Przyszłość

Pośrednik

Każdego roku 2000 prawników kończy studia na Uniwersytecie Harvarda, z których 700 ma specjalizację mediatora i może pełnić rolę mediatora w rozwiązywaniu konfliktów przedprocesowych. W Stanach Zjednoczonych projekty rozwoju instytucji mediacji rozpoczęto na początku lat 90., kiedy tradycyjne sądy przestały radzić sobie z mnóstwem spraw sądowych. Rosyjski system sądowy stanął przed tym problemem około dziesięć lat temu, ale profesjonalni mediatorzy pojawili się dopiero w 2010 r., Kiedy koncepcja „mediacji” została oficjalnie zapisana w prawie.

O zawodzie

zawód

 

Pośrednik

Kiedy się pojawi

 

Około 20 lat temu, w obecnej formie w Rosji - 2 lata temu

KTO JEST ODPOWIEDNI

 

Absolwenci wydziałów prawa i psychologii

ZAROBKI

 

2 000-15 000 rubli za godzinę

KLIENCI

 

Sprzeczni przedsiębiorcy, firmy, małżonkowie

Od 2011 r. W Rosji obowiązuje ustawa federalna „Procedura alternatywnego rozwiązywania sporów z udziałem mediatora”. Do kompetencji mediatorów należą konflikty przedsiębiorcze, towarowe, gospodarcze, pracownicze i rodzinne porządku cywilnego. Uralska Akademia Prawa Państwowego (Ural State Law Academy) została wybrana jako platforma rozwoju instytutu mediacji, na podstawie którego utworzono Centrum Mediacji. Teraz USLA kończy 180 profesjonalnych mediatorów rocznie, a inne uniwersytety, na przykład Wyższa Szkoła Ekonomiczna i Moskiewski Uniwersytet Państwowy, oferują uczestnictwo w kursach dla studentów prawa i wydziałów psychologicznych. Wybór tych dwóch obszarów nie jest przypadkowy: mediator musi posiadać wiedzę prawnika i umiejętności psychologa, aby móc rozwiązać spór.

 

Z reguły przychodzi się do mediatora
stron konfliktu, gotowe iść na świat.

 

Zadaniem specjalisty jest przekonanie drugiej strony do rozpoczęcia dyskusji i doprowadzenie jej do logicznego końca - podpisanie umowy mediacyjnej.

Spotkania powinny odbywać się „w komfortowej atmosferze”, często mediator wyznacza pierwszą sesję w kawiarni, a następnie scena jest przenoszona do biura pośrednika lub wynajętych sal konferencyjnych. Funkcje mediatora na pierwszy rzut oka nie są skomplikowane: musi zadawać pytania, zastanawiając się, jaka jest istota konfliktu, jakie roszczenia i życzenia ma każda ze stron. Często konieczne jest organizowanie indywidualnych spotkań z każdym uczestnikiem procesu, aby dokładnie poznać szczegóły i zrozumieć możliwe pozytywne i negatywne konsekwencje zawarcia umowy dla tych, którzy się kłócą. Zwykle każde spotkanie trwa nie dłużej niż 1,5-2 godziny.

Przepisy przewidują maksymalny czas trwania procedury mediacji: nie może ona trwać dłużej niż 180 dni od daty skontaktowania się ze specjalistą. Jeżeli w tym czasie traktat pokojowy nie zostanie podpisany, sprawa trafi do sądu.

W ciągu dwóch lat rynek mediacji w Rosji stał się zauważalny; w pierwszej połowie 2012 r., Zgodnie ze statystykami Naczelnego Sądu Arbitrażowego, 17 000 spraw z blisko 230 000 złożonych pozwów zostało rozstrzygniętych pokojowo, a mediacja jest kluczem do rozwiązania problemu.

