Zarządzanie

Jak sytuacja w Rosji wpłynęła na IKEA, adidas, Apple i inne zagraniczne firmy

Schłodzenie stosunków między Rosją a światem zachodnim w związku z konfliktem na Ukrainie wywołało długi łańcuch trudności w pracy międzynarodowych firm. Sankcje rosyjskie w odpowiedzi skomplikowały życie wielu europejskich rolników. Jesienna dewaluacja rubla dotknęła wszystkich importerów. Wiele firm w tym roku zmniejszyło zarówno personel, jak i budżety. „Niestety, obecna sytuacja gospodarcza w Rosji prowadzi do wyższych kosztów i potrzeby zminimalizowania ryzyka w większym stopniu, niż firma pierwotnie planowała na 2015 r.” - powiedział Life adidas. Większość zachodnich firm postanowiła nie komentować wyników minionego roku i planów na przyszłość. Danone odpowiedział, że „to było trudne, więc nie chcę rozmawiać”. Życie wokół przypominało sobie, jak zmieniło się życie międzynarodowych firm w Rosji.

Producenci odzieży

Latem niemiecki adidas ogłosił zmiany w planach rozwoju w Rosji. W raporcie stwierdzono, że napięcia w regionie wpłynęły na siłę nabywczą, a prognozy przychodów stały się ujemne. Akcje spółki od początku roku spadły o 37%, głównie z powodu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

„Firma mocno wierzy w długoterminowy potencjał rynku rosyjskiego, ale istnieje możliwość zmiany niektórych krótkoterminowych planów” - komentuje Nikolai Petrosyan, szef działu prasowego rosyjskiego przedstawicielstwa firmy. Optymalizacja kosztów wynajmu powierzchni handlowych doprowadziła do zmniejszenia planowanych otwarć sklepów adidas do 30 w 2014 i 2015 roku.

W tym roku polska grupa EM&F, która jest właścicielem marek Esprit, OVS i River Island, ogłosiła odejście z Rosji. Firma nie zaczęła jednak wiązać tej decyzji z sytuacją polityczną. Chodziło o zmianę lokalnego partnera, z którego grupa nie była zadowolona. Doniesiono, że River Island, która odnosi sukcesy w Rosji, powróci, ale będzie współpracować z innym franczyzobiorcą. Według Vedomosti, działalność Grupy EM&F ucierpiała w ubiegłym roku ze skokami kursów walut, aw 2014 r. Straty z przeliczenia walut wzrosły prawie dwukrotnie.

W tym roku Zara (część Inditex, największego rosyjskiego sprzedawcy odzieży) zamknęła swój flagowy sklep na Tverskaya. Według ekspertów może to wynikać z wyższych czynszów w centrum miasta i chęci Zary do bardziej ukierunkowanego marketingu. Ponadto marka jest już dość rozpoznawalna: nie ma sensu utrzymywać sklepu w tak widocznym miejscu.

Zdjęcie: Alexandra Krasnova / TASS

Dewaluacja rubla dotknęła wszystkich producentów odzieży. Z uwagi na fakt, że marki płacą zamówienia w Azji i na Bliskim Wschodzie w dolarach i sprzedają w rublach, przychody wielu spadły o 30%. Firmy starają się utrzymać to kosztem stopniowego wzrostu cen. Podwyżka cen nastąpi jednak dopiero pod koniec stycznia, kiedy nowe kolekcje zostaną dostarczone do sklepów. Eksperci przewidują, że w przyszłym roku rynek mody zostanie powiększony, a najsilniejsi przetrwają.

Rosja może spodziewać się napływu azjatyckich marek. Japońska firma Uniqlo ogłosiła niedawno otwarcie dwóch nowych sklepów w przyszłym roku. Całkiem dobrze czuje się w Rosji i chińskim sklepie internetowym Aliexpress, gdzie ubrania zamawiają głównie mieszkańcy regionów. Według szefa rosyjskiego oddziału Marka Zawadzkiego kurs dolara nie ma większego wpływu na działalność firmy z uwagi na fakt, że towary są „dość tanie”. „Pomimo kryzysu wciąż rozwijamy linię premium. Jesteśmy zainteresowani wprowadzeniem chińskich marek na rynek rosyjski, które albo nie są reprezentowane w Rosji, albo są bardzo nieliczni. Właściciele marek już myślą nie tylko o tym, jak sprzedawać za naszym pośrednictwem. , ale także o tym, jak rozwijać markę w Rosji. Pomimo kryzysu nie rezygnujemy z kierunków, które są wyższe niż nasze średnie ceny. Inni chińscy gracze również patrzą teraz na Rosję, również dzięki Ali Express ”- powiedział Zavadsky .

