, chęć pracy tylko z dużymi kredytobiorcami. Rosnący model pożyczek peer-to-peer pomaga rozwiązać niektóre z tych problemów. Niszowy lider - firma Lending Club - w grudniu z niewiarygodnym sukcesem rozpoczęła publiczną debiut giełdowy, teraz kapitalizacja firmy wynosi ponad 9 miliardów dolarów. Lending Club pozwala pobierać pieniądze na kredyt od zwykłych ludzi, sama strona zarabia na organizowaniu transakcji i nie ponosi ryzyka kredytowego.

Proces wygląda tak: pożyczkobiorca wypełnia formularz na stronie, wskazując swoje dane osobowe i pożądaną wielkość pożyczki, a następnie Klub pożyczkowy ocenia jego zdolność kredytową i nadaje mu zdolność kredytową. Poziom stopy procentowej (od 6%) zależy od oceny. Pożyczki są wydawane na okres trzech i pięciu lat. Kredytodawcy przeglądają listę aplikacji i wybierają tę, z którą są gotowi do współpracy. Ponadto mają prawo określić kwotę środków, które są skłonni przeznaczyć. Dlatego kredytobiorca często ma kilku kredytodawców jednocześnie. Od momentu powstania za pośrednictwem witryny udzielono pożyczek o wartości ponad 6 mld USD, a przychody firmy za 2014 r. Wyniosły ponad 150 mln USD. W Rosji Lending Club ma kilka analogów z nieco innymi modelami: Vdolg.ru, Credberry, Loanberry, Fingooroo.

Sprzedaż starych telefonów

Średnia żywotność telefonu wynosi 18 miesięcy. To, co subiektywnie staje się dla nas śmieciami, które wciąż gromadzą kurz w szufladzie, nadal ma dla niektórych pewną wartość. Sprint zbiera używane telefony dla zainteresowanych. Istnieje wiele opcji. Po pierwsze, są to Indie i Afryka, na których kwitnie rynek wtórny. Po drugie, są to branże, które potrzebują cennych metali, które są wykorzystywane do produkcji telefonów. Po trzecie, jest to własny sklep Sprint. Aby przywrócić pierwotną formę telefonu, potrzeba znacznie mniej pieniędzy i wysiłku niż wyprodukowanie nowego. Często wystarczy zaktualizować porysowaną obudowę i wymienić baterię - a telefon wygląda jak nowy. Klient przynosi telefon, którego nie potrzebuje, do biura Sprint, a pracownik firmy, oceniając stan gadżetu, oblicza, ile może dla niego uzyskać od firmy partnerskiej. Podaje procent tej kwoty właścicielowi telefonu.

Miejsce przy stole jadalnym

Kryzys nie jest najlepszym czasem na chodzenie do restauracji: za dużo trzeba zapłacić. Kelnerzy są aroganccy, muzyka jest głupia, wokół są nieznajomi, jedzenie jest kunsztowne i gotowane bez duszy. Ogólnie - niewygodne i drogie.

Aplikacja SupperKing wyznaczyła sobie cel - zrobić z restauracjami to, co Airbnb zrobił z hotelami. SupperKing pozwala dobrze przygotowanym gościnnym gospodyniom domowym wykorzystać ich talenty. Dzięki aplikacji każdy może zaprosić dodatkowych gości na kolację dla siebie, tworząc w ten sposób niedrogą domową restaurację. Goście przyjeżdżają, jedzą, poznają właścicieli, a następnie mogą ocenić tę mini-restaurację. Jeśli zaprosisz do siebie przerażających nieznajomych, możesz po prostu ugotować jedzenie na wynos. Świetny sposób na zarobienie pieniędzy na gotowaniu.

Taxi z towarzyszami

Pomysł dzielenia się zasobami pojawił się w powietrzu od czasów kryzysu w przeszłości. Jeśli system car-sharingu (wynajem samochodu na krótki czas), który jest oferowany przez takie firmy jak Getaround, RelayRides i JustShareIt, wydaje się zbyt ekstremalny dla Rosji, to pomysł oddania kogoś, kto jest z tobą w drodze, brzmi bardziej znajomo. Dla takich kierowców wymyślono usługi SideCar i BlaBlaCar. Pierwszego można użyć podczas podróży po mieście, drugiego - do podróży. Obie usługi pozwalają ustalić cenę wycieczki i znaleźć towarzyszy podróży gotowych zapłacić. Mówiąc relatywnie, kierowca tymczasowo zamienia samochód w taksówkę. Jeśli często podróżuje określoną drogą, może wziąć stałych towarzyszy podróży, zmniejszając w ten sposób swoje wydatki na benzynę. Aplikacje pozwalają dzielić wydatki między kilku towarzyszy podróży, dzięki czemu koszty podróży są znacznie niższe.

