Przewodnik

Co obejrzeć i przeczytać przed, po i zamiast nowego filmu Zach Snyder

19 marca film „Batman vs. Superman: At the Dawn of Justice” Zacha Snydera rozpoczął się w rosyjskich kinach - w nim niezwyciężony Superman po raz pierwszy spotyka ponurego ochroniarza Gothama, w którego kostiumie zadebiutował Ben Affleck. Po raz pierwszy w tym roku taśma DC Comics (druga „Drużyna samobójców” - zobaczymy latem) została już skrytykowana przez komentatorów filmowych i fanów: Snyder został oskarżony o jego zwykłą powagę, w połączeniu z zaniedbaniem ważnych szczegółów fabuły. Przy okazji powrotu Batmana i Supermana na duże ekrany Life around przypomina najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o superbohaterach DC - zarówno dla tych, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę przed pójściem do kina, jak i dla tych, którzy świadomie ignorują nowość (nie należy winić).

Tekst:

Jurij Bołotow

Tekst:

Polina Yesakova

Batman

Wszyscy znają historię Batmana, nawet jeśli nigdy nie czytali ani jednego komiksu. Bruce Wayne był spadkobiercą dynastii Wayne, która od pokoleń prowadziła działalność w Gotham. Kiedy chłopiec nie miał nawet dziesięciu lat, jego rodzice zostali zabici na oczach opuszczonej nocnej ulicy. Butler Alfred pozostał do opieki nad Brucem, a sam chłopiec postanowił zemścić się na przestępcach. Przez wiele lat wyjechał za granicę i wrócił już jako silny i inteligentny młody człowiek.

W ciągu dnia Bruce Wayne był biznesmenem i filantropem, a nocą badał skomplikowane przestępstwa przy użyciu nowych technologii i nieograniczonych zasobów finansowych. Aby zastraszyć zorganizowaną przestępczość, Wayne wraz z kamerdynerem Alfredem wymyślili wizerunek nietoperza. Walcząc z gangami ulicznymi, Wayne spotkał uczciwego inspektora Gordona, który przeciwstawił się korupcji w departamencie policji. I pewnego dnia z powodu Batmana przy kadzi
z chemikaliami przestępca przypadkowo wpadł w czerwoną czapkę - i dlatego Joker pojawił się w Gotham.

Bob Kane i Bill Finger wymyślili Batmana w 1939 roku, a pierwsze historie nietoperzy były przeznaczone dla innej ważnej postaci - Shadows. Batman był zarówno konsekwencją Wielkiego Kryzysu, jak i lęku przed zbliżającą się II wojną światową: podczas gdy władze były bezsilne, aby przywrócić porządek, zachęcano go pięściami na stronach komiksów.
Ale chociaż Batman od samego początku był postacią złożoną i kontrowersyjną,
jego publiczna interpretacja pojawiła się stosunkowo niedawno -
zaledwie 30 lat temu.

W 1986 Frank Miller zdekonstruował Batmana w komiksie „The Dark Knight Returns” - ponura historia starzejącego się bohatera, który idzie walczyć
z przestępczością po dekadzie nieobecności. Od tego czasu Batman ewoluował
w prawie antybohaterze i historie o nim - aby zilustrować konsekwencje korupcji. Kiedy instytucje publiczne gniją, tylko bohater miejski może uratować wszystkich. I nawet ciągłą wojnę Batmana z supervillainami można interpretować jako zjawiska społeczne. Tak więc walka Batmana i Pingwina -
jest to archetypowy konflikt między dobrym biznesmenem Brucem Waynem, który inwestuje w niedrogie lekarstwa, transport i restrukturyzację opuszczonych terenów przemysłowych, a biednym kapitalistą Oswaldem Cobblepotem, który uwielbia oszczędzać na oczyszczaniu ścieków i unika płacenia podatków.

Modern Batman to nonkonformistyczny i miejski partyzant, który
prawie nikomu nie ufa i zrobi wszystko (nawet w walce z Supermanem) w celu obrony sprawiedliwości. A Bruce Wayne bez maski to zepsuty mężczyzna z poważnymi problemami psychologicznymi i raczej zawstydzony swoim wysokim statusem. Ogólnie rzecz biorąc, złożona postać w trudnych warunkach - a jeśli nadal nie zanurzyłeś się we wszechświecie Gotham, nadszedł czas, aby to zrobić.