Producenci sprzętu

Apple w tym roku dwukrotnie gwałtownie podniosło ceny dla rosyjskich konsumentów. W listopadzie sklep internetowy firmy przeszedł w tryb offline, a ceny wzrosły już o 25-27%, aw grudniu znów wzrosły - w sumie cena urządzeń wzrosła o 66-69%. Tak więc początkowo nowy iPhone 6 Plus w 128 gigabajtach kosztował 47 tysięcy rubli, a następnie wzrósł do 78 tysięcy rubli.

Przeciwnie, Samsung postanowił zwabić nowych klientów, nie podnosząc tak bardzo cen - wzrosły o 8-11%.

W grudniu sklepy elektroniczne podpisały umowy z dostawcami na nowych warunkach. Ceny są podnoszone przez wszystkich zagranicznych producentów urządzeń gospodarstwa domowego, średnio o 20-30%, ale nie oszczędza to na tym, że plan na ten rok pozostaje niespełniony. Większa część sprzedaży Indesit przypada na rynek europejski i rosyjski; firma nazwała rynek strategicznym. „W ciągu ostatnich dwóch tygodni firma podniosła ceny średnio o 15–25% na główne produkty rosyjskie. Zmiany dotyczyły głównie produktów importowanych i lokalnych, które produkujemy w Lipetsku”, powiedział Philippe Indesit, dyrektor generalny oddziału rosyjskiego Kaltenbach „Vedomosti”.

Firmy rozpowszechniać twoje budżety marketingowe, próby inwestowania w działalności krótkoterminowej i opóźnić uruchomienie nowe produkty

Rosja jest ważnym rynkiem dla Siemensa, przychody ze sprzedaży w Rosji w tym roku spadły o 14%.

Pod koniec grudnia media podały, że Asus zaprzestał dostaw sprzętu w Rosji. Jednak rzeczniczka firmy Angela Sue zaprzeczyła tej informacji w oficjalnym oświadczeniu. „Nie zatrzymaliśmy wysyłki towarów, ale w obecnej sytuacji ekonomicznej stosujemy konserwatywne podejście przy planowaniu popytu na rynku”, powiedział Xu dla RBC.

Według chińskiej gazety Economic Daily News deprecjacja rubla spowodowała straty dla Asusa, Acer, Lenovo i innych. Jednak ich przedstawiciele w komentarzach RBC zaprzeczyli zmianom dla rosyjskiego konsumenta.

Producenci żywności

W sierpniu monitorowaliśmy, co stało się z zachodnimi rolnikami i firmami z dużym udziałem na rynku rosyjskim po tym, jak rosyjskie sankcje odwetowe zakazały importu niektórych produktów do tego kraju.

W 2013 r. Finlandia, Estonia i Litwa były największymi dostawcami mleka i śmietany do Rosji. Po nałożeniu sankcji odwetowych fińskie Valio (producent popularnych serów Viola i Oltermanni) wysłało setki pracowników na przymusowy urlop i przyznało, że poniesie ogromne straty. Firmy musiały szukać rozwiązań dla dostarczania towarów do Rosji. Oprócz Valio ucierpiał norweski producent łososia Marina Harvest, z którego Rosja stanowiła około 7% przychodów.

Pod koniec sierpnia władze ogłosiły, że zamkną kilka restauracji McDonald's naraz, w tym na Placu Puszkina. Po przeprowadzeniu dochodzenia przez Rospotrebnadzor trzy miesiące później ponownie zarobił.

Sieć Wendy, która została otwarta w Rosji w 2011 roku, ogłosiła całkowite wstrzymanie pracy w tym kraju. Wyjaśniało to nie kryzys, ale zmiana kierownictwa Wenrusa, partnera w Rosji.

Zdjęcie: Oleg Borodin

Były menedżer marki PepsiCo Rosja i dyrektor generalny Daily Profit Sergey Merkulov powiedział Life wokół, że wiele zagranicznych firm nie zrealizowało planów sprzedaży w tym roku, w szczególności z powodu krytycznej dla konsumentów sytuacji gospodarczej. Firmy dokonują realokacji budżetów marketingowych, próbując inwestować w działania krótkoterminowe i opóźniać wprowadzanie nowych produktów.

