Weekend

Przewodnik po festiwalu Helsinki Flow

Helsinki Flow to jeden z głównych europejskich letnich festiwali, dostępny w Petersburgu. Odbywa się na terenie opuszczonej elektrowni cieplnej Suvilahti i gromadzi coraz więcej widzów z roku na rok (w ubiegłym roku na trzydniowym festiwalu uczestniczyło ponad 57 tysięcy osób). Ponieważ Flow odbywa się w mieście, nie ma dodatkowego wyposażenia, takiego jak namioty i kalosze (jak na przykład w brytyjskim Glastonbury), nie wymaga, co wielu uzna za bonus. Życie wokół wybrało dziesięć grup z programu, na które warto zwrócić uwagę, a jednocześnie zebrało przydatne informacje: jak i jak dostać, gdzie mieszkać i co oglądać w Helsinkach, oprócz występu artysty Becka.

Festiwal Flow

14-16 sierpnia

Helsinki, Parrukatu

Cena biletu:
4 860–9 500 rubli

Gdzie kupić:
1, 2, 3, 4  

Jak dostać się z Petersburga

Najbardziej oczywistą opcją jest szybki pociąg Allegro. W piątek 14 sierpnia, czyli w dniu rozpoczęcia festiwalu, bilety kosztują od 33 do 130 euro (w zależności od czasu podróży i klasy przewozu).

Ponadto od ubiegłego roku autobusy Lux Express kursują między Sankt Petersburgiem a Helsinkami - z Wi-Fi, ekspresem do kawy i ekranami na oparciach siedzeń (można obejrzeć film). To prawda, że ​​do tej pory wszystkie wyprzedaże się zakończyły, więc bilet w jedną stronę z wylotem, powiedzmy, 13 sierpnia będzie kosztował 1425-1 825 rubli.

Cóż, oczywiście jest dobry stary - najtańszy i najbardziej niebezpieczny - sposób: wsiąść do minibusa zaczynając od hotelu Oktyabrskaya. Koszt - w ciągu tysiąca rubli.

Gdzie mieszkać

Oczywiście wszystkie niedrogie opcje w hostelach, hotelach i pensjonatach były rezerwowane od dawna. Sądząc po Booking.com, najtańsza opcja dla dwóch osób na cztery noce (zameldowanie 13 i wyjazd 17 sierpnia) kosztuje 22 tysiące rubli - a hotel jest dość daleko od Suvilahti.

Airbnb daje bardziej optymistyczny układ, chociaż tam średnia cena wynosi prawie 7 tysięcy rubli za noc. Tam jednak nadal można znaleźć opcje za 2200-2 300 rubli za noc za pokój, ale warto się spieszyć: w dniach 13-17 sierpnia pozostało już tylko 6% reklam.

Inną opcją jest przyjście z własnym namiotem i rozbicie go, na przykład w Rastila Camping Sauna (camping plus sauna): na trawniku jest około 80 miejsc, koszt to od 15 euro za dzień. Ale na początek warto wyjaśnić, czy pozostały miejsca. Na terenie samego festiwalu kemping nie jest zapewniony, ale niektóre rozbić namiot w najbliższych parkach.

Co słuchać

Elliphant

14 sierpnia, 19:00

Czarny namiot

Szwedzka piosenkarka i raper Elliphant jest dokładnie tak zwaną wschodzącą gwiazdą. Jej kariera muzyczna rozpoczęła się niedawno, ale z sukcesem: miliony wyświetleń, wspólne utwory z MØ, Skrilllex i Major Lazer, nagrody muzyczne. Na muzykę Elliphanta wpłynęły wpływy brytyjskiej kultury muzycznej: dubstep, dancehall i tym podobne. Burzliwa miłość życia i trzeźwy realizm jej piosenek oparte są na bogatym doświadczeniu życiowym i świadomości politycznej. Dziewczęca moc naszego wieku.

Major lazer

14 sierpnia, 22:45

Scena główna

Projekt Major Lazer odgrywa tę samą rolę, co The Prodigy w latach 90. XX wieku: połączenie najnowszych trendów w undergroundowej muzyce tanecznej i uruchomienie wynikowego koktajlu na listach przebojów. Występy koncertowe kolektywu to dzikie tańce na scenie i przed nim, oszałamiające basem i olśniewającymi reflektorami.

