Przewodnik

11 nowych rosyjskich filmów

SMS

Daria Slyusarenko

"14+"

„Country of Oz”

Dyrektor
Wasilij Sigarev

Obsada
Yana Troyanova, Gosha Kutsenko, Alexander Bashirov, Evgeny Tsyganov

Najśmieszniejsze rosyjskie zdjęcie roku. Jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek mógł oczekiwać czegoś wesołego od twórcy filmu „The Top” i „Live”, ale nagle okazało się, że Sigarev żartuje doskonale, nie tracąc przyrodzonego naturalizmu na obrazie typowego rosyjskiego zaplecza. Nawiasem mówiąc, jest także nominowany do głównej nagrody Kinotavr, która ostatecznie otrzymała nagrodę Gildii krytyków filmowych i krytyków filmowych. Bohaterka Yany Troyanova w sylwestra próbuje znaleźć stragan, w którym musi iść do pracy. Podczas poszukiwań spotyka różne ciekawe osoby, a na tym samym stoisku, czekając na zmianę, dwóch mężczyzn pije i rozmawia o życiu.

„Ojczyzna”

Dyrektor
Peter Buslov

Obsada
Andrey Smolyakov, Peter Fedorov, Lyubov Aksyonova, Andrey Merzlikin

Najbardziej kontrowersyjnym obrazem tego roku jest to, że recenzje pokazują, że jest albo kochana, albo nienawidzona, ale wszyscy o tym dyskutują. Film, opracowany przez Buslova dziewięć lat temu, przeszedł wiele zmian przez te wszystkie lata, aby pojawić się przed widzem w tej formie. W centrum fabuły jest córka rosyjskiej oligarchy Evy, której ojciec, zmęczony kłopotami z dziewczyną w wieku zbliżonym do okresu przejściowego, wylądował nie wiadomo skąd z samolotu. Wkrótce jednak okazuje się, że Eva wylądowała dokładnie na Goa, gdzie wielu innych Rosjan spędza dni, bawiąc się seksem i narkotykami i często szukając lepszego życia, którego już pragnęli znaleźć w swojej ojczyźnie.

„Hero Pioneers”

Dyrektor
Natalya Kudryashova

Obsada
Natalia Kudryashova, Daria Moroz, Alexander Mitin, Alexander Userdin

Próba mówienia o ostrym, ale z jakiegoś powodu rzadko poruszanym w naszym kinie wątku pokolenia trzydziestoletniego przez ich sowieckie dzieciństwo. Trzej przyjaciele wydawali się osiedlić w Moskwie całkiem normalnie, ale z jakiegoś powodu byli niezadowoleni. Kudryashova sugeruje spojrzenie na ich pionierską przeszłość i ideały, które zamieniły się w obecne fobie, które uniemożliwiają bohaterom pełne życie. Obraz odwiedził także Berlin z nominacją „Za najlepszy debiut”.

„Usuń z przyjaciół”

Dyrektor
Levan Gabriadze

Obsada
Shelley Henning, Moses Storm, Reni Alstad, Will Peltz

Horror wyprodukowany przez Timura Bekmambetova i nakręcony w USA przez Levana Gabriadze („Yolki-2”, „Yolki-3”), którego akcja jest w pełni opracowana na ekranie komputera. Sześciu przyjaciół czatuje przez Skype, dopóki nieznana osoba nie połączy się z czatem. Zaczyna pisać każdy z nich na Facebooku, przesyłać osobiste zdjęcia i filmy do sieci. Wszystko wskazuje na to, że ten mężczyzna jest dziewczyną, która rok temu popełniła samobójstwo z powodu zastraszania w szkole, w które zaangażowanych było tych sześciu. Usunięcie go z przyjaciół nie działa; usunięcie go z czatu też nie działa. Co więcej, obiecuje zabić każdego, kto odważy się wyłączyć komputer.

„Pod elektrycznymi chmurami”

Dyrektor
Alexey German Jr.

Obsada
Merab Ninidze, Chulpan Khamatova, Louis Frank, Victoria Korotkova

Niesamowicie piękny obraz, który otrzymał „Srebrnego Niedźwiedzia” za wybitne osiągnięcia artystyczne. Film ma miejsce w niedalekiej przyszłości - w 2017 roku, kiedy świat czeka na wielką wojnę. Historia jest opowiedziana w kilku krótkich opowiadaniach, z których każde związane jest z niedokończonym budynkiem wieżowca, którego architekt nigdy nie będzie w stanie go ukończyć. Zupełnie mistyczna opowieść, w której perfekcyjne wcielenie wizualne idealnie komponuje się z językiem książki, którym posługują się bohaterowie - nie można oderwać się.

„O miłości”

DyrektorAnna Melikyan

Obsada
Renata Litvinova, Michaił Efremow, Maria Shalaeva, Vladimir Mashkov

Tegorocznym zwycięzcą Kinotavr jest film Anny Melikyan, który wyraźnie wynika z tytułu, o miłości. Początkowo Melikyan zamierzała po prostu ukończyć kilka opowiadań dla swoich już istniejących filmów krótkometrażowych i wydać almanach, ale ostatecznie powstał zupełnie nowy film. W centrum fabuły jest Renat Litvinov, który prowadzi wykład o miłości, a wokół niej krążą różne historie miłosne: Evgeny Tsyganov spotyka się z dwiema dziewczynami na raz, Maria Shalaeva zamienia się w cosplayerkę, Vladimir Mashkov pyta sekretarkę, czy ma prawdziwe piersi, wszystko w tym duchu . Ogólnie okazuje się, że jest zabawny i smutny.