Wszystkie książki na raz

Dla entuzjastów czytania kryzys jest ciemną erą, kiedy kupowanie zwykłych drukowanych książek za 500 rubli jest zbyt drogie. Dla tych, którzy planują czytać tyle samo, co wcześniej, ale za mniej pieniędzy, są biblioteki i usługi subskrypcji elektronicznej. Najbardziej udane są: rosyjski bukmacher, zagraniczny Oyster i Scribd. Różnią się one kosztem abonamentu, bazą książek, jakością usług rekomendacyjnych. Ponad 38 milionów dolarów zostało już zainwestowanych w Scribd, a 31 milionów w Oyster. Firma Apple kupiła w tym roku platformę rekomendacji książek BookLamp. Eksperci uważają to za znak, że firma pracuje nad własną usługą subskrypcji.

BookLamp to system, który relatywnie mówiąc, może czytać książki i, w oparciu o algorytm Book Genome, rozumieć, jakie są i jakie są inne książki. Na przykład Scribd działa inaczej: jego założyciel zatrudnił grupę osób, które czytają książki i klasyfikują je według dużej liczby znaczników (gatunek, motyw, styl itd.). Prace przebiegają dość wolno - szczegółowe tagi zostały umieszczone na zaledwie 10 tysiącach książek. Wygodny i inteligentny system rekomendacji jest głównym problemem takich usług. Jak powtórzyć doświadczenie ludzi spacerujących po półkach z książkami w sklepie? Jak sprawić, by subskrybenci zrozumieli: mają coś do przeczytania? Kolejnym problemem są negocjacje z największymi wydawcami w celu zapewnienia najlepiej sprzedających się praw do usług subskrypcyjnych.

Kolacja na tydzień

Usługi subskrypcji są odpowiednie w czasach kryzysu, ponieważ pozwalają zaplanować wydatki. Miło jest zrozumieć, że wydajesz dokładnie 150 rubli miesięcznie na książki. Byłoby wspaniale zaplanować również inne wydatki. Na przykład dla zakupoholików w gałkach ocznych istnieją usługi, które, koncentrując się na preferencjach stylistycznych danej osoby, wysyłają mu pewną liczbę rzeczy co miesiąc - można je wypróbować i odesłać z powrotem do tych, których nie lubiłeś. W ten sposób możesz odmówić zakupów podczas kryzysu i zapobiec impulsywnym zakupom. Możesz planować i wydawać na jedzenie. W tym celu istnieje na przykład usługa o nazwie „Tastier at Home”. Za 2700 rubli otrzymujesz zestaw produktów i listę przepisów na gotowanie obiadów przez tydzień dla dwóch osób. Jest tyle produktów, ile potrzeba, więc nie ma dodatkowych połówek cebuli i ziół, które następnie leżą bezczynnie i psują się.

Opłata za śmiech

Program antykryzysowy dla branży rozrywkowej - płać tylko za to, co naprawdę lubisz. W tym roku jeden teatr w Barcelonie zainstalował system w hali, który rejestruje, ile razy się śmiałeś podczas komedii. Widz powinien zapłacić zgodnie z wynikami - za każdy chichot 24 centy, ale nie więcej niż 24 USD za spektakl. Cały śmiech powyżej 24 USD jest bezpłatny. System działa w ten sposób: ekran jest zamontowany z tyłu każdego krzesła, co reaguje na zmianę wyrazu twarzy widza siedzącego przed nim, odczytuje uśmiechy, a także rozpoznaje dźwięki podobne do śmiechu. To prawda, że ​​jak dotąd ocenić jakość tragedii.

Darmowe rozmowy

Aby obniżyć koszty komunikacji telefonicznej, wymyślono już wiele sposobów, na przykład bezpłatne wiadomości WhatsApp i połączenia Skype. W Indiach, gdzie połączenia są bardzo drogie, ten schemat jest powszechny: ludzie zgadzają się co do znaczenia jednego, dwóch lub trzech połączeń. Na przykład dziewczyna wraca do domu i, aby poinformować przyjaciółkę, że wszystko z nią w porządku, wybiera numer, czeka na dwa sygnały dźwiękowe i resetuje się.

