Przyszłość

Menedżer ds. Stosunków uniwersyteckich

Ponad 1,6 miliona studentów ze 150 krajów świata ukończyło programy szkoleniowe Cisco Networking Academy w ciągu piętnastu lat swojego istnienia. Spośród nich około 20% otrzymało dotacje na rozwój swoich projektów lub pracę w legendarnej korporacji informatycznej. Śladami firmy Cisco jest coraz więcej firm technologicznych - z roku na rok odczuwa się brak pracowników.

O zawodzie

ZAWÓD

 

Menedżer ds. Stosunków uniwersyteckich, koordynator programu akademickiego.

GDY POJAWIŁ SIĘ

 

Lata 90. XX wieku.

OBOWIĄZKI

 

Spotkania z uczniami i nauczycielami, opracowywanie programów nauczania i programów zgodnie z potrzebami firmy.

KTO JEST ODPOWIEDNI

 

Menedżerowie ds. Komunikacji, specjaliści PR, najlepiej z wykształceniem technicznym.

ZAROBKI

 

Od 60 000 do 150 000 rubli.

KLIENCI

 

Firmy informatyczne, biotechnologiczne, farmaceutyczne i inne firmy technologiczne.

Menedżerowie ds. Kontaktów uniwersyteckich pojawili się na Zachodzie około 15 lat temu, kiedy firmy stanęły wobec faktu, że wiedza absolwentów nie pokrywa się z kompetencjami obowiązującymi w biznesie. Tacy menedżerowie komunikują się ze studentami i z reguły angażują ich we wspólne projekty badawcze z uniwersytetem. Na przykład firma telekomunikacyjna Vodafone stworzyła jedno z największych na świecie mobilnych ośrodków badawczych opartych na Politechnice Drezno. Ponadto, menedżerowie UR prowadzą programy szkoleniowe, prowadzą specjalistyczne konferencje i staże.

W Rosji tacy specjaliści pojawili się wraz z pojawieniem się takich korporacji jak Microsoft, Intel i IBM. Wśród firm krajowych 1C, Yandex, Kaspersky Lab mają menedżerów UR. „Trudno będzie niedawnemu absolwentowi na tym stanowisku”, wyjaśnia Dmitrij Soshnikov, ewangelista technologii i koordynator programów akademickich w Microsoft Rosja. „Musisz zdobyć zaufanie poparte osiągnięciami naukowymi, stopniem akademickim, sławą w środowisku naukowym, siecią kontaktów. Ludzie z doświadczeniem w edukacja ”.

Parallels otworzył swoje pierwsze laboratorium w 1999 roku w MIPT, a wkrótce te same strony pojawiły się na innych uniwersytetach. Nauczyciele, pracownicy firmy, gromadzą grupę do 20 osób i symulują pracę zespołu programistów. Studenci, którzy ukończyli dwuletni kurs, mają pojęcie o procesach biznesowych. 20% absolwentów idzie do pracy w Parallels, a nawet podczas szkolenia firma wypłaca stypendium w wysokości około 30 000 rubli. Laboratoria Parallels kosztują około 1 miliona dolarów.

 

Siergiej Dmitriew

30 lat

współzałożyciel Game Changers, firmy oferującej
outsourcing usług zarządzania UR

Jak doszedłem do zawodu

Studiowałem radiofizykę na uniwersytecie telekomunikacyjnym w Petersburgu. Rozpoczął pracę w centrum Siemensa, gdzie otrzymał staż, i poczuł różnicę między wykształceniem, jakie otrzymał na uniwersytecie, a tym, co jest w praktyce pożądane. Zgodziłem się w firmie Siemens, że odchodzę do pracy w niepełnym wymiarze godzin, a po raz drugi studiowałem procesy na styku edukacji uniwersyteckiej i biznesu. Minął rok, znaleziono podobnie myślących ludzi, a my stworzyliśmy projekt, aby zanurzyć studentów w profesjonalnym środowisku. Właśnie w tym czasie otwarto centrum rozwoju EMC w Petersburgu i znaleźli oni stanowisko „koordynatora stosunków uniwersyteckich”.

Co rozwiązuje problem

Były trzy kluczowe zadania. Pierwszym jest zorganizowanie stabilnego przepływu staży dla studentów, drugim jest budowanie reputacji EMC jako silnego, interesującego pracodawcy dla inżynierów oprogramowania. Trzecim zadaniem jest przygotowanie rezerwy na współpracę z laboratoriami petersburskimi i grupami naukowymi w zakresie zainteresowań firmy.

Nawiązaliśmy kontakty z kluczowymi działami, które są dobre w przygotowaniu programistów dla studentów. Przede wszystkim jest to matematyka na Uniwersytecie Państwowym w Petersburgu, Departament Programowania Systemu, różne wydziały na ITMO, Politechnice. Uzgodniliśmy letnie i całoroczne staże, a także fakt, że część pracy studenta w firmie będzie liczona jako prace semestralne i rozprawy doktorskie. Ponadto braliśmy udział w targach pracy, aby podkreślić markę - bardziej prawdopodobne, aby studenci wiedzieli, co robimy.