Siedem ważnych komiksów o Batmanie

 

„Batman: rok pierwszy”

1987

Pierwszy rok Batmana w Gotham: młody bohater walczy z ulicznymi gangami, popełnia błędy, niweluje nierówności i zaprzyjaźnia się z komisarzem Jamesem Gordonem. Koniec lat osiemdziesiątych był szczytem kariery Franka Millera, lepiej znanego w Rosji z Sin City, a Rok pierwszy to zgrany noir, który jest najlepszym miejscem do poznania postaci.

„Batman: Mroczny rycerz powraca”

1986

Najlepszy komiks o Batmanie: po dziesięciu latach nieobecności starszy Bruce Wayne ponownie zakłada garnitur i próbuje uratować Gotham przed przestępczością - wszystko to dzieje się na tle wojny piwnej między USA a ZSRR. Opus magnum Millera, w którym zgniły bohater walczy nawet z Supermanem, jest także punktem odniesienia dla obecnej ery komiksów. Kontynuacja - „Mroczny rycerz uderza ponownie” - nie trzeba czytać.

„Batman: The Killing Joke”

1988

Historia pojawienia się głównego wroga Batmana, Jokera, napisana przez autora „Keepers” Alana Moore'a. Ten komiks ma jedną z najbardziej brutalnych scen w historii postaci - i wydaje się, że właśnie tutaj Batman pozwala sobie na uśmiech.

„Batman: długie Halloween”

1997

Kontynuacja komiksu pierwszego roku autorstwa Jeffa Loeba. Drugi rok jako obrońca Gotham: Batman walczy ze zorganizowaną przestępczością, a czytelnicy zapoznają się ze wszystkimi głównymi przeciwnikami bohatera - od Stracha na Wróble do Two-Face. Bezpośrednia kontynuacja - „Dark Victory” - jest również świetna. Już w 2000 roku Loeb wydał kryminał „Hush”, zbudowany zgodnie z podobnym schematem - i chociaż fabuła jest znacznie słabsza, nadal warto ją przeczytać ze względu na zdjęcie supergwiazdy Jima Lee.

„Batman: rok 100”

2006

Co się stanie, jeśli przeniesiesz Batmana w przyszłość, pozbywając się nadmiaru blichtru? Nic złego: więc Batman
i pozostanie partyzantem miejskim, niepodlegającym żadnemu rządowi policji. Paul Pope, mieszając w swoich dziełach kanony zachodniej komiksy i japońskiej mangi, napisał historię, która składa się z kilku ogromnych scen akcji - i jest czytana za jednym razem.

„Batman: The Black Mirror”

2011

Zbiór powiązanych ze sobą (i bardzo ponurych) opowiadań,
w której głównym bohaterem nie jest nawet sam Batman,
i otaczający Gotham. Jedna z najlepszych kryminałów XXI wieku, która uczyniła Scott Snyder głównym autorem DC Comics. Po ponownym uruchomieniu wszechświata DC w 2011 roku to Snyder został scenarzystą głównej serii komiksów o Batmanie.

„Batman: czarno-biały”

1996

Cztery antologie krótkich czarno-białych opowiadań. Pierwszy, klasyczny i najlepszy, został wydany w 1996 roku, ostatni (raczej porażka) - zaledwie kilka lat temu. Podobnie jak wszystkie antologie, problemy z czarno-białą jakością są nierówne, a obok genialnej historii może znajdować się manekin. Jednak ze względu na różnorodność scenarzystów i artystów jest to dobry punkt wejścia dla początkujących czytelników.

Cztery ważne filmy i seriale o Batmanie

Batman

Batman

Klasyczny film Tima Burtona to ponura bajka noworoczna z odniesieniami do komiksu The Killing Joke. Lata 30. XX wieku, Art Deco, Batmobile, Jack Nicholson - Joker, próbujący otruć miasto śmiechem, a wciąż taki młody Michael Keaton ma wspaniałe włosy i pierwszą główną rolę. Wszystko to jest dobre, staromodne i wygodne. Catwoman - Michelle Pfeiffer i Penguin Danny De Vito pojawią się w pięknej kontynuacji, ale należy unikać sekwencji nakręconych przez Joela Schumachera.

„Batman: początek”

Batman zaczyna

Trylogia Batmana Christophera Nolana to główny komiks filmowy lat 2000 (przepraszam, fani Marvela), który jest znacznie ciemniejszy i bliższy obecnemu programowi niż interpretacja Burtona, więc czasami wydaje się nawet, że obrazy Batmana i jego przeciwników są zbyteczne.
I choć w serialu pojawili się oszałamiający złoczyńcy Joker (Heath Ledger) i Bane (Tom Hardy), najlepszy film jest pierwszy. Batman Begins - historia powstania bohatera, bardziej lekkiego i humanitarnego niż sequel. Tylko letni przebój, którego reżyser jeszcze nie uważa, że ​​kręci najważniejsze filmy na świecie.