Wiley and Skept

15 sierpnia, 18:30

Czarny namiot

Raperzy Wiley i Skept należą do pionierów brudu - specjalnego gatunku, do którego brytyjska kultura miejska rozwinęła się w XXI wieku. Brudna i bezczelna mieszanka garidge, hip-hopu, dancehallu itp., Aż do dźwięków z gier i dzwonków, jest tym, czego chłopcy potrzebują w okolicy. W konsekwencji - przyszłość muzyki popularnej i stylu ulicznego.

Roshin Murphy

15 sierpnia, 20:45

Scena główna

Irlandka Roshin Murphy oczywiście grała już w tym roku w Rosji, oczywiście wszyscy pamiętają i kochają jej stary zespół Moloko - niemniej jednak nie ma wielu koncertów tak pięknego wykonawcy. Fani byli zafascynowani zmianami kostiumów na koncercie w Petersburgu: cztery kapelusze, pięć par okularów, sześć sukienek, dwie walizki ze wstążkami, lalki, maski, płaszcze i wiele innych. Prawdziwe popowe divy rzadko są tak cudowne.

Chłopcy ze sklepu zoologicznego

15 sierpnia, 22:30

Scena główna

Uhonorowani weterani sceny electro-pop, najbardziej udany brytyjski duet (jak donosi Guinness Book of Records), skromni twórcy luksusowych programów. W związku z obecną sytuacją moralną i ekonomiczną wydaje się mało prawdopodobne, aby Pet Shop Boys mogli bez problemu wystąpić w Rosji w najbliższej przyszłości. Nawet jeśli wspomniano o ich pierwszym singlu, wspomniano o Stalinie i stacji Finlandii, ale w ich muzyce są zapożyczenia od Szostakowicza, Strawińskiego i Czajkowskiego.

Shadowplay

15 sierpnia 00:15

Tiivistamo

Legendarna fińska grupa ponad trzydzieści lat temu przekroczyła gotycki post-punk po śmierci z wiszącą estetyką kabaretu Weimar z lat dwudziestych. Ponieważ wielu muzyków wyemigrowało, Shadowplay jest bardzo rzadki. Ostatni zjazd chronologiczny miał miejsce tej zimy i miał zbiec się w czasie z wydaniem kolejnej książki ich trębacza Marco Kososen.

Mirelle Wagner

16 sierpnia, 16:00

Namiot Lapin Kulta Blue

Pomimo nazwy, która przypomina postać jednej z najbardziej znanych fińskich komiksów, młoda piosenkarka z przedmieścia Espoo w Helsinkach jest tragicznie poważna. Minimalistyczna „amerykańska” Mirelle Wagner porównuje najciemniejsze momenty Johnny'ego Casha, Elliotta Smitha lub Nicka Drake'a. Im prostsze i bardziej podstawowe są rzeczy, tym głębszy jest horror, w który mogą się zanurzyć.

Beck

16 sierpnia, 19:00

Scena główna

Eklektyczny Beck z Los Angeles z pięciu statuetek Grammy otrzymał dwa w tym roku za album Morning Morning. Od dawna wiadomo, że piosenkarz słynie z więcej niż jednego „Loser”, a bogata, półakustyczna muzyka obecnego programu jest jedną z mocnych stron jego talentu. Podobnie jak Beck udaje się być zarówno Żydem, jak i Scientologiem, jego wielostronna osobowość muzyczna jest adekwatnym odzwierciedleniem naszych czasów końca nowoczesności.

Współczesne uczucia

16 sierpnia, 21:00

Drugi dźwięk

Jedyny w programie festiwalu oznaczony RU. Dziennikarz i tłumacz Anton Nikkilya uczestniczył w organizowaniu fińskich przedstawień artystów takich jak Siergiej Kuryokhin i Siergiej Letow, a następnie sam wszedł na scenę. Kierowany przez niego zespół Modern Feelings krzyżuje eksperymentalną elektronikę z awangardowym jazzem, więc efekt końcowy jest nieprzewidywalny.

Florence + The Machine

16 sierpnia, 21.30

Scena główna

Etap zostanie zamknięty przez zespół kierowany przez Florence Welch. Na serii festiwali, które tego lata nakręciła, Flow podąża za Glastonbury i Roskilde. Potęga głosu, talent muzyczny i charyzma są tym, czego potrzebujesz, aby przekonująco i bezwstydnie grać pop rock. Niestety zespoły z tak udaną karierą (wszystkie trzy albumy zajmowały pierwsze miejsce na listach przebojów brytyjskich) rzadko docierają do Rosji.