 

Gdzie się uczyć

Praca menedżera UR związana jest ze specjalizacją, w którą jest zaangażowany. Te 10-15 osób, które od dawna zajmują się rozwojem relacji z uczelniami wyższymi w dziedzinie IT, otrzymały wykształcenie techniczne - fizykę, matematykę, informatykę. Są to ludzie, którzy pracowali w branży, zwykle w jakiejś dziedzinie inżynierii. Wielu broniło rozpraw, ma doświadczenie w nauczaniu na uniwersytetach. Wydział public relations dla tej specjalności nie jest w pełni odpowiedni: aby nawiązać dialog z nauczycielami i kierownikami działów naukowych w firmie, trzeba mówić w ich języku. Jeśli nie przeoczysz tego przez siebie, dialogu nie da się zbudować.

Zarabianie

Zakres wynagrodzenia wynosi od około 60 000 do 150 000 rubli miesięcznie. Zależy od doświadczenia, regalii naukowych i stopnia naukowego.

Kim są klienci?

 

Firmy, których działalność związana jest z tworzeniem produktu intelektualnego. Kultura interakcji z uniwersytetami przyniosła zachodnie korporacje. Spośród rosyjskich kwestii interakcji z uniwersytetami 1C, Yandex i Kaspersky Lab są ściśle zaangażowane - firmy, które mają nie tylko jednego specjalistę UR, ale prawie całe działy.

Perspektywy

W 2010 roku mój przyjaciel Nikołaj Vyakhhi i ja stworzyliśmy własną firmę Game Changers. To, co robimy, można nazwać konsultingiem i outsourcingiem w dziedzinie stosunków uniwersyteckich. Jeśli firma zrozumie, że nie jest gotowa utrzymać osobnego menedżera ds. Relacji uniwersyteckich, może przekazać nam tę funkcję. Zapotrzebowanie na nasze usługi rośnie.

Interakcja z uniwersytetami w Rosji rozwinie się z dwóch powodów. Pierwszy powód: koszt kapitału ludzkiego jest coraz wyższy, a współpraca z instytucjami pozwala pracodawcom umocnić swoją pozycję na rynku pracy - w tym momencie, gdy właśnie powstaje specjalista. Po drugie: Rosja ma duży potencjał rozwoju działalności badawczej i badawczo-rozwojowej. Coraz więcej firm zaczyna nie tylko zajmować się sprzedażą i integracją systemów, ale także prowadzi pewien rozwój aplikacji.

W większości przypadków oznacza to, że część badania jest przeprowadzana nie tylko przez naszych własnych pracowników, ale także w ścisłej współpracy z uniwersyteckimi grupami badawczymi. Teraz na przykład jest to zauważalne w dziedzinie biotechnologii, bioinformatyki - zachodnie korporacje biotechnologiczne zaczynają przybywać do Rosji, aby otwierać centra badawcze. Rosyjskie firmy farmaceutyczne, które ostatnio brały udział w imporcie i dystrybucji leków, budują obecnie fabryki do produkcji leków.

Niedobór personelu stanie się bardziej zauważalny, dlatego dobry specjalista UR o ugruntowanych połączeniach i wyszkolonym oku, zorientowany w temacie, który może znaleźć dobrego pracownika dla firmy, zostanie bardzo doceniony za pięć lat.

Zdjęcia: Dmitry Tsyrenshchikov

Popularne Wiadomości

Kategoria Przyszłość, Następny Artykuł

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów

Oculus Rift dla czołgisty, który jest wirtualną rzeczywistością do kontrolowania czołgu Hełm Oculus Rift może być używany nie tylko w grach: pewnego dnia dowiedział się, że armia norweska testuje urządzenie do własnych celów. Na poligonie wojskowym w Rennes mechanicy kierowców kontrolują czołgi w hełmach rzeczywistości wirtualnej - pozwala to uzyskać 360-stopniowy widok wokół samochodu.
Czytaj Więcej
Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie

Duże sieci handlowe i deweloperzy coraz częściej zamawiają nowe sklepy i centra handlowe przez znanych architektów, oczekując, że nietypowy design przyciągnie nowych klientów. H&F dowiedział się, jak wyglądają najciekawsze sklepy na świecie. SunnyHills Confectionery LOKALIZACJA Tokio, Japonia Data otwarcia 2013 Architekt Kengo Kuma Tajwańska firma SunnyHills jest jedną z głównych sieci cukierniczych w Azji Południowo-Wschodniej.
Czytaj Więcej
People X: Secret Labs of the Future Lab w Google
Przyszłość

People X: Secret Labs of the Future Lab w Google

Google X jest ulubionym pomysłem Siergieja Brina: częściowo tajne laboratorium badawcze specjalizujące się w fantastycznych i prawie niemożliwych do zrealizowania projektach, które powinny zmienić otaczający nas świat. Na temat Google X prawie nic nie wiadomo, ale Google Glass opracowuje okulary rzeczywistości rozszerzonej i poważnie zastanawia się nad fantastycznymi pomysłami, np. Windami kosmicznymi lub latającymi deskami z „Powrót do przyszłości”.
Czytaj Więcej
Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES
Przyszłość

Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES

Consumer Electronics Show (CES) zakończyło się w piątek w Las Vegas, na którym firmy zaprezentowały swoje najnowsze produkty z zakresu elektroniki użytkowej. Oprócz gigantów technologicznych uczestniczyły w nim młode firmy. Wybraliśmy najciekawsze pomysły startupowe prezentowane na wystawie, które w przyszłości mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej