Przewodnik

Co obejrzeć i posłuchać na festiwalu „Island-1991”

20 sierpnia w Museon Park odbędzie się festiwal Island 91, poświęcony 25 rocznicy sierpniowego zamachu stanu. Ostrov-91, zorganizowany przez Colta.ru, Centrum Jelcyna i projekt edukacyjny „Twoja historia” przy wsparciu Fundacji Zimin, powinien łączyć spektakle teatralne na temat zamachu stanu, wykłady i dyskusje na temat kultury i życia codziennego lat 90., pokazy filmów , targi książki i koncerty muzyków dzierżących umysły w 1991 roku. Ponadto na festiwalu będzie można wspiąć się do cudownie zachowanego trolejbusu trasy „B”, który 19 sierpnia 1991 roku służył jako barykada na Bulwarze Nowinskiego - na jeden dzień stanie się galerią, w której zostanie pokazana wycieczka wideo z tamtych czasów w Moskwie.

Wioska przestudiowała imponujący program festiwalu Island-91 i opowiada o dziesięciu najciekawszych wydarzeniach.


11:00-11:45

Mała scena

Wykład Aleksandra Baunowa „Marsz turecki: Jak kochaliśmy Turcję w latach 90.”

W programie „Wyspy” znaczny nacisk kładziony jest na wykład: cały maraton z udziałem intelektualistów publicznych wszystkich pasm (od Aleksieja Wenediktowa do Iriny Prochorowej i Evgeny Ass) odbędzie się na małej scenie Museon. Jedno z najciekawszych wystąpień wygłosił międzynarodowy dziennikarz i redaktor naczelny Carnegie.ru, Alexander Baunov. Opowie o tym, jak stosunki Rosji z Turcją ociepliły się w latach 90. i czy ich obecny gwałtowny zwrot był w gruncie.


13:00-14:15

Kino letnie

Okrągły stół „On Style: Jak się ubrałeś w 1991 roku?”

Ogromne ramiona, czarna skóra, workowate spodnie, syntetyczne dresy i złoto - lata 90. w Rosji zostały zapamiętane ze względu na ich wyjątkową estetykę, która dziś w dużej mierze kształtuje wygląd rosyjskiej mody za granicą: spójrz przynajmniej na kolekcje Gosha Rubchinsky. Museon omówi sowiecką i postsowiecką modę będzie artystka Olga Soldatova, podziemni bracia projektanci mody Polushkina i fenomen mężczyzn Andrei Bartenev.


13:00-13:45

Scena główna

Program „Reklama lat 90. Reklamy, hasła i historie. Wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszej dekadzie reklamy w Rosji”

Rosyjskie reklamy z lat 90. obejmują animowane filmy Russian Sugar stworzone przez Jurija Norshteina w trudnych latach, serial z Leną Golubkow oraz pamiętną promocję rosyjskiego stoiska. Na „Wyspie” agencja Firma pokaże i porozmawia o pionierach branży reklamowej.


14:30-15:30

Kino letnie

Dyskusja „Rave jest nasz”

Dziwnie jest mówić o kulturze lat 90. w 2016 roku i nie wspominając o rave - od kilku lat wszyscy mówią, że to odrodzenie klubu, a estetyka niektórych nowych imprez symbolicznych dla Moskwy jest prawie całkowicie inspirowana latami 90. Na Ostrowie głos zabiorą uczestnicy i świadkowie pierwszych rosyjskich rave'ów - połowa duetu New Composers Valery Alakhov, dziennikarz OM i Rolling Stone Andrei Bukharin oraz jeden z pierwszych rosyjskich punków, lider zespołu Mikołaja Kopernika Jurij Orłow.


16:00-18:00

Scena główna

Czytania poetyckie: Sergey Gandlevsky, Timur Kibirov i Dmitry Vodennikov

Poezja pierestrojka wyłoniła się z nieoficjalnej poezji konceptualnej lat 70. i 80. i według ekspertów została scharakteryzowana do pewnego stopnia osobistej refleksji, mniej charakterystycznej dla jej poprzedników - dlatego nie można rozpatrywać wersetów z tych lat w oderwaniu od kontekstu politycznego i społecznego. W Museon trzej poeci, którzy utworzyli język poetycki na początku lat 90., przeczytają swoje stare i nowe rzeczy - po 40 minut.


17:00-17:45

Pawilon „Szkoła”

Wykład Iriny Yasiny „Czas kreatywności i błędów, które warto było popełnić”

Irina Yasina jest jedną z najbardziej wpływowych rosyjskich ekonomistek, działaczką i pisarką działającą na rzecz praw człowieka, córką ministra gospodarki Rosji Jewgienijem Yasinem, który zajmował to stanowisko na początku lat 90., i, między innymi, o dużej sile charakteru (patrz książka „Historia przypadku”), kobiety, której opinia publiczna występy można znaleźć rzadko. W sobotę Yasina opowie o rzeczywistości społecznej w czasach nieudanej rewolucji.