Pewien amerykański przedsiębiorca zauważył to i postanowił z niej skorzystać. Teraz różne firmy w swoich indyjskich reklamach wskazują specjalny numer, pod który można zadzwonić i natychmiast zresetować. Będzie to sygnał dla firmy, aby niezależnie oddzwonić do klienta. Ponad 416 milionów połączeń przeszło już przez system ZipDial. Firma działa teraz w Bangladeszu, Indonezji, Singapurze, na Filipinach i kontynuuje swój zwycięski marsz w krajach o drogiej komunikacji komórkowej.

Wynagrodzenie dla graczy

Istnieje taka gra komputerowa Roblox, która pozwala graczom (głównie nastolatkom poniżej 15 lat) zarabiać na tym, co robią. Roblox to nie tyle gra, co platforma do tworzenia gier. Dostajesz narzędzia, z których tworzysz małą grę, w stylu przypominającym Minecraft. Reklama kręci się wokół gry, a Roblox daje twórcy tej mini-gry procent przychodów z reklam. Roblox istnieje już od ośmiu lat, ale postanowił zmienić model biznesowy dopiero w 2013 roku. Możliwość zarabiania przyciągnęła nowych graczy, a ci - nowi reklamodawcy, krąg został zamknięty. Za rok firma wypłaciła graczom około 600 tysięcy dolarów zarobionych na reklamach.

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

„Beauty and the Beast”, „Hidden Figures”, „Split”
Filmy tygodnia

„Beauty and the Beast”, „Hidden Figures”, „Split”

„Beauty and the Beast” Dosłowne powtórzenie hitu Disneya z 1991 roku w prowincjonalnej Francji z niezdarnym piekarzem, eleganckimi lokalnymi pięknościami i łowcą gopherów Gaston - Belle żyje tutaj i marzy (Emma Watson). Jej poglądy na życie sprawiają, że dziewczyna jest śmiechem w oczach reszty prowincji: z jakiegoś powodu Belle nie szuka małżeństwa i kocha książki bardziej niż flirt z płcią przeciwną.
Czytaj Więcej
Mapa gwiazd, ciała obce
Filmy tygodnia

Mapa gwiazd, ciała obce

„Ciało obce” Obce cialo Reżyser: Krzysztof Zanussi Obsada: Riccardo Leonelli, Agnieszka Grochowska, Agatha Buzek, Chulpan Khamatova Działka Włoski ogier ściska polskie piękno na plaży (cóż, wygląda na 45-letnią ciężko chorą, ale fabuła i piękna), ale idylla wkrótce się kończy: dziewczynka ogłasza, że ​​Bóg wzywa ją do zakonnicy.
Czytaj Więcej
„Monster's Voice”, „Salesman”, „Safari”, „Pasmanian Devil”
Filmy tygodnia

„Monster's Voice”, „Salesman”, „Safari”, „Pasmanian Devil”

Dyrektor sprzedaży Forushande Asgar Farhadi Obsada Taran Alidosti, Shahab Hosseini Nowy film Asgara Farhadiego, reżysera Rozwód Nader i Simin, szczery irański dramat o tym, jak rozwód w patriarchalnym społeczeństwie nie może pozostać sprawą prywatną. „Sprzedawca” dotyczy tego samego: nierozłączności zbrodni i wstydu, zemsty i stosunku do kobiety jako własności, która nagle pojawia się w świeckiej twórczej rodzinie.
Czytaj Więcej
Projekt Floryda, Eve, tracę wagę i Pasażerkę
Filmy tygodnia

Projekt Floryda, Eve, tracę wagę i Pasażerkę

Tekst: Alice Taiga „The Florida Project” Reżyser: Sean Baker Obsada: Brooklyn Prince, Beria Vinaite, Willem Dafoe Sunny film o ubóstwie i upadku amerykańskiego snu autorki Tangerine, sześcioletniej Mooney (urocza Brooklyn Pierce) i jej bardzo młoda matka Halle (Briah Vinaite) ) mieszkają w bezdomnym motelu na Florydzie w drodze do słynnego Disneylandu.
Czytaj Więcej