Animowany serial „Batman”

Batman: serial animowany

Dzięki sukcesowi filmów Tima Burtona na początku lat 90. DC Comics uruchomił serial animowany i jest to najlepsza rzecz, jaka przytrafiła się postaci Batmana poza komiksami. Bruce Timm stworzył idealnego detektywa: galerię fajnych złoczyńców (nawiasem mówiąc, postać Harley Quinn po raz pierwszy pojawiła się w kreskówce, a dopiero potem przeniosła się do wszechświata komiksu), 20 minut czasu na jedno badanie i łatwy ton historii, co jednak nie wydawałoby się głupie dla osoby dorosłej . Jeśli 80 odcinków ci nie wystarczy, wybierz Batman Beyond.

Batman (1966)

Batman

Klasyczny serial telewizyjny dla dzieci z lat 60. z Adamem Westem nie jest obowiązkowym elementem programu, ale raczej rzeczą dla fanów zmęczonych ponurym Batmanem. Pół wieku później seria wygląda jak parodia - bohater ma nawet prawdziwe martwe ciało, ale jednocześnie naprawdę niszczy patos trylogii Nolana. Jeśli jednak wszystko to sprawia, że ​​czujesz się niezręcznie, lepiej spróbuj przeczytać serię krótkich opowiadań Batman'66, która doskonale oddaje ducha epoki i nie wnika w farbę.

Najlepsza gra komputerowa o Batmanie

Batman: Arkham Knight

Seria Batman: Arkham to nie tylko najlepsze gry superbohaterów ostatnich lat, ale w zasadzie jedna z najlepszych gier poprzednich i obecnych generacji konsol. Ostatnia część trylogii, wydana w ubiegłym roku, jest szczytem serii: ogromna tajemnica Gotham, Batmobil, loty nad nocnym miastem i świetna historia. Jeśli masz wybór - obejrzeć filmy o Batmanie lub usiąść przy grze - wybierz grę.

Superman

Superman pojawił się po raz pierwszy na stronach opowieści Jerry'ego Siegela w 1933 roku. To prawda, że ​​był złoczyńcą, który posiadał zdolność telepatii i przeprowadzał niebezpieczne eksperymenty na ludziach. Siegel i jego szkolny przyjaciel Joe Schuster wymyślili znanego bohatera jeszcze w tym roku, ale dopiero pięć lat później mógł wydać z nim komiks.

Odległej planecie Krypton grozi zniszczenie, a naukowcu o imieniu Jor-El udaje się zbudować rakietę, na której zatruwa swojego jedynego syna Kala na Ziemię - Kryptonianie wyglądają tak samo jak ludzie, więc Kal może żyć bez przyciągania uwagi. Rakieta z dzieckiem na pokładzie ląduje w Kansas, gdzie znajduje kilku rolników o imieniu Kent. Postanawiają adoptować dziecko i nazywają go Clark.

Wkrótce okazuje się, że Kryptonianie różnią się od ludzi. Krypton jest kilkakrotnie większy niż Ziemia i obraca się wokół czerwonego olbrzyma, więc populacja planety ewoluowała, aby wytrzymać większą grawitację i akumulować energię światła słonecznego w komórkach skóry. Na Ziemi, gdzie siła grawitacji jest mniejsza, a światło Słońca jest jaśniejsze, wśród Kryptonian pojawiają się nadludzka siła, prędkość i zdolność latania. Dojrzały Clark decyduje się wykorzystać swoje supermocarstwo na korzyść ludzkości i staje się bojownikiem przeciwko przestępczości. W tym samym czasie dostaje pracę w gazecie Daily Planet, gdzie jego koledzy (szczególnie Lois Lane, w której Clark zakochuje się od pierwszego wejrzenia) nawet nie zdają sobie sprawy, że zgarbiona mumia w okularach to tak naprawdę Superman.

Superman nie był pierwszym superbohaterem w historii komiksu, ale to on sprawił, że gatunek stał się popularny i to dzięki niemu pojawiły się elementy tego gatunku, bez których nie można już sobie wyobrazić komiksu o superbohaterach. Przez 75 lat zyskał i stracił wiele różnych umiejętności (na przykład umiejętność strzelania tęczowymi promieniami z palców, które produkowały jego mniejsze kopie), nabył krewnych i zwierzęta domowe z Krypton, pokonał wielu złoczyńców, zmarł, zmartwychwstał, poślubił Lois Lane, a nawet kiedyś zrzekł się obywatelstwa amerykańskiego. A Clark Kent z „maski” zwykłego człowieka, którego Superman potrzebuje tylko jako osłony, stał się jego główną postacią: w jednej z komiksów traci całą swoją siłę, ale nadal walczy z Lexem Luthorem jako dziennikarz.