17:00-18:30

Kino letnie

Pokaz filmu „Wydarzenie” Siergieja Łoznicy

Kiedy GKChP ogłosiło się, młodzi operatorzy i reżyserzy udali się na ulice Moskwy, aby udokumentować, co działo się przez następne trzy dni. Liczniki uchwyconego filmu pozostały, by zebrać kurz w archiwach i zostałyby tam na zawsze, gdyby nie ukraiński dokument Siergiej Łoznica - z tych ramek zredagował film „Wydarzenie”, po raz pierwszy pokazany w ubiegłym roku na „Artdocfest”. Na „Wyspie” film zaprezentuje krytyk filmowy Anton Dolin.


19:15-20:30

Pawilon „Szkoła”

Specjalny pokaz programu Dolls

Egzotyczna rozrywka organizowana przez Centrum Jelcyna w Jekaterynburgu to pokaz słynnego programu emitowanego na antenie NTV 20 lat temu, ze scenariuszem Viktora Shenderowicza w reżyserii Wasilija Piczula i głosem aktorskim Siergieja Bezrukowa i Michaiła Gruszewskiego. Bez względu na to, jak groteskowy program może dziś wyglądać, taka dziwaczna satyra polityczna na kanale federalnym była możliwa w Rosji dopiero w latach 90. - w zerowych i nie będzie można tego powtórzyć później.


20:45-21:30

Kroki przy fontannach

Występ „Nowych kompozytorów”

Być może najciekawsza część programu festiwalu - muzyka - jest słusznie podzielona na dwie części: „Rock na„ Wyspie ”i„ Rave na „Wyspie”. Drugi świętuje 25. rocznicę moskiewskich imprez - jeśli weźmie się pod uwagę przełomową Partię Gagarińską jako punkt wyjścia jesienią 1991 r. W VDNH. Z fontann Museona zagrają w tym samym czasie Jurij Orłow z Mikołaja Kopernika oraz petersburscy pionierzy elektroniki i popularyzatorzy kosmosu - New Composers, autorzy pierwszych rave'ów w stolicy północnej. Współcześni elektronicy eksperymentujący z dźwiękiem lat 90. - Pixelord i inni artyści wytwórni Hyperboloid Records wystąpią razem z nimi na tej samej platformie.


21:30-22:30

Scena główna

Koncert na scenie głównej: „Alliance”, „Megapolis”, Wiaczesław Butusow

W finale, na głównej scenie, zagrają ścieżkę dźwiękową do zmiany epok: zespół Alliance zagra At Dawn i Falstart, mędrcy z Moskwy Polite Refusal wykonają nowe i stare piosenki w trio (perkusja, gitara i bas) oraz zespół Oleg Niestierow, „Megapolis” zagra najważniejszą z pierwszych płyt, z których pochodzą zarówno „Feminine Heart”, „Christmas Romance”, jak i „New Moscow Sirtaki”. Ostatnim akordem i gwiazdą festiwalu jest idol umysłów pierestrojki Wiaczesław Butusow z przebojami z poru leningradzkiego Nautilus w akustyce.


Cover: świadczone przez serwis prasowy

Obejrzyj wideo: Kierunek wakacje- POZNAŃ noc (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Wydarzenia tygodnia: Miles Kane, Iceage i antologia wydajności
Rozrywka

Wydarzenia tygodnia: Miles Kane, Iceage i antologia wydajności

Wystawa „Performance Now” Studium wystawiennicze na dużą skalę dotyczące wydajności w kontekście kultury zerowej. Kurator wystawy i główny ekspert w tej dziedzinie, Roseley Goldberg, w 2005 r. Zorganizowała w Nowym Jorku Performa Biennale, poświęcone wyłącznie spektaklowi, a teraz, przy pomocy tego projektu, w Moskwie zostaną pokazane dwa tuziny spektakularnych spektakli.
Czytaj Więcej
Książka tygodnia: Life After Life Kate Atkinson
Rozrywka

Książka tygodnia: Life After Life Kate Atkinson

Kate Atkinson „Życie po życiu” M.: „ABC” Atkinson wie, jak komponować okrutne kryminały, w których można poczuć ludzką skalę, zachować akcję w napięciu, nie zapominając o tym, jak prawdziwy kamerzysta, zmienia bohatera na bohatera i zagłębia się w ich myśli i uczucia jak maniakalny chirurg.
Czytaj Więcej
Przewodnik po festiwalu muzycznym Stereoleto
Rozrywka

Przewodnik po festiwalu muzycznym Stereoleto

13 lipca Scena główna „The Red Banner Division nazwana na cześć mojej babci” (Rosja, Moskwa) Czas trwania: 14:30 Grupa gra dobrodusznego pop orkiestrowego i istnieje już od ponad pięciu lat, ale pierwszą długą grę nagrali dopiero pod koniec 2012 roku. Uhonorowany czas album został pozytywnie pochwalony przez prasę, a moskiewski kolektyw jest teraz prawie w pojedynkę odpowiedzialny za wszystko, co jest radosne w rosyjskiej muzyce niezależnej.
Czytaj Więcej