 

Irina Obudovskaya

Praktykujący mediator, członek Międzyregionalnego Związku Mediatorów

Ukończyłem Moskiewski Uniwersytet Społeczny z dyplomem psychologii społecznej. Jako studentka przeczytała książkę „Wszyscy mogą wygrać” Heleny Cornelius i Shoshany Fair, która popularnie mówiła o praktyce pracy z konfliktami i możliwościach wygranej. Mediacja wydawała mi się logicznym i naturalnym narzędziem, ale sami nasi nauczyciele niewiele o tym wiedzieli. Udało im się ukończyć pełny kurs dopiero w 2009 r. W Centrum Negocjacyjnym Wydziału Studiów Konfliktowych na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Państwowego w Petersburgu, a następnie w Centrum Strategii Negocjacyjnych i Pokojowego Rozwiązywania Konfliktów (program partnerski z American Lincoln Institute). Teraz prowadzę szkolenia dotyczące szkolenia mediatorów w Akademii Edukacji Priorytetowej, ale nie rezygnuję z praktyki.

Specyfika pracy

Głównym zadaniem mediatora jest zachowanie bezstronności. W przypadku, gdy naprawdę chce on wspierać interesy jednej ze stron negocjacji, istnieją specjalne techniki. Na przykład, banalne auto-szkolenie, wystarczy zadać sobie pytanie: czy jestem prawnikiem? Nie, jestem typem. Dlatego bardzo ważne jest, aby stale przypominać sobie, że nie popierasz niczyich zainteresowań.

Klasyczna procedura mediacyjna nie przewiduje dochodzenia ani gromadzenia dowodów, ponieważ mediator musi pozostać całkowicie bezstronny. Jednak w każdym indywidualnym przypadku proces podlega umowie, którą obie strony zawierają z mediatorem i która reguluje ich stosunki.

 

Główny problem
mediator ma do czynienia z niechęcią jednej ze stron
do negocjacji.

 

Dzieje się tak prawie zawsze. Zasadniczo partia decyduje się na pokojową ugodę, mediator interweniuje rzadziej. Na koniec argumentuję, że spotkanie przy filiżance kawy nie zobowiązuje cię, a to jest pierwszy krok.

Oczywiście przed przyjęciem ustawy zarówno urzędnicy sądowi, jak i klienci byli sceptyczni co do mediacji. Jeśli wcześniej mówili o mediacji jako o technologii lub procedurze, teraz jest to już „instytucja”. Przede wszystkim jednak prawo to stało się kampanią reklamową na dużą skalę. W niektórych przypadkach, na przykład w sądach arbitrażowych, organy ścigania są zobowiązane do zaoferowania stronom mediacji jako alternatywnego rozwiązania.

Gdzie się uczyć

Teraz specjalistyczne kształcenie w Rosji, z wyjątkiem USLA, można uzyskać tylko dodatkowo - na szkoleniach. Być może wszyscy mediatorzy mogą być podzieleni na trzy grupy warunkowe: prawnicy, którzy chcą rozszerzyć praktykę i, oczywiście, zarabiać pieniądze, psychologowie specjalizujący się w rozwiązywaniu konfliktów oraz menedżerowie, którzy starają się zoptymalizować pracę firmy, są studentami takich szkoleń. Aby poszerzyć kompetencje, w miarę możliwości warto wyjechać za granicę na ten sam Harvard.

Klienci

Klienci z reguły składają wniosek albo na zalecenie, albo za pośrednictwem wyspecjalizowanych organizacji. Nie oznacza to, jak długo zwykle trwa procedura - prawie zawsze trwa do momentu rozwiązania konfliktu. Jednak prawo ma ograniczony czas: nie więcej niż 180 dni. Klienci to różnorodne osoby, od par po dużych partnerów biznesowych. Niestety nie mogę szczegółowo o nich mówić, jestem zobowiązany do zachowania poufności.