Pięć ważnych komiksów o Supermanie

„Superman na wszystkie pory roku”

1998

W komiksie Jeffa Loeba nie chodzi o samego Supermana, ale o miejsce, które zajmuje we wszechświecie DC. Komiks jest podzielony na cztery części - w zależności od pór roku. W każdym z nich Kent Sr., Lois Lane, Lex Luthor i Lana Lang rozmawiają o Supermanie. Niezbyt poważna, ale przyjemna praca ze stylowymi ilustracjami wykonanymi wyraźnie pod wpływem Normana Rockwella.

„Człowiek ze stali”

1986

Komiks autorstwa Johna Byrne'a, który wznowił Supermana i jego historię w 1986 roku. Od tego czasu historia pochodzenia Supermana została kilkakrotnie przepisana, ale tutaj pojawiły się główne motywy współczesnej interpretacji bohatera: Byrne nie kryje się pod nazwą i okularami Clarka Kenta, ale Clark Kent zakłada „maskę” Supermana, a Lex Luthor zmienia się z szalonego naukowca w sukces skorumpowany biznesmen.

„Cokolwiek się wydarzyło

Do Człowieka jutra? ”

1986

W 1997 roku, ponad dziesięć lat po zniknięciu Supermana, dziennikarz Daily Planet Tim Crane postanowił dowiedzieć się o okolicznościach sprawy od Lois Lane, która widziała go ostatnio. Mały komiks Alana Moore'a, uważany za jeden z najlepszych na temat Supermana i przykład zakończenia historii o superbohaterach.

„Czerwony syn”

2003

Alternatywna historia, w której rakieta z małym Kal-Elemem wylądowała nie na farmie w Kansas, ale na farmie kolektywnej na Ukrainie w 1937 roku. Superman zostaje towarzyszem Stalina, a po jego śmierci przewodzi Związkowi Radzieckiemu, a Lex Luthor zostaje prezydentem Stanów Zjednoczonych. Marc Millarowi udaje się uniknąć bardzo rozgałęzionych żurawin, a bohaterowie DC w swojej interpretacji wyglądają znajomo, ale jednocześnie w zupełnie nowy sposób. Warto przeczytać, choćby ze względu na Batmana z nausznikami.

„Kingdom Come”

1996

Mieszanka z udziałem nie tylko Supermana, Batmana i Wonder Woman, ale także wielu innych, o wiele mniej znanych bohaterów wszechświata. W opowieści o walce między staroświeckimi i nowymi, bardziej brutalnymi superbohaterami Mark Uyed rozbija gatunek na cegły - i ponownie go składa. Komiks jest niesamowicie zilustrowany przez Alexa Rossa i warto go zająć na półce, choćby po to.

Cztery ważne filmy o Supermanie

Superman i Superman 2

Superman / Superman II

Te same filmy z Christopherem Reeve'em, o których wielu słyszało, ale niewielu oglądało. Mogą wydawać się zbyt niepoważne dla współczesnego widza, szczególnie przyzwyczajonego do znacznie ciemniejszego i poważniejszego tonu DC Universe: w niektórych miejscach pierwszy film wygląda jak komedia, a niektóre efekty specjalne lat 70. wywołują teraz tylko uśmiech. Ale zdecydowanie powinieneś oglądać taśmy ze względu na grę Christophera Reeve'a, który doskonale radzi sobie zarówno z rolą dzielnego Supermana, jak i wymamrotanego Clarka Kenta.

„Powrót Supermana”

Superman powraca

Po sukcesie dwóch pierwszych filmów o Supermanie
jeszcze dwa, znacznie gorsze od nich jakości. Film Briana Singera ignoruje ich wydarzenia i kontynuuje historię, w której zakończyło się drugie zdjęcie z Reeve'em. Film jest całkiem dobry, choć w niektórych miejscach idzie za daleko ze specjalnymi efektami, a Brandon Routh nadal nie jest tak dobrym Supermanem jak Christopher Reeve. Ale Lex Luthor w wykonaniu Kevina Spacey'ego bardziej niż naprawia wszystkie wady obrazu.