Gdzie jechać w Helsinkach

„Dzień restauracji”

16 sierpnia na całym świecie odbędzie się „Dzień Restauracji”: tysiące ludzi - zarówno z branży restauracyjnej, jak i tylko entuzjaści - otworzą jednodniowe kawiarnie, w których będą mogli stosunkowo niedrogo zjeść. Helsinki, w których wymyślili i po raz pierwszy zorganizowali ten festiwal kulinarny, oczywiście nie zostaną pominięte. Mapę kawiarni można znaleźć tutaj.

Sztuka w tawernach

Kolejne wydarzenie związane z jedzeniem: od 13 do 22 sierpnia w Helsinkach odbędzie się kolejna akcja z cyklu Art Goes Kapakka („Sztuka wkroczyła do tawerny”). Wykłady odbędą się w różnych restauracjach, rock, jazz i afrofank. Pełny program w języku angielskim można znaleźć tutaj.

Festiwal w Helsinkach

14 sierpnia rozpocznie się największy festiwal sztuki w Finlandii, którego część programu jest całkowicie darmowa. Na przykład wieczorem 14 i 15 sierpnia na Placu Senackim Chińska Centralna Trupa Baletowa zaprezentuje kolosalny retro spektakl zatytułowany „The Red Squad of Women”. A 15 sierpnia na tym samym placu, tylko o 16:00, Helsinki City Orchestra uhonoruje Sibeliusa, grając koncert na świeżym powietrzu. Pełny program festiwalu w Helsinkach jest tutaj.

Pomoc w przygotowaniu tekstu: Sharapov
Zdjęcia: okładka - Jared eberhardt, 1 - Pet Shop Boys, 2 - Shutterstuck.com

Obejrzyj wideo: Lana Del Rey - Blue Jeans - Live @ Flow Festival, Helsinki, Aug. 11, 2017 (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Weekend, Następny Artykuł

Sąd Najwyższy ograniczy prawa matek zastępczych w Rosji
Ciekawe

Sąd Najwyższy ograniczy prawa matek zastępczych w Rosji

Sąd Najwyższy Rosji zamierza rozszerzyć prawa klientów matek zastępczych w celu ograniczenia liczby sporów w takich przypadkach. O tym informuje Izvestia. Urząd rozważy projekt uchwały z zasadami rozpatrywania spraw dotyczących ustanowienia lub pozbawienia ojcostwa, a także sporów genetycznych rodziców z matkami zastępczymi.
Czytaj Więcej
Nowa lokalizacja: Birdie Barber
Ciekawe

Nowa lokalizacja: Birdie Barber

Niemal równocześnie z pojawieniem się drugiego sklepu fryzjerskiego Chop-Chop w Birdie, otworzył fryzjer Birdie, projekt o podobnej koncepcji stworzony dla dziewcząt. W Moskwie pracuje od około roku, a następnie otworzyła w Niżnym Nowogrodzie. Pierwsza peterska „Birdie” znajdowała się tuż obok Chop-Chop na dziedzińcu przy Newskim 84, aby przyjaciele lokalnych patronów mogli również spędzać czas z korzyścią.
Czytaj Więcej
Odkrycie tygodnia: Zupperia, Wing or Leg, Black Cooperative, DoubleDutch
Ciekawe

Odkrycie tygodnia: Zupperia, Wing or Leg, Black Cooperative, DoubleDutch

Dwa nowe projekty szefa kuchni Williama Lambertiego, stały kącik kawowy Czarnej spółdzielni i własny propolityk szefa kuchni Dmitrija Zotova - Życie wokół najciekawszych odkryć tygodnia. Zupperia w Sadovaya-Samotechnaya Mała kawiarnia, której menu składa się tylko z zup, sałatek, bruschet i kilku deserów, została otwarta przez szefa kuchni Ulliama, Williama Lamberti, Glen Ballis, szefa kuchni Bliskiego Wschodu i restauratora Aleksandra Oganezova (Mi Piace, Chaykhona No. 1 ”).
Czytaj Więcej
W Big Kozikhinsky otworzył drugą kawiarnię „Receptor”
Ciekawe

W Big Kozikhinsky otworzył drugą kawiarnię „Receptor”

Na parterze budynku mieszkalnego przy ulicy Bolszoj Kozikiński, otwarto drugą kawiarnię ze zdrową żywnością. Pierwsza instytucja w formie domowej kawiarni została uruchomiona w 2010 roku na Bolshaya Nikitskaya. Nowy „Receptor” nazywa się partnerstwem kulinarnym i bardziej przypomina pełnoprawną restaurację niż domową instytucję na Nikitskiej.
Czytaj Więcej