Coca-Cola odnotowała w tym roku spadek przychodów o 5%, co jest przyczyną - „niestabilności w regionie”. Duński producent piwa Carlsberg, jeden z największych na rynku rosyjskim, odnotował 7% spadek sprzedaży w pierwszych sześciu miesiącach 2014 r. Z powodu niższego zużycia. W rezultacie akcje spółki spadły o 15%.

Firmy internetowe

W grudniu Internet był zszokowany wiadomością, że Google zamyka dział rozwoju w Rosji - programiści będą mogli kontynuować pracę w innych biurach korporacji. Firma nie zidentyfikowała żadnych powodów. Bloomberg, który jako pierwszy poinformował o nowościach, sugeruje, że może to wynikać z przepisów o przechowywaniu danych osobowych.

W listopadzie okazało się, że Microsoft stosuje politykę redukcji kosztów i zamyka biuro programistów Skype w Zelenograd. Jednocześnie firma pozostaje na rynku rosyjskim: wiosną podpisała długoterminową umowę z Moskiewskim Uniwersytetem Państwowym o współpracy w zakresie rozwoju IT. Strony otworzą wspólne centrum badawcze z inwestycjami w wysokości miliona dolarów.

Wcześniej okazało się, że Adobe zwolnił połowę pracowników rosyjskiego biura. Firma zmniejszyła swoją obecność na rynkach wschodzących z powodu spadku sprzedaży. Dwa lata temu przedstawicielstwo na Tajwanie przestało działać, następnie zmniejszyło liczbę pracowników w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Turcji oraz zamknęło biuro w Chinach. Uważa się, że wyjazd Adobe z Rosji wynika z faktu, że z powodu sankcji firma złamała kilka transakcji w Rosji, a także ustawy o ochronie danych osobowych, zgodnie z którą wszystkie serwery z danymi rosyjskich użytkowników powinny znajdować się w tym kraju.

Mniejsze firmy w tym roku porzuciły plany podboju rynku rosyjskiego. Serwis rezerwacji hotelowych HRS.com całkowicie ograniczył zespół marketingowy w Rosji. Holenderska usługa wyszukiwania tanich lotów BudgetAir zawiesiła pracę w Rosji.

IKEA

18 grudnia hipermarkety zawiesiły sprzedaż mebli kuchennych i sprzętu AGD z powodu napływu nabywców. Przez kilka dni z rzędu ludzie czekali w sklepie na swoją kolej aż do rana. Napływ kupujących zaczął się po pojawieniu się w mediach doniesień, że sklepy wkrótce podniosą ceny. Ponad 60% towarów sprzedawanych przez IKEA jest produkowanych w Rosji, ale amortyzacja nadal poważnie wpływa na przychody firmy.

 

Biuro prasowe IKEA

W związku z sytuacją ekonomiczną byliśmy zmuszeni do zmiany cen wielu towarów. Będziemy jednak nadal dążyć do zapewnienia najlepszej oferty na rynku dla każdej kategorii towarów. Rosja była i pozostaje dla nas strategicznie ważnym rynkiem, i planujemy rozwijać tutaj wszystkie obszary naszej działalności w przyszłości. W ramach naszej długoterminowej strategii rozwoju planujemy inwestować w aktualizację i rozbudowę istniejących sklepów IKEA i centrów handlowych Mega, a także w budowę nowych. Tak więc już w 2018 r. W Mytiszczi zostanie otwarte nowe centrum handlowe Mega, które stanie się piętnastym z rzędu w Rosji. W najbliższej przyszłości zamierzamy otworzyć nowe sklepy IKEA i centra handlowe Mega w regionach i obecnie rozważamy najbardziej odpowiednie osiedla do tych celów.

Planujemy również rozwój produkcji i logistyki w Rosji. W ubiegłym roku ogłosiliśmy już budowę nowej fabryki mebli w Nowogrodzie, która ma zostać otwarta w 2017 roku. Rozpoczęto prace nad modernizacją centrum dystrybucyjnego w Esipovo, które po rozbudowie stanie się jednym z największych w Europie i największym w Rosji.

Samochody

Dewaluacja rubla dotknęła wszystkich producentów samochodów. Nawet ci, którzy mają lokalną produkcję (Chevrolet, Opel, Ford i Renault), kupują komponenty za granicą, co wpływa na ostateczną cenę samochodu.

Z powodu gwałtownego upadku rubla w dniach 15 i 16 grudnia 2014 r. General Motors i Audi tymczasowo przestały dostarczać samochody rosyjskim dealerom w celu przeglądu cen. BMW zdecydowało się przekierować samochody przeznaczone na rynek rosyjski do innych krajów. Fabryka Volkswagena w Kałudze zaprzestała produkcji samochodów od 22 grudnia do 12 stycznia 2015 r. Amerykański Ford ogłosił zmianę prognozy przychodów, w tym w związku ze spadkiem sprzedaży w Rosji. 17 grudnia Nissan po raz drugi od 10 dni ogłosił wzrost cen niektórych modeli.

W przypadku francuskiego Renault rynek rosyjski jest trzecim co do wielkości pod względem sprzedaży. W tym roku firma została zmuszona ostrzec inwestorów przed gwałtownym spowolnieniem rozwoju rynku. Jednak teraz próbuje utrzymać ceny, aby w przyszłym roku zdobyć więcej klientów z powodu wyższych cen konkurentów. Tę samą strategię stosuje Citroen.

Według agencji analitycznej Avtostat, w pierwszej dekadzie grudnia ponad dwadzieścia producentów samochodów podniosło ceny samochodów w Rosji o 8-15%. Jak dotąd części zamienne po starych cenach pozostają w magazynach, ale w styczniu importerzy będą zmuszeni ustalić cenę na poziomie kursu walutowego.

W październiku średnia cena nowego samochodu osobowego wyniosła 990 tysięcy rubli, czyli o 9,2% więcej niż ten sam wskaźnik w ubiegłym roku. W grudniu ceny nadal rosły, a Mercedes-Benz, Chevrolet, Opel i Mini stały się najdroższe. Niektórzy producenci odnotowali straty już wiosną i dlatego próbowali je zrekompensować.

Amerykańscy i europejscy producenci badają inne rynki, na których można zrekompensować szkody wynikające ze spadku sprzedaży w Rosji. W tym czasie japońscy producenci - Toyota, Mitsubishi i Mazda - ogłosili, że wcale nie zwiększą kosztów samochodów w Rosji i zwiększą swój udział w tym kraju.

Obejrzyj wideo: Antoni Macierewicz: Rosja próbowała wpłynąć na wynik wyborów (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

Parzyć kawę w domu
Dobry nawyk

Parzyć kawę w domu

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Tym razem porozmawiamy o tym, jak uniknąć niewielkich wydatków, które powodują znaczne szkody w budżecie. Anna Sokolova, redaktorka „Życie wokół” Kiedyś pisaliśmy, ile kosztuje filiżanka kawy w moskiewskich kawiarniach: zboże, mleko i szklanka kosztują 20-45 rubli, a oni proszą o 130-200 rubli za gotowy napój.
Czytaj Więcej
8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku
Dobry nawyk

8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku

Przez cały rok rozmawialiśmy o dobrych nawykach, które zmieniają życie na lepsze (chyba że oczywiście po prostu o nich przeczytasz i spróbujesz je przedstawić). Mówimy o ośmiu innych nawykach, najpopularniejszych w tym roku. Do czyszczenia tenisówek gąbką melaminową Białe buty w Moskwie czekają na wiele testów: ciągłe przesuwanie się płytek i nieprzestrzeganie granic przestrzeni osobistej w transporcie publicznym i zwykłe kałuże.
Czytaj Więcej
Idź na masaż
Dobry nawyk

Idź na masaż

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. W nowym numerze - o tym, dlaczego regularnie chodzić na masaż. Wszyscy o tym wiedzą, ale w rzeczywistości niewiele osób to robi. Olga Łukińska, redaktor działu „Zdrowie” Wonderzine. Nie chodzę na masaż bardzo często (średnio raz na kilka miesięcy), ale minęło już 20 lat.
Czytaj Więcej
Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi
Dobry nawyk

Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi

W nowej sekcji Life wokół mówi o dobrych nawykach i prostych działaniach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Julia Ruzmanova redaktorka sekcji „Miasto” i „Ludzie” W grudniu wielu decyduje się pozbyć niepotrzebnych ubrań, zgodnie z tradycją wkraczania w nowy rok bez starego obciążenia. A jeśli łatwo rozstać się z podartymi rzeczami, oto co zrobić z modnymi, ale zaniedbanymi ubraniami - dla wielu jest to nadal problem, zwłaszcza jeśli nie ma młodszych sióstr i braci.
Czytaj Więcej