„Człowiek ze stali”

Człowiek ze stali

Niezbyt udana próba wznowienia sagi filmowej o Supermanie prowadzonej przez Zacha Snydera i Christophera Nolana. W pogoni za powagą zapomina się nawet o odrobinie humoru i poczuciu cudu. Superman / Clark Kent jest pozbawiony jakiegokolwiek rozwoju, a liczba walk i efektów specjalnych pod koniec filmu jest już szczerze męcząca. Niemniej jednak film był wystarczająco udany, aby stać się podstawą wszechświata filmowego DC, w którym planują również osiedlić Wonder Woman, Aquaman, Batman i innych bohaterów.

Cztery ważne serie Supermana

Superman

Superman: serial animowany

Animowany serial od twórców Batman: The Animated Series. I choć nie wygląda tak stylowo, miło jest go oglądać, a fabuły są dość różnorodne i dobrze napisane. Jest to jedna z najlepszych adaptacji Supermana, z którą nie jest strasznie polecać nawiązanie znajomości z bohaterem.

Liga Sprawiedliwych

Liga sprawiedliwości

Kontynuacja serii, tym razem z Batmanem, Wonder Woman i innymi bohaterami. Kolejne świetne dzieło studia animacji Warner Bros. - z dobrymi i sprytnymi fabułami, ładną animacją, dowcipnymi dialogami i nudnymi postaciami.

„Lois and Clark: New Adventures of Superman”

Lois i Clark

Seria z początku lat 90., oparta na komiksie Johna Byrne'a, a także klasyczny trójkąt miłosny między Clarkiem Kentem, Supermanem i Lois Lane, która jak zwykle nie zdaje sobie sprawy, że Superman jest jej kolegą bez okularów i z inną fryzurą. Lata dziewięćdziesiąte to nie najlepszy czas w historii serialu, ale oglądanie „Lois and Clark” jako całości jest możliwe i dość interesujące.

Tajemnice Smallville

Smallville

Serial o młodości nie został jeszcze Supermanem Clarkiem Kentem, którego autorzy celowo postanowili unikać jasnych kostiumów superbohaterów i spektakularnych walk. Takie podejście zakończyło się sukcesem, a seria trwała dziesięć sezonów -
rekord dla gatunku science fiction. Smallville's Secrets jest warte obejrzenia, chyba że odstraszy liczbę odcinków.

zdjęcia: klatki z filmu „Batman vs Superman: At the Dawn of Justice” (1, 3), Batman: Arkham Knight (2)

Obejrzyj wideo: The Big Short (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Medytuj, aby zmniejszyć stres
Dobry nawyk

Medytuj, aby zmniejszyć stres

Co tydzień Life wokół opowiada o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które mogą ostatecznie uczynić życie lepszym. W nowym wydaniu - w jaki sposób medytacja pomaga mieszkańcom metropolii zmniejszyć stres i stać się szczęśliwszym. W grudniu 2017 r. Life wokół stworzyło wiele materiałów na temat uważności i medytacji - zdolności do uspokojenia mózgu i naprawy w obecnej chwili.
Czytaj Więcej
Prawidłowo oczyść skórę
Dobry nawyk

Prawidłowo oczyść skórę

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Dziś zastanawiamy się, jak właściwie oczyścić skórę i czy woda micelarna powinna zostać zmyta. Natalia Yamazaki kosmetyczka kosmetologii Faceology Beauty Cleansing jest najważniejszym krokiem przygotowawczym do dalszej pielęgnacji.
Czytaj Więcej
Użyj wózka na zakupy
Dobry nawyk

Użyj wózka na zakupy

W nowej sekcji Life wokół mówi o dobrych nawykach i prostych działaniach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Torba Unus Shopper, 11,900 rubli Zielona torba Rolser SuperBag, 240 USD Wózek Hack-enflitzer, 348 euro Torba Rolser EcoMaku Granito, 324 dolary 4 Plecak na kółkach, 4080 rubli W Rosji przeważnie osoby starsze korzystają z torby na kółkach i Europa używa ich wszystkich.
Czytaj Więcej
Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi
Dobry nawyk

Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi

W nowej sekcji Life wokół mówi o dobrych nawykach i prostych działaniach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Julia Ruzmanova redaktorka sekcji „Miasto” i „Ludzie” W grudniu wielu decyduje się pozbyć niepotrzebnych ubrań, zgodnie z tradycją wkraczania w nowy rok bez starego obciążenia. A jeśli łatwo rozstać się z podartymi rzeczami, oto co zrobić z modnymi, ale zaniedbanymi ubraniami - dla wielu jest to nadal problem, zwłaszcza jeśli nie ma młodszych sióstr i braci.
Czytaj Więcej