„Zespół pietruszki”

Dyrektor
Elena Chazanova

Obsada
Chulpan Khamatova, Evgeny Mironov, Merab Ninidze

Wersja ekranowa zmysłowej, tytułowej powieści Diny Rubiny. Peter i Lisa razem od dzieciństwa: widział ją w wózku i od razu się zakochał, więc nawet próbował ukraść. Wydają się idealnie pasować i już od jakiegoś czasu tak jest. Ale Peter z pasją uwielbia lalkarstwo, a Lisa jest dla niego także idealną lalką. Po stracie dziecka para przeżywa poważny kryzys w relacjach, ale Peter nadal tworzy marionetki. Fascynująca, niemal teatralna opowieść o tym, jak trudno żyć z utalentowaną, kreatywną i, najstraszliwszą, całkowicie obsesyjną osobą.

„Zbawienie”

Dyrektor
Ivan Vyrypaev

Obsada
Polina Grishina, Carolina Grushka, Casimir Liske

Film jest przeznaczony wyłącznie dla fanów Iwana Wyrypajewa jako reżysera: klasyczny brak jakiejkolwiek akcji i wiele dziwnych dialogów. Zakonnica Anna z Polski zostaje wysłana z tajemniczą misją do Tybetu, gdzie z powodu problemów pogodowych zostaje zmuszona zostać na kilka dni. Spacerując po górach i ulicach nieznanego świata, Anna spotyka ludzi, którzy w ten czy inny sposób dzielą się z nią swoimi przemyśleniami. Spoiler: Pod koniec filmu Anna coś rozumie. To jest sedno filmu. Góry są wciąż ładne.

Orlean

Dyrektor
Andrey Proshkin

Obsada
Elena Lyadova, Viktor Sukhorukov, Vitaliy Khaev, Oleg Yagodin

Absurdalna historia scenarzysty Jurija Arabowa, długo wydana przez niego jako książka i wreszcie dotarła do publiczności w kinie. W mieście pełnym grzechu główna bohaterka, fryzjerka Lida, dokonuje 14 lub 15 aborcji (chyba już sama w to nie wierzy), jej lekarz, badając dziewczyny, zawsze stara się z nimi spać, a miejscowy magik cyrk pozostawia krwawe ślady na arenie (najwyraźniej naprawdę tnie dziewczyny). Jednak nadszedł czas, aby wszyscy odpowiedzieli za swoje grzechy, bez względu na to, jak próbują się przed nimi ukryć. Nawiasem mówiąc, Elena Lyadova ma nagrodę MIFF za tę rolę - i słusznie.

„Drogi Hansie, drogi Piotrze”

Dyrektor
Alexander Mindadze

Obsada
Jacob Dil, Birgit Minichmayr, Mark Washke

Trzeci pełnometrażowy film Aleksandra Mindadze nie znalazł się w konkursie Kinotavtra i pomimo wielu entuzjastycznych recenzji w rosyjskiej prasie nie zdobył znaczących nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Jednak „Drogi Hansie, Drogi Piotrze” to chyba najbardziej znaczący film roku. Akcja rozpoczyna się wiosną 1941 r. W radzieckiej fabryce szkła, gdzie zespół produkcyjny niemieckich inżynierów przybywa w podróż służbową. Dalsze wydarzenia opisywane są dwoma zdaniami, ale motywem przewodnim obrazu nie są działania, lecz refleksja nad nimi. Mindadze naprawia stany, transjenty, dlatego Oleg Mutu usuwa swoje plany i plany trwają osiem minut. I nadal tam, 90% czasu mówi po niemiecku, chociaż to też nie ma znaczenia, ponieważ najprawdopodobniej film nigdy nie pojawi się w rosyjskiej kasie.

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Wydarzenia tygodnia: Miles Kane, Iceage i antologia wydajności
Rozrywka

Wydarzenia tygodnia: Miles Kane, Iceage i antologia wydajności

Wystawa „Performance Now” Studium wystawiennicze na dużą skalę dotyczące wydajności w kontekście kultury zerowej. Kurator wystawy i główny ekspert w tej dziedzinie, Roseley Goldberg, w 2005 r. Zorganizowała w Nowym Jorku Performa Biennale, poświęcone wyłącznie spektaklowi, a teraz, przy pomocy tego projektu, w Moskwie zostaną pokazane dwa tuziny spektakularnych spektakli.
Czytaj Więcej
Książka tygodnia: Life After Life Kate Atkinson
Rozrywka

Książka tygodnia: Life After Life Kate Atkinson

Kate Atkinson „Życie po życiu” M.: „ABC” Atkinson wie, jak komponować okrutne kryminały, w których można poczuć ludzką skalę, zachować akcję w napięciu, nie zapominając o tym, jak prawdziwy kamerzysta, zmienia bohatera na bohatera i zagłębia się w ich myśli i uczucia jak maniakalny chirurg.
Czytaj Więcej
Przewodnik po festiwalu muzycznym Stereoleto
Rozrywka

Przewodnik po festiwalu muzycznym Stereoleto

13 lipca Scena główna „The Red Banner Division nazwana na cześć mojej babci” (Rosja, Moskwa) Czas trwania: 14:30 Grupa gra dobrodusznego pop orkiestrowego i istnieje już od ponad pięciu lat, ale pierwszą długą grę nagrali dopiero pod koniec 2012 roku. Uhonorowany czas album został pozytywnie pochwalony przez prasę, a moskiewski kolektyw jest teraz prawie w pojedynkę odpowiedzialny za wszystko, co jest radosne w rosyjskiej muzyce niezależnej.
Czytaj Więcej