Niedawno rozstrzygnąłem konflikt między dwiema kobietami, które prowadziły sklep AGD na równych zasadach, chociaż jedna była współwłaścicielką, a druga tylko dyrektorem zarządzającym. Podejrzewali się wzajemnie o nieczystość, grozili sobie nawzajem, a pracownik sklepu postanowił otworzyć własny sklep w tym samym centrum handlowym. Z moją pomocą udało im się uzgodnić asortyment i projekt nowego sklepu, aby nie przeszkadzać sobie nawzajem i dowiedzieć się, jaki był konflikt na początku, i pogodzić się.

Perspektywy

Przede wszystkim rozwija się baza legislacyjna i precedensowa. Istnieje wiele ośrodków szkoleniowych: jeśli 5-7 lat temu był to duży problem, teraz istnieje wybór, gdzie iść na studia. Najprawdopodobniej zawód rozwinie się w kierunku zawężenia specjalizacji. Jeśli teraz mediator-uniwersalny jest normą, to wkrótce jestem pewien, że każdy mediator będzie zajmował się określonym obszarem, tak jak robią to prawnicy. Będą mediatorzy w sporach rodzinnych, w praktyce korporacyjnej, w sprawie rozstrzygania relacji między właścicielami praw autorskich.

 

Działają firmy zachodnie
na rynku rosyjskim pobudzają rozwój instytucji mediacji.

 

Wolą skontaktować się z mediatorem, ponieważ zbytnio nie ufają rosyjskim sądom, uważając je za skorumpowane i biurokratyczne. Rosyjski biznes jest bardziej amorficzny i jeszcze nie wyobraża sobie, jak mediator może pomóc. Ale patrząc na swoich zagranicznych partnerów, firmy krajowe coraz chętniej negocjują światowe negocjacje.

Tekst: Anna Barinova

Obejrzyj wideo: Pośrednik płatności transakcyjnej w PayU - PRACA DLA SŁUPA - OSZUSTWO (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przyszłość, Następny Artykuł

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów

Oculus Rift dla czołgisty, który jest wirtualną rzeczywistością do kontrolowania czołgu Hełm Oculus Rift może być używany nie tylko w grach: pewnego dnia dowiedział się, że armia norweska testuje urządzenie do własnych celów. Na poligonie wojskowym w Rennes mechanicy kierowców kontrolują czołgi w hełmach rzeczywistości wirtualnej - pozwala to uzyskać 360-stopniowy widok wokół samochodu.
Czytaj Więcej
Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie

Duże sieci handlowe i deweloperzy coraz częściej zamawiają nowe sklepy i centra handlowe przez znanych architektów, oczekując, że nietypowy design przyciągnie nowych klientów. H&F dowiedział się, jak wyglądają najciekawsze sklepy na świecie. SunnyHills Confectionery LOKALIZACJA Tokio, Japonia Data otwarcia 2013 Architekt Kengo Kuma Tajwańska firma SunnyHills jest jedną z głównych sieci cukierniczych w Azji Południowo-Wschodniej.
Czytaj Więcej
People X: Secret Labs of the Future Lab w Google
Przyszłość

People X: Secret Labs of the Future Lab w Google

Google X jest ulubionym pomysłem Siergieja Brina: częściowo tajne laboratorium badawcze specjalizujące się w fantastycznych i prawie niemożliwych do zrealizowania projektach, które powinny zmienić otaczający nas świat. Na temat Google X prawie nic nie wiadomo, ale Google Glass opracowuje okulary rzeczywistości rozszerzonej i poważnie zastanawia się nad fantastycznymi pomysłami, np. Windami kosmicznymi lub latającymi deskami z „Powrót do przyszłości”.
Czytaj Więcej
Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES
Przyszłość

Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES

Consumer Electronics Show (CES) zakończyło się w piątek w Las Vegas, na którym firmy zaprezentowały swoje najnowsze produkty z zakresu elektroniki użytkowej. Oprócz gigantów technologicznych uczestniczyły w nim młode firmy. Wybraliśmy najciekawsze pomysły startupowe prezentowane na wystawie, które w przyszłości mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej